Şimdi Ara

Bir tane İşçi-Havuz Problemi// Yardım Lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar soru aşağıdadır. Yardımlar için teşekkürler. Mantık olarak 8/24 + 8/32 + b/12 = 1/8 yapıyorum ama olmuyor. Nerede hata yapıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yav telefon yuklemiyo fotografi numarani yolla vatsapdan atiyim

• Bak ben sana bunların kısa yolunu öğreteyim yok 1/x miş falan ezberleme 32 24 12 nin okeki 96 eder o zaman havumuzun hacmi 96v olsun o zaman burdan a musluğu 96v/12 = 8v hızla akıtıyormuş diğerleri içinde aynısını yapalım 96v/24 = 4v bu b musluğu, 96v/32= 3v buda c musluğu şimdi bu demek oluyorki

A musluğunun hızı 8v
    B musluğunun hızı 4v
    C musluğunun hızı 3v dir.

yazıyı matematiğe dökelim ilk önce 3 musluk açılsın ve x saat çalışsın sonra a kapansın b ve c çalışsın

(8v+4v+3v).x+(4v+3v)(8-x) = 96v 8-x dememin sebebi toplam 8 saatte dolmasını istediğimiz için burdanda x 5 gelir demekki b ve c 3 saat daha açık kalmalıymış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7F03B9AEC -- 26 Ocak 2015; 16:18:30 >
  • Mat - 1 problemlerde ezberden ziyade mantıkla çözmeyi seviyorum ve daha başarılı oluyorum. İşçi-havuz da bu mantığı kuramamıştım :) Aradığım tam olarak buydu işte. Teşekkür ederim dostum.

• quote:

Orijinalden alıntı: agir psikotik

Mat - 1 problemlerde ezberden ziyade mantıkla çözmeyi seviyorum ve daha başarılı oluyorum. İşçi-havuz da bu mantığı kuramamıştım :) Aradığım tam olarak buydu işte. Teşekkür ederim dostum.

Aynenn :) bak aslında problemlerin çoğu x=vt mantığına dayanıyor. işçi havuz ve tabi hız problemleri bazende abuk kesir problemlerinde bunları kullan çok rahat edersin
  • Bu önerini haturlayacağım. Teşekkür ederim tekrar, iyi çalışmalar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ac4

Bak ben sana bunların kısa yolunu öğreteyim yok 1/x miş falan ezberleme 32 24 12 nin okeki 96 eder o zaman havumuzun hacmi 96v olsun o zaman burdan a musluğu 96v/12 = 8v hızla akıtıyormuş diğerleri içinde aynısını yapalım 96v/24 = 4v bu b musluğu, 96v/32= 3v buda c musluğu şimdi bu demek oluyorki

A musluğunun hızı 8v
    B musluğunun hızı 4v
    C musluğunun hızı 3v dir.

yazıyı matematiğe dökelim ilk önce 3 musluk açılsın ve x saat çalışsın sonra a kapansın b ve c çalışsın

(8v+4v+3v).x+(4v+3v)(8-x) = 96v 8-x dememin sebebi toplam 8 saatte dolmasını istediğimiz için burdanda x 5 gelir demekki b ve c 3 saat daha açık kalmalıymış.

acaba şu soruyuda çözermisin mantığını kuramadım

• kbsan kullanıcısına yanıt
    6 mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SayisalMan

6 mı ?

evt anlatırmısın
  • quote:

Orijinalden alıntı: kbsan

quote:

6 mı ?

evt anlatırmısın

Mustafanın bir günde yaptığı iş y, Mithat'ın bir günde yaptığı iş ise x olsun.

Bu durumda mustafanın toplam yaptığı iş 6y, mithatın ise 12x olur.

ikisi birlikte ise 8 saatte yapıyormuş. yani 8.(x+y) = 6y+12x olur ( toplam işimiz)

buradan 8x+8y = 6y + 12x ve y = 2x gelir.

Yani mithatın iki günde yaptığı işi mustafa 1 günde yapıyormuş. öyleyse mithat 12 günde yapıyorsa diğeri 6 günde yapar
  • quote:

quote:

quote:

6 mı ?

evt anlatırmısın

ikisi birlikte ise 8 saatte yapıyormuş. yani 8.(x+y) = 6y+12x olur ( toplam işimiz)

Yani mithatın iki günde yaptığı işi mustafa 1 günde yapıyormuş. öyleyse mithat 12 günde yapıyorsa diğeri 6 günde yapar

çok sağol kolay gelsin

• quote:

quote:

quote:

quote:

6 mı ?

evt anlatırmısın

çok sağol kolay gelsin

teşekkürler sana da

• Kusura bakma zaman denemesindeydim. Sayısalman çözmüş ama istersen bende yapayım o mantıkla

1. ve 2. işler tanımlayalım 1. iş x1 2. iş x2 olsun

x= vt mantığı ile x1=(vmustafa)*6 burdan (vmustafa) = (x1)/6

x2=(vmithat)*12 burdan (vmithat)= x2/12 olur

sonra iki işi bunlara yaptıralım işlerimizin toplamı x1+x2 ve süremiz 8 e yukarda hızları bulduk zaten hemen yazalım ;

(payda eşitledim) [(2x1)/12+x2/12]*8= x1+x2 burdan x1=x2 gelir. demekki başa dönersek mithatın hızı vmithat = x/12 vmustada =x/6 olur

o zaman mithatın hızının 2 katı mustafanın hızına eşittir yazalım 2vmithat=vmustafa burdan vmustafa = 2v v mithat = v gelir

mithat bir işi 12 günde bitiriyorsa hızı mithatın hızının 2 katı olan mustafa 6 günde bitirir.

Baya zahmet çektim bi teşekkürü ihmal etme

• quote:

Kusura bakma zaman denemesindeydim. Sayısalman çözmüş ama istersen bende yapayım o mantıkla

1. ve 2. işler tanımlayalım 1. iş x1 2. iş x2 olsun

x= vt mantığı ile x1=(vmustafa)*6 burdan (vmustafa) = (x1)/6

x2=(vmithat)*12 burdan (vmithat)= x2/12 olur

sonra iki işi bunlara yaptıralım işlerimizin toplamı x1+x2 ve süremiz 8 e yukarda hızları bulduk zaten hemen yazalım ;

(payda eşitledim) [(2x1)/12+x2/12]*8= x1+x2 burdan x1=x2 gelir. demekki başa dönersek mithatın hızı vmithat = x/12 vmustada =x/6 olur

o zaman mithatın hızının 2 katı mustafanın hızına eşittir yazalım 2vmithat=vmustafa burdan vmustafa = 2v v mithat = v gelir

mithat bir işi 12 günde bitiriyorsa hızı mithatın hızının 2 katı olan mustafa 6 günde bitirir.

Baya zahmet çektim bi teşekkürü ihmal etme

güzel anlattın çok teşekkürler

• Dostum çözdükçe hatırladım. Ben zaten 2 yıl önce bu senin bahsettiğin yolla çözüyodum, unutmuşum :) istanbul üni. Siyasaldayım, istanbul hukuk için hazırlanıyorum tekrardan. Teşekkür ederim tekrar, çok yardımın dokundu.

• Hakkında hayırlısı olsun iyi çalışmalar
  • quote:

Hakkında hayırlısı olsun iyi çalışmalar

Dostum internetle bu yöntemle anlatan hoca varmı. Nasıl keşfettin bunu

• Bunu ben buldum diyemem ama ben geliştirdim tabi bu yapılırken başkalarıda Çoktan biliyorduda ben onlardan habersiz Yaptım bunları YTÜ matematik mühendisi bi abimizden öğrendim işçi problemlerini öyle yapıyordu bende dedim kesin havuzdada işe yarıyacak denedim ilk Başlarda beceremedim tabi, okekini falan aldım sonra v leri buldum yaklaşık 10 soru Çözünce iş tamam oldu, şuan işçi havuz adına soru kaçırmayacağıma eminim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7F03B9AEC -- 27 Ocak 2015; 0:02:52 >
  • Anladım

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.