Şimdi Ara

Custom Sıvı Soğutma Projem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Konuyu kısaca özetleyeceğim.

Bilgisayarıma custom sıvı soğutma yapmayı düşünüyorum. Bu proje fikri 2013 yılında ilk bilgisayarımı topladığımdan beri kafamda dönüp duruyor, arada aklıma gelip gidiyordu. Geçen ay sistemimi yeni RYZEN 5 3600 ile yeniledim, bugün ise referans RX 5700 XT ekran kartı aldım indirimden. Artık dedim ki bu işi yapayım, kurtulayım :). Hem CPU hem GPU için overclock düşünüyorum. Parçaların hepsini toparlamak için kendime 6 ay gibi bir süre belirledim. Parayı elime geçtiği gibi harcayan bir insanım, onun için para biriktirmek benim için bir hayli zor :). Her ay kenara 200 küsür lira ayırıp yavaştan parçaları toplamak istiyorum. Eğer her şey yolunda gider ise bu konuyu da bir "günlük" gibi kullanmak düşüncesindeyim. Atıyorum yeni parça aldığımda ve araştırma yaptığımda bu konuda paylaşırım.

Bilgisayar kasam Phanteks P400S, 360mm radyatör desteği olan bir kasa ve ben de hem GPU hem CPU overlock yapacağım için 360mm radyatör düşünüyorum. RX 5700XT de ayrıca fazla ısınan bir kart ve bu kartla sağlam overclock ile 2080 e yakın performans alınabiliyor.
    Türkiyede sıvı soğutma parçaları satan herhangi bir yer var mı bilmiyorum, onun için yurtdışından getiririm diye düşündüm. EK, alphacool gibi markalar bu konuda baya başarılı. Tercih edeceğim çoğu parça da bu markadan olacak zaten.

Bazı arkadaşlar bu sisteme niye sıvı soğutma takıyorsun bu sisteme değmez diyebilir. Tamamen zevk meselesi benim için. Yeni GPU yada CPU aldığımda en fazla blok değiştiririm, yoluma devam ederim yani.

Arkadaşlar aranızda daha önce custom sıvı soğutma yapmış olan varsa bana yardımcı olmasını istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim, tahmini masraf ne kadar olur vs vs her şeyi bilmek istiyorum. Hardline Tubing kullanacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Sistemimin şu anki hali (eski gpu ile):
    Custom Sıvı Soğutma Projem

• Sıvı soğutmanın peteklerine 2 adet peltier bağlayın :)

Peltier bir yanı sıcak +70 derece diğer tarafı soğuk -30 derece olan 12v 40w ile çalışan elektronik parçadır. 4x4 cm tahminim. Fanların soğutacağı bölüme sıcak tarafını peteğin olduğu bölüme soğuk tarafını koyarak 10-15 derece arası sıvı soğutma sağlayabilirsiniz.
  • wmanaliz W kullanıcısına yanıt
    Peltier boşa enerji israfı üstelik kendisi iyi soğutulmaz ise sisteme katkısı çok çok az
  • Merhaba öncelik ile güle güle kullan. F/P Olarak bu ara barrow veya bsyski nin kitleri uygun gibi görünüyor. Alıp bir temel oluşturabilirsin. Suan bu işe ayırdığın bütçeyi bilmediğim için bu şekilde bir yorum yapıyorum Ek kitler üzerinden de geliştirebilirin. P400 custom loop olarak bir çok örnekler var bir fikir oluşturabilirsin emsal sistemlere bakıp. Ben olsam öne 360mm arka yada 120mm e radyatör bir loop kurardım. Sert borulu jilet gibi . Şuan evde olmadığım için ürün linkleri bırakamıyorum. Musait oldugum da işine yarayabiliceğini düşündüğüm kit veya ürünlerin linklerini bırakırım.

• efemelih kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler hocam, 280 ile 360 radyatör arası kaldım. Byski nin cpu bloklarını ve radyatörlerini beğendim. Türkiye içinde satan bir yer var mı yoksa aliexpress üzerinden mi almalıyım? Teşekkürler
  • Custom Sıvı Soğutma Projem

Arkadaşlar bu parçaları almayı düşünüyorum. Fittinglerin rengine daha karar veremedim, onları sonra ekleyeceğim.
  • Üst tarafa 240 mm takılıyorsa çift radyatör kur derim radyatör artı 2 rakor fiyatı çok fark ettirmez.

Ben bu satıcı üzerinden satın aldım hızlı ve takipli gönderdiler, sorularıma cevap verdiler öneririm.
    aliexpress.com
    US $10.49 |Bilgisayar ve Ofis'ten Fanlar ve Soğutma'de El arabası WGTZ 12/14/16 OD12/14/16mm akrilik/PMMA/PETG Hardtubes bükme kalıp seti, kullanımı kolay AliExpress'da
    https://tr.aliexpress.com/item/32792921712.html?spm=a2g0o.cart.0.0.6a293c00d7QN1X&mp=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mefrak -- 18 Ocak 2020; 18:24:24 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.