Şimdi Ara

creative x-fi titanium digital bağlantı ve analog bağlantı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • sevgili arkadaşlarım, pc digital 5+1 ses sistemi kurmak istiyorum ve hiç tecrübem yok, yaptığım araştırmalardan birkaç noktaya açıklık getiremedim.
    creative x-fi titanium ses kartı almaya karar verdim sitesinde dolby digital ses teknolojisini desteklediği ve optik olarak, spekerların dekoderına bağlanılarak online encode yapılabildiği yazıyor.
    kafamı karıştıran noktalar şunlar
    eğer bu kartta dolby digital encode edebiliyorsa anolog bağlantıyla speakerlara bağlasam ses kaybı olurmu yada ne olur ???

bu karta sahip arkadaşlar hangi bağlatıyı tercih etmem gerektiğini söyleyebilirmi ve alacağım speakerda dd encoder olmalımı, optik bağlantı şartmı ??
    bunun yanında dts sesleride dinlemek için analog bağlantı sorun olurmu, speakerların dts encoderi olmalımı ??

acil bilgi bekliyorum bu hafta sonu bu işi halletmek istiyorum

not: hiç tecrübem olmasada pc ve ses konularında bilgiliyim
    teşekkürler

• En iyi bağlantı kablo kayıpları en aza indirilmiş multich analog bağlantıdır.
    Kablo karmaşasını sevmiyorsanız o zaman ses kartının DTS yada dolby encoder özelliğini kullanabilirsiniz.
    Harici ses sisteminiz multi ch analog in girişine sahip değilse o zaman çevresel ses aktarımı için (software üretilen ses) encodere mahkumsunuz.

quote:

eğer bu kartta dolby digital encode edebiliyorsa anolog bağlantıyla speakerlara bağlasam ses kaybı olurmu yada ne olur ???

Hayır. kayıp sorunu olmaz, ancak encoder özelliğini kapatmanız gereksiz işlemci gücü harcamasına engel olacaktır.
    Film izlerkende oynatıcıdan spdif seçilip encode ses cipsetten direk alınacaksa encoderi mutlaka kapatmanız lazım kapatmazsanız ses önce çözülür sonra geri sıkıştırılır (driver özelliğine bağımlı) ki bu hatırı sayılır bir latecy+bozulma demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keleminabi -- 2 Ocak 2010; 13:14:54 >

• cevap için teşekkürler mesajındaki terimleri ve açıklamalarıda kullanarak birazdaha araştırdım sonuç olarak
    encode için ses kartımı kullanarak analog bağlantılı 5+1 ses sistemi kurmaya karar verdim

quote:

Orijinalden alıntı: keleminabi

Harici ses sisteminiz multi ch analog in girişine sahip değilse o zaman çevresel ses aktarımı için (software üretilen ses) encodere mahkumsunuz.

analog in girişi olup olmadığını nasıl anlarım neye benzer bu giriş?milti ch analog girişinin; ses kartının üç anolog çıkışını, bağlayacağımız girişleri olduğu belli ama tam anlayamadım burayı?? 5+1 ses sitemini alırken girişleri konusunda dikkat etmem gerekenler nedir??
  • Örneğin: bu topikteki multich anfi/decoder in multich analog girişi yok.
    bu durumun yarattığı sıkıntı topiğe konu olmuş.
    multich analog in olmadığı arka resmi topikte var oradan belli zaten.
    http://forum.donanimhaber.com/m_36663826/mpage_1/fromTicket_/key_//tm.htm#36663826

varsa 6 adet coax (rca) giriş şeklinde dir ve üzerinde yazar zaten.
    bilgisayar ses sistemlerinde bu giriş 3 adet 3.5 jack şeklinde de olabilir.

bunda yok:
    http://www.sonystyle.com/wcsstore/SonyStyleStorefrontAssetStore/img/products/STRDG820_rearpanel.jpg
    bunda var ve multich input diye de üzerinde yazıyor.
    http://www.yamaha.co.jp/english/product/av/lib_image/rxv457/rxv457_rgl.jpg

• yardımcı olduğun için teşekkür ederim keleminabi
    artık ne alacağım konusunda oldukça bilgiliyim, bu akşam zaman bulursam ses sistemlerinin ses kalitesiyle ilgili teknikbir araştırma yapacam
    sonucunda ufaktefek soruları yenibir topic açarım artık
    iyi akşamlar
  • quote:

Örneğin: bu topikteki multich anfi/decoder in multich analog girişi yok.
    bu durumun yarattığı sıkıntı topiğe konu olmuş.
    multich analog in olmadığı arka resmi topikte var oradan belli zaten.
    http://forum.donanimhaber.com/m_36663826/mpage_1/fromTicket_/key_//tm.htm#36663826

varsa 6 adet coax (rca) giriş şeklinde dir ve üzerinde yazar zaten.
    bilgisayar ses sistemlerinde bu giriş 3 adet 3.5 jack şeklinde de olabilir.

bunda yok:
    http://www.sonystyle.com/wcsstore/SonyStyleStorefrontAssetStore/img/products/STRDG820_rearpanel.jpg
    bunda var ve multich input diye de üzerinde yazıyor.
    http://www.yamaha.co.jp/english/product/av/lib_image/rxv457/rxv457_rgl.jpg

Sormak istediğim bir husus var. Acaba Aux in ile yaptığımız 2 kanal bağlantıyı Digital ile değişitirisek 5+1 kanal ses alabilirmiyiz? Yani cihazın Aux' undan 2 kanal giriş var ise; digital bağlantı ile bu sistemi pc üzerinde 5+1 görme imkanımız varmıdır ? Yoksa Aux' ta ki gibi yine 2 kanal olarak mı görücez ?

• digital veri anolog veriye ancak arada bir decoder varsa cevrilir.
  • Arkadaşlar bir sorum olacak.DTS sesleri dinlemek için ses sisteminin dts özelliği olmalı mı yoksa ses kartının dts özelliği olması yetiyor mu?

Birde x-fi titanium'un dts özelliği olduğu doğru mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crln

Arkadaşlar bir sorum olacak.DTS sesleri dinlemek için ses sisteminin dts özelliği olmalı mı yoksa ses kartının dts özelliği olması yetiyor mu?

DTS ses yoktur.
    DTS formatında sıkıştırılmış ÇEVRESEL = SOURROUND ses vardır.
    DTS özelliği dediğiniz şeyde DTS biçiminde sıkıştırılmış sesi çözebilme kabiliyetidir.
    AC97 gereksinimini karşılayan tüm ses kartları altında power dvd nin güncel sürümü dts encode çevresel sesi çözmektedir. Bu şu demektir: yaklaşık 2000 yılından beri üretilmiş ses kartlarının ve onboarların %99 u dts encode sesi çözmektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keleminabi -- 14 Ocak 2010; 0:34:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: reflex

digital veri anolog veriye ancak arada bir decoder varsa cevrilir.

yok ben yanlış anlatmışım derdimi kusura bakmayın..

keleminabi ' nin verdiği linkteli "http://forum.donanimhaber.com/m_36663826/mpage_1/fromTicket_/key_//tm.htm#36663826 " cihaz benimde, acaba diyorum ben bu cihazı pc ye digital in den bağlasam 5+1 olarak çalıştırabilirmiyim?

2 gündür işyerinden çıkamadım, uykusuzum anlatım bozukluğumdan dolayı özür dilerim

• quote:

quote:

Arkadaşlar bir sorum olacak.DTS sesleri dinlemek için ses sisteminin dts özelliği olmalı mı yoksa ses kartının dts özelliği olması yetiyor mu?

DTS ses yoktur.
    DTS özelliği dediğiniz şeyde DTS biçiminde sıkıştırılmış sesi çözebilme kabiliyetidir.
    AC97 gereksinimini karşılayan tüm ses kartları altında power dvd nin güncel sürümü dts encode çevresel sesi çözmektedir. Bu şu demektir: yaklaşık 2000 yılından beri üretilmiş ses kartlarının ve onboarların %99 u dts encode sesi çözmektedir.

Demek istediğim farklı bişeydi.Dts formatındaki dosyaları açıyorum zaten ama normal 5+1 gibi ses çıkıyor hiçbir fark yok? Geçenlerde aynı filmin hem Ac3 hemde dts olarak ses dosyalarını indirmiştim.Arada hiçbir fark yoktu bende bu yüzden herhalde ses kartıyla ya da ses sistemiyle alakalı bişeydir dedim.O kadar övülen bir formatın bir özelliği olmalı sanırım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hphsts -- 14 Ocak 2010; 12:28:37 >

• quote:

quote:

quote:

DTS ses yoktur.

Demek istediğim farklı bişeydi.Dts formatındaki dosyaları açıyorum zaten ama normal 5+1 gibi ses çıkıyor hiçbir fark yok? Geçenlerde aynı filmin hem Ac3 hemde dts olarak ses dosyalarını indirmiştim.Arada hiçbir fark yoktu bende bu yüzden herhalde ses kartıyla ya da ses sistemiyle alakalı bişeydir dedim.O kadar övülen bir formatın bir özelliği olmalı sanırım..

Fenerbahçe maçına bakıyorum oda normal maç işte, hiçbir fark yok. geçenlerde aynı sahada hem galatasaray hem fenerbahçe maçlarına baktım arada fark yoktu ikiside 11 er kişilik takımlarda futbol maçı oynadılar gibi tuhaf bir çevap yazmışsınız.

Dolby ve DTS aynı çevresel sesin kendi yöntemleri ile sıkıştırılıp açılmasına dayanan yöntemlerdir.
    sonuçta sıkıştırılıp açılan ses aynı sestir. dolby biraz daha fazla sıkıştırabilir, bu nedenle kalite kaybı biraz daha fazla olabilir ama bu kalite farkını kulak ayıramayabilir.
    dts sıkıştırma becerisi daha az ve daha az teknik olan bir yöntemdir. bu nedenle sıkışma çözme kalite kaybı daha azdır.
    Dolby ise teknik olarak daha becerikli olup daha fazla sıkıştırma yapmaktadır. Bu frmatta sıkışan ses daha az yer kaplamakatadır.
    sonuçta sıkışıp çözülen ses aynı sestir.

• Bir işe yaramıyor yani..Dts dinlemişsin dinlememişsin bir önemi yok o zaman.Ben hep okuduğum yorumlara dayanarak söyledim.Millet bu kadar dts den söz edince gerçekten farklı bişey sandıydım.Değişik birşey arıyordum yani.Anlatabilmişimdir umarım bu sefer. =)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hphsts -- 14 Ocak 2010; 16:40:36 >
  • dts dosyaları birde pc yi aşırı derecede zorluyor, bu müzikleri dinlerken pcmde başka birşey yapamıyorum
    creative x-fi surround 5.1 ses kartım var
    dual 1.7 işlemci
    2 gb ddr2 ram
    xp sp2 32bit
    eğer normalse boşver uğraşma dts ile diycem çünkü
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.