Şimdi Ara

3 geometri sorusu!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
602
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet, bugunku sinav sondu. Daha sormicam valla :)

3 geometri sorusu!

C noktasi birlesik, pek cizemesem de.
    [AB] ve [CD] capli yarim cemberler.
    |AD| = |DE| = |EB| = 6
    [CD] capli cemberin yaricapi?

3 geometri sorusu!

ABCD kare.
    |DF| = 4
    |EF| = 12
    |FC| = x = ?

[Bunda DB kosegeninin ortasindan C'ye yarim kosegen indirip Thales denedim. Olmadi yahu]

Bi' de su var analitikten :

mx^2 + (m-2)xy + ny^2 - 4x + 3m - n - k = 0
    bu denklem bi' nokta belirtiyosa k kactir?

Bunlar b^2 -4ac'den cozulmez mi, k ile ne alakasi var?

• Dostum k'yı soran analitik sorusu genel konik denklemleri ile ilgili bir soru.

Bir konik denklemi hangi durumda nokta belirtir, oradan çıkar. Fakat denklemin nokta belirtme koşulu aklımda değil maalesef. Uygun katsayı ve sabit terimi bulunca çıkar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C1E9C52E6

Dostum k'yı soran analitik sorusu genel konik denklemleri ile ilgili bir soru.

Bir konik denklemi hangi durumda nokta belirtir, oradan çıkar. Fakat denklemin nokta belirtme koşulu aklımda değil maalesef. Uygun katsayı ve sabit terimi bulunca çıkar.
    İlk soruda da şunu yapacaksın.

C'den E'ye çizgi çek. Bu kenar, AB'ye dik olacaktır, çünkü dikkat edersen CD yarım çemberinin çapını görüyor. Yani m(CED)=90 derece olur.

Ayrıca A'dan C'ye ve C'den B'ye kenarlar çek. Bu kenarlar da birbirine dik olacak. Çünkü yine dikkat edersen oluşturacağın ACB açısı, AB yarım çemberinin çapını görüyor. Yani m(ACB)=90 derece olur.

Oluşturduğumuz ACB üçgenine dikkatle bak. 90 dereceden, hipotenüse dik indirdik, farkettin mi? Öklit yapacaksın.

(|CE|)^2 = (|AD|+|DE|)(|EB|)

(|CE|)^2 = 12.6 = 72

|CE| = 6(Kök2)

Şimdi DCE üçgeninde pisagor yaparak CD çapını bulalım.

(|CE|)^2 + (|DE|)^2 = (|CD|)^2

72 + 36 = 108 ====> |CD| = 6(Kök3)

Bu çap. Yarıçap r = 3(Kök3) olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 3 Haziran 2009; 17:41:04 >

• alacakaranlık ulan çözdüm soruyu sen yazmışsın en gıcık olduğum şey seni banlıyorum !
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZamansizKar

alacakaranlık ulan çözdüm soruyu sen yazmışsın en gıcık olduğum şey seni banlıyorum !
    Alacakaranlik, Delta<0 olmasi lazim iste, b^2 -4ac'den ama olmuyo' nedense. Ilk soru icinse tesekkurler.
  • quote:

alacakaranlık ulan çözdüm soruyu sen yazmışsın en gıcık olduğum şey seni banlıyorum !
    son soruda 2 çıkıyor

şimdi köşeğeni çiziyoruz

FDE = KCE açısı oluyor köşegenlerin kesim noktasına k dedim

ordan
    DK ya 'a'
    BK ya 'b' dersek

ve açı kenar benzerliğinden

b=2a olarak buluyoruz

DE yi pisagordan 4kök10 buluyoruz

Burdan a=kök10 çıkıyor

DC = kök10 çarpı kök2 oluyor yani bir kenar

ordan yine pisagordan x=2 çıkıyor

3 geometri sorusu!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZamansizKar -- 4 Haziran 2009; 6:59:49 >

• quote:

son soruda 2 çıkıyor

şimdi köşeğeni çiziyoruz

FDE = KCE açısı oluyor köşegenlerin kesim noktasına k dedim

ordan
    DK ya 'a'
    BK ya 'b' dersek

ve açı kenar benzerliğinden

b=2a olarak buluyoruz

DE yi pisagordan 4kök10 buluyoruz

Burdan a=kök10 çıkıyor

DC = kök10 çarpı kök2 oluyor yani bir kenar

ordan yine pisagordan x=2 çıkıyor

3 geometri sorusu!

Alıntıları Göster
    bugunku fbm soruları 2sorusunu yaptım k yı soran soruyu yapamadım 2.soru son sn de aklıma geldi zille beraber yaptım resmen

2.soruyu şu şekilde yaptım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emure -- 3 Haziran 2009; 18:10:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emure

bugunku fbm soruları 2sorusunu yaptım k yı soran soruyu yapamadım 2.soru son sn de aklıma geldi zille beraber yaptım resmen

2.soruyu şu şekilde yaptım

Alıntıları Göster
    Alacakaranlık sen seneye yoksun buralar bana emanet hadi bakalım :) bir sene boyunca soruları yanıtlıcam burada 11. sınıfa gidiyorum

• quote:

Alacakaranlık sen seneye yoksun buralar bana emanet hadi bakalım :) bir sene boyunca soruları yanıtlıcam burada 11. sınıfa gidiyorum

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ZamansizKar

Artist...

Şu analitik sorusunu ben de çok merak ettim. Okuldaki analitik geometri defterimi artık kullanmam diye atmıştım salak gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C1E9C52E6

quote:

Orjinalden alıntı: ZamansizKar

Artist...

Şu analitik sorusunu ben de çok merak ettim. Okuldaki analitik geometri defterimi artık kullanmam diye atmıştım salak gibi.

Alıntıları Göster
    hadi hadi inşallah iyi bir yeri kazanırsın bekliyorum senden 270 puan falan

• quote:

hadi hadi inşallah iyi bir yeri kazanırsın bekliyorum senden 270 puan falan

Alıntıları Göster
    alaca biyerden ayrılma sorum var 6 tane 2dk sonra geliyo
  • quote:

alaca biyerden ayrılma sorum var 6 tane 2dk sonra geliyo

Alıntıları Göster
    Yahu mat2'de 25 tane isaretlemisim, hep yanlis cikti. 6 yanlis cok ya, isaret yanlislari hep. Sureklilik sorusunda 1 buldum, -1'mis, 2. derece denklem sorusunda +'yi - almisim, logaritma yanlis falan. Integralleri yapip bunlari yanlis yapmak koyuyo' adama.

Bu arada 5 integral koyan zihniyetin aklini seveyim ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: gahanthegod

Yahu mat2'de 25 tane isaretlemisim, hep yanlis cikti. 6 yanlis cok ya, isaret yanlislari hep. Sureklilik sorusunda 1 buldum, -1'mis, 2. derece denklem sorusunda +'yi - almisim, logaritma yanlis falan. Integralleri yapip bunlari yanlis yapmak koyuyo' adama.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: gahanthegod

Bende.Ulan ilk 2 soruyu yaptım baktım bir tane daha var.Onu yapamadım geçtim baktım bir tane daha.Dedim noluyoruz sınav integral'den ibaret olmuş.

• quote:

Alıntıları Göster
    ben daha logaritma sorusu yanlış yaptığımı hatırlamıyorum ama yaparım seneye heralde unutunca
  • quote:

ben daha logaritma sorusu yanlış yaptığımı hatırlamıyorum ama yaparım seneye heralde unutunca

Alıntıları Göster
    ewt yahu sıçarım böyle mat2 ye ulan. bende hep işlem hatası yapmışım matematiğin 18 sorusunda
    7doğru 8 yanlış geo 11d 1y geo olmasa sıçmıştım . bu arada logaritmanın içi 0 olabiliyormuydu yahu

• quote:

ewt yahu sıçarım böyle mat2 ye ulan. bende hep işlem hatası yapmışım matematiğin 18 sorusunda
    7doğru 8 yanlış geo 11d 1y geo olmasa sıçmıştım . bu arada logaritmanın içi 0 olabiliyormuydu yahu

Alıntıları Göster
    ^Olmuyomus iste :) Ben de oradan gittim.

• quote:

^Olmuyomus iste :) Ben de oradan gittim.

Alıntıları Göster
    ilk soru 9/2 mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Basar

ilk soru 9/2 mi

Alıntıları Göster
    ^Yok, 3kok3, yapildi zaten. Su analitigi yapamadik bi' =/
  • quote:

^Yok, 3kok3, yapildi zaten. Su analitigi yapamadik bi' =/

Alıntıları Göster
    ZamansızKar

Dersaneye gidiyor musun? Öss denemelerine falan girdiysen veya giriyorsan sürekli puanlar nasıl?

Ben de 11. sınıfım seneye yeni sistemle gireceğiz bakalım. Bu sene başından beri dersaneye gidiyorum.

Bu arada analitik sorusu yarıçapı 0 olan çember olarak çözülüyor olmasın. Bakmadım ama öyle geldi birden. 2 mi cevap?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Behram -- 3 Haziran 2009; 20:11:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Behram

ZamansızKar

Dersaneye gidiyor musun? Öss denemelerine falan girdiysen veya giriyorsan sürekli puanlar nasıl?

Ben de 11. sınıfım seneye yeni sistemle gireceğiz bakalım. Bu sene başından beri dersaneye gidiyorum.

Bu arada analitik sorusu yarıçapı 0 olan çember olarak çözülüyor olmasın. Bakmadım ama öyle geldi birden. 2 mi cevap?

Alıntıları Göster
    zamansızKar lise 3 desin heralde. dersanede haftasonu 12.sınıfa mı gittin bu sene?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.