Şimdi Ara

7 yıllık emektar sisteme ek UPS, RAM ve HDD(ayrıca birkaç küçük tüyo) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
1.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İşlemcinin idare eder

Ekran Kartı al

Rami 4Gb yap

Güç kaynağı al

Ekran Kartı istersen ikinci el birşey tavsiye ederim çok temiz kartlar var

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Harici zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @-ForeverY-,

Amacım performansa yönelik bir yükseltme değil. Birkaç ay önce ona benzer bir başlık açmıştım aynı sistemle de, sonra bir ara satış düşüncesi geldi aklıma; şimdi satmaktan vazgeçince, daha çok İnternet üzerinde, depolamada kullanabileceğim bir şekilde birkaç ek yapmak istiyorum.
    Hatta, şu anki mevcut ekran kartını satıp yerine sıfır, daha tel maşa bir şey alasım bile var. GTX 260 çok yer kaplıyor bu kasanın içerisinde. RAM ve HDD'yi arttıracağım zaten. Sağ olun önerileriniz için

@SHIHAD,

Benim de hatam olmuş; kusura bakmayın. Demeye çalıştığım; ''UPS'' ya da diğer adıyla; kesintisiz güç kaynağı. Kasa dışında olan hani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonofrhye -- 2 Mart 2015; 0:57:25 >

• o sistemden artık ancak hesap makinesi olur, o da sadece 4 işlem yapabilir.

• sonofrhye kullanıcısına yanıt
    Depolama ve internet içinse kartı sat ve yerine grafik kartı alma,onboard bir şekilde hiçbir sıkıntı yaşamazsın kendi evimdeki bir sistemden örnek vereyim ;

Dual core e6500(3.5GHz)
    4GB DDR3 1600Mhz
    WD 2TB 64mb 7200rpm HDD
    Asus P5G41T M-LX anakart
    Cooler master vortex q211 işlemci soğutucu
    350w beş para etmez bir soğutucu.

Ekran kartı olarak HD6670 Takılıydı çıkarttım gereksiz diye,internette 1080p video izliyorum kasma takılma herhangi birşey yok.
    Çıkarttığımın farkına bile varamıyorum 3D oyunlara girmediğim sürece.

Ev içerisinde de ağ kurdum,o bilgisayarı depolama işleri vs için kullanıyorum genelde,telefondan bile verilere wifi ağından erişebiliyorum evde,yada bilgisayarımda gereksiz bişey oldu mu atıyorum oraya.

Böyle bir düzenleme yapmanı öneririm

• Yapacak pek bişi kalmamış

• HDD olarak WD 1 TB Blue tavsiye ederim. RAM'lerin DDR2 olduğu için makul fiyatlara sıfır bulabileceğini sanmıyorum. İkinci ele yönelmen daha doğru olur, hatta oyun oynanmayacaksa 3 de yeter çok sorun değil.
    UPS hakkında bilgim yok.

Fan ve soğutma konusunda yorum yapabilmek için yük altında kaç dereceye çıktığını bilmemiz lazım. Boştaki değerler net bilgi vermez ama bir anormallik görünmüyor. Zaten tam kapasite kullanmayacaksan sıkıntı yaşamazsın.
  • İşlemci ram anakart üçlüsünü değiştirmen yeterli hddyi değiştirmek istemenizin nedeni arşiy odaklıysa yüksek kapasitelilere gwçil yapabilirsiniz 7200rpm olması önemli bi husus.bama kalırsa anakart ram işlemiciyi elden çıkarıp q9450 alıp 6gb da ram takın uygun bir anakart mümkünse alıcağınız işlemciyi satan adam anakartıda satıyorsa alın gitsin aşşa yukarı 350 tl gibi bi fiyat çıkar ortaya.harici güç kaynağı hakkında bişey söylemek istemiyorum diğer forumları ve firmaları araştırarak net sonuca varabilirsinz.

• Elinizdeki işlemciyi 8 sene kullanmış biri olarak ihtiyaçlarınıza bakınca değiştirmenizi ben de gerekli görmüyorum. Ancak ben 3,6Ghz'de kullanıyordum işlemciyi. Güncel oyunlarda o haliyle bile eksikliği hissediliyorduki standart hızıyla birçok oyunda can sıkıcı takılmalar yapıyordu. Ancak sizin için oyun performansı önemli değil gibi duruyor. Kullandığınız programlardan işlemciye yüklenen bir şey yoksa masaüstü performansı için yeni sisteme geçmenize kesinlikle gerek yok. Arada hissedilir fark göremiyorsunuz. Daha geçen hafta ikinci elden i7 sisteme geçtim. Benim düşüncem bu yönde. Geçmeye değer ancak ihtiyacınız yoksa bir anlamı da yok.
    HDD opsiyonel, ihtiyacınız varsa yanına bir tane daha ekleyin. Hızı, kapasitesi, devri size kalmış. Diğeriyle aynı olmak zorunda değil ama zaten 7200rpm normal hızıdır. Onu dert etmeyin. Diğer tavsiyelerdeki HDDlerden WD Blue ve Seagate Barracuda'lardan alabilirsiniz. Hiçbir sorun çıkartmaz uyum olarak size.

http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-p35-ds3r_21.html
    Anakartınız yazdığınız gibi bu modelse DDR3 esteği yok. Yani DDR2 almanız gerekecek. Ancak DDR2 bulmak pek zor değil öyle. İkinci elde kendi ramlerinizle aynı model bile bulabilrisiniz muhtemelen, fiyatları da fena değil. Desteği oslaydı bile DDR2 ile 3 beraber çalışmazdı. Daha masraflı olurdu DDR3'e geçmek. Aslında bana sorarsanız RAMlerinizden birini satın yanına 2x2GB alın en azından. Bu sayede 6GB RAMiniz olur ve Dual çalışırlar. 2x2GB 1066Mhz satanlar var forumda (aslında ben de satacağım eski sistemin RAMlerini yakında), fiyatları 80TL-100TL civarı.

Ek olarak koyduğunuz SSlere bakılırsa RAMleriniz 800Mhz çalışıyor gibiler. Programın ne kadar doğru gösterdiğini bilmiyorum ama elle 1066 yapmanız gerekiyor 800Mhz üstü tüm RAMler için. Çok önemli değil tabi ama elinizdeki parçaları daha yavaş kullanmanın da bir anlamı yok.

Windows 7'ye geçin.

Tüyo olarak ek bir şey aklıma gelmedi. 7 senedir kullandığınıza göre kasayı temiz tuttuğunu varsayıyorum. Yine de bir bahar temizliği yapıp, fanların tozunu alabilir, ekran kartına ve PSUya bulabilirseniz kompressör ile hava üfleyebilirsiniz. Termal macunu mutlaka yenileyin. Çok pahalı değil zaten, zor de değil uygulaması. Standart soğutucunuz varsa birkaç dakikalık işlem. Gerekirse internette birçok video var. Yardımcı olacaktır. Eğer iyi bir soğutucunuz varsa işlemciye hız aşırtma da yapabilirsiniz. Normalde stok soğutucularla bile 3Ghz'de kullanabilirsiniz ama 7 sene geçmiş sonuçta. Belki macunu yeniledikten sonra denemek istersiniz. İyi bir soğutucu ile 3.4-3.6Ghz günlük çalışabilir muhtemelen o anakart ile.

UPS konusunda kullanmadığımdan bir şey söyleyemem. İhtiyaç duyuyorsanız (sık sık elektrik kesiliyorsa, işleriniz yarım kalıyorsa) alın. Ancak sadece güvenlik amacıyla ise gerek yok. PSU'nuz çok iyi. Günde 100 kere de elektrik gitse sisteme hiçbir şey olacağını zannetmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 2 Mart 2015; 12:06:38 >

• Ona ne gerek var bildiğim tek marka var tunçmatik oda ne kadar iyi bilmem

• quote:

Orijinalden alıntı: sonofrhye

Merhaba arkadaşlar,

Sistem yedi yılı devirecek diyebiliriz. Ekran kartı, işlemci ve anakartta bir yenilemeye/yükseltmeye gitmeyi düşünmüyorum.

Sizden ricâm; RAM ve HDD konusunda olacak; ek olarak da, harici -kesintisiz- güç kaynağı(UPS). Güç kaynağı olarak, daha önceden 1000 Watt'luk bir şey kullanmıştım elektrik kesintilerine karşı. Bundan yaklaşık bir yıl evvel, pili sizlere ömür duruma geldi.

Sistem bilgisi:

Anakart: Gigabyte P35-DS3R
    Ram: Kingston HyperX DDR2 serisi PCIe2, ayrı ayrı, toplamda 3 GB(KHX8500D2/1G)
    Sistem: 64 bit Win/Vista Ultimate SP2
    İşlemci: 4 çekirdek, Intel(R) Core(TM)2 Quad Q6600, 2.4
    Sabit disk: Seagate 700 GB (7200 Rpm) S.M.A.R.T. tek parça
    Ekran kartı: NVidia GeForce GTX260
    Chipset: Intel(R) ICH Family
    DVD/CD ROM: ASUS DRW-2014LIT ATA
    PSU: 700 Watt Tagan 2 Force II
    Monitör: Philips 190CW (1440x900)
    Kasa:http://www.jayceooi.com/cooler-master-cm-690-rc-690-chassis/

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Ekleme: Ha, bir de, küçük tüyo demişken; bu termal macunlama ve kasa Fan'ları ile ilgili birkaç küçük dokunuş anlamında demeye çalıştım. Aldığımdan bu yana(abartısız), hiçbir müdahalede bulunmadım CPU'ya Fan'lara da bir el atmak gerekir mi?

Sistem ve sıcaklık değerleri:

7 yıllık emektar sisteme ek UPS, RAM ve HDD(ayrıca birkaç küçük tüyo) 7 yıllık emektar sisteme ek UPS, RAM ve HDD(ayrıca birkaç küçük tüyo) 7 yıllık emektar sisteme ek UPS, RAM ve HDD(ayrıca birkaç küçük tüyo) 7 yıllık emektar sisteme ek UPS, RAM ve HDD(ayrıca birkaç küçük tüyo) 7 yıllık emektar sisteme ek UPS, RAM ve HDD(ayrıca birkaç küçük tüyo)

arkadaşım ben bazı arkadaşlara katılmıyorum. makineniz 7 senelik olsa dahi zamanında çok para harcanmış bir makine.
    öncelikle profesyonel oyun tutkunuz ve programlama veya benzeri işlerle uğrasmıyorsanız ufak dokunuşlar ile sizi bi 7 sene daha götürebilecek bir makina.

şimdi başlayacak olursak;
    işlemci gayet iyi..
    ana kart olarak GA-G41MT-S2P (125 TL) alırsanız bu işlemci daha rahat çalışacaktır ve tabiki birde ddr3 ram (ortalama 4 gb 100 TL civarıdır) almanız gerekecek bu anakartı alırsanız.
    ekran kartınız yukarıda bahsettiğim gibi aşırı oyun v.s ilginiz yoksa bana göre kalabilir..

en önemlisi win7'ye geçerseniz çok daha rahatlarsınız.

iyi günler

• DOGACCANKIR kullanıcısına yanıt
    P35-DS3R'den o anakarta geçilir mi yahu? DS3R çok daha üst seviye bir kart onun yanında, daha eski olması kötü yapmıyor. Anakartı değiştirmesi için bir sebep yok arkadaşın. Şayet değiştirecekse tamamen değiştirmesi lazım. LGA775'te fark yaratacak başka bir model vs. yok. Rahat çalışmaktan kastınızı anlayamadım ama işlemcinin dili olsa söver G41'e geçerseniz P35'ten
  • adilazimdegilx kullanıcısına yanıt
    ben anakarta kötü v.s demedim diyememde..
    benim demek istediğm ddr3'e geçiste maliyeti düşük bir kart.

sizce p35-Ds3R ile ddr2'de devam mı etmeli , yoksa drr3'e geçiş mi yapmalı ?
    Bana kalırsa DDR2'de kalması çok daha mantıklı maliyet açısından. Elideki RAMler 1066Mhz (kitler DDR2-8500, aslen 1066 çalışmları gerekiyor.). Yani yavaş da değiller. DDR2'lerin en üst seviyeleri. Sadece kapasite sıkıntısı var. Onun için de DDR3'e geçmeye gerek olmaz. Şayet isterse DDR2 4x2GB 1066Mhz kitlerin ikinci el piyasası 160-200TL arası. Ben onun yerine ya ek 1GB daha almasını ya da 2x2GB alıp 6GB kullanmasını tavsiye ediyorum şahsen.
  • adilazimdegilx kullanıcısına yanıt
    sizin hesabınıza göre bi ssd hardisk ile bu konuyu komple kapatabiliriz
    zaten torrent depolama ve sims için kullanılacak

abartmaya gerek yok yani
  • sonofrhye kullanıcısına yanıt
    Ups in içindeki kuru akü bitmiştir desteklediği değerlerde akü al tak çalışır. Bellek 1 gb daha takviye, ekran kartı olarak 750ti yada r7 265 olabilir. İşlemciye biraz yüklen, yola devam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Isaacs -- 2 Mart 2015; 13:43:40 >
  • Arkadaşlar, öncelikle ilginize ve yardımlarınıza teşekkür ediyorum. Dün geceden sabaha kadar çeviri işiyle uğraştığım için, bugün epey bir yorgunum. Yarın bu mesaja bir düzenleme çekip hepinize ayrı ayrı cevap vereceğim

Düzenleme:

@gazozvar,

7 yıllık emektar sisteme ek UPS, RAM ve HDD(ayrıca birkaç küçük tüyo)

@ByNostravian,

Sağ olun. Dedikleriniz akla oldukça yatkın geldi. Bu onboard dediğiniz; laptop'lardakiler gibi mi oluyor?

@MuscleTower,

Demeye çalıştığınızı tam anlayamadım

@Dovahkiin,

Sağ olun hocam. WD Blue serisini sizden sonra yazan arkadaşlar da belirtmişler; sanırım bayağı tercih edilebilir bir seçenek. RAM konusunda, dediğiniz gibi, son ihtimal 3 GB'da kalabilirim. İkinci El'e yönelmek biraz mantksız geliyor; çünkü kullandığım modeldeki DDR2'ler bence son demlerini yaşıyorlar. Temiz, iyi çalışıyor diye alırım; iki ay sonra elimde kalır.

@1zeus1,

Teşekkür ederim ama yukarıda daha önce de bahsettiğim gibi, performansa yönelik bir sistem düşünmüyorum hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonofrhye -- 3 Mart 2015; 17:46:35 >

• @adilazimdegilx,

Hocam güncel oyunlar derken, en son ne zaman kullanmayı bıraktınız bu işlemciyi?(sigarayı bırakmak gibi oldu)
    Bu zamana kadar anakart üzerindeki hiçbir donanım için overclock yapmadım ve gerek de görmedim; bundan sonra hiç gerek olmaz diye düşünüyorum. Program olarak Ps gibi, AutoCAD 3D gibi şeyler kullanmayacağım için işlemciye ve ekran kartına yüklenmeyeceğim. Hatta belki, ekran kartını satıp yukarıda başka bir arkadaşın tavsiye ettiği gibi onboard bir şeye geçebilirim. Kardeşimden onay almama gerekcek tabii bunun için; malum The Sims 3
    HDD konusunda, dediğiniz gibi, yanına bir tane daha ek düşünüyorum. Belki maddi durumlara göre iki tane 1 TB'lık da takabilirim. Tabii önce anakartın özelliklerine bir kez daha bakmam gerekecek. Seagate Barracuda kadim dostumdu ama belki ekleyeceğim HDD'lerde WD'yi deneyebilirim.

Evet hocam, anakartım ondan. Benzer kodlu başka bir modelinin hem DDR2, hem de DDR3 desteği varmış sanırım 4 GB'a kadar; onu okumuştum bir yerde.
    Bu sistemi topladığım sıralarda, DDR3 yeni yeni yayılmaya başlıyordu ve bilgisayardan anlayan kişiler, o zaman DDR3'e geçmenin hiçbir artısı olmadığını, hatta verim konusunda DDR2'nin gerisinde kaldığı düşünüyorlardı. Tabii şimdi devir değişti; güncel testlerden pek haberdar değilim. Kullandığım model DDR''ler için İkinci El'e bakmayı ben de düşündüm ama yukarıda başka bir arkadaşa da yazdığım üzere, şimdi öyle bir şey bulsam bile fazla dayanmaz gibime geliyor. Son ihtimal, 3 GB RAM'de kalabilirim. Fakat şunu söylemem gerekir ki, 2x2 GB RAM takviyesi fikriniz cazip göründü. Bu arada sizin satmayı düşündükleriniz hangi modellerden?

RAM'lerin Mhz değerlerine elle ayar çekilmesi gerektiğini bilmiyordum; uyarınız için teşekkür ederim. Bu zamana kadar hep böyle kullanmıştım oysaki Bu durumla bir alâkası var mıdır; bilemiyorum ama normalde sistemim 2011 yılına kadar 4 GB idi, fakat, anlayamadığım bir nedenden ötürü RAM'lerden biri ölmüştü. Bu değerlerle bir ilgisi var mıdır acaba? Elle yükseltmediğim için falan... Sanırım bu olaya BIOS'tan el atmam gerekecek.

''Windows 7'ye geçin.'' demişsiniz; sağ olun ancak şu an için gerek görmüyorum. Evet, bazı programlar açısından uyumluluk sorunu çıkartabilir(hatta çıkartmasıyla ünlüydü zamanında) ama memnunum ben

Elimden geldiğince temiz kullanmaya çalıştım. Görenler yeni alınmış kasalardan bir farkını ayırt edemezler bile. Ekran kartına ve PSU'ya en son 2011 baharında kompresörle hava üfletmiştim; yine yapmam gerekebilir dediğiniz gibi. Macun işini de mutlaka yapacağım.

UPS normalde bana da pek elzem gelmiyor; sistem şu an İzmir'de fakat Ankara gibi bir yerde elektriklerin ne zaman gideceği oldukça meçhul. Hatta genellikle gece yarıları(3-4 gibi) kesebiliyorlar üst üste. Buzdolabı bu yüzden mevta olacak yakında PSU'nun kalitesi konusunda bir bilgim yok ama şu 7(hatta 8 yılı) göz önünde bulundurursak, sakata gelmemek için yine bir UPS takviyesi şart gibi. Çok teşekkür ediyorum açıklayıcı yorumunuz için

@SHIHAD,

Eyvallah hocam

@DOGACCANKIR,

Yorumunuz için sağ olun. Aslında zamanında, şimdiki piyasayla kıyaslayınca fazla bir şey harcamamıştım, monitörle birlikte. 2.800 küsür TL dolaylarında bir meblağa gelmişti aşağı yukarı. Aslında sistemi ilk topladığımda, o zamanlar epey ünlü olan ve yeni çıkan HD 3870x2 takılıydı sistemde Ancak, yine o zaman, bilgisizliğin ve sazan gibi atlamanın cezasını çekmiştim epey. Bahsettiğim ekran kartı, su soğutmasız bir hiçti O sıra da su soğutma hakkında bilgi sahibi olmadığım ve gözümü korkuttuğu için(diğer aksamlarla uyumluluk vesaire), şu an üzerinde bulunan kartla değiştirmek durumunda kalmıştım ben de.

Anakartı ve işletim sistemini değiştirmek gibi bir niyetim yok. Yüreğe su serpen yorumunuz için tekrar teşekkür ederim

@Dr. Isaacs,

Bu da aklıma geldi; fakat kullandığım UPs'nin marka ve model bilgisi şu an elimde yok. Bir araştırma yapıp kuru akü desteği değiştirilebilir nitelikteyse dediğiniz gibi yapabilirim. Hem daha az maliyetli olur.

RAM için yine benzer fikirlerim var ama ekran kartı konusunda, mevcut kartı satıp daha alt seviye/onboard bir şeye bile geçebilirim. Gereksiz yer kaplıyor kasada. Yorumunuz için teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonofrhye -- 3 Mart 2015; 18:26:28 >

SSD konusunu biraz daha açarsak sevinirim
  • Tek yapman gereken SSD alıp takmak. 64gb bile olabilir. İşletim sistemini ve proramlarını buna kurman. Harddiskinide depolama amaçlı kullanman. Ram'ınıda en en az 4gb a çıkarsan ii olur. Aynı konfigürasyona yakın bir bilgisayarda ben bu işlemi yaptım. Aradaki fark uçurum olacaktır. Senin istediğin performansı 200-300 TL arasına almış olacaksın.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.