Şimdi Ara

TOSHİBA BOOT SORUNU LİTERATÜRE GEÇİCEK TİPTEN(L50B-27R)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.295
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar.Toshiba Satelite L50B-27R kullanıcısıyım.sorunum BIOS ile ilgili.Laptop bios ayarlarında boot seçeneğininden hem usb hemde cd rom üzerinden işletim sistemi yüklemeyi denediğimde "NO BOOTABLE DEVICE" yazısını alıyorum.F12 üzerinden "BOOT SELECT" 'tende seçsem sonuç değişmiyor.biraz araştırdığımda bios'un "DEFAULT" ayarlarına geri döndürdüğümde dönüyor gibi görünüyor fakat hiçbir seçenek değişmiyordu.yeniden bios ayarlarına girdiğim zaman sanki hiç fabrika ayarlarına geri dönmemiş gibi seçeneklerin işaretli olduğunu gözlemledim.izlediğim yolları size sırası ile yazmak istiyorum...

*Kullandığım laptop "BIOS PILI" olmadığından dolayı gücünü laptop bataryasından alıyor.2 saat boyunca laptop'un pilini sökerek dışarıda beklettim.yeniden takıp çalıştırdığımda saat ve tarih gitmişti.yeniden ayarladım fakat saat ve tarih hariç diğer ayarlar yerli yerinde duruyordu.sanki hiç pili çıkarmamışım gibi yeniden format denediğimde "NO BOOTABLE DEVICE" yazısını aldım. "BOOT" seçeneğinden ne seçersem seçeyim bios onu otomatik olarak hdd'den boot ediyor.

* BIOS EEPROM'unu yerinden çıkartıp içindeki bilgileri bilgisayarıma kopyaladım. Bios güncellemesi umudu ile forum sitelerini hatta toshiba'nın kendi sitesinde bios update araması yaptım ama bir sonuç elde edemedim.Bulsaydım programmer ile flash'layacaktım.

*HDD yi laptop'tan çıkarttım ve win7-win8.1-win10 ve ubuntu usb ve cd'lerini takarak en azından belki boot eder umudu ile boot etmeye çalıştım.aldığım yazı yeniden "NO BOOTABLE DEVICE" oldu.

*Mbr hasar aldığıdan dolayı kendi laptopumdan bootlayamadığım için hdd'yi başka laptop'a takarak o bilgisayarda mbr fix yapmayı denedim.ama bir sonuç elde edemedim.

Kendi mesleğim "ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK KART TAMİRİ ve LAPTOP TAMIRI.Tavsilerinizin tamamını uygulayabilecek kapasitedeyim.kendi laptop'um ama TERZİ KENDİ SOKUGUNU DIKEMEZMIS derler.benimki de o misal oldu.

laptop'umda hem win8.1 hemde ubuntu yüklü idi.ubuntuyu kaldırmam gerekti.win8'de disk yönetiminden ilgili hdd bölümünü kaldırdım.doğal olarak mbr hasar gördü.mbr'ı halihazırda win8 usb'si takarak komut işlemi ile yeniden oluşturabilirdim.ama bu sorun oluşmuştu.
    Hiçbir şekilde bios güncellemesi yapmadım veya hiçbirşekilde bios'a müdehale etmedim.tüm müdehalelerimi bu sorun ortaya çıktıktan sonra yaptım.nacizane görüşlerinizi bekliyorum.saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buzzaly -- 24 Kasım 2017; 0:47:19 >

• Ayrıca Başka Bir Bilgisayarda Kendi Hdd'me Kurulum Yaptım kendi bilgisayarıma takdığımda "NO BOOTABLE DEVICE" yazısı verdi.ilk olarak HDD'den açmaya çalışıyor 2 kez deniyor "FAIL" yazısı çıkıyor sonradan "NO BOOTABLE DEVICE" yazısı çıkıyor.
  • https://www.youtube.com/watch?v=ZgduFtPWAgI

Arkadaşlar video çektim en azından daha açıklayıcı olur.
  • Üstad konuyu hortlatarak sorayim. Ben de bugun ayni sorunu yasadim. Nasil çozdunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.