Şimdi Ara

Emlak ve İnşaat Sektörünün Tamamen Durması ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (2 Mobil) - 5 Masaüstü2 Mobil
5 sn
68
Cevap
1
Favori
3.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aşırı saçma fiyatlar yüzünden gözlemlediğim durum iki tane emlakçı var sokağımda ikiside sinek avlıyorlar her gün kapıya sandalye atıp sohbet ediyorlar..

• Remzi Özdemir'in iddiasına göre Türkiye'de yıllarca kimse ev alamayacak. nedeni:

1- fakirleştik, alım gücümüz düştü, inşaat maliyetleri yükseldi.
    2- varolan evlere talep çok çünkü RTE sürekli vatandaşlık satıyo (ev alanların sülalesi Türk vatandaşı yapılıyo)
    3- bankalar kredi veremiyolar ve daha uzun süre kredi veremeyecekler.

2018-2020 arasın ev alanlar ucuz krediden aldılar. o dönemde herkes: "sakın ev almayın" diyodu. sanırım o dönem tekrar gelmeyecek.
    Siz sinek avladiklarinini şanın
    Tam 40 gün babamlara ev aradık
    İzmir bir ilçesinden 3+1 ev baktık 40 gün boyunca nakit olarak ödeme bütçe 3/4 arasında idi
    Neyse 4 isteyene 3.5
    3.5 isteyene 3.2
    Anliyacaginiz ortalama %15 altına hep teklif yaptık bir Allah'ın kulu da dönemedi ya şaşırdım inanain seçime bir hafta 3600 yazan evi 3400 e zor kopardik defteri kapatttik şimdi bakıyorum o muhitte 4 milyonun altında ev kalmamış herkes bindrimis anliyacaginiz ihtiyacınız varsa alın henüz fiyat düşeni görmedim
  • İnşaat sektöründeyim fiyatlar hakkimda bilgi versem şaşirirsin.
  • SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt
    Bilgi alabilirmiyim.
  • Remzi Özdemir'in iddiasına göre Türkiye'de yıllarca kimse ev alamayacak. nedeni:

1- fakirleştik, alım gücümüz düştü, inşaat maliyetleri yükseldi.
    2- varolan evlere talep çok çünkü RTE sürekli vatandaşlık satıyo (ev alanların sülalesi Türk vatandaşı yapılıyo)
    3- bankalar kredi veremiyolar ve daha uzun süre kredi veremeyecekler.

2018-2020 arasın ev alanlar ucuz krediden aldılar. o dönemde herkes: "sakın ev almayın" diyodu. sanırım o dönem tekrar gelmeyecek.
  • Siz sinek avladiklarinini şanın
    Tam 40 gün babamlara ev aradık
    İzmir bir ilçesinden 3+1 ev baktık 40 gün boyunca nakit olarak ödeme bütçe 3/4 arasında idi
    Neyse 4 isteyene 3.5
    3.5 isteyene 3.2
    Anliyacaginiz ortalama %15 altına hep teklif yaptık bir Allah'ın kulu da dönemedi ya şaşırdım inanain seçime bir hafta 3600 yazan evi 3400 e zor kopardik defteri kapatttik şimdi bakıyorum o muhitte 4 milyonun altında ev kalmamış herkes bindrimis anliyacaginiz ihtiyacınız varsa alın henüz fiyat düşeni görmedim
  • alemci83 A kullanıcısına yanıt
    hocam ben yıllar önce ev aldığımda, satıcılar evlerini satmak için deliriyolardı, alıcı bulamıyolardı. benim aldığım evi adam aylarca satamamıştı. çok fazla opsiyon vardı ev almak isteyene.

şuanda benim ev satılık falan değil. emlakçı olan arkadaşım var, ne zaman görsem: "bak evini satacak olursan alıcı hazır, sakın başka kimseye gideyim deme, biz alırız hemen" diyo. adama 50 kere dedim: "evim satılık değil" diye, adam gene aynısını diyo beni gördüğünde
  • İnsanlar kredi çekip ev alıyordu artık o da mümkün değil. En basit olarak 1 milyon çeksen aylık ödemesi dudak uçuklatır onu geç 1 milyona zaten ev kalmadı.

• 5 ay içerisinde demir fiyatina %30-35 zam geldi cimento fiyatlarina %40 zam geldi..bu saaten sonra ev alabilene ev yapa bilene helal olsun.Bu yaz 3 milyonluk evler 4-5 milyona dayanicak,başinizi koyucak güzel mekanli manzarali değeri yükselen yerlerde varsa paraniz değerlendirin.
  • Cem kullanıcısına yanıt

Malzeme fiyatlarina 4-5 ay içerisinde %40-50 arasi zam geldi,şu 2 hafta içinde sadece cimentoya %35 zam geldi,fiyatlar daha da articak 2 milyonluk ev kalmadi en az 3 milyon olan evler 4 milyon 5 milyona cikicak..

• amcam emlakçılık yapıyo bu ay 3 villa sattı. villa başı 500k komisyon.

• 01001101 kullanıcısına yanıt

4-5 sene önce evler hem görece ucuzdu hemde kredi imkanı çok kolaydı. O günlerin kıymetini bilememişiz.

Nasıl oluyorduda ev fiyatları çok artmıyordu o dönem şimdiki aklımız almıyor. O günler bir daha gelene kadar ev alamam ( yani uzun yıllar). Peki alanlar nasıl alıyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi esnaf ya da kendi işini yapan ( maaşlı olmayan) kesim son 2-3 yıldır inanılmaz paralar kazanıyor. İkincisi ise toprağı tarlası olan ihya oldu bir arsa ev fiyatı oldu adam az toprak satıp konut alabiliyor. Eskiden böyle değildi. Arsa fiyatları uçtu gitti.

• Konuyu okuyan biri buradan aldığı bilgi ile şu faiz oranlarını göz ardı edip ev alabilir. İmkanım olsa bende alırım gibi duruyor  

• nk061 kullanıcısına yanıt
    alınmaz hocam bu faiz ile çok zor. ki zaten çoğu zaman sen faizi kabul ettim desen banka yanaşmıyo krediyi vermeye.
    hemen çimento boykotu başlatalım nasıl zam gelir.

çimento almazsak korkup fiyatı indirirler.

reisimde hiç suç yok reisim merkez bankasında 7/24 karşılıksız para basıyo ama onun etkisi yok zamlarda.

Faizlerin yüksekliği sebebiyle konut fiyatları aylardır sabit kimse kredi çekemediği için ev alamıyor şu süreçte o miktara çıkması imkansız

• 01001101 kullanıcısına yanıt

Valla konuya bakılırsa acilen bir yerlerden bir şeyler kapatmamız gerekiyor gibi anlıyorum.

Arkadaşım 1.5 ay kadar önce 1M TL'den fazla kredi çekip ev aldı. 25 yaşında binadan 1 daire aldı daha doğrusu. Olum sen salak mısın demiştim. Sanırım hikayenin sonunda salak olan ben olacağım.  

• alım gücü olan için emlak piyasası canlı. alım gücü olmayan için emlak piyasası ölü. ülkedeki sorun konut ihtiyacını nüfusun geneli karşılayabiliyor mu? 30k-40k maaşlarla karı koca çalışsan bi ev parası anca 10 yılda bir araya gelir.

ülkede alım gücü düşmesine rağmen konutlar satılıyor. gurbetçiler ve yabancılar piyasayı ayakta tutuyor.

• valla demir çimento takip etmiyorum ama hiç bir iktisatçı ekonomist yatırım tavsiyesi olarak ev alın demiyor

nisan 2023 te 1230 tl olan gram altın şu an 2470 tl

nisan 2023 te 3 milyona ev alan kişinin evi 6 milyon oldu mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi august landmesser -- 22 Nisan 2024; 10:31:0 >
  • nk061 kullanıcısına yanıt
    yok hocam öyle düşünme. eğer olaya "tren kaçtı" gibi yaklaşırsan hatalı karar verirsin. tren kaçtı diye bişey yok. biri kaçtıysa diğer trene binecen.

ben ev aldığımda herkes: "geçmiş olsun, neden böyle bi salaklık yaptın?" diyodu (kelimesi kelimesine böyle demeseler de, buna getiriyolardı) o zamanlar millet sıfır evi bile almak istemiyodu. hem de ucuz fiyatlara, hem de bedava kredi ile satıldığı halde.

şimdi döndük-dolaştık 25 senelik eve servet saçacak duruma mı geldik? burda bi hata var. kendi mantığınıza güvenin. paranız varsa yatırım yapın.

bi örnek: faizler o kadar yüksek ki, Ziraat bankasında kredi hesaplama yaptım, saçmalığa bakın şimdi: 1.500.000 TL (bir buçuk milyon) kredi çektiniz diyelim:

1- eğer 72 ay ile çekerseniz taksit tutarı: 67300 TL oluyor.
    1- eğer 120 ay ile çekerseniz taksit tutarı: 64700 TL oluyor.

yani sen aylık ödeyeceğin fiyatı düşürmek için taksit sayısını arttıramıyosun bile. arttırmak hiçbi işe yaramıyo.

ha şunu da tekrar söyliyim: gözünü karartıp bu orandan kredi çekmek isteyen birine banka zaten o krediyi vermiyo.

• freshwind F kullanıcısına yanıt
    quote:

Peki alanlar nasıl alıyor? Bunun iki nedeni var. 1- esnaf ya da kendi işini yapan. 2- toprağı tarlası olan

3- kendi evi olan. ben şuanda sıfırdan ev alamam ama kendi evimi satıp biraz daha pahalı bi ev alabilirim çünkü birikmişim de var cebimde.

quote:

4-5 sene önce evler hem görece ucuzdu hemde kredi imkanı çok kolaydı. O günlerin kıymetini bilememişiz.

forumda: "SAKIN EV ALMAYIN EMLAK ÖLDÜ!!!" diye bi konu vardı. o konu 2 sene falan aktif kaldı. konu içinde ev alanlarla bol bol alay edildi, evlerin birdaha hiçbir zaman değerlenmeyeceği yazılıp çiziliyodu, hatta: "ev alan gelsin boğaz köğrüsünü de satayım ben ona" yazanlar vardı. ben o dönemde ev aldım. ama övünmüyorum. ülkemizin geldiği şuanki durum bir rezilliktir. AKP bizi öyle bitirdi ki, ev denen şey bile değere bindi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 22 Nisan 2024; 10:58:16 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.