Şimdi Ara

16f877 ile amatör bir cnc (aresten çizim) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
5.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • tekrar tebrikler. yaw video da daireyi çizdi, dairenin içine birşeyler çizmeye başladı, ne çizdiğini, sonuna kadar ne çiziyo ki diye bekledim
  • saolun
    Liu kang evt haklısın fikrini degerlendiricem
  • Hocam tebrikler yani.. valla seni ayakta alkışladım. Bu malzemelerle bundan daha iyisini kimse yapamazdı
    herhalde. Çalışmalarında başarılar..
  • şahane aresten baskı devreyi aktarma olayını bizimle paylaşırsan çok mutlu oluruz.
  • evt maksadım aslında bu yapıp paylaşmak fakat çalışmalarımda moralimi bozan şeyler var buralarda hiç bi malzeme bulamıyom yok ve yardım alacak kimsede yok bunları geçtim elimdeki step motorlar 2 kutuplu ve bazen kaçırıyor bu sebeble şekil tam olarak çıkmıyor bu sabah erken kalkıp ugraşayım dedim yani baskı devre çizdirmek için programı ayarlıyacaktım fakat şekil çizdirirken motorlar kaçırma yaptıgı için gene oraya döndüm pals süreleriyle oynuyom sonuç hep aynı elimdeki motorlar dandik oldugu şekilllerindende belli zaten geçen sene tanesini 2 ytl ye almıştım tam olarak bi sonuca varmadan sizi yanlış yönlendirmemek amacıyla devre hakkında pek bişey söylemeye dilim varmıyor ama şunu söyleyim çizilmiş devrenin koordinat dosyasını hyper terminalden pice aktarıyom ordanda her gelen veriyi okuyup ne oldugunu anlayıp hesaplayıp eeproma hangi düzlemde hangi işarette vs değrleriyle kaydediyom yükleme işlemi bittiğinde ise eepromdan verileri okuyarak stepleri kontrl ediyorum

ve şimdi yaz oldugu için havalar da sıcak fazla ilgilenemiyom bu işlerle

• cundali Ellerine sağlık bir yerden başlamışsın artık devamı gelir.

Üstadım İstanbuldayım ve Karaköy piyasasında tanıdıklarım var malzeme sıkıntısı çekersen bana P.M at araştırayım.
    quote:

Orjinalden alıntı: cundali11

evt maksadım aslında bu yapıp paylaşmak fakat çalışmalarımda moralimi bozan şeyler var buralarda hiç bi malzeme bulamıyom yok ve yardım alacak kimsede yok bunları geçtim elimdeki step motorlar 2 kutuplu ve bazen kaçırıyor bu sebeble şekil tam olarak çıkmıyor bu sabah erken kalkıp ugraşayım dedim yani baskı devre çizdirmek için programı ayarlıyacaktım fakat şekil çizdirirken motorlar kaçırma yaptıgı için gene oraya döndüm pals süreleriyle oynuyom sonuç hep aynı elimdeki motorlar dandik oldugu şekilllerindende belli zaten geçen sene tanesini 2 ytl ye almıştım tam olarak bi sonuca varmadan sizi yanlış yönlendirmemek amacıyla devre hakkında pek bişey söylemeye dilim varmıyor ama şunu söyleyim çizilmiş devrenin koordinat dosyasını hyper terminalden pice aktarıyom ordanda her gelen veriyi okuyup ne oldugunu anlayıp hesaplayıp eeproma hangi düzlemde hangi işarette vs değrleriyle kaydediyom yükleme işlemi bittiğinde ise eepromdan verileri okuyarak stepleri kontrl ediyorum

ve şimdi yaz oldugu için havalar da sıcak fazla ilgilenemiyom bu işlerle

• güzel bir çalışma olmuş. tebrikler...
  • selam Liu kang tavsiyenizle 18f serisine geçtim burda malzeme alışveriş yardımından dolayı melih yanardağlara teşekkür ediyorum yaz ayından dolayı bir kaç ay ara verdim devreyi bitirdim yani artık baskı devre çizebiliyor aslında eskidende çizebiliyordu fakat hat kalınlıkları ve bacak kalınlıklarını yapamazdı kullandıgım işlemci 18f452 fakat iki sorunum var e tabi mekanik ile ilgili pc den verdiğim degerleri şekli gerçek boyutunda çizebilmem için malesef 200 e bölüyorum sebeleri biraz uzun şöyle açıklayayım

şimdi +-x veya +-y düzleminde düz bir çizgi çizileceğini düşünün çizilen çizgi yarımşar milim parçalardan oluşuyor (yani her yarım milim 10 pals ve en az bu kadar oluyor çünkü daha aza indirmeye çalıştıgımda motor kendini karıştırıyor ama eger 1 er pals olsaydı mm/20 gibi bi degerde çizim yapabilirdim) ve çizimin biraz daha hızlı olması için ilk ve son 2 milimi 8,5ms de arda kalan uzunlugu ise 5,5 msn de sürüyorum

bunları yapmamın sebebi çapraz çizgiler çapzar çizgilerde motorlar sırayla çalışıyor ve yukarda parantez içinde yazdığım olay aslında bunun için geçerli çünkü mm/20 yi yapsam bi motor 1 adım attı hemen 2. mota geçtigimde sonra gene 1. motor.... bu olay sonucu motorlar atlama yapıp ortaya sadece gürültü çıkıyor ve ortada saçma sapan bir şekil. bu yüzden mm/2 yapmak zorunda kaldım tabi bu mm olayını bu şekilde yapıp redüktör yardımıyla bunu mm/20 hatta mm/200 olarakta yapabilirdim ozaman zaten istedigim amaca çok rahat ulaşacaktım ama buralarda bulamadım ve fazla üstüne düşmedim ve yukarda pc den gelen degeri 200e böldügümü söyledim eger bölmezsem şekil büyüyor ve kalitesi artıyor tabi

diger sorun yavaşlık motorları bahsettim gibi en az 8.5msn de sürüyorum hızını aldıktan sonra 5.5 e indirebiliyorum bu sebeble yavaş oluyor hatta redüktör takıp olayı kaliteleştirsem dahada yavaşlıyacak ve bu verdiğim videodada süreyi biraz daha aşağıya indirip çizim süresini azaltmak istedim fakat motorlar bi yerde atlama yaptı sağlık olsun
    bir kaç gün içinde şekil ve hex dosyasını buraya koymaya çalışacam

burdan izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=_945Ibt9WCw

• helal olsun ustcaım ellerine saglık daha farklı devrelerinide bekliyooz
  • Arkadaşım öncelikle çok güzel bir çalışma cıkartmışsın ellerine sağlık (hele ki bir de parça sıkıntısı çekiyormuşsun). 877 den 452 ye geçmekle iyi etmişsin mimari olarak farklı olmasalarda 452 20Mhz. de çalışabiliyor ve prg. hafızası çok daha üst.
    Tam ayrıntıları vermemişsin ama anladığım kadarıyla Gerber dosyalarını seri porttan eproma yolluyorsun. Benzer bir çalışmayı iki yıl önce 8051 ile yapmıştım, tabi mazleme sıkıntısı çekmeden. ULN2003 + Dört bobinli Stepperlar kullarınsan kanımca daha rahat edesin, bu arada kullarısan eğer ULN2003 ün gücüne hayret edeceksin, mosfeti hiç aratmaz.Yardımcı olabileceğim herhangi bir şey olursa bana PM den ulaşabilirsin.
    Kolay gelsin iyi çalışamalar.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.