Şimdi Ara

Bana bi acil yardım !!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben kendim otomotiv teknisyeniyim ama çıldıracam sorunu bulamıyorum. Aracım hundai accent 1.3 2000 model milenyum kasa aracımdan aşırı derecede antifirz kokusumu yanık yağ kokusumu çözemediğim bi koku geliyo ilk çalıştırdığımda ve yüksek devirde motor üst kapağında kaçak olmadığına eminim çok inceledim çünkü aracımda yağ kaçağı yok bakımlarını sürekli yapıyorum radyatörüm su eksiltiyo sürekli ve egsozdan attığına eminim bunu bu durumu yaşayan bilen gören bana bi yardım !!

• Merhaba

Aracınız motor contası yakmış olmasın? Araç hiç hararet yaptı mı? Eğer conta da yanık varsa motor yağına su karıştırır, bunu yağ çubuğunu çekip kontrol ederek anlayabilirsiniz.

Aracın motor suyu eksilttiğini söylemişsiniz, eğer herhangi bir yerin da kaçak varsa bunu araç çalışır ve sıcakken anlayamazsınız,çünkü motor kısmı sıcak olduğu için sızan antifiriz saniyeler içinde buhar olur.

Motor içinde su borularının geçtiği yerler bellidir, genellikle bağlantı yerlerin den kaçak olur. Aracınız soğukken buraları gözle kontrol edin herhangi biz sızıntı yada ıslaklık var mı? Eğer kaçak varsa mutlaka kaçak olan yerde hafif kireçlenme, hafif paslan ma yada antifirizin rengin de boyama yapar. Bu şekilde çözebilirsiniz.

Radyatörde de çok ufak delik vs. olabilir, burayı da kontrol etmeyi unutmayın.

Su eksiltme işi ciddi dir, aracı bu şekilde fazla kullanmayın, eğer mecbur kalırsanız da gözünüz hararet göstergesin de olsun. Hararet göstergesinin doğru çalışıp çalışmadığın dan ve fanınızın çalışıp çalışmadığın dan emiz olun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alks -- 11 Mart 2016; 4:29:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• alks kullanıcısına yanıt
    Öncelikle ilgilenip cevap verdiğiniz için çok mutlu ettiniz beni teşekkürlerimi sunuyorum size.

İlk conta'dan bende şüphelendim ama illaki anlardım contadan olsa kaçakta bulamıyorum aracımın km'si 240 bin'de rektefeye soksam mı acaba diye düşüyorum az çok zamanı geldi nede olsa bu fikrime ne dersiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: metehantahran

Öncelikle ilgilenip cevap verdiğiniz için çok mutlu ettiniz beni teşekkürlerimi sunuyorum size.

İlk conta'dan bende şüphelendim ama illaki anlardım contadan olsa kaçakta bulamıyorum aracımın km'si 240 bin'de rektefeye soksam mı acaba diye düşüyorum az çok zamanı geldi nede olsa bu fikrime ne dersiniz ?

Dur hocam, hemen ne yaptın? Rektefe için şartlar oluştu mu? Araç yağ yakıyor mu? Öyle her 200.000 deki motor rektefe olur diye birşey yok. Ayrıca rektefe öyle ucuz bir işlem değil.

hocam benim aldığım koku ya yanık yağ kokusu yada buharlaşan antifriz kokusu seçemiyorum kokuyu sorun kökten çözülür diye düşünüyorum :)
  • Bu iyi haber. Koku yağ kaçağın dan olsa mutlaka anlarsınız. Aşırı derece de koku yapar hatta sıcak parçaya denk gelirse tutuşma bile yapabilir.(sanayi de kışın ısınmak için sobalar da motor yağı yakılır) Bunu kesinlikle fark edersiniz, yağ kaçağı değildir muhtemelen.

Büyük ihtimalle yanık antifiriz kokusudur, yanık kokusu olarak geldiğine göre sıcak parçalara temas eden bir yerden kaçak vardır.

• quote:

hocam benim aldığım koku ya yanık yağ kokusu yada buharlaşan antifriz kokusu seçemiyorum kokuyu sorun kökten çözülür diye düşünüyorum :)

En sağlıklısı bulunduğunuz ilde iyi bir elektrikçiye gidip durumu izah edin. Çok kısa sürede kaçağın sebebini bulacaktır.

• quote:

Araç sizin mi? Siz mi kullanıyorsunuz?

evet benim ben kullanıyorum
  • Çok canınızı sıkmayın,iyi.bir elektrilçiye gösterin sıkıntı hallolacaktır

teşekkür ediyorum tekrar bana zamanınızı ayırdığınız için :)
  • Eksozdan çıktığına eminseniz, koku eksozdan geliyorsa bujileri kontrol edin. Antifiriz bazen bujilerde yeşilimsi kalıntı bırakır, yağ ise malum, kurum bırakır. Tek silindirde yoğunlaşıyorsa belli olaiblir, diğer halde yağ kaçağı sadece ilk çalıştırma ve yüsek devirde ise pek bujiden okunmuyor.

Eğer yağ ise valf gaydlarının keçelerinde kaçak olablir. Sıcak motorda veya uzun süre bekleyince yapar. Yine bazı botorlarda soğutma suyu valf gaydlarına yakın geçer, motorun geometrisi müsaitse o bölgede bir geçiş olabilir. Distribütör nereye bağlı bilmiyorum ama onu da kontrol etmek lazım, yağ ve antfirz hatlarıyla hangi irtibat içinde diye. Motoru tanımdığım için net cevap veremiyorum.
  • Karbon 12 K kullanıcısına yanıt
    sizinde tercihiniz direk motoru rektefiye sokmaktan yana değil sanırsam araçta sorun olduğunda bulamayışı bulunamayışı insanı çileden çıkarıyor
  • metehantahran kullanıcısına yanıt
    :)

Yukarda yazdığım şeyi bulana kadar iki sene geçmişti. Sıcak motorda rolantide vuruntuya sebep oluyordu, bendeki tek belirti buydu. Emisyon değerleri, performans... her şey normaldi. Yağ seviyesini de etkilemiyordu o kadar kaçak.
  • quote:

teşekkür ediyorum tekrar bana zamanınızı ayırdığınız için :)

Rica ederim.

• Sebeblerini arasirmak lazım koku aliyosunuz ama tespit edemiyorsunuz koku içeri kadar geliyorsa ilk akla gelen kalorifer bağlantıları yada petegi kaçağı tespit etmek zor ya on cama antifiriz buğu yapar yada paspas altlarına petege yakın yer nemlidir bunlar sağlam ise tüp soğutma suyu borusu veya kalorifer sıcak su borusu etrafını dikkatli inceleyin boruları iyice silin ve değişiklikleri gozlemleyerek bulabilirsiniz su kaçağını tespit etmek zordur dikkat ister yabancısı değilsiniz bulabilirsiniz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.