Şimdi Ara

Asus X54C İşlemci,Ram,Ssd yükseltme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her ne kadar eski bir model olsa da belki Asus x54c kullananlar vardır.

Cihazınıza ram, işlemci ve ssd takarak uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bence oyun oynamıyorsanız piyasadaki çoğu orta segment bilgisayardan iyi.

Elimde yine Asus s400ca dokunmatik laptop var ancak grafik kartı dışında X54C şu an yaptığım yükseltmeler sonrası çok daha iyi oldu.
    ------------------------------------------------------------

Benim 2011 yılında 800 TL vererek aldığım ve 2011'den bu güne kadar kullandığım Asus X54C'nin fabrika çıkış özellikleri:

İŞLEMCİ: Intel pentium B960 2.10 ghz

RAM: 4 gb tümleşik ram

HDD: 320 gb seagate 5400 rpm hdd

GRAFİK KARTI: Intel hd graphics 3000 (Tümleşik ekran kartı)
    Cihazı satın aldıktan yaklaşık 12 yıl sonra aşağıdaki yükseltmeleri yaptım ve şu an sanki sıfır laptop almış gibiyim o derece hızlandı :)

İŞLEMCİ: Intel i5 2450m dual core 4 threat 2.50 ghz, Turbo Boost 3.10 Ghz

SSD: 240 gb intenso high ssd

RAM: Samsung DDR3 8 gb 1600mhz ram

Bu işlemlerin bana maliyeti ise sırasıyla 2023 yılında:

1-) İŞLEMCİ: 210 TL (n11'de 270 tl normal satış fiyatı ancak 60 lira kuponla 210 liraya geldi)

2-) RAM: 175 TL (samsung ddr3 8gb ram kullandım)

3-) SSD: 330 TL (intenso high 240gb ssd kullandım)

4-) SSD CADDY: 50 TL (cd-rom'un kapağını çıkarıp ssd caddy'e takmayı unutmayın görüntü bozulmaması için)

5-) İşlemci için termal macun: 79.90 TL

=> wipaste c2 kullandım. Amazonda 79.90 lira gibi bir fiyatı var.
    Ucuz macun kullanmıştım cpu sıcaklıkları 100 dereceyi görünce wipaste c2 macun aldım şu an cpu sıcaklığı 90 derecelerde geziyor.

Bu işlemler 2023 yılı için bana toplamda 845 TL'ye mal oldu.

(Eğer ekran menteşelerinizde sorun varsa ekranınız zor açılıp kapanıyorsa cihazı açmışken menteşeleri söküp pense ile biraz daha yumuşatırsanız uzunca bir süre sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.)

(Fan temizliği yapmayı ve anakartın içindeki toz vb. temizlemeyi unutmayın)

(Cd rom'u kullanmıyorsanız ssd ve hdd'yi birlikte kullanmak isterseniz 12.7 mm ssd caddy alabilir, cd rom yerine takıp kullanabilirsiniz. Ssd taktıktan sonra boşa çıkan hdd'yi ssd caddy ile cd-rom yuvasına takabilirsiniz.)

=> Şu an eski hdd'de yer alan kurtarma bölümü+driver bölümünü ssd'ye taşıdım.Fabrika çıkış şekliyle windows 7 home basic ile devam ediyorum.
    Değişiklikler sonrası bilgisayarın açılma ve masaüstüne direk geliş hızı 8-10 saniye'ye düştü
    .
    => Keza değişiklikler sonrası COD Modern Warfare 2'de tüm ayarları en düşüğe almama rağmen nedense daha akıcı bir oyun ve grafik performansı yakalamış gibi hissettim :)

Windows 10 64 bit için bluetooth sürücüsünü aşağıya link olarak bırakıyorum. Bunun dışındakiler windows 10'da çalışmıyor.https://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp72001-72500/sp72163.exe

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuhrercan -- 20 Mayıs 2023; 23:15:35 >

• Asus X54C İşlemci,Ram,Ssd yükseltme

Yaklaşık 1 saatlik Online Cpu Stress testi sonucu ise bu şekilde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuhrercan -- 18 Mayıs 2023; 11:38:21 >

Open Hardware Monitör ile 1 saatlik Cpu Stress Testi sonucunda ısınma vs sonuçları ise yukarıdaki şekilde.

• Cpu-z ile yaptığım benchmark testi ve sonucunda open hardware monitor ile elde ettiğim ısı,mhz vb değerler

• ilk resim dandik çin malı termal macun ile stress testinde CPU sıcaklığına ait.

2.resim ise wipaste c2 alman malı termal macun ile stress testinde CPU sıcaklığına ait.

Kaliteli termal macun kullanmanızı öneririm. Ben ettim siz etmeyin Asus X54C İşlemci,Ram,Ssd yükseltme 

2023 Nisan ayı itibariyle wipaste c2 4 gr termal macun Amazonda 79.90TL. Almak isteyenlere bilgi olsun. Fiyat performans olarak güzel macun.

• merhaba hocam ayni bilgisayar bendede var

aldiginiz islemcinin linki var mi ?

i7 yada başka işlemci takabilirmiyiz

ram olarak daha yüksek kaça kadar takabliliriz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abdullah271042 -- 18 Mayıs 2023; 9:0:33 >
  • Abdullah271042 A kullanıcısına yanıt
    Hocam merhabalar. Ben i5 2450m taktım. İ7'de takılabiliyor sanırım bu sitede öyle diyor ancak tam emin değilim.

Burada hm65 Chipset ile uyumlu işlemcilerin listesini içeren web sitesinin linki:
    https://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/HM65_Express.html

Burada da benim taktığım i5 2450m islemciye ait n11 satış linki. Eğer alıp takmak istersen bu tam uyumludur.

m.n11.com
    Intel Core I5 2450M Sr0Ch Notebook Işlemcisi 2. Nesil 551266658 Fiyatları ve Özellikleri
    https://m.n11.com/urun/intel-core-i5-2450m-sr0ch-notebook-islemcisi-2-nesil-551266658-20966649?magaza=egebilgisayar&categoryId=1000216

Ram olarak Aıda64 üzerinden kontrol ettiğimde maksimum 16 gb destekliyor diyor ancak ramlerden birisi anakarta gömülü 4gb.

Boşta tek ram slotu var ona da ben 8gb ram aldım taktım herhangi bir sorun yok. Şu an 12 gb ram ile kullanıyorum
  • Hocam dediklerinin aynisini siparis verdim suan 1400 tl tuttu

insallah guzel bir sey olur

win 11 kurulabilir mi peki bu sekilde suan win10 yuklu cok kasiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abdullah271042 -- 18 Mayıs 2023; 15:49:46 >
    hocam windows 11 denemedim ama kurulabilir diye dusunuyorum. Windows 10 yukledim ben sıfır donma kasma var. Keşke kupon kovalasaydın daha ucuza alabilirdin. Ben islemciyi ucuza almisim 270 liraydi 60 lira kuponla 210 liraya gelmisti. Simdi baktim 400 liradan asagi islemci yok.
    Daha onceden tecrubelisindir umarim bu islemler icin yoksa bu islerden anlayan birine yaptır derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuhrercan -- 19 Mayıs 2023; 14:19:12 >
  • fuhrercan F kullanıcısına yanıt
    Eyvallah hocam kendim elektrik otomasyoncusuyum az cok elimden gelir ancak islemci konusunda pek bilgiye sahip degilim tum malzeler elime ulastiginda montajini yapip tekrar yazacagim
    Hadi hayırlısı hocam o zaman. İyi haberlerini bekliyorum. İşlemciyi takarken köşelerden birisinde sari ya da turuncu gibi renkli bir iz var o koseye dikkat ederek tak. Youtube'dan x54c cpu degisimi yazarak bulabilirsin nasil degistirdiklerini

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuhrercan -- 9 Temmuz 2023; 10:10:31 >
  • Hocam islemci elime ulasti ancak islemciyle bilgisayar hic bir sekilde acilmiyor saticiya sordugumfa bios surumun eskidir yada yanlis islemci secimi yapmisindir diyor iade de almiyor
  • Bios surumu 210 guncel gorunuyor san donup duruyor kesik kesik hic bir sekilde calismiyor eski islemciyi taktim çalışıyor
    bu arada iade almama gibi bir durumu yok. n11 canli destege baglanin diyin ki arizali urun gondermis iade de almiyorum diyor diye soyleyin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.