Şimdi Ara

2017 model sıfır aracın yağ değişimi gerekliliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
4.193
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fabrikadan cikis tarihi temmuz 2017 olan bir arac satinaldim. Bayiden bu aracin uretim tarihi uzerinden 1 sene gectigi icin motor yaginin ozelligini kaybettigini ve yag degisimi yapilip bana bu sekilde teslim edilmesi gerektigini soyledim.
    Kilometre dolmadan yillik bakima girmek ihriyaci da sonunda bu motor yaginin ozelligini yitirmesinden gerekiyor. Fakat bayi bana arac kullanilmadigi ocin degisimin gerekmedigini idda ediyor.
    Sizce bu aracin yag degisimi gerekli mi? Gerekli ise bu bayinin sorumlulugu degil midir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tamam o zaman aracı ben alacağım garajda bekleyeceğim 3 yıl boyunca hiç binilmeyecek ve servise bakıma girmeyeceğim garanti devam edecek mi desenize?

İnsanlarla dalga geçmeleri yok mu arkadaş şaka gibi. Araba sizde olsa sanki motoru yarın elinize alacakmış gibi muamele yaparlar.

Filtreleri olmasa da yağınızı mutlaka değiştirin. 1 senedir karterde bekleyen yağ ile sağlıklı bir rodaj olacağını düşünmüyorum
  • Araç onların elinde beklediyse sorun olmaz, ama sizin elinizde bekleseydi kesinlikle değişmesi gerekirdi

• Tamam o zaman aracı ben alacağım garajda bekleyeceğim 3 yıl boyunca hiç binilmeyecek ve servise bakıma girmeyeceğim garanti devam edecek mi desenize?

İnsanlarla dalga geçmeleri yok mu arkadaş şaka gibi. Araba sizde olsa sanki motoru yarın elinize alacakmış gibi muamele yaparlar.

Filtreleri olmasa da yağınızı mutlaka değiştirin. 1 senedir karterde bekleyen yağ ile sağlıklı bir rodaj olacağını düşünmüyorum

• bozak07 kullanıcısına yanıt
    Ben de sizinle ayni sekilde dusunuyorum. Bu araba benim elimde bekleseydi hic kullanmasam bile yag degisimi gerektigini buyuzden servise gelmem sart oldugu soyleceklerdi ki yag ozelligini kaybedeceginden zaten degismesi gerektigini dusunuyorum. Ben onlar degismese bile kendim degistirecegim. Uc kurusluk yag masrafini karsilamak istememeleri icin boyle bir tutumda olmalarida uzucu...

• Bende yağın değişmesi gerektiğini düşünüyorum. ben öyle yapardım.Bayi tutumu tabi ki yanlış.hayırlı olsun bu arada. Araç marka model nedir ?
  • Bayideki arkadaş, baya(!) bir anlıyormuş motordan.
  • Yagin degismesi şart

Ayni sekilde sen o araci 2017 de alip bu zamana kadar hic kullanmasaydin yine garanti cart curt bahanesi ile serviste bakim yapilacakti

• normalde tam tersi olur.az kullandıysanız sene sonu değiştirirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Araç hiç kullanılmadığı için bir nevi bidonda beklemiş varsayamaz mıyız?

• Ned_Starkk kullanıcısına yanıt
    Yağ bidonu hava almayan bir ortam ama arac motora konuldugunda hava alacagindan yag zmanla ozelligini yitirecektir. En azindan ben boyle dusunuyorum. Ben bu araci hic kulllanmadan garajimda bekletsem beni senelik bakimdan muaf tutmayacallardi

• beyler 2014 passat var garanti bittikten sonra 1 sene servise hiç götürmedim bu sene 2 sene götürcem yağ konusunda ne gibi sorun olabilir fazla binmiyoruz haftada 2 gün filan.
    En son servise gittiğinde filitreleri gösterdiler değiştirdik diye sanırım onlarda tertemizdi bu yüzden götürmedim geçen sene
  • Dostum araç kullanılmadıysa değişim gerekmez. Sentetik ve madeni yağların ömrü 5 yıldır ama araç çalıştırılıp soğuk sıcak gibi etkenlere maruz kaldıysa değişmeli.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sıfır araçtan bahsediyoruz niye yağ değişsin ki? 1 yıl ya da 10000km gibi söylemler siz servise gidip onlara para kazandırın diyedir. Biz 20000km 2 yıl aynı yağı kullandık hiç bir şey olduğu yok. Fazla pimpirikli bir müşteri davranış şekli.
  • Hic bakim yaptirmadan belki arabayi salliyorum 70 80 bin km de kullanabilirsiniz ama bu motoru buyuk ihtimalle erkenden bozacaktir. Sizin 20binkm 2 sene motor yagi degistirmemeniz ve motorun bozulmamasi motorun omrunden yemediginiz anlamina gelmez.

Benim bu konuyu acma amacim 1 senedir degismeyen motor yaginin degisip degismemesi gerektigi ile ilgili bilgi almak. Sonucta bakim suresi gelmese bile motor yaginin senelik degismesi gerektigi bilisi her yerde var. Bunun pimpirikle ne alakasi var?

• Aracınızda öyle özellik var mı bilmiyorum Citroen/Peugeot olsaydı km dolmasa bile 1 seneyi dolduğu için bakım zamanı geldi ikazı yanar. Bende bu şekilde ikna etmiştim, bayide 4 ay yatan 7 aylık aracımla ilk periyodik bakımın yaptırmıştım.ı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnergyBlue -- 10 Temmuz 2018; 21:20:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ETE

Hic bakim yaptirmadan belki arabayi salliyorum 70 80 bin km de kullanabilirsiniz ama bu motoru buyuk ihtimalle erkenden bozacaktir. Sizin 20binkm 2 sene motor yagi degistirmemeniz ve motorun bozulmamasi motorun omrunden yemediginiz anlamina gelmez.

Benim bu konuyu acma amacim 1 senedir degismeyen motor yaginin degisip degismemesi gerektigi ile ilgili bilgi almak. Sonucta bakim suresi gelmese bile motor yaginin senelik degismesi gerektigi bilisi her yerde var. Bunun pimpirikle ne alakasi var?
    "Ben üç dakika aralıksız kesicide gittim, motor dağılmadı. Demek ki motora zararı yokmuş" dense bu kadar saçma olurdu sanırım.

İşte ondan sonra Türkiye'deki motorlar niye 400-500 bin km'yi zor görüyor diye soruluyor, suç da yakıta falan atılıyor.

Bunlar için yağın yegane kriteri rengi.

• quote:

Orijinalden alıntı: EnergyBlue

Aracınızda öyle özellik var mı bilmiyorum Citroen/Peugeot olsaydı km dolmasa bile 1 seneyi dolduğu için bakım zamanı geldi ikazı yanar. Bende bu şekilde ikna etmiştim, bayide 4 ay yatan 7 aylık aracımla ilk periyodik bakımın yaptırmıştım.ı
    Hatta "motor yağına mazot karıştı" diye uyarı yapıyordu bendeki fiesta
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.