Şimdi Ara

doğru ısı yalıtım malzemesi seçimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
1
Favori
21.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ısı yalıtım hakkında herkes birseyler yazmış Dogrusunu benden ögrenin arkadaslar
    İnşaat Mühendisi yapı anabilim dalı yüksek lisansa sahibim
    1) ısı yalıtım olarak 3 çeşit malzeme vardır şuan montalamada xps,eps ve taşyünü
    2) hangisi iyi derseniz xps ve eps yanıcıdır ama taşyünü kolay kolay yanmaz
    3 xps ve eps biraz daha ucuzdur taşyunune göre hemde taşyünü işciliği çok ama çok önemlidiri Taşyünü daha iyi yalıtım sağlar ama su alırsa üstündeki sıvada patlama yapar su emici yapısı vardır.
    4)ısı yalıtım dedinmi sadece cm olarak bakmayın olaya asıl önemli olan ısı gecirgenlik katsayısı, ısı iletim direnci ve yoğunlugudur
    5) daha fazla bilgi içinhttp://www.ankaradekorasyon.org/isi-yalitim tavsiye ederim girin bakın öğrenin iyi günler

• Değerlendirmeyi yaparken değerlendirilmesi geren doğru ürün ve uygulama seçeneğinidir.
    Öncelikle benim tavsiyelerim şunlardır.
    Önce şu iki bilgiyi aklınızda tutun.
    A- Isı sıcaktan soğuk alana doğru hareket eder. Yanı kışın evin içinden dışarı, yazın dışardan içeri doğru.
    B- Su yalıtımı ısı yalıtımın ilk adımıdır
    C- Isınan Hava Yükselir ve evlerde ısı kaçağının %55 i tavanınızdan ve zeminden olur. Yalıtımda bu alana çözüm bulunmalıdır.

1- Cephenizin büyük camlardan oluşuyorsa mantolama yaptırmayın . Sadece su yalıtım ve tamiratını yaptırın. İç cepheden uygulama yapın. Camınıza önem verin.
    2- Ne yaparsanız yapın önce cephenizin su yalıtımını ve tamiratını yapın. Çünkü cephenizdeki su ve rutubeti engellediğinizde %30 ısı yalıtımı sağlamış olursunuz.
    3- Evinizde tavana ve zemine ısı yalıtım yaptırın ve yeni aldığınız dairelerde mütahitinize bu alanlarda ısı yalıtım için ne yapmış diye sorun. Milyonları saydığınıza göre 1-2 bin TL lik yalıtımı sormanız hakkınız.

Dübelli mantolamada en büyük sıkıntılardan biri duvar yüzeyinde açılan binlerce deliğin binaya verdiği zarar ve buralardan olan ısı köprülerdir. Taşyünü ve EPS malzemeleri genelde yan yana 0 biçimde getirelememektedir ve bu boşluklar ya sıva ile kapatılmakta yada hiç kapatılmamaktadır. Pencere ve kapı kenarlarında ise nerdeyse hiç yalıtım malzemesi kullanılmamaktadır. Buda diğer büyük bir ısı kaçağıdır. Bu sorunu tek çözebilen dış cephe ısı yalıtım uygulaması ya ısı yalıtım sıvaları yada daha önceden İzobozz yeni marka adıyla Feltbiwww.feltbi.com adıyla satılan Geri dönüşümlü polyester elyaf yünlerdir. Feltbi Yünlerin özelliği duvara yapıştırıldığından duvara mukavemet kazandırmakta, taş yünü gibi sudan etkilenmemekte, binayla eşdeğer ömre sahip olmasıdır. Feltbi uygulaması için önce tamirat sonra yapıştırma yapıldığından ısı köprüsü olmaması en büyük başarısıdır. Bunu montunuzun önünü açık tutmazsanız daha çok ısındığınız zamanları düşünerek daha iyi anlayabilirsiniz.
    Daire iç duvarlarından kolayca yapıştırılıp üstüne sıva yapılarak uygulandığından isterseniz içerden de ısı yalıtımını kolayca sağlayabilirsiniz. Ürün OEKO TEX sertifikalı olması, tozumaması, maske gerektirmemesi ve bakteri barındırmaması diğer bazı özelliklleri . Ve en büyük artısı mükemmel SES yalıtımıda sağlaması evinizin huzuru ve mahremiyetiniz için en büyük tercih sebebiniz olacaktır.
    Son Londra yangınından sonra Feltbi 'nin daha çok tercih edileceği kesindir.
    Mantolamada Feltbi Farkını http://www.feltbi.com/index.php/farkimiz/ kısmında detaylı olarak anlatılmıştır.
    Herkese selamlar

• Bir kere herşeyden önce Taşyünü en geçerli malzemedir. Hem kalite hemde sağlık açıcından düşündüğünüzde Terrawool taş yünü, iyi bir su itici gibi davranış gösterirken, sahip olduğu düşük difüzyon direnci sayesinde nemin bina içinde tutunmasını ve nemden dolayı oluşabilecek olumsuzlukları engeller.

Boyutsal kararlılığı sayesinde, oluşabilecek sıcaklık geçişlerinden etkilenmez. Yüksek sıcaklığa dayanıklı Terrawool taşyünü, tek malzeme ile ısı ve ses yalıtımı yapar. Yangın yalıtımı için de güvenli bir malzemedir.

Detaylı bilgiyi
    terrawool.com
    TAŞ YÜNÜ
    http://terrawool.com/icerik/tas-yunu
    adresinden inceleyebilirsiniz.

• Merhaba
    Ben ozellikle bir konuda alaninda tecrubeli arkadaslarimizdan bilgi rica ediyorum.
    Bu aralar ev satinalma asamasindayim. Bu nedenle bir muhendis olarak(kimya) isi yalitimi konusunda hassasim. Etrafimda duydugum kadariyla ahsap yunu diye bir malzeme varmis. Heraklit diye geciyor sanirim. Bu malzeme ozellikle ahsap esasli oldugundan su emme ve hasere yapma durumu yok mu? Acaba ucuz diye mi tercih ediliyor? Bildiginiz gibi islanan ahsap oldukca cazip bir besin kaynagi hasereler icin.
    Bu malzeme konusunda bilgisi olan arkadaslarin yardimini rica ediyorum.
    Internette ozellikle yeni binalarda duvarlarda gorulen minik bocekler acaba bu yalitim malzemesi kaynakli olabilirmi diye dusunuyorum.
    Bu arada hasereler konusunda da takintim var:(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yapılan araştırmalara göre evinizi yıl boyunca istediğiniz sıcaklıkta tutmanın en uygun ve efektif yollarından biri çatı yalıtımı uygulamaktır.

Çatı yalıtımı yaptırmak sadece yıl boyunca rahat bir yaşam ortamı değil aynı zamanda bina ömrü boyunca önemli miktarda enerji tasarrufu sağlar. Ortalama bir ev bor katkılı çatı yalıtımı yaptırarak kış aylarında ısınmada %50'ye varan enerji tasarrufu yapabilir.

Çatı Yalıtımında Sağlıklı Doğal İçerik

Teknobor borlu yalıtım malzemesi %85 geri dönüştürülmüş içerikten oluşan ve diğer yalıtım türlerinden daha az enerji gerektiren, en çevre dostu yalıtım malzemelerinden biridir. Bu doğal yapısı ve onu pas, küf ve korozyondan koruyan bor katkısı sebebiyle ömrü çok uzun olan Teknobor’un ısı, ses ve yangın yalıtım özellikleri zaman içerisinde değişime uğramaz. Düşük yoğunluklu diğer yalıtım malzemelerinde zamanla oluşan çökme, daralma, ek yerlerinden açılma gibi sorunlar Teknobor borlu yalıtım'ın yekpare yapısı ve uygulama şeklinden dolayı yaşanmaz.

Teknobor içeriğinde insan sağlığına zararlı herhangi bir madde barındırmaz. Bor katkılı antibakteriyel yapısı sayesinde alerjik reaksiyonlara neden olabilecek küf ve böcek oluşumlarına izin vermez. Rutubet oluşumlarına karşı dirençlidir.

Ek Yersiz Uzun Ömürlü Uygulama
    Her yalıtım en zayıf noktası kadar iyidir. Bu nedenle Teknobor bor katkılı yalıtım en dar boşlukları ve yarıkları dolduracak şekilde uygulanır. Ek yersiz yapısıyla istenmeyen ısı geçişlerine engel olur. Diğer levha yalıtım uygulamalarına oranla yüksek kütle yoğunluğu ve ek yersiz yapısı ile Teknobor gerçek koşullar altında yapılan karşılaştırmalı ölçümlerde çok daha iyi performans göstermektedir.

Rutubet Sorununa Çözüm

İyi yalıtılmayan çatılar, altında bulunan bina ve duvarlarda küflenme ve rutubete yol açmaktadır. Teknobor borlu yalıtım nem ve rutubeti engelleyen ender yalıtımlardan biridir.

Nem ve rutubete bağlı çatı ve bina sorunlarının %98'i hava hareketinden kaynaklanır. Selüloz yalıtımı düzgün yoğunlukta uygulandığında veya püskürtüldüğünde rüzgar, yığın etkisi (baca etkisi) ve bina içindeki mekanik dengesizliklerden kaynaklanan havanın hareketini engelleyecektir. Nem yüklü havanın hareketini engelleyerek selüloz yalıtımı nem ve rutubet oluşumuna engel olur.

Kaynak :https://www.teknobor.com.tr/

• Merhaba doğru yere doğru soruyu soruyorumdur umarım :) Kocaeli de ikamet ediyorum 2003 yapımı dış yalıtımı olan bir dairedeyiz. Geçen eylülde taşındım Kuzey cephe Çatımız da beton olmasına rağmen ve üst kat ile ayrı olmamıza rağmen geçen kış 19 dereceden yukarı çıkmadı ısımız. iç yalıtım düşündüm ama inanılmaz kötülediler. işe yaramaz ısıtmaz hiç bir etkisi olmaz şu bu. 2 yaşında bir kızım var hadi biz üstümüzü örtmeyi biliyoruz da çocuk nereden bilsin. bir de nem 80 seviyelerine de çıkıyor nem alma cihazı ile biraz kurutsakda çok ses yapıyor gece kapıyoruz sabah hop 75 olmuş nem. var mıdır bunun çözümü hem ısınalım hem nem olmasın hemde 600 tl ödediğimiz faturamız biraz düşsün. aile apartmanı taşınmakta istemiyoruz ne önerebilirsiniz. Teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.