Şimdi Ara

A10 7870k ve R9 380x Darboğaz sorunu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.668
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık 2 ay önce aldığım a10 7870k işlemcili bilgisayarıma performans yükseltmek adına R9 380x aldım. Fakat darboğaz sorunu yapıyor.

Test ettiğim 2-3 tane yeni nesil oyunlarda GPU genelde %100 kullanılıyor ve bazen düşüşler olabiliyor. (msi afterburner kullanıyorum)
    CPU ise 75-85 kullanılıyorken bazen %20-25 a düşüyor ve 60-50fps akıcı şekilde oynadığım oyun 25-30 fps lere düşüyor.

Bilgisayarımın diğer özellikleri

Asus A68HM PLUS Anakart
    8 GB 4x2 2400mhz DDR3 Ram
    600w PSU

İşlemci soğutucusu stok. Boşta 65 yükte 90 ı görüyor.
    Sıkıntı sizce CPU damı? Overclock bir çözüm olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Madao -- 24 Nisan 2016; 15:28:12 >

• Duzgun bir sogutucu al oc yap k islemci almissin ztn iyi bir oc ile darbogaz asarsin ama o apuyu alip ekran karti almakta gereksiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: cadavaros

Duzgun bir sogutucu al oc yap k islemci almissin ztn iyi bir oc ile darbogaz asarsin ama o apuyu alip ekran karti almakta gereksiz

2 ay önce eski bilgisayarımın aniden bozulması ve kısıtlı bütçe ile ileriye dönük toplamıştım bu bilgisayarı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Madao -- 24 Nisan 2016; 15:31:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Madao

quote:

Duzgun bir sogutucu al oc yap k islemci almissin ztn iyi bir oc ile darbogaz asarsin ama o apuyu alip ekran karti almakta gereksiz

2 ay önce eski bilgisayarımın aniden bozulması ve kısıtlı bütçe ile ileriye dönük toplamıştım bu bilgisayarı.

dedigim gibi simdi işlemcin varsa bu apuya 1 oc cek biraz daha fps artışı ve darboğazı halledersin ama düzgün 1 sogutma alman lazım yoksa yalan olur
  • quote:

quote:

quote:

dedigim gibi simdi işlemcin varsa bu apuya 1 oc cek biraz daha fps artışı ve darboğazı halledersin ama düzgün 1 sogutma alman lazım yoksa yalan olur

Alıntıları Göster
    AMD işlemcilerde sıcaklık 90 derece olmaz. Ya reset atar ya işlemci yanar.
    Ekran kartının sıcaklığı ile karıştırıorsunuz galiba.

Soğutucunuz stok ise overclock işi zor hele yaz gelirken.
    Overclockdan oyunlarda faydalanırsınız fakat soğutucu şart.

Sıcaklıklar boşta o kadar yüksek ise montajda sıkıntı var demektir. Macun yokmu?

GPU % 100 kullanılıyorsa işelmci darboğazı yoktur.
    CPU % 100 fakat GPU daha düşükse o zaman darboğaz sayılır.
    CPU işlemci GPU ekran kartı bu arada hehehe

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rerererara -- 24 Nisan 2016; 16:17:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rerererara

Sıcaklıklar boşta o kadar yüksek ise montajda sıkıntı var demektir. Macun yokmu?

OC ile 103 dereceyi gördüm.

GPU %100 ken CPU % 20 ise darboğaz mı sayılıyor?
  • Madao kullanıcısına yanıt
    Sayılmıyor.
    Öyle bir durumda İşlemci yani cpu düşükte çalışıyordur . Ekran kartı yani gpu full yükte çalışıyor demektir ki ekran kartının % 100 çalışması iyidir. Çünkü fps ve görüntü o kadar kaliteli olur demektir.
  • quote:

Sayılmıyor.
    Öyle bir durumda İşlemci yani cpu düşükte çalışıyordur . Ekran kartı yani gpu full yükte çalışıyor demektir ki ekran kartının % 100 çalışması iyidir. Çünkü fps ve görüntü o kadar kaliteli olur demektir.

O halde bu ani düşüşlerin tek nedeni CPU nun yetersizliği?
  • CPU dusuk kullanilmasi iyi yonde bir gelismedir fakat sizin duzgun bir sogutucu almaniz lazim islemci kolay kolay yanmaz fakat pc stabilitesini kaybeder o dandik fanla oc olmaz
  • quote:

CPU dusuk kullanilmasi iyi yonde bir gelismedir fakat sizin duzgun bir sogutucu almaniz lazim islemci kolay kolay yanmaz fakat pc stabilitesini kaybeder o dandik fanla oc olmaz
    ben i5 2500k ile r9 380 kullanıyorum benimse tam tersi işlemci %90 95 lere çıkıyor şimdi kısıtlayan parça hangisi oluyor?
  • quote:

CPU dusuk kullanilmasi iyi yonde bir gelismedir fakat sizin duzgun bir sogutucu almaniz lazim islemci kolay kolay yanmaz fakat pc stabilitesini kaybeder o dandik fanla oc olmaz

Normal ayarlarıyla yükte 90 hatta 93-94 ü görüyorum. Aşırı ısınmadan dolayı mı CPU dan verim alamıyorum? Darboğaz bu yüzden mi oluyor?
  • quote:

quote:

Normal ayarlarıyla yükte 90 hatta 93-94 ü görüyorum. Aşırı ısınmadan dolayı mı CPU dan verim alamıyorum? Darboğaz bu yüzden mi oluyor?

Aynen oyle o sogutucu verimli olmadigi icin yuk binince kendini kisitliyor bence iyi bir hava sogutma almadan pcyi devre disi birak
  • quote:

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

quote:

+1

Alıntıları Göster
    CPU boşta benim 35 derece yükte 65 oluyor sizin boşta 65 derece bence bu konuya yoğunlaşın derim bana göre AMD nin stok fanları çok yetersiz. En kısa zamanda soğutucu alın derim. Noctua marka soğutucuya bakmanızı tavsiye ederim. İmzamda var.

• Noctua NH D 14 alıp taktım.

Boşta 65 Tam yükte 80 derece.

Overclock falan yok.
  • quote:

Noctua NH D 14 alıp taktım.

Boşta 65 Tam yükte 80 derece.

Overclock falan yok.
    NH D 14 gibi bir sogutucu ile o rakamlar çok fazla her ne kadar elinizdeki işlemci diger işlemcilere göre fazla ısınsada böyle bir sogutucu ile bu kadar ısınmaması lazım bir sıkıntı var ya fanı tam oturtamadınız yada başka bir sorun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IVANGUARDI -- 14 Mayıs 2016; 3:22:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OTTOMANRUPE

NH D 14 gibi bir sogutucu ile o rakamlar çok fazla her ne kadar elinizdeki işlemci diger işlemcilere göre fazla ısınsada böyle bir sogutucu ile bu kadar ısınmaması lazım bir sıkıntı var ya fanı tam oturtamadınız yada başka bir sorun

Montaj ile ilgili bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum yine de akşam son kez emin olmak adına son kez söküp tekrar bakacağım.

AMD den yeteri kadar ağzım yandı artık.
    Ben bunu söyledigim vakit forumda fan boyluk yapıyorsun diyen çok oluyor malesef ama sonra başlarına böyle bir sıkıntı geldigi vakit anlıyorlar foruma şöyle bir bakın son çıkan r9 380 ekran kartlarından o kadar çok sıkıntı yaşayan var ki ama gtx960 tan konu neredeyse hiç görmedim daha farklı modellerdede durum aynı
  • quote:

Orijinalden alıntı: OTTOMANRUPE

Ben bunu söyledigim vakit forumda fan boyluk yapıyorsun diyen çok oluyor malesef ama sonra başlarına böyle bir sıkıntı geldigi vakit anlıyorlar foruma şöyle bir bakın son çıkan r9 380 ekran kartlarından o kadar çok sıkıntı yaşayan var ki ama gtx960 tan konu neredeyse hiç görmedim daha farklı modellerdede durum aynı

Al bi de burdan yak. Hangisine güveneceğiz şimdi

A10 7870k ve R9 380x Darboğaz sorunu.

Birisi çekirdek sıcaklıkları birisi işlemci sıcaklıgı En garantisi bios biostan bakın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IVANGUARDI -- 14 Mayıs 2016; 17:46:06 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.