Şimdi Ara

Çöpünü apartman kapısının önüne bırakan ... komşu. Yasal hakkımız var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
3.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evin önünde 5 metre sağda ve solda olmak üzere 2 tane çöp kutusu var fakat geri zekalı komşu inatla apartmanın kapısının önüne bırakıyor. Yazı astım lütfen buraya çöp bırakmayalım yazdım fakat daha az önce yine bırakmış. Acaba yasal olarak bir yaptırımı var mı bu durumun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Apartman Kapılarına Çöp Bırakmak: Yasal Haklarınız

Apartman sakinleri olarak, yaşanabilir ve sağlıklı bir ortamda yaşama hakkına sahipsiniz. Apartman kapılarının önüne çöp bırakmak, hem bu hakkı ihlal eder hem de kamu sağlığını tehlikeye atar.

Apartman içine çöp koymak, genel olarak "Kat Mülkiyeti Kanunu" uyarınca yasaktır. Bu yasa, apartman sakinlerine ortak alanları temiz ve düzenli tutma sorumluluğu yükler. Kapı önlerine çöp bırakmak, ortak alanların kirlenmesine ve kötü kokuya neden olarak diğer sakinlerin kullanımını engeller.

Ayrıca, belediyeler tarafından çıkarılan yönetmelikler, apartmanda kapı önüne çöp koymayı yasaklayabilir ve bu eyleme idari para cezası uygulayabilir. Bu cezalar, çöpün miktarına ve tekrarlanan ihlallere göre değişebilir.

Komşunuzun dairesi kapısının önüne çöp koyması karşısında, öncelikle sakin ve saygılı bir şekilde konuşarak durumu çözmeyi deneyebilirsiniz. Konuşma çözüm sağlamazsa, apartman yönetimi veya belediyeye şikayette bulunabilirsiniz.

Apartman yönetimi, ortak alanların düzeninden sorumludur ve kapı önlerine çöp bırakılması durumunda komşunuza uyarı veya ceza verebilir. Belediye ise, yönetmeliklere aykırı çöp bırakılması karşısında idari para cezası kesebilir.

Apartman sakinleri olarak, ortak yaşam alanlarının temiz ve sağlıklı kalmasını sağlamak için işbirliği yapmanız önemlidir. Apartman kapılarının önüne çöp bırakmak, hem yasalara aykırıdır hem de çevre ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, bu tür davranışlarla karşılaştığınızda haklarınızı bilmeniz ve çözüm yollarını aramanız önerilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • bu insanlar var ya nefret ettiğim tipler.
    bir de çocukları gereksiz yere bizim zile basıyorlar. çocuğuna anahtar kullanmayı öğretmez, çocuk zile basar kapıyı açmaz, "komşuların ziline basma rahatsız etme" diye öğretmez. cahil mi desem terbiyesiz mi yoksa daha da fazlası mı bilmiyorum.

madem öyle ben de yüzsüzlüğü ele alırım diyorsan git kendi çöpünü onların kapısının önüne koy. hesap sorarlarsa da "herkes çöpünü istediği yere bırakıyor, benim de keyfim buraya bırakmak istedi" dersin.
    tabii kavga çıkar da dayak yersen sorumlusu ben değilim.
  • Binalar yenilendi ama görüş kültür geride.
  • Hocam varsa bile bunun için dava açmak saçma olur bence. Bu hukuk sistemiyle bir çöp için uğraştığını değmez, çok zaman alır. Bir gün attığını gördüğünde gidip konuşsan daha mantıklı olur.

• Yasal olarak vardır da birşey çıkmaz uzun iş.
    Apartman yönetimiyle hallolur. Yönetici kapıcı vs... uyarsın bu beyinsizi...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • çöpü gördüğün zaman kimseye görünmeden ayağınla bir tekme at. bütün çöpler kapı girişine dağılsın. sonra yürü git

bunu her gördüğünde yap.

1 haftaya sorununu diğer oturanlar senin adına çözecektir

• sioux kullanıcısına yanıt

Çöpünü apartman kapısının önüne bırakan ... komşu. Yasal hakkımız var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cop torbasini bicakla kes icindekiler dagilsin, herkes rahatsiz olursa bir daha birakamaz ya da siz de onun kapisinin onune cop birakin.
  • Böyle çomarları görüp duyunca çok sinirleniyorum. Abi çevreyi temiz tutmak düzenli tutmak bu kadar mı zor ben bu haşerelerle aynı ortamı paylaşmak istemiyorum ya.

Çöp kovası koymasalar belediyenin anasına söverler koyunca kapağını açmaya üşenirler. Bizim mahallede de malum haşerelerden var camdan aşağı kağıt peçete falan fırlatıyorlar insan olamaz bunlar ya.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.