Şimdi Ara

Kredi kartıyla kredi ödemek mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2.89 oranla çektiğim aylık ödemesi 2500 lira olan kredi var. Oran çok yüksek evet ama bana acil lazımdı çekmek zorundaydım. Kredi kartımda da 20 bin tl limit var. Bunu nakit avans olarak değil de %2 komisyonla alışveriş yaparmış gibi çekebilirim. 400 lira falan maliyeti oluyor. Birde Kredi kartlarının 1.36 alışveriş faizi var biliyorsunuz.

Neyse bu 20 bin lirayı 2500 liralık krediyi ödemek için kullanayım diyorum. Çünkü bu 2500 lirayı kendi maaşımla ödemek istemiyorum; çünkü bu 2500 lira şu an değerli ama 2024 Ocak gibi değeri düşecek. 8 ay boyunca kredi kartından çektiğim parayla ödemiş oluyorum. Kredi kartına da her ay asgari yatırıp yine çekerim. aylık 250-300 lira gibi bir faiz öderim sadece.

Sizce mantıklı mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sürdürülebilir değil. Ödemeyecek durumda olursunuz 1-2 ay erteleme ihtiyacınız vardır anlarım ama bunu mantıklı bulmuyorum.

• Hocam bu hesaplanir ama bence asil sikinti kredi kartindan masrafsiz cekseniz bile o oranlar ciddi oranda artacak gibi gorunuyor. Alisveris faiz orani yuzde 2 uzerine cikarsa sikinti yasarsiniz, ancak onumuzdeki ay icin mantikli olabilir gibi geliyor bana

Tek ay icin karli degil bu arada:

100 lira cektiniz, 2 lira komisyon, 1 ay geciktirdiniz yuzde 1.36 ile ve toplamda 5.67 lira faiz odediniz.

Hesap kesimine 15 gun var diyelim (ortalama aldim), 30 gun de diger hesap kesimi, 10 gun de son odeme tarihi.

Toplamda 55 gunde 5.67 lira faiz oduyorsunuz.

30 gunde yaklasik 3.09 lira ediyor.

Paranin risksiz bir yatirim olarak vadeliye yatirilacagini varsayarsak (32 gunluk vade ile) %30 ortalama yillik faiz alirsiniz

Bu da zaten 2.5 lira ediyor 1 ayda, 9 kurus zararda oluyorsunuz yine.

Ancak eger alacaginiz bir ihtiyaciniz varsa, enflasyonun da yuzde 60-70 civarinda oldugunu dusunursek (resmi rakamlara inanamadigim icin bu civarda tahmin olusturdum), aylik 5 lira civari bir artis anlamina gelir bu; bu durumda dediginizi yapmak mantikli olur. Ancak bunu yapmak yerine yuzde 2 faiz odemeden ihtiyaciniz olan seyi alabilirsiniz, en karli senaryo bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesher -- 8 Temmuz 2023; 0:12:24 >

• Hesher kullanıcısına yanıt

hocam kredi faizi 2.89, kredi kartı faizi 1.90 şu anda. bence kredi kartı faiz oranı 2.5 olsa da mantıklı. neden çünkü krediye yatan parayı sıfırdan kendim kazanmam lazım. benim amacım şu anda krediye ödediğim parayı mümkün olduğunca az olarak cebimden ödemek.

mesela 20000 lira'nın asgari ödemesi 4000 lira oluyor. her ay asgariyi yatırıp çektiğim haliyle 1 sene boyunca toplam faizi hesaplar mısınız. 8 aylık krediyi ödemiş oluyorum böyle 4 ay cepten yiyor.

yani kısaca amaç şu, krediyi olabildiğince borçla ödemek. ta ki 2500 lira aldığım maaşa göre pul olana kadar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.