Şimdi Ara

250 gb. Seagate Sata2 Kurulmuyor (Yardım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eski samsung Sata1'in 3 defa patlaması sonucunda yeni bir disk almaya karar verdim. Anakartım sata2 desteklemiyor ama acil ihtiyacım olduğundan Samsung dışında sata1 bulamadığımdan mecburen Seagate 250 Gb sata 2 disk aldım.

Biostan bi türlü gösteremedim, eski satayı problemsiz yüklemiştim. Sata2 desteklemeyen anakartlarda normal sata olarak kullanmak için herhangi bir ayar yapılması gerekiyor mu? jumperlarla oynadım bi sonuç alamadım.

Anakartım Gigabyte GA-8I925X-G

Şimdiden teşekkürler

• hard diskin üzerinde jumper denilen bir aparat olması lazım yanında gelir zaten. onunla sata1 e çevirebilirsin başka türlü olmaz zaten. en başta ufak kare içine alınmış olan yere jumper gelecek 1.5gb/sec yaan yerde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakoşsayar -- 11 Kasım 2006; 1:22:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakoşsayar

hard diskin üzerinde jumper denilen bir aparat olması lazım yanında gelir zaten. onunla sata1 e çevirebilirsin başka türlü olmaz zaten. en başta ufak kare içine alınmış olan yere jumper gelecek 1.5gb/sec yaan yerde

hocam zaten dedigim gibi jumperlarla oynadim bi sonuc alamadim. Defult'da zaten kutudan cikarken jumper o dedigin yerde duruyor. Yinede takip cikararak degisik jumper olasiliklarini denedim ama biostan tanimadi.

anakart update vs. mi yapsak acaba? bilgisi olan varsa acil cevaplandirirsa sevinirim, yoksa yarin gidip sata1 samsungla degistirecegim.

Samsung almayi da hic istemiyorum ya :( 3 defa yari yolda birakti beni guvenim sifir

• quote:

Orijinalden alıntı: Stud

hocam zaten dedigim gibi jumperlarla oynadim bi sonuc alamadim. Defult'da zaten kutudan cikarken jumper o dedigin yerde duruyor. Yinede takip cikararak degisik jumper olasiliklarini denedim ama biostan tanimadi.

anakart update vs. mi yapsak acaba? bilgisi olan varsa acil cevaplandirirsa sevinirim, yoksa yarin gidip sata1 samsungla degistirecegim.

Samsung almayi da hic istemiyorum ya :( 3 defa yari yolda birakti beni guvenim sifir

Alıntıları Göster
    Hocam jumperı çıkararak denedinmi?

Birde bios ayarlarına dikkatli bak istersen. Disk sağlam olduktan sonra biosta herhalukarda görüyordu benim bildiğim. Xp kurulumunda sorun çıkıyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: mendiss

Hocam jumperı çıkararak denedinmi?

Birde bios ayarlarına dikkatli bak istersen. Disk sağlam olduktan sonra biosta herhalukarda görüyordu benim bildiğim. Xp kurulumunda sorun çıkıyordu.

Alıntıları Göster
    jumperli jumpersiz herturlu denedim biostan gormedi, kafayi yiyicem ya
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Stud

Hocam o zaman senin eski disk yandığında sata portlarınıda götürmüş olabilir arada. Küçük bir ihtimalde olsa. Yada yeni aldığın diskte bir sorun mevcut. Çünkü elimden sata destekli birçok anakart geçti. Hepsindede sata2 harddisk kullandım. Xp kurulumunda görmediği oldu ama biosta herşekilde diski görüyordu. Sata1 destekli anakrtların hiçbirinde jumper ayarı yapmaya bile gerek kalmamıştı. Umarım en kısa sürede sorunun çözülür. Kolay gelsin.

• kardeş senin sorunu anca raid disket kurtarır baska türlü windows kuramazssın
    raid disket oluşturmak için ankartın cd olması lazım cd nin içine gir ordan driver bölümünden raid vardır
    onun içinde make disk vardır disketi yuvaya atıp make disk diyerek raid disket oluşturabilirsin
    oluşturduktan sonra cdyle beraber disketi yuvaya at ondan sonra windows kurulumu nna baslarken f6 raidden yükleme yapmak için f6 ya basın diye bi yazı çıkar ilk ekranda ordan s kayıt belirt gelir sana orda windows xp çıkar enter der devam edrek xp yi kurabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: masumseytan

kardeş senin sorunu anca raid disket kurtarır baska türlü windows kuramazssın
    raid disket oluşturmak için ankartın cd olması lazım cd nin içine gir ordan driver bölümünden raid vardır
    onun içinde make disk vardır disketi yuvaya atıp make disk diyerek raid disket oluşturabilirsin
    oluşturduktan sonra cdyle beraber disketi yuvaya at ondan sonra windows kurulumu nna baslarken f6 raidden yükleme yapmak için f6 ya basın diye bi yazı çıkar ilk ekranda ordan s kayıt belirt gelir sana orda windows xp çıkar enter der devam edrek xp yi kurabilirsin
    quote:

Orjinalden alıntı: masumseytan

Arkadaş biosta göremiyorum diyor. Raid disketinin durumu çözeceğini zannetmiyorum. Raid sürücüleri xp kurulumunda gerekli. Raid sürücüler tanıtılmadanda sistem diski biosta görür. Yoksa benmi yanılıyorum

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: masumseytan

Arkadaş biosta göremiyorum diyor. Raid disketinin durumu çözeceğini zannetmiyorum. Raid sürücüleri xp kurulumunda gerekli. Raid sürücüler tanıtılmadanda sistem diski biosta görür. Yoksa benmi yanılıyorum

Alıntıları Göster
    dostum anakart bıos guncellemesı tek caren. aynısını bende asus boardda yasadım. bıosu update edınce gruyor sadece

• kardeş senin derdin xp yi kurmak degilmi ama diyosunki ben bios da göremiyom kurulum yapamıyorum bende diyorumki raid diskettle kurabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: masumseytan

kardeş senin derdin xp yi kurmak degilmi ama diyosunki ben bios da göremiyom kurulum yapamıyorum bende diyorumki raid diskettle kurabilirsin
    biosta görmeyen şeyi win e nasıl tanıtcan uyanık
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZEUS__

Alıntıları Göster
    bios update denedinmi ? benim arkadshımında buna benzer bi olay geldi başına bios updatele sorunu çözmüştü
  • kardeş ben tam 3 tane bilgisaayr kurdum biosda hdd yi görmeyen ama raid disket yoluyla sen bilirsin ben dnemeni öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZEUS__

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ZEUS__

+10

Bende bunu anlatmaya çalışıyorum

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ZEUS__

+10

Bende bunu anlatmaya çalışıyorum

Alıntıları Göster
    Gigabyte'in bios guncellemesi nasil yapiliyor?

• Hocam senin anakartının son bios sürücüsünü linkten indirebilirsin. Ancak bios güncelleme işi riskli bir iştir. Bu konuda uzman bir kişinin yardımıyla yapmanı tavsiye ederim..

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=1831&ProductName=GA-8I925X-G
  • quote:

Hocam senin anakartının son bios sürücüsünü linkten indirebilirsin. Ancak bios güncelleme işi riskli bir iştir. Bu konuda uzman bir kişinin yardımıyla yapmanı tavsiye ederim..

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=1831&ProductName=GA-8I925X-G
    bios güncellemesini de yaptım değişen birşey yok. Pazartesi mecburen gidip diski sata1 ile değiştireceğim. Yardımlar için teşekkürler.

• quote:

bios güncellemesini de yaptım değişen birşey yok. Pazartesi mecburen gidip diski sata1 ile değiştireceğim. Yardımlar için teşekkürler.

Alıntıları Göster
    son ihtimal raid diskle denedim windows xp boot cd ile f6 ya girip disketten driver çağırttım, reset attım biostan gördü diski daha tam problemleri çözemedim çözdüğüm zaman buraya yazarım

• quote:

son ihtimal raid diskle denedim windows xp boot cd ile f6 ya girip disketten driver çağırttım, reset attım biostan gördü diski daha tam problemleri çözemedim çözdüğüm zaman buraya yazarım

Alıntıları Göster
    Bir kaç arkadaş BIOS'un göremediğini Windows nasıl görecek falan demiş. Biraz tecrübeye ihtiyaçları var:) BIOS görmese bile IDE cihazlar Windows tarafından bazı anakartlarca görülür.

• quote:

Orijinalden alıntı: altay65

Bir kaç arkadaş BIOS'un göremediğini Windows nasıl görecek falan demiş. Biraz tecrübeye ihtiyaçları var:) BIOS görmese bile IDE cihazlar Windows tarafından bazı anakartlarca görülür.

Alıntıları Göster
    Problemler bitmiyor, hardisklerden yana sanirim sansim yok. Bu yazilanlar dogru bi case olmayabilir, cunku disk arizali cikti, kafasina gore bazen okuyup bazen okumadigindan sundan dolayi gordu sundan dolayi gormedi diyemem.

Tam yaptim, partitonlara boldum, acronisten yedekleri kopyaliyordum disk gene patladi. Patlamaktan kastim okuma problemi, kafa vuruyor... sonra kitleniyo yavasliyo gormuyor vs. vs...

Bu noktada kafama takilan bisey var, acaba benim sata portu disklere zarar verebilir mi diye dusunmeye basladim ya da baska bisey olabilir mi acaba anakart vs.?...

bu arada turkiyeye gelen satalarin yarisinin arizali oldugu konusunda biseyler duymustum ki benim arizalanan 5 ya da 6. sata disk oldu bu 1 sene icinde... anlamak mumkun degil...

Yarin diski gidip degistirecegim ya sabir diyorum cok yakinda komple kasayi balkondan atip macpro'ya gececegim. is guc hersey altust ya

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.