Şimdi Ara

Bosch 28440 deneyimlerim.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    AEG ile bosch arasında uzun suren arastırmalarım sonucu. Bosch da karar kıldım. Neden derseniz? Kurutmalı çamaşır makinalarında hava yogusturmalı sistem artık kaçınılmaz.(ısı pompalılar. Butun tek kurutma makinaları bu prensipte çalışıyor) su yogusturmalı ve suan icin oldukca basarılı olan aeg bile youtube a girdiginizde yeni kurutmalı çamaşır makinası modelini ısı pompalı yapmış durumda. Suan satılan Aeg de, bosch daki gibi nem sensoru yok. bu nedenle yuke gore bir kurutma suresi belirliyor. Bu sure sonucunda giysiler nemli de cıkabiliyor. Neyse soncuta ben bosch aldım. İlk deneyimlerim pamuklu yıkama+kurutma 4 saate yakın. Kurutma sonucu kuruluk kesin. Yalnız buruskluk haliyle fazla. Forumda okumsutum. Yıkadıktan sonra katlayıp öyle kurutun demişlerdi. 2.deneyimde kırısıklık azaldı. ama gene fazla. Utu yapacak bakıcı mızmız etmeye basladı bile.
    Benim tek ogremek istedigim kırısıklıgı azaltmak icin baska neler yapabilirim?
    Özellikle bu modeli kullanan tecrubeli arkadaslardan bilgi alırsam mutlu olurum.
    Ornegin hassas kurutma diye bir secenek var. acaba onunla kurutsam nasıl olur?
    Deneyimlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum

• sarier S kullanıcısına yanıt
    çok basit.. yıkama kurutmayı bir arada yapma. önce herhangi bir programda yıka.. (ama deviri mutlaka 400 sec.. ) camasırlar ıslağa yakın kalacaktır.
    sonra ayrı kurut.. (autoda kurutabilirsin.) not: camasirlar islak kalıyor o yüzden kurutma süresi uzuyor diye düşünme. nem sensoru o işi hallediyor. normal süre veya daha erken bile bitebilir. (camasirlarin cinsine göre.)

4 kg üstünde kurutmaya kalkarsan camasırlar birbirine cok yakın olacağından buruşma olabilir.

o yüzden yıkadığın miktar 7 kilo ise 2 ayrı parça halinde kurut.

400 devirde ayrıca yıkayıp ayrı kuruttuktan sonra camasırların neredeyse düz çıkacaktır.

Kolay gelsin..

Ütü öncesi de, camasırları buharla kırışık gidermeye sokup sonra ütüleyebilirsin.

Son not: Türkiye'deki en iyi kurutmalı çamaşır makinesine sahipsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NETGUYTR -- 10 Ekim 2014; 4:14:44 >
  • Siz ısı pompalı ile hava yoğuşmalı terimlerini birbirine karıştırmışsınız gibi geldi bana.

Isı pompalı demek gereken ısıyı kompresör motoru ile üretmek demektir. Isı pompalı cihazlar aynı zamanda soğutucu üniteye sahip olduğundan yoğuşma verimi standart hava yoğuşturmalı cihazlara göre çok daha iyidir. Ortama nem ve ısı yaymazlar. Isı pompalı kurutmalı çamaşır makinesini Dünya'da sadece AEG üretiyor eğer başka yeni bir ürün çıkmadıysa.

Sizin bahsettiğiniz konu hava yoğuşması. Bu tamamen farklı bir konu. Piyasada Bosch ve Arçelik nemi hava ile yoğuştururken diğerleri su ile yoğuşturur.

AEG yüke göre değil çamaşırın neminden kaynaklanan ısı farkı ile çamaşırın kuruluğunu algılar. Bosch da aynı şekildedir. Kurutmalı modellerde farklı sensör kullanan sadece Miele var.

Eğer yukarıda arkadaşımızın önerdiği gibi kurutma yaparsanız makineniz A sınıfı değil, G sınıfı olur. 400 devir kurutmalı çamaşır makineleri için çok düşük bir devirdir. Neredeyse suya doygun bir çamaşırı kurutmaya kalkarsanız hem makine saatlerce çalışır ve çamaşırı doğru düzgün kurutamaz.

Bosch'ta 56, AEG'de 66lt tambur var. AEG alsaydınız geniş tamburda çamaşır daha az kırışırdı. Bir de Bosch fırçalı, AEG Inverter motor kullanıyor. Uzun süre çalışan cihazlar için bu da önemli bir fark.

Benim size kırışmayı azaltmak için önerim olabildiğince aynı türden çamaşırları birlikte yıkayıp kurutmanız.
    Mesela ince gömlek ve bluzları sentetik programında;
    Kotları ve kalın dokuma kıyafetleri pamuklu programında;
    Havlu ve iç çamaşırlarını pamuklu programında ayrı yıkayın.

Tamburun yarısını geçmemeye çalışın.
    Kırışma riski yüksek kıyafetleri sentetik programında kurutun.

Bana göre en iyisi yıkama ile kurutmayı ayrı almak kesinlikle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 10 Ekim 2014; 13:57:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• candogan62 C kullanıcısına yanıt
    This is it:)

• quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Siz ısı pompalı ile hava yoğuşmalı terimlerini birbirine karıştırmışsınız gibi geldi bana.

Isı pompalı demek gereken ısıyı kompresör motoru ile üretmek demektir. Isı pompalı cihazlar aynı zamanda soğutucu üniteye sahip olduğundan yoğuşma verimi standart hava yoğuşturmalı cihazlara göre çok daha iyidir. Ortama nem ve ısı yaymazlar. Isı pompalı kurutmalı çamaşır makinesini Dünya'da sadece AEG üretiyor eğer başka yeni bir ürün çıkmadıysa.

Sizin bahsettiğiniz konu hava yoğuşması. Bu tamamen farklı bir konu. Piyasada Bosch ve Arçelik nemi hava ile yoğuştururken diğerleri su ile yoğuşturur.

AEG yüke göre değil çamaşırın neminden kaynaklanan ısı farkı ile çamaşırın kuruluğunu algılar. Bosch da aynı şekildedir. Kurutmalı modellerde farklı sensör kullanan sadece Miele var.

Eğer yukarıda arkadaşımızın önerdiği gibi kurutma yaparsanız makineniz A sınıfı değil, G sınıfı olur. 400 devir kurutmalı çamaşır makineleri için çok düşük bir devirdir. Neredeyse suya doygun bir çamaşırı kurutmaya kalkarsanız hem makine saatlerce çalışır ve çamaşırı doğru düzgün kurutamaz.

Bosch'ta 56, AEG'de 66lt tambur var. AEG alsaydınız geniş tamburda çamaşır daha az kırışırdı. Bir de Bosch fırçalı, AEG Inverter motor kullanıyor. Uzun süre çalışan cihazlar için bu da önemli bir fark.

Benim size kırışmayı azaltmak için önerim olabildiğince aynı türden çamaşırları birlikte yıkayıp kurutmanız.
    Mesela ince gömlek ve bluzları sentetik programında;
    Kotları ve kalın dokuma kıyafetleri pamuklu programında;
    Havlu ve iç çamaşırlarını pamuklu programında ayrı yıkayın.

Tamburun yarısını geçmemeye çalışın.
    Kırışma riski yüksek kıyafetleri sentetik programında kurutun.

Bana göre en iyisi yıkama ile kurutmayı ayrı almak kesinlikle.

Tesekkur ederim yorumların icin.
    kırışma riski yuksek kıyafetleri sentetik programda kurutun demişsiniz. bilgim az oldugu icin soruyorum. Bosch da normal kurutma auto 1-2 ve hassas kurutma auto 1-2 var. Sentetik programda kurutmadan kastınız hassas kurutma mı?
    Birde 400 devirde yıkamadan sonra kurutma gercekten bu kadar yuksek enerji kullanımı dogurur mu?

Ben netguytr nin dediklerini yaptıgımda gercekten cok guzel sonuc aldım. Ayrıca kendisine de tesekkur etmek istiyorum. Bir defa ilk denemem hersey otomatik de yıka + kurut dedim. 1400 devirde sıktı. Sonra kurutttu. İçerisi full doluydu. Yani 7 kilo yıka 4 kilo kurut kuralına uymadım. Sonucta kırışıklıgı gectim. bebegin tulumlarını pert oldu. :):)
    Sonra dediginiz gibi 400 devirde yıkadım. yıkama bitince yarısını aldım. Sepete koydum. Kalan yarısı candogan beyin dedigi gibi tamburun yarısını gecmedi. Auto-1 de kuruttum. Sonuc cok guzeldi. bir seferinde de kalan yarısını hassas kurutma auto-1 de kuruttum. burada ise tam bir kurutma olmadı. Oldukca nemli bir sekilde cıktı ürünler. Simdi gelecek sefer hassas kurutma auto-2 de deniyeceim. (extra kuruluk yazıyor kitapçıkta) belki tam olacak.
    Suan da belirtmek isterim ki cekme küçülme sorununu çözmüş vaziyetteyim. Eminim ki sorunsuz kurutacak ayarlara ulasacagım. sonucta adamlar bunu ürettiyse bir bildikleri vardır. :):)
    400 devir yerine 800 devire cıksam, (makinada ütü sekmesini de işaretlicem) kurutmayı da hassas kurutma auto-2 de yapacam.
    Sonuclarını sizle paylasırım.
    Bu sırada aklıma gelmişken teknik eksikligim sanırım. Makinanın ön tarafındaki hava kanalı. dısarıdan hava alma yeri. Makinanın arkasında ise sıcak havanın dısarı verildigi yer var. Yani sadece ön tarafı açık tutacak sekilde bir kapak yapmak mantıklı olmuyor. Cunku sıcak havanın dısarı cıkması icin makinanın yanları acık olması gerekiyor. gordugum kadarıyla.

Dr.Mehmet SARIER

• Bir soru daha?
    1400 devirde sıkmak (kurutma yapmadan sadece yıkamada) pamuklulara zarar verir mi?
    Rutinde ne olmalı?
  • quote:

.

yanlış ... makine normal kurutma süresinde hatta camasırına göre daha erken bir sürede bitiriyor. ve kurutma mükemmel. kırışıklık da yok. Bosch için konuşuyorum tabi. diğer makineler saatlerce calisir ve tam kurutmaz mi onu bilemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NETGUYTR -- 13 Ekim 2014; 3:27:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarier

Bir soru daha?
    1400 devirde sıkmak (kurutma yapmadan sadece yıkamada) pamuklulara zarar verir mi?
    Rutinde ne olmalı?

siz auto1 auto 2 diye kullanmayın. 400 devir yıkayın, Yıkamada paneldeki sağdaki 4 düğmeden 2. 3. 4. düğmeler (economy, ütü, ve fazla su işaretli olsun.)
    Sonra da ayrı olarak auto kullanın. Sonucu burdan bizimle paylaşın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NETGUYTR -- 13 Ekim 2014; 3:29:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NETGUYTR

quote:

.

yanlış ... makine normal kurutma süresinde hatta camasırına göre daha erken bir sürede bitiriyor. ve kurutma mükemmel. kırışıklık da yok. Bosch için konuşuyorum tabi. diğer makineler saatlerce calisir ve tam kurutmaz mi onu bilemem.

Mümkün değil. 1400 devirde %52 nem kalırken 400 devirde neredeyse %70 nem oluyor. %20 nem farkı en az %60 süre ve enerji israfı demek.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: NETGUYTR

quote:

.

Mümkün değil. 1400 devirde %52 nem kalırken 400 devirde neredeyse %70 nem oluyor. %20 nem farkı en az %60 süre ve enerji israfı demek.

makineniz bosch mu ?

• candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Hocam mümkünse özel mesajınıza bakabilirmisiniz(AEG çamaşır makineleri ile ilgili)
  • konu biraz ölü ama yinede yazayım.
    makina araştırıyorum, alternatifler arasında bosch 28440 da var. fiyatı 3000tl nin üzerinde olduğu için soğuk bakıyordum. bir bosch bayisinde gördüm 2600 tl ye satıyor elinde 6 tane varmış...
    alsam mı karar veremedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.