Şimdi Ara

Asgari ücretli bir mühendis ordusu doğuyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
1.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ülkede her yerde mühendislik fakültesi var, peynir ekmek gibi diploma dağıtılıyor! TMMOB'a üye olanlar ve üye olmayanlar dahil toplamda 3 milyona yakın mühendis var ülkemizde.

Bu kadar mühendise gerek var mı? Önüne gelen mühendis olmuş. Haliyle kazançları asgari ücret. Hatta bazı mühendislere (Özellikle inşaat ve makina) ilk başta asgarinin altında ücret veriyorlar, bir kısmını elden veriyorlar, 6. aydan sonra falan tam asgari veriliyor.

Ülke mahvolmuş durumda, olması gerekenin 100 Euro üstünde bir asgari ücret var, haliyle mühendisler de bundan etkileniyor. Avukatlardan falan bahsetmiyorum bile, onlar zaten iş falan bulamıyor. (En iyi %1 dilimden bahsetmeyin, canınızı yakarım)

Ben de YTÜ EHM mezunuyum. 28 Eylül 2024'te, yani yaklaşık 4 ay sonra 4 yıldır işsiz bir mühendis olacağım. Aklı olan bu ülkede mühendislik okumaz, tabii ilk 5 üniversitede okuyabilirsiniz. (YTÜ buna dahil değil) Lakin yine de 4-5 ülke hariç, çoğu Avrupa ülkesi dahil berbat maaşların döndüğünü unutmayın.

• Millet hala üniversite üzerinden prim kasma derdinde.. 19-20.yüzyıl paradigmaları bitti şimdi yeni çağda bilgiye yatırım yapan kazanacak. Milletin Üniversiteye bile gitmesi şu çağda saçmalık çok para kazanmak istiyorsan bilgiye yatırım yapacaksın. günümüzde artık Üniversite okumak sana açlıktan ölmeyeceğin kadar bir hayat ve amirinin getir götürünü yaptırır.. Şuan Üniversite okumak kadar saçma birşey yok..

• Kendin oturup çalışmadıktan sonra üniversitenin ne önemi var?
    Anlatılan aynı konu. Anlatan farklı tamam ama internet diye kaynak var.
    Biz eskiden kütüphanede arardık, şimdi internet var millet kullanmaya üşeniyor.

Tek eksiğin laboratuvar olabilir, ona hak veririm, bunun dışında mazeret olamaz diye düşünüyorum.

Matrix gibi disketle yükleme yapılacak diye bekliyorlar.

Şu an mevcut olan simülatörler bizim zamanımızda olsaydı ne kolay olurdu.
    Devreyi ciziyorsun, simülatör sana ne ne yapar, ne etki eder gösteriyor. Hocaya ne gerek var?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • asgari ücretin 100 euro fazlası mı? arkadaşım asgari ücret tr de 613 euro, alamanyada 1500 euro.

daha da spesifik yazayım, tr de 2006 da asgari ücret 488 tl euro kuru 312 euro. 2006 dan 2024 e euro nun global kayıp kazanç durumu ise 3 katüzerinde nerde ise. o gün en tepe model bir ekran kartı 500 dolardı, bu gün en pahalı kart ise 1800 küsür dolar. yani 3 katın üzerinde bir genel değer kaybı var.

türk lirasının 2006 daki euro karşısında kuru 1.618 tl, bu gün 35 tl. yani 21 kat enflasyon.

bu rakamlara göre sen neye dayanarak 100 euro üstü zaten asgari ücret üühühü diyebiliyorsun bi açıklasana? bu gün asgari ücretin minimum 488*21*3 global ve türkiye enflasyonu olması gerekirken, dahası 2006 da asgari ücretli çalışan nüfusun %20 lerde civarıyken, anca marketlerde vs iken bu gün ustalara bile asgari ücret teklif ediliyor. bu gün herkes asgari ücretli. kendin de diyorsun mühendise bile asgari ücret teklif ediliyor. gel geçin abi o paraya?

• zombi7406 Z kullanıcısına yanıt

Almanya'da 2400 Euro civarı artık asgari ücret, TR'de 500 Euro bile değil. Lakin biz de Almanya değiliz, üçüncü sınıf bir ülkeyiz ve üçüncü sınıf bir ülke için oldukça yüksek bir asgari ücret var bugün. Kimse kusura bakmasın.

Not: Ben işsizim dedim mi? Dedim. Mezun olduğumdan beri belki de toplamda 1300 yere başvurdum, kimse geri dönmedi. Mühendisin de kalifiye olmasını bekliyor iş verenler, kimse benim yaşımdaki bir adamı sıfırdan eğitmek istemiyor. Oysa ki ben asgariye de razıyım. Ailemden bana miras kalan düzenli gelirlerim var, onlar sayesinde geçiniyorum. O paralar olmasa ne olacaktı? ŞOK kasiyeri olacaktım. :D

• iyi başladın ama sonunu getiremedin

bu arada yanımda çalışan 15 yaşında bitlisten gurbete gelen çıragım 19000 tl maaş alıyor

• cnyttt kullanıcısına yanıt

Ben de kasiyer olurum belki. 22500 TL falan veriyorlarmış.

• tamam işte itiraf ediyorsun kendini yalanlamış oldun

Mühendise vermiyorlar ama o ücreti. Herkes ilk %1'e giren mühendisleri konuşuyor, yok 3000 Euro alıyorlar falan. Onlar bir zahmet alsın. Ben iş bulabildim mi elimden gelenin en iyisini yapmama rağmen? Bulamadım. E o zaman? Kasiyer olunca daha mı vasıflı oluyorum?

• sende çok çalışıp kafa olan okulları kazansaydın kimse size iş garantisi vermiyor veremez

hayata bir yerden başlayacaksın üniv okudun diye herşey önünüze hazır gelmeyecek sizden milyonlarca var

benim şimdiki kafam olsaydı lise biter bitmez oto sanayide iyi bir ustanın yanında işe başlardım resmen parayla oynuyorlar

göt ıslanmadan balık tutulmuyor kardeşim

Hocam üniversite sınavında ilk 9500'e girmiştim. Daha ne yapayım? Lakin hak veriyorum, böyle üçüncü sınıf aşağı seviye bir ülkede okunmaz, okuyanın da kanını alırlar böyle işte.

Not: 14 yaşıma dönsem lise bile okumazdım. Buna hak veriyorum ama şunu da kabul etmek gerek, Tayyip ülkeyi mahvetti.

• sanırım 20 li yaşlardasın ve hiç birşey için geç yaşta değilsin ihtiyacın olan şey kafanı kullanmak

Ben elektronik devrelerden anlarım, JAVA ve Kotlin'den anlarım. Altium, Proteus, OrCAD, Multisim, bunlardan anlarım. Kendimi bu konuda eğitmişim ve bu alanda iş bulamıyorum. 33 yaşımda sayılırım, üniversiteyi geç bitirdim psikolojik olarak kötü olduğum için.

Baştan kendimi herhangi bir konuda eğitemem bu saatten sonra. Tayyip gerçekten de her şeyi mahvetti. Önce bunu kabullenmek gerek. Aslında başka bir ülkede vatandaşlık alacak kadar bir yerlere gelebilsem Türkiye'den kaçarım, belki vatandaşlığımı da sildiririm ama 33 yaşında birine yurtdışında da iş vermezler. Artık kasiyer olmaktan başka bir meslek bulamam gibi. Ailem zengin sayılır, sigorta primlerimi düzenli olarak ödüyorum, para sorunum olmamaya devam ederse belki hiç çalışmadan yaşlanırım.

• tamam canım. sen o zaman ben asgari ücrert olarak 500 dolara tavım de. 500 dolara sana bu gün iş blayım. diğer dediklerine cevap vermeye bile gerek yok.

hayat ve hayat pahalılığından haberin yok. gelişigüzel yazıyorsun. 600 dolara tek şahsi olarak bile ay sonunu getiremiyorum ben. asgari ücretli evli adam napsın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zombi7406 -- 17 Mayıs 2024; 22:26:43 >
  • zombi7406 Z kullanıcısına yanıt

500 dolara ve civarına mühendislik işi bul, yapmazsam en adi insan benim. :D Kasiyer olacağım diyorum sana daha yüksek ücret verdikleri için. :D

• Millet hala üniversite üzerinden prim kasma derdinde.. 19-20.yüzyıl paradigmaları bitti şimdi yeni çağda bilgiye yatırım yapan kazanacak. Milletin Üniversiteye bile gitmesi şu çağda saçmalık çok para kazanmak istiyorsan bilgiye yatırım yapacaksın. günümüzde artık Üniversite okumak sana açlıktan ölmeyeceğin kadar bir hayat ve amirinin getir götürünü yaptırır.. Şuan Üniversite okumak kadar saçma birşey yok..

• Rekabet iyidir yeğenim, atalarımız boşa dememiş nerde çokluk orada bolluk diye hüloooogggg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Trubetzkoy -- 17 Mayıs 2024; 22:52:52 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • sana bunu yapan hayat bize ne yapmaz.umarım en kısa sürede her şey yoluna girer.

• Sıfır fen bilimleri sıfır matematik olan sağlık bilimleri lisesi oradan da üniversitede bi sağlık bölümü patlatsaydın,en kötü tıbbi sekreter olsan 34 bin maaş,hemşir ya da hemşire olsan 45-50 bin maaş,birimine göre 1 gün çalış 3 gün yat usülü ek ödemelerle birlikte 65-70 bin bile alabilirdin.Ama senin kafa matematiğe fen bilimlerine çalıştığı için cezalısın :)

• berkcombil B kullanıcısına yanıt

ben tıbbi sekreterim acil serviste çalışıyorum 45-46 bin arası alıyorum. 34 bin filan düz memur maaşı.

• inşaatlarda osura osura aynı yerde yatan elektrikçiler asgarinin bilmem kaç katını alıyo. ek ücret falan da var gece gündüz çalışıyor çocuklar ama memlekete apartman dikiyorlar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.