Şimdi Ara

3. havalimanını istemeyenleri anlamıyorum (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: asderty

Havaalanının İstanbul'a yetmediği doğru. Ama sanıyorum Atatürk ya da Sabiha Gökçen hava alanının büyütülebilmesi mümkündü, ama yapılmadı. Bence bunlardan birinin büyütülüp eğer hala gerekli ise mesela aktarmalı uçuşlar için İstanbul içine değilde belki Tekirdağ'a daha küçük bir havaalanı da yapılabilirdi. Böylece İstanbul'u daha da büyütüp, her yeri ev-yol-beton yapmak, nüfusunun 25 milyona çıkmasının önünü açmak biraz engellenirdi.

Ama burada asıl önemli olan oradaki bir dünya arsanın imarlanıp değerlenip, çevresiyle birlikte belki 50 milyar liralık para döngüsü sağlaması. Eee ne demiş atalarımız: Bal tutan parmağını yalar. Eskiyen Atatürk havalimanı da bir şekilde değerlendirilir artık, kısmet...

Bir garip düşünce de yeni havaalanı yapılırken devletten 1 kuruş para çıkmaması. Ne zannediyorsunuz? Adamlar babalarının hayrına havaalanı mı yapacak? Hem de bu adamlar? Hiç mi düşünmüyorsunuz? Herkesi mi keriz zannediyorsunuz? En azından bazılarımızı keriz yerine koyduğunuz kesin. O adamlar havaalanını yaptıktan sonra 25 yıl boyunca işletmesinden para kazanacaklar. Şu anda Atatürk hava limanından devletin kazandığı milyarlarca lira parayı 25 yıl götürecekler. Tabii bu arada Atatürk havalimanından devletin kazandığı paralar da başkalarının cebine inecek.

Bu işleri bırakın şimdi. İçinde "yolunacak para" olmayan neler yapılmış, yazabiliyorsanız onları yazın. İhaleye çıktım, havaalanı, yol, hastane, okul yaptım falan bunları geçin. Doktor yerine hastane, öğretmen-eğitim yerine okul binası, bilim yerine her şehire üniversite, sanayii-üretim yerine inşaat. İnsaf yahu, hiç mi dikkatinizi çekmiyor artık?

İlave: ihale lafı da dönmüş. Mesela sizce şu adilmi? İhaleye 4 firma giriyor. İnşaat emsal oranı 1 denilerek ya da imar izni yok denilerek ihaleye çıkılıyor, daha sonra bizim adam ihaleyi alınca oran değiştiriliyor. Ya da şartnamede duruma göre çeşitli değişiklikler yapılıyor. Buna nasıl adil yapılmıştır diyebiliriz? (Diyenler var onun için soruyorum)

Hocam sadece Türkiyedeki uçuşlar için yapılmıyorki. Doğu Batı Arasında yeni mola Havalimani olarak yıllık milyonlarca turist bekleniyor.

adamin para götürme isteği varsa yokmu daha sessiz bir yolu prestij projesini gidip amcaogluna fayda saglattircak.:)
    yapılanların kaç katı okul hastane yol vs 10 yilda yapıldı sizin mantginizda hicbirsey yapılmasın daha iyi. yolsuzluk ihtimali yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: back_gear

quote:

Orijinalden alıntı: asderty

Havaalanının İstanbul'a yetmediği doğru. Ama sanıyorum Atatürk ya da Sabiha Gökçen hava alanının büyütülebilmesi mümkündü, ama yapılmadı. Bence bunlardan birinin büyütülüp eğer hala gerekli ise mesela aktarmalı uçuşlar için İstanbul içine değilde belki Tekirdağ'a daha küçük bir havaalanı da yapılabilirdi. Böylece İstanbul'u daha da büyütüp, her yeri ev-yol-beton yapmak, nüfusunun 25 milyona çıkmasının önünü açmak biraz engellenirdi.

Ama burada asıl önemli olan oradaki bir dünya arsanın imarlanıp değerlenip, çevresiyle birlikte belki 50 milyar liralık para döngüsü sağlaması. Eee ne demiş atalarımız: Bal tutan parmağını yalar. Eskiyen Atatürk havalimanı da bir şekilde değerlendirilir artık, kısmet...

Bir garip düşünce de yeni havaalanı yapılırken devletten 1 kuruş para çıkmaması. Ne zannediyorsunuz? Adamlar babalarının hayrına havaalanı mı yapacak? Hem de bu adamlar? Hiç mi düşünmüyorsunuz? Herkesi mi keriz zannediyorsunuz? En azından bazılarımızı keriz yerine koyduğunuz kesin. O adamlar havaalanını yaptıktan sonra 25 yıl boyunca işletmesinden para kazanacaklar. Şu anda Atatürk hava limanından devletin kazandığı milyarlarca lira parayı 25 yıl götürecekler. Tabii bu arada Atatürk havalimanından devletin kazandığı paralar da başkalarının cebine inecek.

Bu işleri bırakın şimdi. İçinde "yolunacak para" olmayan neler yapılmış, yazabiliyorsanız onları yazın. İhaleye çıktım, havaalanı, yol, hastane, okul yaptım falan bunları geçin. Doktor yerine hastane, öğretmen-eğitim yerine okul binası, bilim yerine her şehire üniversite, sanayii-üretim yerine inşaat. İnsaf yahu, hiç mi dikkatinizi çekmiyor artık?

İlave: ihale lafı da dönmüş. Mesela sizce şu adilmi? İhaleye 4 firma giriyor. İnşaat emsal oranı 1 denilerek ya da imar izni yok denilerek ihaleye çıkılıyor, daha sonra bizim adam ihaleyi alınca oran değiştiriliyor. Ya da şartnamede duruma göre çeşitli değişiklikler yapılıyor. Buna nasıl adil yapılmıştır diyebiliriz? (Diyenler var onun için soruyorum)

Hocam sadece Türkiyedeki uçuşlar için yapılmıyorki. Doğu Batı Arasında yeni mola Havalimani olarak yıllık milyonlarca turist bekleniyor.

adamin para götürme isteği varsa yokmu daha sessiz bir yolu prestij projesini gidip amcaogluna fayda saglattircak.:)
    yapılanların kaç katı okul hastane yol vs 10 yilda yapıldı sizin mantginizda hicbirsey yapılmasın daha iyi. yolsuzluk ihtimali yok.

Caylar firmadan olacak mi ..onemli olan bu...

Ucaklar yoruluyor, Tokyodan Frankfurta ucusda...inecek yer yok...

Elinin altinda Internet, bak bakalim ucaklar ne kadarmesafe ucabiliyor diye...soylenen herseye inanmaniz mi yoksa sirf yapilmasini desteklediginiz icin arti puan yaratmak icin bu absurt laflarla geliyorsunuz anlamak mumkun degil.

Kimsenin yapilmasin dedigi yok, son 13 yilda toplanan vergilerden, satilan isletmeelrden elde edilen gelirler, disaerdan alinan borclar ile yalnizca yarisi kadari ile bunlar yapildi, diger yarisi gizli odeneklerler dahil olmak uzere cebe,aileye, parti harcamalarina,ve yandas mutahitlere verildi. ITIRAZIMIZ BURADA, hala anlamak istemiyorsunuz. Bunlari yapmasa idi zaten cagin cok gerisinde kalirdi, kapitalist dunya buna zaten izin vermez, yani mecburen yaptilar diyebiliriz.

3.ncu havaalani sirf ihaleden komisyon, Ataturk havalimani da Agaoglu gibilere residans yapsin diye alinacak komisyondan yapiliyor, oradan sehire tren baglantisi yokken, 2=3 saat sadece sehre yada havaalinina ulasmakla gecireceksiniz.

Phase'ye bagli olmadan tumunun biranda yapilmasi, ayni ihtiyacin cok uzerinde bir etapda insa edilmesi ihaleden emanet hesapa karsilik yapildigi suphesini ortaya cikariyor.Ihalenin yandas firmaya verilmesi tesaduf degil, ihaleyi ver, sonra degistir, milyar dolarlar yapsinlar.

• 6 hazirandaki konu ...

http://forum.donanimhaber.com/m_106560777/tm.htm

diğer konular

3. köprü bitmeden geçiş fiyatı %44 zamlardı
    http://forum.donanimhaber.com/m_106183142/tm.htm

daha önce 3.köprü konusu.firmalar iflas erteleme istedi
    http://forum.donanimhaber.com/m_106388772/tm.htm

burdada gerekli fotolar var RANT olmadan nasıl yol yapılır gibi örnekler.
    http://forum.donanimhaber.com/m_106222525/tm.htm

RANT konusu.
    Anadoluda Muhafazakar Talan Ve Bilanço
    http://forum.donanimhaber.com/m_106864396/f_//tm.htm#106864396

seç beğen al...

• Yazdıklarım tam olarak anlaşılmamış sanırım. Aktarma uçuşları için yapılacak olan havaalanı İstanbula mı yapılmak zorunda. Başka bir şehirde yapsan da o şehirde kalkınsa daha iyi olmazmı? İstanbula daha kaç kişi gelecek? Ondan sonra çıkıp İstanbul niye bu kadar kalabalık demeyi biliyorlar. Bütün projeleri oranın üstüne yaparsan nüfus 20 milyon da olur, 30 milyon da...

Bu arada hala sadece ihalede dönecek para olarak bakıyorsunuz olaya. O işin yan ürünü, bonusu sadece. TÜRKİYE'DE ASIL PARA ARSA İŞİNDE. Akarı yok kokarı yok, riski yok, getirisi çok. İmarsız arsa alıyorsun, üzerinden imar geçiyor fiyatı üçe beşe katlıyor. Kağıt üstünde hukuki, adamına göre helal para (başkası yaparsa haram, aman ha). Risk sıfır. 1 sene içinde 1 liraya 10 takla attırıp 10 lira yapıyorsun. Bu iş de en iyi büyükşehirlerde dönüyor tabii. İmar planı bizde önümüzdeki 50-100 yılda olacaklar belirlenip falan yapılmaz. Adamın birisi çıkar, şuraya şuraya parsel parsel imar veriyorum der. Bi bakarsın adamlar beysukentte bir arsadan 100 milyon Törkiş lira kazanmış. Müteahhitin birisi bir anda milyarder olurken, diğeri neden batıyor sence? Birisinin 10 kat izni oluyor, diğerinin 30 kat. Hangisi kazanır? Tabii en işini bilenlerin inşaat yapmalarına bile gerek yok. Arsadan kazanıp, hemen gidip o parayla başka arsada alabilir. Kim uğraşır inşaatmış bilmem neymiş.

Okul-hastane bilmem neyi de aslında tam bunun için yazmadım. Küçük adamlarda oradan para kazanır tabii ama asıl söylemek istediğim şu: Adam çıkıp da 12 yılda eğitim için yaptığımız en önemli şey bedava kitap dağıtmak derse, eğitime bakış açısı bile paradır demektir bu. Her şey sadece paradan ibaret. Daha iyi doktor, daha iyi öğretmen yetiştireyim demeden sadece bina yapar götürürüm dersen olmaz. Eğitim sistemi her sene değişiyor. Hiç kimse ne okuyacağını, nasıl okuyacağını bilmiyor. Sadece 1 kişi söyledi diye bu ülkede 3 ay içinde okula başlama yaşı değişti. Toplamda 2-3 milyon çocuk, plansız programsız "bodoslama" okula başladı, bi gecede çıkıp "hadi sen ortaokula geçtin" dendi. 1 sene puan şöyle hesaplandı, ertesi sene böyle. 10 yaşındaki çocuğa "sen gelecekte şu mesleği seçeceksin, ona göre eğitim alacaksın" dendi. En kolay nerede iş bulurum diye tercih yapılıyor. Lise mezunları bölme işlemini yapamıyor, türev görmeden mühendis olunuyor, ama her şehirde üniversite oldu, eğitim çok gelişti(!).

Neyse çok bile yazdım. Sonuçta görebilen zaten rahatlıkla görür, herkesin bizzat çevresinde olan, herkesin bildiği şeyler. Ama görmeyince de görülmüyor, yapacak bişey yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 18 Ağustos 2015; 0:54:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Ben de hayret ediyorum,örneğin boğazın üstü de tamamen kapatılmalı böylece isteyen istediği zaman karşıya geçebilir böylece trafik sorunu da olmaz

Bu neyin kafası.
    Boğaz da güzel, boğazdan karşıya geçme imkanı da güzel.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.