Şimdi Ara

SAAB neden tutulmuyor ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
195
Cevap
1
Favori
69.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar SAAB o kadar güzel otomobiller üretiyor ama tutulmasmasının sebebi nedir ?

• fiyatı yüzünden,o fiyatlara bizim milletin yatkın olduğu yıllardan gelen sempatisi olduğu marka ve modelde bir hayli fazla olunca saab bizim halka çok uzak ve soğuk bir marka olarak bizim pazarda geri planda kalıyor.keza subaruda öyle.
  • bunun tek mantıklı açıklaması var bana göre.. Türk milletinin bildiğinden şaşmaması.. alışmışlar bi tofaşa forda opele başka bişey bilmiyorlar.. adamlar yapmış sana uyuyorsa onu al neden illa onlardan seçiyorsunki.. böylede olunca alınıp satılmıyorda..

hiç bir markaya kötü demem ben her markanın kendine göre güzellikleri vardır..
  • avrupada cok mu satılıyor???
  • quote:

Orjinalden alıntı: forbest

fiyatı yüzünden,o fiyatlara bizim milletin yatkın olduğu yıllardan gelen sempatisi olduğu marka ve modelde bir hayli fazla olunca saab bizim halka çok uzak ve soğuk bir marka olarak bizim pazarda geri planda kalıyor.keza subaruda öyle.

Alp dağlarından olmasın o sakın.
  • kendileride çok kasmıyorlar
    bknz: autoshow 2008 istanbul...
  • quote:

Orjinalden alıntı: blue night

bunun tek mantıklı açıklaması var bana göre.. Türk milletinin bildiğinden şaşmaması.. alışmışlar bi tofaşa forda opele başka bişey bilmiyorlar.. adamlar yapmış sana uyuyorsa onu al neden illa onlardan seçiyorsunki.. böylede olunca alınıp satılmıyorda..

hiç bir markaya kötü demem ben her markanın kendine göre güzellikleri vardır..

Ford parasına Saab varsa ( alım,bakım maliyetleri,yakıt,kullanım maliyetleri vs vs) hemen alalım.Ayrıca kaç ilde yetkili servisi var baktın mı ? Yedek parça olayına girmiyorum bile.
    Sanki Avrupa da çok satılıyor

• quote:

Orjinalden alıntı: Ünal Korkmaz

quote:

fiyatı yüzünden,o fiyatlara bizim milletin yatkın olduğu yıllardan gelen sempatisi olduğu marka ve modelde bir hayli fazla olunca saab bizim halka çok uzak ve soğuk bir marka olarak bizim pazarda geri planda kalıyor.keza subaruda öyle.

ayağını çek ezilmesin

• "Bizi bilen bilir" mantığı ile hareket ediyorlar.Eskiden Volvo da öyleydi,son zamanlarda reklamları arttı.

SAAB'a bir kere binmiştim,9-3 modeliydi sanırım.Performansından,malzeme kalitesinden,dış tasarımından memnun kalmıştım.İç tasarımında memnun kalmadığım noktalar olmuştu.

Ayrıca fiyatının yüksek oluşu(tamam kalitelidir,ama Türkiye pazarında o fiyatlarla kimse almaz),halkımızın markayı tanımaması ve bunun sonucunda 2.elinin olmaması,buna bağlı olarak bakım ve yedek parçaların yüksek olacağından korkulması ( ben kime sorsam SAAB'ın yedek parça ve bakımının çok tutacağını düşünüyor,belki de haklılar) bu markanın pazar payının çok gerilerde kalmasına neden oluyor.

Bir de,model sayısını arttırsalar daha iyi olacak.Belki de marka politikasıdır,bilemiyorum
  • o kadar parayı saab yerine merso ve bmw ye yatırmayı tercih ediyoruz da ondan
  • o kadar parayı merso ve bmw ye vermrk istiyoruzda ondan.
  • Basitlikler çağında yaşıyoruz da ondan. Her şeyin erken tüketilip değiştirileni tercih ediliyor. En çok reklamı yapılanı da en iyi sanıyoruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ünal Korkmaz

quote:

Ünal kardeşim naptın İsveçte ne alpi :)

İsviçre ile karıştırdın sanırım.
  • Yaşar Avrupaya sen bizlerden daha hakimsin tabi:) Alpler hakkında satır arası bir bilgi verip kurban kesmeye gidiyorum

Alpler, Orta Avrupa'da yer alan büyük dağ silsilesi. İsviçre, Kuzey İtalya ve Fransa'nın pek çok bölümünde görülür. Avusturya'nın hemen hemen hepsini kaplar ve Almanya'nın güneyinde önemli yer tutar. Coğrafi olarak 44°-48° kuzey enlemleri ve 5°-18° doğu boylamları arasında bulunur. Ekvator'dan ve Kuzey kutbundan hemen hemen aynı uzaklığa sahiptir. 207.000 km² bir alanı kaplar.
  • Fiyatı pahalı en başta ve servis sorunu var maalesef.3 büyük şehirden başka ben Antalya'da dahi görmedim Saab servisi.Dolaylı olarak Saab'da görmedim.Güzel ve kaliteli araçlar yapıyorlar ama yeterince tanıtım yok;servis ağı yok;fiyatı pahalı;üstüne bir de alanın elinde kalır olayı olunca tutulmaması gayet normal.
    Bakınız Volvo'da öyleydi önceden ama adamlar artık birşeyleri yapmaya başladılar Türkiye piyasasında oturmak için.

Yusuf kurbanı sen mi kesiyorsun?Vallahi bravooo.
  • 1. Otomobilden anlamayan biri ikinci el fiyatlarına bakar sıfır almaz. Yılda 50-60 adet satılır, ikinci el sürünür çok kaybettirir.

2. Otomobilden anlayan biri aracın eski vectra (vectra b, 1995) platformuna sahip olduğunu bilir, sürüş özellikleri /dinamikleri konusunda çağımızın gerisinde bir otomobile o parayı vermek istemez.

Zaten yapılan grup testlerde amerikanlardan sonra geliyor sonunculukta, avrupalılar içerisinde sonuncu oluyor. Onun için bmw/merso yerine saab tercih edilmesi zaten mümkün değil, araçlar o seviyenin yakınıda değil. Premium yerine trcih edilecek marka Volvo'dur.

Yeni modelleri 2010 yılından itibaren insignia platformu ile gelecek, o noktadan sonra bence alınabilir ama ancak ikinci el ve düşeş fiyata ülkemizde, yoksa yine sıfır alınmaz.

Bu arada saabların az bulunması ve premium gibi düşünülmesi yüzünden kendine has bir karizması var, kendi görüşün görünüm olarakta destekleniyor, güzel görünüyor araçları. Tabi birde saabın benzinli turboları birz feci olur, oda var

• Sanırım Türkiye dispiritörü Doğuş Otomotiv'di..

Saab'a yeteri kadar önem göstermiyor olabilir,şuana kadar hayatımda bir sefer Saab gördüm o kadar..
  • quote:

Orjinalden alıntı: playmaker
    1. Otomobilden anlamayan biri ikinci el fiyatlarına bakar sıfır almaz. Yılda 50-60 adet satılır, ikinci el sürünür çok kaybettirir.
    2. Otomobilden anlayan biri aracın eski vectra (vectra b, 1995) platformuna sahip olduğunu bilir, sürüş özellikleri /dinamikleri konusunda çağımızın gerisinde bir otomobile o parayı vermek istemez.
    Zaten yapılan grup testlerde amerikanlardan sonra geliyor sonunculukta, avrupalılar içerisinde sonuncu oluyor. Onun için bmw/merso yerine saab tercih edilmesi zaten mümkün değil, araçlar o seviyenin yakınıda değil. Premium yerine trcih edilecek marka Volvo'dur.
    Yeni modelleri 2010 yılından itibaren insignia platformu ile gelecek, o noktadan sonra bence alınabilir ama ancak ikinci el ve düşeş fiyata ülkemizde, yoksa yine sıfır alınmaz.
    Bu arada saabların az bulunması ve premium gibi düşünülmesi yüzünden kendine has bir karizması var, kendi görüşün görünüm olarakta destekleniyor, güzel görünüyor araçları. Tabi birde saabın benzinli turboları birz feci olur, oda var

Daha önce de aşağıdaki linkte benzer şeyler yazmıştınız. İki arkadaş birden şu Saab'ın sonuncu olduğu testlerin linkini verin de bir göz atalım dedik, ses çıkmadı. Hadi artık lütfen verin bakalım nerede sonuncu olmuş.

Bir de bir Saab'ı kaç km kullandığınızı da sorabilir miyim? Sürüş dinamiklerini çağımızın gerisinde bulduğunuza göre epey bir haşır neşirliğiniz olmuş olmalı.

Platform ortaklığı dediğiniz şey de sizin anlattığınız kadar basit değil, bu konuda araştırma yapmanızı öneririm.

http://forum.donanimhaber.com/m_28058470/mpage_2/key_//tm.htm#28088480

• Sonunculuk konusunu yanlış hatırlamışım, açık ara sonuncu olan Sebring, Saab 11 araç içinden 9. olmuş.

http://www.auto-motor-und-sport.de/vergleichstest/master-test-elf-mittelklasse-limos-752218.html

Eksi yön olarak sürüş dinamikleri, yol tutuş gibi şeyler gösterilmiş.

Ben aracı kullanmadım sadece içini inceledim, ancak bu 12 senelik eski vecra platformu kullanması yada premium sınıfın sürüş özellikleri gibi konularda eski nesil kalmasını değiştirmez zannedersem, saab genel olarak konfor, donanım puanlarıyla 9. olmuş, inanın onlarda olmasa daha da aşağıya düşerdi.

Ha bu arada eski nesil vectra ve yeni 3 serisini bolca kullandım, aradaki sürüş olarak at-eşek ilişkisini çok net bilirim.

• Geçenlerde de,Vectra platformunda diye bir laf edilmişti,tam olarak bilgim yok,ama Vectra ile arasında da fark var,en azından benim gözlemlediğim kadarı ile böyle.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.