Şimdi Ara

Google, varsayılan arama motoru olmak için Apple'a servet ödüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
266
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Google, varsayılan arama motoru olmak için Apple'a servet ödüyor
    ABD Adalet Bakanlığı'nın Google'a karşı açtığı rekabet davasından değerli bilgiler etrafa saçılmaya devam ediyor. Davada ortaya çıkan belgelere göre Google, iPhone, iPad ve Mac'te bulunan Safari tarayıcısının varsayılan arama motoru olmak için 2022 yılında Apple tam 20 milyar dolar ödeme yapmış.

Google, Apple'a 20 milyar dolar ödüyor

ABD Adalet Bakanlığı, Google'ın çevrimiçi arama ve ilgili reklam pazarını yasadışı bir şekilde tekelleştirdiği düşünüyor. Google ve Apple arasındaki bu 20 milyar dolarlık dev anlaşma ise davanın merkezinde yer alıyor. Öte yandan Google, net tutarın kamuya açıklanmasını istemiyordu. Ancak geçtiğimiz yılın sonlarında Google'ın arama reklamlarından elde ettiği gelirin yüzde 36'sını Apple'a ödediği kazara ağızdan kaçırıldı. Şimdi ise bu tutarın 20 milyar dolara denk geldiği doğrulandı.

Bununla birlikte Google’ın Safari’deki varsayılan arama motoru olması 2002 yılına kadar uzanıyor. Süreç içerisinde anlaşmalar revize edildi ve şirketler arama reklamlarından elde edilen geliri paylaşma konusunda hemfikir kaldı.

Google, varsayılan arama motoru olmak için Apple'a servet ödüyor
    Microsoft CEO’su ise geçtiğimiz yıl Apple ve Google arasındaki anlaşmanın Bing gibi arama motorlarının rekabet etmesini imkansız hale getirdiğini söylemişti. Hatta o dönemlerde Google’ın Apple’dan Bing’i satın almasını istediği bile gündeme gelmişti. Ancak Apple, Bing ile satın alma noktasında ilgilenmedi. Bunun arkasındaki neden olarak ise Bing’in kalite ve yetenekler konusunda yetersiz olması gösterilmişti. Mahkeme belgelerine göre Microsoft, Apple'ı Google’dan uzaklaştırmak ve Bing’i Safari’nin varsayılanı yapmak için reklam gelirlerinin yüzde 90'ını teklif etmiş. Bu bilgi ilk defa kamuya yansıyor.

Ayrıca Bkz."Killed by Google": Google Arama açıkça ölüyor, ama neden?

ABD Adalet Bakanlığı'nın açtığı davada nihai kararın bu yıl içinde verilmesi bekleniyor. Ancak konu dev firmalar olunca yasal sürecin uzaması çok olası. Eğer ABD Adalet Bakanlığı, rekabet davasının galibi olursa Apple ve Google arasındaki anlaşma feshedilebilir.

Kaynak:https://www.macrumors.com/2024/05/01/google-default-search-engine-safari-20-billion/

• 20 milyar dolar... Bir de böyle açık kaynak projeler Mozilla gibi olur, dersin garibanların karnı doyuyor. Tü yazıklar olsun. Kansızlar.

Çözüm basit. İlk kurulum ekranında random sıralanmış arama motorları çıkacak, onu seçeceksin bitecek.

(İmza: Her şeyde fikri olan üye)

• 3 ayda bir gelen klasik haber

• Valla son zamanlarda yerli yabancı bir çok sitede konu olacak kadar google aramaları çöplüğe dönüşüp, kalitesizleşti. Öyle ki artık ben de ufak ufak yandex e kaymaya başladım açıkcası. Yani bir çok bulamadığım sonucu yandex te aratınca bulabilmeye falan başladım.

Kaliteyi bozmasa, zaten nasıl millet, microsoft windowslarda 40 kere illa edge kullan, nolur kullan, bak emin misin diye dayatıp chrome kullandırtmamaya çalışıyordu, ama herkesin yine de ilk yaptığı edge ile chrome indirmek oluyordu. Apple a da varsayılan parası ödemese de yine millet zaten illa ki girer bulur varsayılan yapardı. Ama kalite düşünce, sen varsayılan da yapsan işe yaramıyor, bunu en iyi microsoft'a bakıp biliyor olmaları gerekir. 20 milyar doları çöplük sonuçları temizlemeye harcamaları gerekir asıl.

Openai elektrik parası diye söylenip durmasa, google gibi youtube gibi, ilk çıktıkları 4-5 sene milyarlarca dolar zarara rağmen bedava hizmet sağlayıp herkesi kendilerine bağımlı hale getirdiği gibi rahat bıraksa, iyice google tahtı sallanırdı. Ama aylık 20 dolar ödeyen paralı üyelerin bile tonlarca şikayeti dolu ve üyeliklerini sonlandırıyorlar. Çünkü para ödüyorlar, 20 sorgu sonrası 4 saat erişim engeli falan. Ki buna adam gibi zorlayıcı sorgularda değil, sadece 1 den 20 ye kadar sıra ile rakam yazıp enter a bassanız da dahil. Teşekkürler yazsanız da dahil. Bari sorgunun zorluğuna göre limitlendir. Yani elin doktora tezini yazdırtan ile, quantum formülü çözdürteni ile, teşekkürler diyenin sorgusunu niye bir hesaplıyorsun, elektriği aşırı kullananlar onlar. Şikayetleri verilen resmi cevaplar da daha korkutucu, yeni kullanıcıların da üyelik almasına engel şekilde. "Aslında bu zekanın harcadığı elektriği bilseniz, 20 dolar bile çok az kalıyor, zararına sorgu çevirttiriyoruz" diye açıklama yapıyorlar. Bu ne demek, yani 40-50 dolar da yapabiliriz. Artı kullanıcı sözleşmesine göre, sen bugün 20 dolara bunu alsan dahi, değişiklik hakkı gizli olduğu için, yarın 20 sorgudan 5 sorguya da düşürse para iadesi isteyemiyorsun, kafalarına göre değişiklik yapma hakları da var.

• Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Tarif ettiğim şeyi yapmıyor, yapmadığını söylediğimde özür dileyerek birebir aynı cevabı tekrar veriyor ancak yine de mesaj hakkım gidiyor, kaç kere 40 mesaj hakkımı anasına sövmek için kullandım hatırlamıyorum en azından içim rahatladı diyip geçiyorum. Görsel kısmı feci kötü zaten, neyi kaldır yada değiştir desem inadına sayısını arttırıyor, bingin beleşi bile çok daha iyi sonuç veriyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • SaxHobbit kullanıcısına yanıt

Aynen öyle, hani belki öğrenebilir zekadır diye ben de kaç kere, bak sıralama sence yanlış değil mi, büyükten küçüğe olması gerekmiyor mu diye soruyorum. Çok haklısınız yanlış yapmışım şimdi düzeltiyorum diyor, tekrar aynısını gönderiyor. Daha salağa anlatır gibi anlatmaya çalışıyorum, bak diyorum bu 4. sütundaki sayılırdan hangisi daha büyük diye soruyorum. 3. sıradakini söylüyor. O zaman diyorum bunun 1. sırada olması gerekmez mi, Çok haklısınız doğru hemen düzeltiyorum diyor yine aynısını yazıyor. Yani benim anladığım belli mevcut algoritmaları dışında yeni bir şey aslında öğrenemiyor. O sıralatmayı düzgün yaptırabilmek için bir çok farklı açıdan yaklaşayım dedim, hepsinde haklısınız deyip yine aynı hatalı sonucu verdi. Hele bir de dediğiniz gibi para ödeyenler zaten kafayı sıyırmışlar haklı olarak. Ücretsiz versiyonu bile daha rahattı diyorlar. Ya zaten sözde dünyanın en gelişmiş yapay zeka firması iddiası ile gidiyorsan, sıra ile 1-2-3.... 20 ye kadar enter a basılınca neden hakkın doldu diyorsun. 1 yazınca ne elektriği kullandı. O kadar zeki kodlama yapabiliyorsun da, harcanan işleme kapasitesi * saniye kadar limit koy o zaman. Biraz zekanı orada da kullan mesela değil mi. Orada adam karmaşık formüllerle dağ gibi hesaplama yaptırıyor. Onun yaktığı elektrik ile, benim teşekkürler yazmam bir mi.

Yok ben zaten paralı üyelerin nasıl binlerce mesaj ile şikayet yağdırdığını, firmanında açıklama olarak 20 dolar bile aslında aşırı ucuz, maliyetlerin altında kalıyor cevabı üzerine vazgeçtim direkt. Hesapladım yani, açık kaynak kodlu lokal çalışan en az gpt 3.5 ya da daha bile akıllısı yapay zekalar var. Şimdilik en az 4080 hatta 4090 ayarı ekran kartı istiyorlar ama 5xxx serisinin çıkması ile, bu kartlar daha ulaşılabilir olur. Sonrasında da sorgu limiti olmadan, rahatça kendi jarvis'in ile takılma şansın olur.

• çok değilmiş 128'in yanında.

• Xloud X kullanıcısına yanıt
    Zamanlayıcı var, kendi kendine post ediyor site.

• drjacob kullanıcısına yanıt
    Düşünsene... 128 milyar doları masaya koyuyosun ve Apple'a diyorsun ki:

-"Yaani" varsayılan arama motorunuz.

• Vay be demin haber okudum Tüm Hatay 1.8 Milyar Dolar ile ayağa kaldırılacak 128 milyar dolar ne büyükmüş....

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.