Şimdi Ara

DİKKAT !!! USB Profesörü aranıyor ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
535
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Slm. MSİ 865 PE Neo-2 Platinium anakartımda tüm usb lerim birden uçtu.

Geri getirmek için ;

1.Bios Driverı güncellenerek yüklendi,
    2.Format çekilerek SP2 yüklendi,
    3.Anakart Driverı güncellenerek yüklendi,
    4.Aygıt yöneticisinde soru işaretli olan usb satırı herzamanki gibi tanındı.
    5.Aygıt yöneticisinde soru işaretli tüm aygıtlar sorunsuz yüklendi,
    6.Bios'tan tüm kontroller yapılarak USB 1.1-2.0 'ları ilgilendiren seçenekler Enable konumuna getirildi,
    7.Ammaaa benim doktorluğum buraya kadar arkadaşlar, sorun hala devam ediyor...

Örneğin printer'ı açtığımda ne tanınıyor ne ses var nede bir hareket....

Not : Ayrıca USB Köklerin özelliklerine baktığımda güç olarak 0mA+ gözüküyor. Neden, Neden......... Hadi Bakalım sizlere 10 puanlık uzmanlık sorusu ?

• aygıt yöneticisinde usb kontrollerde "bilinmeyen aygıt" diye bir şey yazıyormu?. yada herhangi bir usb aygıt takınca bilinmeyen yada tanınmayan aygıt diye bir uyarı yazısı çıkıyormu. eğer çıkıyorsa sorunun büyük ihtimalle biosdan kaynaklanıyor.. bios yükledim ama sorun düzelmedi diyorsan anakartın pilini çıkart ve kasanın fişini çekip 1-2 dakika bekle ve pili takıp sistemi çalıştır. sorun büyük ihtimalle hatalı bios yüklemesinden kaynaklanıyor olabilir. şöyle bir durum var burada. eğer bios yüklemesi yaptığın dos programı eski verisyon ise yada live update eski versiyon ise bios bir şekilde hatalı yükleniyor. kesin çözüm pili söküp takmak. bios yüklerkende dos ortamında eski usul bios yüklemek en iyisidir. bios sürümü yüklerken açıklamaları okumanı tavsiye ederim. son yüklediğin biosda sorunlu olabilir. özellikle bazı bios sürümleri ile oc yapınca bu tip sorunlar oluyor bazen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.kaya -- 8 Nisan 2005, 23:19:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: a.kaya

aygıt yöneticisinde usb kontrollerde "bilinmeyen aygıt" diye bir şey yazıyormu?. yada herhangi bir usb aygıt takınca bilinmeyen yada tanınmayan aygıt diye bir uyarı yazısı çıkıyormu. eğer çıkıyorsa sorunun büyük ihtimalle biosdan kaynaklanıyor.. bios yükledim ama sorun düzelmedi diyorsan anakartın pilini çıkart ve kasanın fişini çekip 1-2 dakika bekle ve pili takıp sistemi çalıştır. sorun büyük ihtimalle hatalı bios yüklemesinden kaynaklanıyor olabilir. şöyle bir durum var burada. eğer bios yüklemesi yaptığın dos programı eski verisyon ise yada live update eski versiyon ise bios bir şekilde hatalı yükleniyor. kesin çözüm pili söküp takmak. bios yüklerkende dos ortamında eski usul bios yüklemek en iyisidir. bios sürümü yüklerken açıklamaları okumanı tavsiye ederim. son yüklediğin biosda sorunlu olabilir. özellikle bazı bios sürümleri ile oc yapınca bu tip sorunlar oluyor bazen.
    Anakartının chipset sürücülerini yükledin mi?
    Service pack 1 i yükledin mi?
    Via boardsa usb pach i yükledin mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: natura

Anakartının chipset sürücülerini yükledin mi?
    Service pack 1 i yükledin mi?
    Via boardsa usb pach i yükledin mi?

Alıntıları Göster
    %99 Anakartında yada Psu da Elektriksel Bir Sorun var usblere istenilen voltaj saglanamıyor olabilir
    Bilgisayarında Opticler,Fazladan kartlar vs gibi güç tüketecek aygıtları çıkar öyle dene.
    Eger Sorun evam ederse: Anakart üzerindeki ekstradan olan (hani şu ön kasalar için olanlardan) çıkışları
    kullanmayı dene oradada aynı sorun varmı die eger sorun devam ederse anakartın elektronikçiyi özlemiş olabilir.
    Bu Dediklerimi başka bir psu da denersen daha saglıklı sonuçlar alabilirsin die düşünüyorum....

Kolay Gele....

• quote:

Orijinalden alıntı: CIZIK

%99 Anakartında yada Psu da Elektriksel Bir Sorun var usblere istenilen voltaj saglanamıyor olabilir
    Bilgisayarında Opticler,Fazladan kartlar vs gibi güç tüketecek aygıtları çıkar öyle dene.
    Eger Sorun evam ederse: Anakart üzerindeki ekstradan olan (hani şu ön kasalar için olanlardan) çıkışları
    kullanmayı dene oradada aynı sorun varmı die eger sorun devam ederse anakartın elektronikçiyi özlemiş olabilir.
    Bu Dediklerimi başka bir psu da denersen daha saglıklı sonuçlar alabilirsin die düşünüyorum....

Kolay Gele....

Alıntıları Göster
    Sadece printer mı sorunlu. Diğer cihazları taktığında durum nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Sadece printer mı sorunlu. Diğer cihazları taktığında durum nedir?

Alıntıları Göster
    Usb ile çalışan tüm cihazlar. Örneğin Minton mp3 player, Nikon Coolpix digital Foto Mak. psc 1210 printer. bunların hepsi on durumunda öylesine beklemede. Tabiki xp'de hiç hareket yok. (Donanım bulundu filan gibi).
  • quote:

Orijinalden alıntı: zatoichi

Usb ile çalışan tüm cihazlar. Örneğin Minton mp3 player, Nikon Coolpix digital Foto Mak. psc 1210 printer. bunların hepsi on durumunda öylesine beklemede. Tabiki xp'de hiç hareket yok. (Donanım bulundu filan gibi).

Alıntıları Göster
    Anakartı kasa dışında çalıştırıp dene ve güç kaynağın yeterli voltajı vermiyor olabilir.Markasını,modelini yazarsan ii olur.Sistemde kullandığın bileşenleride yaz bi bakalım

• quote:

Orijinalden alıntı: soldiersoy

Anakartı kasa dışında çalıştırıp dene ve güç kaynağın yeterli voltajı vermiyor olabilir.Markasını,modelini yazarsan ii olur.Sistemde kullandığın bileşenleride yaz bi bakalım

Alıntıları Göster
    çok uzağa gitmeye gerek yok, usb çıkışların yanmış muhtemelen fazla elektrik çeken cihaz bağladın. Anakartı garantiye gönder
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyberfox

çok uzağa gitmeye gerek yok, usb çıkışların yanmış muhtemelen fazla elektrik çeken cihaz bağladın. Anakartı garantiye gönder

Alıntıları Göster
    Selam eğer şanslıysan ana kartın USB için sigortası bir sebeple atmıştır İstasnbulda olsaydın getiri bakalım derdim Bu arada elektronikciyim buna dayanarak yazdım çevrende elektronikten anlayan biri varsa ana kart üzerinde ( muhtemelen yassı yeşil renkli ) sigorta olması lazım bir baksın ana kartım yüksek çözünürlülüklü bir resmi olsaydı sana şunlara bak diyebilirdim muhtemelen kısa devre sebebi ile atmıştır..

• quote:

Orijinalden alıntı: melih.yanardağlar

Selam eğer şanslıysan ana kartın USB için sigortası bir sebeple atmıştır İstasnbulda olsaydın getiri bakalım derdim Bu arada elektronikciyim buna dayanarak yazdım çevrende elektronikten anlayan biri varsa ana kart üzerinde ( muhtemelen yassı yeşil renkli ) sigorta olması lazım bir baksın ana kartım yüksek çözünürlülüklü bir resmi olsaydı sana şunlara bak diyebilirdim muhtemelen kısa devre sebebi ile atmıştır..

Alıntıları Göster
    bunlarla alakası yok bu problemin. anakartın pilini sök ve kasanın fişini çek. 2-3 dakika sonra pili tak ve sistemi aç. sorun düzelecektir. sorun bios yükleme programının yanlış versiyonunun kullanılmasından kaynaklanıyor. bu sorundan dolayı usb portlar disable konumuna geçiyor ve bu yüzden usb portlar çalışmadığı için akım çekmiyor. aynı sorun benim anakarttada oldu. sorunu çözene kadar 4 saat uğraşmıştım. yeni bios yüklemede fayda etmiyor. mutlaka pili söküp takman lazım. anakartta şu anda yüklü olan biosuda kullanma bence. kısaca anakartın bios çökmüş. anakartın çalıştığına bakma, bir sürü sorun çıkartacaktır sistem. reset atmaktan tutta, performans düşüklüğüne kadar aklına gelebilecek her şey olabilir senin sistemde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.kaya -- 9 Nisan 2005, 17:10:51 >

• quote:

bunlarla alakası yok bu problemin. anakartın pilini sök ve kasanın fişini çek. 2-3 dakika sonra pili tak ve sistemi aç. sorun düzelecektir. sorun bios yükleme programının yanlış versiyonunun kullanılmasından kaynaklanıyor. bu sorundan dolayı usb portlar disable konumuna geçiyor ve bu yüzden usb portlar çalışmadığı için akım çekmiyor. aynı sorun benim anakarttada oldu. sorunu çözene kadar 4 saat uğraşmıştım. yeni bios yüklemede fayda etmiyor. mutlaka pili söküp takman lazım. anakartta şu anda yüklü olan biosuda kullanma bence. kısaca anakartın bios çökmüş. anakartın çalıştığına bakma, bir sürü sorun çıkartacaktır sistem. reset atmaktan tutta, performans düşüklüğüne kadar aklına gelebilecek her şey olabilir senin sistemde.

Alıntıları Göster
    Güney köprüsü arıza yapmış olabilir garantiye veya servise göndermeyi dene.Bence donanımsal.

• quote:

Orijinalden alıntı: Diablo

Güney köprüsü arıza yapmış olabilir garantiye veya servise göndermeyi dene.Bence donanımsal.

Alıntıları Göster
    güney köprüsü arızalandı mı sadece usb ile kalmaz ne ses ne ide portları ne de pci kartları çalışır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyberfox

güney köprüsü arızalandı mı sadece usb ile kalmaz ne ses ne ide portları ne de pci kartları çalışır.

Alıntıları Göster
    yahu arkadaşlar arkadaşın sistemde arıza filan yok. dediğim gibi bios çökmüş. sistemin adam gibi çalışmasının tek yolu anakartın pilini söküp biosu fabrika ayarlarına döndürmek. yeniden bios yüklemek bile fayda etmiyor. bende sadece usb portlar değil fan hızlarını bile yanlış ölçmeye başlamıştı. 3-4 tane bios yükledim ama yine düzeltemedim. pili söküp taktım, her şey düzeliverdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.kaya -- 9 Nisan 2005, 22:18:07 >

• quote:

yahu arkadaşlar arkadaşın sistemde arıza filan yok. dediğim gibi bios çökmüş. sistemin adam gibi çalışmasının tek yolu anakartın pilini söküp biosu fabrika ayarlarına döndürmek. yeniden bios yüklemek bile fayda etmiyor. bende sadece usb portlar değil fan hızlarını bile yanlış ölçmeye başlamıştı. 3-4 tane bios yükledim ama yine düzeltemedim. pili söküp taktım, her şey düzeliverdi.

Alıntıları Göster
    Tüm arkadaşlara yardımlarından dolayı öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Cumartesi saat 10.00 sularında forumdaki cevaplarınıza istinaden MSİ 865 PE V.2 anakartın pili sökülerek 30 dk. sistem bekletilmiştir. Hemen açılışında dos üzerinden Anakartın sitesindeki son güncelleme olarak gözüken BİOS sürümü flash'lanmış ve BİOS ayarları (Disable/Enable) yapılmıştır. Ancak Nafile...sonuç hala aynı....

CyberFox arkadaşın dediği gibi acaba Minton MP3 playere mp3 yüklemesinden sonra olabilirmi ? diye düşünüyorum. Neden derseniz normal çalışan sistemimdeki değişiklik olarak ; ekran kartı değişimi yaptım (9800 Pro). fakat bu arıza olupta çözülmediğinde tekrar eski kartı takarak (9550 GE/TD 128) yaptığım denemelerimde aynı sorun devam etti.

Ayrıca sistemim ; MSİ 865PE Neo-2 Pla.Edition V.2 - P4 3.0 - 1024 Kings. - 80 Gb. Sata - 9800 Pro - Chieftec Kasa ve aynı marka 360 Watt Pow.Sup. - Awermedia Tv Kartı - Creative Live ses kartı ve anakart üzerinden çalışıp, üzerinde dört adet led olan Usb 2.0 bağlantısı...

Usb'den bağlı cihazlar ; 1.1'den Philips Web Cam, Nikon Foto Mak, Hp Psc 1210,
    2.0'dan kasa ön giriş olmak üzere Minton MP3 Player

Herkese tekrar tşk. Konu üzerindeki fikirlerinizi bekliyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: zatoichi

Tüm arkadaşlara yardımlarından dolayı öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Cumartesi saat 10.00 sularında forumdaki cevaplarınıza istinaden MSİ 865 PE V.2 anakartın pili sökülerek 30 dk. sistem bekletilmiştir. Hemen açılışında dos üzerinden Anakartın sitesindeki son güncelleme olarak gözüken BİOS sürümü flash'lanmış ve BİOS ayarları (Disable/Enable) yapılmıştır. Ancak Nafile...sonuç hala aynı....

CyberFox arkadaşın dediği gibi acaba Minton MP3 playere mp3 yüklemesinden sonra olabilirmi ? diye düşünüyorum. Neden derseniz normal çalışan sistemimdeki değişiklik olarak ; ekran kartı değişimi yaptım (9800 Pro). fakat bu arıza olupta çözülmediğinde tekrar eski kartı takarak (9550 GE/TD 128) yaptığım denemelerimde aynı sorun devam etti.

Ayrıca sistemim ; MSİ 865PE Neo-2 Pla.Edition V.2 - P4 3.0 - 1024 Kings. - 80 Gb. Sata - 9800 Pro - Chieftec Kasa ve aynı marka 360 Watt Pow.Sup. - Awermedia Tv Kartı - Creative Live ses kartı ve anakart üzerinden çalışıp, üzerinde dört adet led olan Usb 2.0 bağlantısı...

Usb'den bağlı cihazlar ; 1.1'den Philips Web Cam, Nikon Foto Mak, Hp Psc 1210,
    2.0'dan kasa ön giriş olmak üzere Minton MP3 Player

Herkese tekrar tşk. Konu üzerindeki fikirlerinizi bekliyorum...

Alıntıları Göster
    @a.kaya, eğer bios çökerse clear cmos olayı fayda etmez ama bios update iş görür merak etme.

@zatoichi, problemin donanımsal gibi görünüyor, eğer garantisi devam ediyorsa anakartı arızaya gönder, ben usb çıkışlarının aşırı yüklenmesi sonucu arızalandığını düşünüyorum ama sigorta mı attı voltaj regulatörü mü yandı yoksa kontrol yongası mı bilemem...

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: a.kaya

Hani alakası yoktu bak dediğini yapmış olmamış....

• quote:

Orijinalden alıntı: melih.yanardağlar

quote:

Orjinalden alıntı: a.kaya

Hani alakası yoktu bak dediğini yapmış olmamış....

Alıntıları Göster
    pili söktüğünde kasanın fişinide çekmişsindir umarım. yoksa bios resetlenmez. clear cmos yapıp dene birde. bu tip sorunlar biosla ilgili olur genelde. aygıt bulundu ama şu anda çalıştırılamıyor gibi bir mesaj veriyorsa sorun kesinlikle biosdadır. yoksa hiç görmez. usb cihazlar için aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt filan yazıyorsa sorun yine biosdadır. a.kaya nın söylediği şeyler doğrudur. denemeni tavsiye ederim. ama pili sökersen kasanın fişinide çek.

• quote:

Orijinalden alıntı: ysroguz

pili söktüğünde kasanın fişinide çekmişsindir umarım. yoksa bios resetlenmez. clear cmos yapıp dene birde. bu tip sorunlar biosla ilgili olur genelde. aygıt bulundu ama şu anda çalıştırılamıyor gibi bir mesaj veriyorsa sorun kesinlikle biosdadır. yoksa hiç görmez. usb cihazlar için aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıt filan yazıyorsa sorun yine biosdadır. a.kaya nın söylediği şeyler doğrudur. denemeni tavsiye ederim. ama pili sökersen kasanın fişinide çek.

Alıntıları Göster
    arkadaş anakartı üretici firmaya gönder garantili ise kesin değiştirirler anakartı. benim gigabye 775-g itii usbler çalışmıyor. biosu update ettim bile olmadı

• quote:

Orijinalden alıntı: Destroyer25

arkadaş anakartı üretici firmaya gönder garantili ise kesin değiştirirler anakartı. benim gigabye 775-g itii usbler çalışmıyor. biosu update ettim bile olmadı

Alıntıları Göster
    Doğrudur. Kasa tamamen ayrı olarak (Fiş Çekili) pil çıkartılmıştır. Ancak nafile.. Sizlerinde dediği gibi en temizi garanti kapsamında değişim.

Bana cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. İnternet ortamında böylesine nezih bir foruma üye olmak onurdur... Saygılar...

• valla butun proflar cevap vermiş guzelde olmuş aslında bu tip sorunlarda çözüm için belli bir yol izlenmesi kanaatindeyim. öncelikle sorunun yazılımsal mı donanımsalmı olduğunun tespit edilmesi, donanımsal ise basitten zora doğru örneğin önce kablo kontrolü sonra bağlanan aygıt kontrolu, bağlanılan konnector kontrolu -ilahiri alet vs.. boylece sorunun çözümüne daha kısa sürede ve basitce ulaşılması sağlanabilir. cevap yazan arkadaşların hepsine teşekkür ediyorum böylece aynı sorun ile karşılaşıp internette arama yapanlarada yardımcı olduklarına inanıyorum. selametle kalın..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.