Şimdi Ara

Lenovo Z580 Geç Açılma Problemi.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
5.653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Z580 modelini kullanıyorum. Bilgisayarımı alalı 2 ay kadar oluyor. Ilk aldığımda açılma süresi 15-20 sn iken şuanda bu süre 55-60 sn sürüyor. Yeniden başlatma süresi 2-3 dk'yı buluyor. Lisanslı virüs programı kullanıyorum. Defalarca tarattım virüs yok. 500gb hard disk'imin 310 gb'ı boş durumda. Masa üstünde sadece 6 simge var araç çubuğunda 2 simge. Başlangıçta açılan uygulamaların çoğunu etkisiz duruma getirsem de farkeden hiçbir şey olmadı. Performans olarak hiç bir değişme yok ilk aldığım gün gibi gayet memnunum ama açılış kapanış süreleri yeniden başlatma süreleri epey uzadı. Ayrıca bazen facebook gibi sitelerde kısa süreli donma gerçekleşiyor. Neler yapabilirim?

• Lenovo EE optimizer ile tarat bir bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet ÇAKIR

Merhabalar. Z580 modelini kullanıyorum. Bilgisayarımı alalı 2 ay kadar oluyor. Ilk aldığımda açılma süresi 15-20 sn iken şuanda bu süre 55-60 sn sürüyor. Yeniden başlatma süresi 2-3 dk'yı buluyor. Lisanslı virüs programı kullanıyorum. Defalarca tarattım virüs yok. 500gb hard disk'imin 310 gb'ı boş durumda. Masa üstünde sadece 6 simge var araç çubuğunda 2 simge. Başlangıçta açılan uygulamaların çoğunu etkisiz duruma getirsem de farkeden hiçbir şey olmadı. Performans olarak hiç bir değişme yok ilk aldığım gün gibi gayet memnunum ama açılış kapanış süreleri yeniden başlatma süreleri epey uzadı. Ayrıca bazen facebook gibi sitelerde kısa süreli donma gerçekleşiyor. Neler yapabilirim?

ssd takabilirsin veya formatlarsan yine 1 dakikanın altına düşecektir ama belli bir süre sonra yine uzayacaktır bu süre. bu sadece senin sorunun değil . bence sorun olmaktan çıkmış bişe normal hard disk kullanıyorsan bu tür şeylere alışmalısın benim bilgisayarım hdd takılıyken kendine gelmesi 8-9 dakikayı buluyordu ssd taktım tuşa bastıktan 10 saniye sonra açılmış ve kendine gelmiş oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ysr.bulut

quote:

Merhabalar. Z580 modelini kullanıyorum. Bilgisayarımı alalı 2 ay kadar oluyor. Ilk aldığımda açılma süresi 15-20 sn iken şuanda bu süre 55-60 sn sürüyor. Yeniden başlatma süresi 2-3 dk'yı buluyor. Lisanslı virüs programı kullanıyorum. Defalarca tarattım virüs yok. 500gb hard disk'imin 310 gb'ı boş durumda. Masa üstünde sadece 6 simge var araç çubuğunda 2 simge. Başlangıçta açılan uygulamaların çoğunu etkisiz duruma getirsem de farkeden hiçbir şey olmadı. Performans olarak hiç bir değişme yok ilk aldığım gün gibi gayet memnunum ama açılış kapanış süreleri yeniden başlatma süreleri epey uzadı. Ayrıca bazen facebook gibi sitelerde kısa süreli donma gerçekleşiyor. Neler yapabilirim?

ssd takabilirsin veya formatlarsan yine 1 dakikanın altına düşecektir ama belli bir süre sonra yine uzayacaktır bu süre. bu sadece senin sorunun değil . bence sorun olmaktan çıkmış bişe normal hard disk kullanıyorsan bu tür şeylere alışmalısın benim bilgisayarım hdd takılıyken kendine gelmesi 8-9 dakikayı buluyordu ssd taktım tuşa bastıktan 10 saniye sonra açılmış ve kendine gelmiş oluyor

Açıkçası sdd ve hdd hakkında bir bilgim yok. Biraz araştırdım ama düzgün anlatımlı biryer bulamadım. Maliyeti biraz yüksek bir iş olacak sanırım. Norton'dan dolayı kasabilceğinden şüphem var. Çünkü w7 için yazıyor üzerinde güncelledikten sonra sıkıtı kalmadı çalışır durumda ama kapanış 10 sn sürdüğünden nortondan şüphe ediyorm. Sdd takmak dışında başka bir çözüm yolu yok mu? Servisi aradım defalarca sabah cevap da verilmiyor bilmiyorum ne olacak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmet ÇAKIR -- 3 Nisan 2013; 3:23:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: silvestet

Lenovo EE optimizer ile tarat bir bakalım.

Onun Windows 8 için olanını bulamadım. W7 olan da çalışmıyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Live Your Life

Başlat/çalıştır çıkan kutuya msconfig yazın. Çıkan pencerede Başlangıç(Startup) sekmesi olacak oradan Windows başlatırken hangi uygulamaların otomatik başlatılması seçimi var. Oradan gereksiz bulduklarının (windows ile bağlantılı olanlar hariç) tiklerini kaldırabilirsin. Tabi bu windows ekranı açıldıktan sonra kendine gelme süresini kısaltır. Diğer kısmı bilmiyorum..

Dediğiniz işlemi yaptım daha önceden dediğiniz gibi sadece kendine gelme süresi kısaldı faklı birşey olmadı.
  • quote:

quote:

quote:

Başlat/çalıştır çıkan kutuya msconfig yazın. Çıkan pencerede Başlangıç(Startup) sekmesi olacak oradan Windows başlatırken hangi uygulamaların otomatik başlatılması seçimi var. Oradan gereksiz bulduklarının (windows ile bağlantılı olanlar hariç) tiklerini kaldırabilirsin. Tabi bu windows ekranı açıldıktan sonra kendine gelme süresini kısaltır. Diğer kısmı bilmiyorum..

Dediğiniz işlemi yaptım daha önceden dediğiniz gibi sadece kendine gelme süresi kısaldı faklı birşey olmadı.

evet üstte yazmışsınız dikkat etmemişim kusura bakmayın. Windows 7 yükleyin isterseniz ?

Çok birşey farkedeceğini sanmam. W8'den kaynaklanan birşey olsa alıdğım zamanlarda da aynı şekilde başlardı. Yazılımsal bir sorun da olabilir ama ne..

• Benim ablamda bu modelden kullanıyor. 1TB harddiski var.İlk aldığımız zamanlar anında açılıyordu.
    Fakat bi kaç oyun yüklemiştm AC3 Crysis 2 vs. Bilgisayarın açılış süresi baya bi uzadı.Oyunlarla bi
    ilgisi var mı yok mu bilmiyorum ama mantıklı olan ssd takmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gitarist16

Benim ablamda bu modelden kullanıyor. 1TB harddiski var.İlk aldığımız zamanlar anında açılıyordu.
    Fakat bi kaç oyun yüklemiştm AC3 Crysis 2 vs. Bilgisayarın açılış süresi baya bi uzadı.Oyunlarla bi

İlk zamanlarda anında açılamz 1tb 5400 rpm diskte öyle bir performans söz konusun değil en iyi 45sn'den başlar sizdeki yavaşlamanın nedeni yüklediğiniz programların başlangıçta aktif pozisyonda olması başlangıçtaki programları kaldırmalısınız ki eski haline dönsün veya ona yakın performansa dönsün cclaner gibi programlarla gereksiz bellekte birikmiş dosyalarıda silersiniz.Böylesine hantal bir diskin olduğu bilgisayra ssd en uygunu olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cengaver53 -- 3 Nisan 2013; 21:42:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vercenik53

quote:

Orijinalden alıntı: Gitarist16

Benim ablamda bu modelden kullanıyor. 1TB harddiski var.İlk aldığımız zamanlar anında açılıyordu.

İlk zamanlarda anında açılamz 1tb 5400 rpm diskte öyle bir performans söz konusun değil en iyi 45sn'den başlar sizdeki yavaşlamanın nedeni yüklediğiniz programların başlangıçta aktif pozisyonda olması başlangıçtaki programları kaldırmalısınız ki eski haline dönsün veya ona yakın performansa dönsün cclaner gibi programlarla gereksiz bellekte birikmiş dosyalarıda silersiniz.Böylesine hantal bir diskin olduğu bilgisayra ssd en uygunu olurdu.

iyi de misal benim hd 500 gb ve sadece 190gb ı dolu. Ccleaner da kullanıyorum lakin sonuç dk tuttum açılış 2 dk..

• Sadece o program değil dediğim başlangıçtaki programları kapattınız mı? ayrıca buna sisteminizde kurulu olna veya kurmuş olduğunuz bir program neden olabilir onun içinde başlangıçtaki programları kapatmak yerinde olur.
  • quote:

Sadece o program değil dediğim başlangıçtaki programları kapattınız mı? ayrıca buna sisteminizde kurulu olna veya kurmuş olduğunuz bir program neden olabilir onun içinde başlangıçtaki programları kapatmak yerinde olur.

Lenovo Z580 Geç Açılma Problemi.

Başlangıçta açılan programlar bunlar. Yersiz ya da gereksiz olabilcek var mı ? Gereksiz gördüklerimi kapadım.
  • Başlangıçta yer alan programları devre dışı bırak mesela kablosuz bağlantıyı devre deışı bıraktın çalışmaz diye bir durum yok ama başlangıçta sistemi çalıştırırken program aktif olduğundan sistem o programları başlatmakla meşgul olduğundan açılma süresi uzar.Şuda var açılma süresi 1tb 5400 rpm lik bir diskten hızlı olmasını beklemeyin,bazıları bilgisayarı ilk açtığımda anında açılıyordu şimdi yavaş açılıyor diyor anında dediğinden kastı nedir bilmiyorum ama bu özellikteki bir disk en erken 45sn-1dk aralığında iş yapıyor
  • Hocam işte bu sorun oldu herkeste o yüzden. İlk aldığımda da aynı sürede açılsa idi amenna ama bir anda süre 4-5 katına çıktımı sinir bozuyor ve şüphe uyandırıyor.. Aktif olan programlardan etkisiz duruma getirmem gereken daha var mı ?
  • quote:

Hocam işte bu sorun oldu herkeste o yüzden. İlk aldığımda da aynı sürede açılsa idi amenna ama bir anda süre 4-5 katına çıktımı sinir bozuyor ve şüphe uyandırıyor.. Aktif olan programlardan etkisiz duruma getirmem gereken daha var mı ?

Hocam windowsu güncelleme yaptınız mı? Benimde aynı şekilde cihazda yavaşlamalar oldu windows güncelleme yaptıktan sonra ve antivirüs yükledikten sonra geç açılmalar oldu ama ben windowsun güncellemesinden kaynaklacağını düşünüyorum.
    @silvestet arkadaşımızın önermiş olduğu Lenovo EE ile tarama yaptım baya fark ettirdi.
  • quote:

Başlangıçta yer alan programları devre dışı bırak mesela kablosuz bağlantıyı devre deışı bıraktın çalışmaz diye bir durum yok ama başlangıçta sistemi çalıştırırken program aktif olduğundan sistem o programları başlatmakla meşgul olduğundan açılma süresi uzar.Şuda var açılma süresi 1tb 5400 rpm lik bir diskten hızlı olmasını beklemeyin,bazıları bilgisayarı ilk açtığımda anında açılıyordu şimdi yavaş açılıyor diyor anında dediğinden kastı nedir bilmiyorum ama bu özellikteki bir disk en erken 45sn-1dk aralığında iş yapıyor

Hocam yanlış anlama olmasın. Anında dediğimden kastım şudur: Bilgisyar açıldıktan sonra
    masaüstü geliyor fakat masaüstü geldikten sonra bi müddet uzun bi müddet beklemek gerekiyor.
    İlk alındığında masaüstü geldiği anda işlem yapılıyordu.

• Arkadaşlar sorunu hallettim sanırım. Tekrarlar mı bilmem. Birkaç uygulamayı da etkisiz hale getirdim. Bluetooth u falan iptal ettim hep. Bütün driver ları güncelledim. İntel ve nvidia en güncel sürümlerini yükledim. Düzeldi deneyin umarım sizlerin de düzelir.
  • quote:

Arkadaşlar sorunu hallettim sanırım. Tekrarlar mı bilmem. Birkaç uygulamayı da etkisiz hale getirdim. Bluetooth u falan iptal ettim hep. Bütün driver ları güncelledim. İntel ve nvidia en güncel sürümlerini yükledim. Düzeldi deneyin umarım sizlerin de düzelir.

Hangi programla güncellediniz bizde güncelleyelim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.