Şimdi Ara

ACİL YARDIM!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bu yıl mühendislik okuyacağım ve elimde olan notbook umu ssd takarak ve ram ekleyerek geliştirmek istiyorum. yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum...

SİSTEM: İ5 6200 4GB RAM 1TB HDD GT940m EKRAN KARTI
    PLANIM:HDD YERİNE 500 GB SSD TAKMAK VE RAMİ 16 YA ÇIKARMAK

• Bilgisayarın modelini belirtmemişsin 16 gb ram desteklemeyebilir modele göre değişir. Yine model belirtmediğin için bilmiyorum ama ssd takılır eğer bilgisayarın sata ise.
  • Asusu x555ub
  • böylebuyurdudh kullanıcısına yanıt
    https://www.asus.com/tr/Laptops/X555UB/specifications/

Görünüşe göre 4 GB RAM'iniz anakarta entegre halde. Boşta tek slot var ve o da 8 GB'a kadar destekliyor. Mevcut RAM ile uyumlu bir adet 8 GB RAM alarak, 12 GB olarak kullanabilirsiniz.

SSD'ye gelirsek, 6. nesil işlemcili bi cihaz elbette SATA veri yolu kullanır. Büyük ihtimalle arayüz olarak da standart SATA slotu kullanıyor. Size 'Alın bir 2.5" SATA SSD ve keyfinize bakın.' demek isterdim amaaa bazı firmalar, bazı modellerde bağlantı arayüzünü farklı şekillerde yapabiliyor. Her ne kadar veri yolu olarak SATA kullansalar da, SATA slot dizaynı yerine kendilerine özel HDD ve kendi HDD'lerine uygun bağlantı kablosu ürettirip, öyle satabiliyorlar. Diğer cihazlarla uyumsuz oluyor ve yükseltme yapmak yerine onlardan yeni cihaz almak zorunda kalın isteyebiliyorlar. Üstelik 4 GB RAM'i anakarta gömüp, en ufak arızada "Bunun anakartı değişecek, size yeni cihaz kadar masrafı olur." deme fırsatını kendi elleriyle yaratıyorsa bu firma, SATA bağlantı arayüzünü kendi keyfine göre yapma ihtimali de diğer firmalara göre epey yüksektir bence. Bu nedenle (cihazınızın garantisinin çoktan bittiğini varsayıyorum) eğer kendiniz yapabiliyorsanız cihazın kasasını bi açıp, bakın. HDD ne ile sisteme bağlı? Direkt bi slota mı oturuyor, kabloyla mı bağlı? Youtube'da hem kasayı nasıl açacağınızı hem de laptoplarda standart SATA slotunun veya kablosunun nasıl göründüğünü bulabilirsiniz.

• Snelius kullanıcısına yanıt
    teşekkürler hocam
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.