Şimdi Ara

Amatör LoL Turnuvalarına katılım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
3.123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Açıkçası önceden LoL forumuna sadece şöyle bir göz atmıştım. Gördüğüm kadarıyla garip kısır çekişmeler dışında pek yararlı bir durum da söz konusu değildi. Açıkçası biraz şaşırmıştım bu kadar oynayanı olan bir oyunda güzel paylaşımların yapılmamasına.

Dün farkettim ki her hafta ESL tarafından düzenlenen ve her Pazar yüzlerce takımın katıldığı Go4LoL gibi turnuvalarda endam göstermiyorlar. Eğlence amaçlı kurulmuş ve ancak LoL'e işten kalan zamanlarında zaman ayıran insanlardan kurulu takımımızla Türkiye'den turnuvaya katılan (hem North/East hem EU West servarlarında) tek takımdık. Bunun üzerine ESL'nin bazı diğer turnuvalarına da baktım ve durum farklı değildi. Her Pazar Avrupa sunucularında toplamda 400 kadar takımın mücadele ettiği bir turnuvada Türkiye'den tek takım olmak gerçekten çok garip geldi ve bu başlığı açmanın yararlı olacağını düşündüm.

Sürekli düzenlenen ve güzel bir şekilde rekabetçi ortam sunan (ve tecrübe kazanmamızı sağlayan) bu tip turnuvalarda yer almak, yenilseniz de yenseniz de gelip burada garip tartışmalara girmekten daha yararlıdır diye düşündüğüm için LoL'un çok güçlü bir rekabetçi topluluğu olduğunu, bu tip amatör turnuvalara girmenin para ödemeden ve bir iki tıkla internetten halledilebilir bir iş olduğunu hatırlatayım istedim.

Kısacası, eskiden hayal bile edemeyeceğimiz çok güzel imkanlar var online oyun oynayanlar için ve özellikle zamanı bol olan arkadaşlar forumda klavye cengaverliği yapacağına oyunun gerçek rekabetçi yüzüyle tanışsın istiyorum. Ben 3 aydır LoL oynuyorum (DoTA da oynamadım) ve kesinlikle kötü bir oyuncuyum. Ancak takımımızın oyununu geliştiren şeyler büyük turnuvaları izlemek, ranked takım oyunları oynamak ve bu turnuvalara katılmak (bir tanesine katılsak ve sadece iki oyun oynasak da) oldu. Normal oyunda ne yaptığınızın veya bireysel olarak kendinizi ne kadar iyi sandığınızın hiç önemi olmadığını net bir şekilde gösterdi en azından (hiç olmazsa oyunda ölmemenin öldürmekten çok daha önemli olduğunu hemen anlamayı sağlar, sözüm sana 15-10-4 gibi skorları iyi sanan AD carry oyuncusu:).

Peki ne yapmak lazım katılmak için?

Öncelikehttp://www.esl.eu/tr/ adresine girerek kendinize bir hesap açın. Daha sonra oyunlarınıza LoL'u ekleyin (ESL çok farklı bir çok oyun için faaliyet göstermekte sadece LoL değil) ve takımınızı kurun (takım logosu ve tag gibi şeyleri de girin, turnavalara girerken isteniyor). Takımı kurduktan sonra, bir şifre belirleyeceksiniz ve takıma katılmak isteyen arkadaşlar takımınızın sayfasına girip takıma katıl butonuna tıklayarak verdiğiniz şifreyle girecekler (LoL summoner name-dikkat account değil- de herkesin girmesi gereken bir bilgi).

Bundan sonra tarihleri sizlere uygun bir turnuva bulmanız ve kayıt olmanız yeterli. Turnuva başlama saatinden 20dk önce check-in olacaksınız ve daha sonra otomatik olarak eşleştiğiniz takım ile yine ESL içerisinde açılan (browser'in sağ altına otomatik geliyor) chat ile iletişime geçeceksiniz. Bundan sonra, oyunu kimin açacağına karar verip diğer takım üyelerini oyun içinde davet etmeniz yeterli.

Maçtan sonra ise her iki taraf da sonucu giriyor ve sonuç ekranından ss alıp maç sayfasına yükleniyor. Bu noktadan sonra eşleştiğiniz diğer takım kim ise browserdaki chat ekranına o geliyor ve maçlar böylece devam ediyor.

ESL biraz karışık gelebilir ama aslında çok kolay işleyen ve güzel bir sistem kurmuşlar. Azıcık kurcalarsanız her türlü çözersiniz bence.

Umuyorum oyunun bu daha zevkli tarafını tecrübe etmek isteyen daha fazla oyuncu çıkar da online oyunculuk biraz daha gelişir.

• üst konu olması dilegiyle
  • Güzel paylaşım
  • +1 yararlı konu.teşekkür ediyorum.
  • Bir ara turnuva düzenlemişti diye hatırlıyorum mainboard falan veriyordu ödül olarak hatta forumda konusuda vardı yanlış hatırlamıyorsam tabi.

Kendimden örnek verecek olursam. turnuvalara katılmak isterim ve benle oynayan arkadaşlarımda ister. lakin bu arkadaşlarımla kuracağım takım el verişli olmaz.
    Ne kadar kendimize göre iyi bir takım olsakta yeterli zaman ve o zamanlar arasında bir araya gelme olasılığımız az.

Hani türkiye imkanlarında çoğu kişi böyle ha imkanı olan kilileri görmek isteriz elbet olsunki destekliyelim.
  • Ya aslında eksik bi takım varsa bende girmek isterim. Kendime her alanda güveniyorum ama solotop ve midde gerçekten 10 maçtan 7 sinde felan laneimi kazanırım...
  • Teşekkürler konu için. Eğer üst konu olmazsa sırf altlara gitmesin diye bile yarım saatte bir mesaj atılması gereken bi konu.
  • Fazla bilgim yok esl ile ilgili ama turnuvalar ödüllü mü oluyor ? ödüllüyse neler mesela :D
  • Bu sorunu yakın zamanda çözeceğimizi düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Srandy -- 16 Nisan 2012; 19:42:33 >
  • Bundan sonra turnuvalara takım cikarip katılacağım zevk icin .Süper bir konu eline saglik .
  • quote:

Orijinalden alıntı: RobinHood35

Fazla bilgim yok esl ile ilgili ama turnuvalar ödüllü mü oluyor ? ödüllüyse neler mesela :D

Hayır uzun soluklu (7-8 aşamalı) turnuvalar ya da büyük turnuvalar dışında genellikle ödül vermiyorlar. Esl'de LOL oynamıyorum ama diğer oyunlardan biliyorum.
  • Her hafta düzenlenen Go4LoL birinci takıma 200 € veriyor. ayrıca 1 den 9'a kadar takımlara skin ve RP dağıtılıyor. Aylık finallerde sanıyorum 1500€'ya kadar çıkıyor birinci takımın ödülü.

Turnuva giriş sayfalarında yazıyor ödüller, ESL'den bakabilirsiniz. Ben de sadece bir turnuvaya girdim süper hiper bilgilerim, takımımız TSM, M5 ayarında veya muhteşem LoL oynarım diye bir iddiam yok. Cidden zekli oluyor ranked team ve turnuva maçları, giren sayısı da yavaş yavaş artar umarım hep birlikte öğreniriz bu işleri.
  • Güzel yazmışssın fakat sizin takımın ismini bilmiyorum ama daha önceden ROTW, DP ve HWA takımları ESL de fazlaca mücadele etmiş takımlar var..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Soykan21

quote:

Orijinalden alıntı: RobinHood35

Fazla bilgim yok esl ile ilgili ama turnuvalar ödüllü mü oluyor ? ödüllüyse neler mesela :D

Hayır uzun soluklu (7-8 aşamalı) turnuvalar ya da büyük turnuvalar dışında genellikle ödül vermiyorlar. Esl'de LOL oynamıyorum ama diğer oyunlardan biliyorum.

Kusura bakma yanlış bilgilendirme için. Doğrusunu söylediler yukarda. :)
  • kesin daha önce katılan ve başrılı olanlar vardır, dediğim gibi konunun uzmanından ziyade cahiliyim. ama 400 küsür takım arasında Türkiye'de de büyük oyuncu kitlesi olan bir oyunda tek takım olmak ilginç geldi. on taneden fazla polonya, rusya, isveç takımı ve çokça da başka ülkeler vardı.

İlgisini çekenler için bu hafta gerçekleşecek ve kayıt olabileceğiniz turnuvalar:

http://www.esl.eu/eu/lol/news/191154/EU-East-Nordic-Go4LoL-86-Win-200-Euros-/

http://www.esl.eu/eu/lol/news/191082/EU-East-Nordic-5on5-Champions-Club-41/

Not: Benim ilgimi çekmiyor ama 1v1 ve 2v2 oyunlar/turnuvalar da oluyor. İlgilenen arkadaşlar onlara da bakabilirler.

• Güzel bir konu, teşekkürler. Üst konu olması dileğiyle.
  • üst olsun, belki yazın bir şeyler olur
  • senin gibi 200 tane adam bulmak lazım, lol bölümünün en mantıklı konusu ve en yararlısı da, ama biz çok pasif kalıyoruz en azından tek takım sizsiniz ve bunu belirtmek için konu açtığsın yer bile Dh forumun, Rpg oyunların, dandikyus lol bölümü, isim vereceğimiz official hatta unofficial bile adam akıllı tek bir site yok. Biz öncelikle böyle oyunlara ılımlı yaklaşıp yok penta attım yok quadra atıyordum başarılıyım mantığı silip ocelote,shushei,wickd vs. bu adamların bizden farkı ne bizim neyimiz eksik tespit etmeyeliyiz.
    Lakin şu forumda lole + birşeyler katacak olarak gördüğüm şeyler oyuncu grubu, Auspexa ,LLoncept,Sobafire livestreamleri,ve LLonceptin videolarından ibaret. Bilmiyorum biz gerizekalı değiliz ve lole vakit ayıran çok arkadaş var, dert turnuvaysa turnuva isteyin, paraysa sponsor bulalım, buradan bile ranked stat.larından ilk 500 gibi yerlere yerleşecek çok insan var. Sadece biraz destek ve ciddiyet.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.