Şimdi Ara

Asus P8Z68-V Pro ilk açılışta 1 defa kapanıp açılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

yeni kurmaya başladığım bilgisayarımda kullandığım anakart Asus P8Z68-V Pro ilk açılış esnasında daha BIOS ekranı gelmeden bir defa kapanıp açılıyor (bu esnada fanlar da duruyor).

Bu sorunu yaşayan ve çözüm bulan ya da bir fikri olan var mı?

Not: Henüz hiçbir BIOS ayarını değiştirmedim...

• donanımları kontrol et yeniden gözden geçir.
  • Açılışı daha ayrıntılı takip ettim. Tam CPU_LED yandığı anda bu durum yaşanıyor. CPU' yu çıkarıp yeniden takayım mı?

CPU üzerinde stok fan var. Bunu sökerken üzerinde hazır gelen termal macun bozulur ve yeniden sürmem gerekirmi?
  • arkadasım cpu dahil bütün donanımları gözden geçir. O kartı kullanıyorum problem yok. Bellek 2 adetse birini takarak dene. Cpudaki termal macun yeniyse ve silmezsen gerek yok yenilemeye
  • Bende asus p8p67 anakart var.
    Bende de oc yapınca dediğin gibi double boot yapıyor.
    Sende oc yaptıysan bi sıfırla dene düzelecek mi görelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthkaplan -- 5 Eylül 2011; 11:21:41 >
  • Öncelikle ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Yaptığım kısa araştırmaya göre bu durum, Asus' un bir özelliği. Ancak ne işe yaradığını tam olarak araştırmadım. Bunu daha sonra yazarım.

Öncelikle sorunu çözmek adına şunu buldum: BIOS' da BCLK değeri 103 idi. Bu değeri nereden aldı bilmiyorum. Değeri 100,0 yapınca sorun çözülüyor. 100,1 yaptığımda bile çift boot yeniden başlıyor.

Bu belki BIOS güncellemesiyle düzeltilecektir, bunu araştırmaya devam edeceğim.
  • bende abit gigabyte ve dgi farklı çipsetli anakartlar kullandım bendede oluyordu normal.
  • Normal bir durum oc yapılmış kasalarda oluyor diye okumuştum 3yıl önce. bendede aynı şey var.gigabyte ex58 ud5 var hiç kafaya takmıyorum.Power düğmesine basıyorsun ve açılıyor 1saniye de hemen kapanıyor sonra açılıyor dimi.
  • Bios güncellemesiyle düzelteceklerini düşünüyorum ben de. İlk bios kuruluyken 3-4 kere boot ediyodu bazen. Güncelleme ile double boot a düştü. Onu da hallederler heralde.
  • arkadaşım bende de i5 2500k ve asus p8p67 pro var ilk kurduğumda bilgisayarı bende de yapıyodu aynı şeyi dual bot olayını ben çarpanları yükseltmiştim biraz birkaç yere sorduğumda bana anakart gerekli enerji düzeyini ayarlamak için böyle yapıyor gibi bişey söylemişlerdi ama daha sonradan kendisi kayboldu epeydir dual bot olayı yaşamıyorum bunda bios güncellemelerinini ne kadar faydası olduğunu da pek bilmiyorum bir kaç kez güncelleme yaptım belki ondan kaynaklı bi düzelme de olabilir...
  • Bu durum bende oluşmadı nedense. Neyse çözüldüyse sorun yok (:
  • Ben de oc li kullanmıyorum zaten, o yüzden double boot yapmıyo. belki son bios güncellemelerinde düzelmiştir. onlarda denemedim
  • Geçen hafta bios güncellemıştım hala aynı.Yani güncelleme ile geçeceğini sanmıyorum
  • kardeş kartın üzerinde TPU VE EPU anahtarları vardır, tam bellek yuvalarının hemen altında 2 tane ufak surgulu anahtar. bunların acık olup olmadıgını kontrol ettın mı? ıkısı aynı anda acık ıse bırısı TPU OC yapmaya calısırken EPU guc tasarrufu yapmaya calısır. eger acıksa bundan yapabılır.
  • power cycle deniyor bu şeye. bi ara bende de vardı düzeldi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.