Şimdi Ara

18 yaşından küçük biri bıçakla adam yaralasa cezası ne olur? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
92
Cevap
2
Favori
59.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Peki diyelimki ben 17 yaşındayım ama diyelimki ve yanımda kelebek piçakla yakalanıyorum açılınca yaklaşık olarak 20cm oluyor sadece sapsız olarak pıçak kısmı 8-9 cm bu adam ne kadar ceza yer veya yermi ama diyelimki öle değerlendirin bu arada adam 17 yaşında 18 değil.
  • konuyu baltalamayın. önemli bir konu bu.

arkadaşlar biraz araştırdım bunları buldum "adam öldürmeye teşebbüs" de

(3) Fiili işlediği sırada onbeş yaşını doldurmuş olup da onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde ondört yıldan yirmi yıla; müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde dokuz yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Diğer cezaların yarısı indirilir ve bu hâlde her fiil için verilecek hapis cezası sekiz yıldan fazla olamaz.

MADDE 61. - (1) Hâkim, somut olayda;

a) Suçun işleniş biçimini,

b) Suçun işlenmesinde kullanılan araçları,

c) Suçun işlendiği zaman ve yeri,

d) Suçun konusunun önem ve değerini,

e) Meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığını,

f) Failin kast veya taksire dayalı kusurunun ağırlığını,

g) Failin güttüğü amaç ve saiki,

Göz önünde bulundurarak, işlenen suçun kanunî tanımında öngörülen cezanın alt ve üst sınırı arasında temel cezayı belirler.

(2) Suçun olası kastla ya da bilinçli taksirle işlenmesi nedeniyle indirim veya artırım, birinci fıkra hükmüne göre belirlenen ceza üzerinden yapılır.

(3) Birinci fıkrada belirtilen hususların suçun unsurunu oluşturduğu hâllerde, bunlar temel cezanın belirlenmesinde ayrıca göz önünde bulundurulmaz.

(4) Bir suçun temel şekline nazaran daha ağır veya daha az cezayı gerektiren birden fazla nitelikli hâllerin gerçekleşmesi durumunda; temel cezada önce artırma sonra indirme yapılır.

(5) Yukarıdaki fıkralara göre belirlenen ceza üzerinden sırasıyla teşebbüs, iştirak, zincirleme suç, haksız tahrik, yaş küçüklüğü, akıl hastalığı ve cezada indirim yapılmasını gerektiren şahsî sebeplere ilişkin hükümler ile takdiri indirim nedenleri uygulanarak sonuç ceza belirlenir.

(6) Hapis cezasının süresi gün, ay ve yıl hesabıyla belirlenir. Bir gün, yirmidört saat; bir ay, otuz gündür. Yıl, resmî takvime göre hesap edilir. Hapis cezası için bir günün, adlî para cezası için bir Türk Lirasının artakalanı hesaba katılmaz ve bu cezalar infaz edilmez.

(7) Kanunda açıkça yazılmış olmadıkça cezalar ne artırılabilir, ne eksiltilebilir, ne de değiştirilebilir.

acaba deli raporu falan alsa bir şekilde cezadan tamamen yırtar o halde. ayrıca ne olursa olsun en fazla 8 yıl alabilir ceza. karşı tarafın tahrik etmesi-saldırması, yaralının hayati tehlikesi olmadığını varsayarsak çok bir ceza almaz sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: cigilimigilimanto

Peki diyelimki ben 17 yaşındayım ama diyelimki ve yanımda kelebek piçakla yakalanıyorum açılınca yaklaşık olarak 20cm oluyor sadece sapsız olarak pıçak kısmı 8-9 cm bu adam ne kadar ceza yer veya yermi ama diyelimki öle değerlendirin bu arada adam 17 yaşında 18 değil.

bu fake hesabın mı? ayrıca bıçak yakalatırsa önce işlediğin bir suçun ya da infazın yoksa para cezası alırsın.
  • hiç bişey olmaz sabıkasına geçer o kadar ceza yemez
  • Pendiklimisin?
  • 8 Kere Bıçak sallamak öldürmeye teşebbüsdür. Ne ceza alacağını bilemem ama nefsi müdafaya girmez, Ayrıca bel altı değil akciğer ve diğer bel üstü bölgelere vurulmuş (kasıtlı) bu iş bahsi geçen kişiye pahalıya patlayacaktır diye düşünüyorum.
  • ya birkaç hukukçu vardı forumda. kulak misafiri sanırım hukuk okuyan bir öğrenciydi. kendisini bu konuya bekliyorum.

ayrıca darbeler şu şekilde

sırta 3
    akciğere 1
    kola 4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trk. -- 18 Eylül 2011; 1:14:41 >
  • 18yaşından küçük deyip burada başlık açtığına göre adam 17 yaşında felan sanırım. 17 yaşında adamın ne yaptığını idrak edebilecek kadar temyiz kudreti vardır dolayısıyla cezai sorumluluğu da mevcuttur bu durumda. Söylediğini 6-7 yaşında çocuk yapmış olsa o zaman durum farklı olurdu.

Nefsi müdafa -da orantılılık aranır. Adam sana yumruk atmaya çalışıyordu sen çıkardığın silahı adamın kafaya 2 el ateş ettin , bu durumda nefsi müdafa felan yoktur cezayı yersin direk. Ceza hukukunda orantılılık ilkesi vardır. Orantısız davranışlarda cezai sorumluluğun vardır.
  • la birisi 155i arasın
  • Konu hakkında yardımcı olamayqcagim ancak merak ettiğkm bir konu var biber gazi mudafa amaciyla kullanirsak bir ceza alir miyiz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

18yaşından küçük deyip burada başlık açtığına göre adam 17 yaşında felan sanırım. 17 yaşında adamın ne yaptığını idrak edebilecek kadar temyiz kudreti vardır dolayısıyla cezai sorumluluğu da mevcuttur bu durumda. Söylediğini 6-7 yaşında çocuk yapmış olsa o zaman durum farklı olurdu.

Nefsi müdafa -da orantılılık aranır. Adam sana yumruk atmaya çalışıyordu sen çıkardığın silahı adamın kafaya 2 el ateş ettin , bu durumda nefsi müdafa felan yoktur cezayı yersin direk. Ceza hukukunda orantılılık ilkesi vardır. Orantısız davranışlarda cezai sorumluluğun vardır.

evet doğru söylemişsiniz. 17 yaşında yaralayan kişi. 4-5 kişi saldırdığı için ve hayati tehlike gibi bir durum olmadığı için ceza indirimi olur sanırım. birkaç kişiye sordum 18 yaşından küçük eğer öldürmediyse kolay kolay bir ceza almaz diyorlar. neyse. hayırlısı diyelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: trk.

ya birkaç hukukçu vardı forumda. kulak misafiri sanırım hukuk okuyan bir öğrenciydi. kendisini bu konuya bekliyorum.

sırta 3
    akciğere 1
    kola 4

nefsi müdafa sayılmaz o cezayı yer eğer kendini korumak istiyorsa bacağa bir tane saplar nefsi müdafa olur ama adam resmen delik deşik etmiş ceza alır büyük ihtimal tabi indirim yapılır
  • quote:

ya birkaç hukukçu vardı forumda. kulak misafiri sanırım hukuk okuyan bir öğrenciydi. kendisini bu konuya bekliyorum.

sırta 3
    akciğere 1
    kola 4

Oha arkadaşın kimse yada tanıdığın Allah kurtarsın , bana göre hiç ama hiç şansı yok. Kasten adam yaralama ve öldürmeye teşebbüs -den girseler bir de bu iş planlıysa yani evden öldürecem diye çıktıysa iyice yan basmış. Kesin hapis cezası gelir hatta ağır hapis cezası gelir. Boşuna 18 yaş küçük müçük diye sevinme , sınırlı ehliyetsiz diye geçer hukukta bu ve yaptığı fiillerden sorumludur. Kısacası geçmiş olsun deyim...
  • @charlotte

hocam evden bıçaklıcam diye çıkmak falan başka. bu arkadaşı sıkıştırıyor 4-5 kişi. saldırıyorlar. sonradan bıçak ortaya çıkıyor. yani bıçaklıcak kişi sıkıştırmıyor. sıkıştırılıyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

18yaşından küçük deyip burada başlık açtığına göre adam 17 yaşında felan sanırım. 17 yaşında adamın ne yaptığını idrak edebilecek kadar temyiz kudreti vardır dolayısıyla cezai sorumluluğu da mevcuttur bu durumda. Söylediğini 6-7 yaşında çocuk yapmış olsa o zaman durum farklı olurdu.

evet doğru söylemişsiniz. 17 yaşında yaralayan kişi. 4-5 kişi saldırdığı için ve hayati tehlike gibi bir durum olmadığı için ceza indirimi olur sanırım. birkaç kişiye sordum 18 yaşından küçük eğer öldürmediyse kolay kolay bir ceza almaz diyorlar. neyse. hayırlısı diyelim.

Haa şimdi işin rengi değişti ama... Eğer aradaşına 4-5 kişi böyle yumruk yumruğa saldırdıysa ve senin arkadaşın öldürme değil de kendini savunma maksatlı bıçağa sarıldıysa bu durumda ceza yeme olasılığı çok düşük. Bende diyorum adamın sırtını , göğsünü , kolunu deşmiş adam hala nasıl yaşıyor:

Bu durumda eğer tartışan ve ilk davranan taraf o serseri grubuysa yani senin arkadaş artistlik yapacam diye elinde kelebek sallaya sallaya dolaşıp heriflere laf atmadıysa yaptığı bence orantılı kabul edilir. Zira teke tek olsa kesin ağır hapis cezası ile karşı karşıya kalırdı ancak karşısında 4-5 kişi var ise arkadaşının bıçak çekmesi '' bana göre '' orantılıdır. Yani ceza yiyeceğini zannetmiyorum zira nefsi müdafaya girer , tabi olaylar benim söylediğim şekilde geliştiyse eğer...

• kardeşim; keşke 1 kere bacağa falan batırsaydı bu dediğin yerler çok sakat yerler ceza yer bence
  • Bana göre alsın cezasını, 8 kere vurmak demek nedir ya, 8 defa adam öldürmeye teşebbüse girer resmen. Karşı taraf şikayetçi olmazsa, Hafifletici unsurlarda bulunursa, 18 yaşından da küçük olduğu için para cezasına çevrilebilir belki .

Edit: Bıçağı karşı taraf mı çekmiş, Eğer onun elinden bıçağı almış ve karşı takımda hala bıçak varsa, orantılı kabul edilir, arkadaşda yukarıda yazmış, ceza almaz büyük ihtimal o zaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Öyle biri işte -- 18 Eylül 2011; 1:35:27 >
  • ben yaralanan şahsa zerre üzülmedim. çünkü olayın geçmişi de var. mesela size şöyle anlatıyım

x kişisi yaralayan kişi
    y yaralanan
    z = x ile kavgalı olan
    t artiz
    k artiz

normal bir günde x ile z tartışıyor. çoluk çocukta bunları gaza getiriyor kapışmaları için. (ortada bıçak falan yok bu tartışmada) z şahsı x den kaçıyor gibi. bi kapışma falan olmuyor. sadece sözlü ufak atışmalar. sonra z kişisi gidip y t ve k kişilerini çağırıyor. (onlara ne oluyorsa) bu x kişisini sıkıştırıp dövmeye kalkıyorlar. bu durumda cebinde bulundurduğu çakıyı çıkartıp y kişisine rastgele sallıyor. zaten kan çıktığını görünce bunları izleyen 20 kadar kişi ve z vet ve k şahısları birden ortadan kayboluyor. olay bu.
  • Yahu beyler orantılılık ilkesini düşünsenize... Adamın karşısında 4-5 kişi var ve buna saldırıyorlar , adamda kendini savunma için bıçağı sallamaya başlıyor koluna sırtına geliyor bir kaç tanesinin. Burada öldürmeye teşebbürlük bir durum yok. Öldürmeye teşebbüs olması için adamın öldürmek maksadı ile kalbe malbe saplaması lazım ancak adamın bu durumdan kurtulması lazım bu durumda '' öldürmeye teşebbüs '' olur. Yani öldürmek için fiili gerçekleştirdi ancak sonucu ölüm olmadı bu durumda buna '' öldürmeye teşebbüs '' denir.

Burada ki yaralar sırtta , kolda , bir tanesi de akciğere isabet etmiş. Adamın öldürmeye yönelik bir hareketi yok burada dolayısıyla '' öldürmeye teşebbüs '' denemez kesinlikle. %100 Nefsi müdafadır ve bence ceza yemeyecek...
  • quote:

Orijinalden alıntı: zaga20

Konu hakkında yardımcı olamayqcagim ancak merak ettiğkm bir konu var biber gazi mudafa amaciyla kullanirsak bir ceza alir miyiz?

bende bu soruyu sorucaktım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.