Şimdi Ara

Kablolu bir oda termostatını Kablosuza çevirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
4.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konuyla ilgilenecek birileri olur düşüncesiyle buraya yeni bir konu açmak istedim. Evinizde kullandığınız herhangi bir kablolu oda termostatını Radyo frekansı kullanarak alıcı verici yardımıyla kablosuza çevirebilirsiniz.

Evvelce kablolu bir oda termostatını kablosuza nasıl çevirebiliriz ve radyo frekansı alıcı verici ile deneyebilirmiyiz gibi soruların cevabını almak için ebay'dan bulduğum hazır rf alıcı verici devrelerini üç hafta önce sipariş etmiştim elime gelince deneme fırsatı buldum. Daha önce belki denenmiştir baştan söyliyeyim herhangi bir elektronik bilgim yok tamamıyla hazır satın aldığım devrelerle denedim. Ebay dan 14 dolar gibi bir fiyat ile 3 haftada elime ulaştı. Daha ucuz kutusuz devrelerde düşünülebilinir.

Kablolu bir oda termostatını kablosuza çevirmek mümkün mü? Kablosuza çevirdikten sonra performans sağlarmı? Bu soruların cevabını ilgilenen arkadaşlarla alabiliriz.

Yaklaşık bir aydır in-therm MRL-300 kablolu oda termostatını kullanıyordum. Kablosuz kullanmak istediğimde MRL-300 kablosuz modeli kabloluya göre 2.5 katı pahalı olduğunu görünce gereksiz olduğunu düşündüm ve böyle bir deneme yapmak için ebay ile alıcı verici devresi sipariş ettim.

Genelde bu hazır devreleri lamba garaj kapısı ve buna benzer amaçta kullanmak için yaptıklarını düşünüyorum. İki modta çalışıyor verici kumanda düğmesine bi kere basıp bırakıldığında alıcı devredeki röle devreye giriyor böylelikle röleye ne bağlanırsa o çalışıyor. Kumandaya tekrar basıp bırakınca röle devreden çıkıyor. Diğer moduysa kumandaya basılı tuttugun kadar röle aktif oluyor bırakıldığında röle devreden çıkıyor. Benim bu modunu kullanmak aklıma geldi.

Resimlerdeki gibi alıcı devreye 12v bir adaptör takıp kombi yanına koydum kombiden gelen köprü kablosunu röleye bağladım. Verici kumandayıda kablolu termostatın içerisine koydum. Vericinin düğmesine ve pil yerine kablo lehimledik verici düğmesini termostattaki com ve no kısmına bağladım. Pil kablosuna da iki tane kalem pil bağladım. Termostat devreye girince verici kumandanın düğmesine basılı tutuyor ve alıcı röle çalışıp kombiyi açıyor. Oda sıcaklığı yukseldiğinde termostat durduğunda verici kumanda düğmesi devreden çıkıp sinyal kesiliyor, alıcı kombiyi durduruyor.

Kumandanın kendi içinde normalde minik 2016 3v pil vardı onunla sürekli kumandayı çalıştırdım 32 saatte pil bitti. Küçük bir hesapla kombi günde toplam 4 saat çalışsa 7-8 gün dayanır diye düşündüm. Bu yüzden kalem pil kullandım onun da birkaç hafta dayanacağını tahmin ediyorum. Belki de bir ay tabi hava soğukluğu ve kombinin çalışma sıklığına göre değişebilir.

Sistem basit hazır devreyle böyle oluyor. Eksileri çok en başta pili belli aralıklarla kontrol etmeli bitince kombi çalışmayıp evi soğuk bırakacaktır.
    Kombi çalıştığı sürece verici sinyal yolluyor ta ki durana kadar bu da frekans kirliliğine sebep olacaktır. Bunun yararı zararı tartışılır tabi.

Alıcı hazır kullannılabilir fakat verici için yeni devre yaptırılabilinir yani iki sinyalle termostat röleyi çalıştırdıkça belli dakikalarda bir alıcıya sinyal gönderilebilinir veya bu tarz geliştirilebilinir.

Bu haliyle bile hazır devrelerle bu şekilde kontrollü olarak kullanılabilineceğini düşünüyorum.

Hazır devreler gelmişken konu havada kalmasın diye paylaştım. Geliştirecek yada bu şekilde kullanmak isteyenlere bi ışık yakabilmişimdir umarım.

Küçük bi not: hızlıca çalıştırmak için kablolar ve pili içine koymadım. Dikkatlice içerisine yerleştilebilinir. Yada plastik minik kutu alınıp arkasına sabitlenebilinir. Estetik bir görünüm önemli tabi

• arkadaşım sanırım elektronikten anlıyorsun.
    sana bir sorum olacak. elimde In-Therm MRL-200 rf Dijital Oda Termostatı var.
    fakat bu termostatın hassasiyeti çok kötü. yeni bir tane daha hassas ve kablosuz almak istiyorum fakat onlarda çok pahalı.
    Aynı markanın in-therm MRL - 300 gibi kablolu birtane alsam.
    bunu In-Therm MRL-200 rfnin içindeki RF vericiyi kullanarak kablosuza çevirebilirmiyim? ve nasıl yapılır?
    sonuçta In-Therm MRL-200 rf nin RF vericisi ile alıcısı zaten birbirini tanıyor olacak.
  • Sanmam olacağını sanırım eski yeşil ekran sizdeki. Son çıkanlar mavi ekran tm yazılı modeller. Hiç maceraya girme derim Cosa akıllı kombi kiti al hem hassasiyeti 0.1 hemde kablosuz hemde mobilden erişim. Ben memnunum sorunsuz kullanıyorum. Ay sonuna kadar 149 n11 den mobil siteyle 5tl indirimli 144,90 a alabilirsin. Eskisinide uygun fiyata satılıga cıkart illaki satılır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.