Şimdi Ara

DQ6 SATA, AHCI? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.397
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Öncelikle baştan buyana boşa uğraştığımı anladım.Şimdi tekrar edecek olursak bilmem ne dosyasını diskete atacaz.biosdan achi yi açacaz.Windows u kurarken f6 ya basıp sonrada s ye basıp ich7r yi seçip devam edecez.Doğru anlamış mıyım hocam.
    İstediğin resimler aşağıda.CD nin içinde yüklenmesi gereken sürücüler iki sayfaya ayrılmış.İlk sayfada hepsi var ama ikinci(en alttaki) sayfada üstte üç tanesi gözükmüyor; ama önemli değil.Biri yahoo toolbar,biri easytune5(sıcaklık ve o/c için) biride gigabyte c.o.m. diye birşey heralde sitesine gitmek için.Neyse konuya dönmeden önce anakartımıde söyleyeyim.Giga-Byte 955x Royal.Buradan diskete atmam gereken dosyalar var mı?Veya bana nasıl yardımcı olursunuz.Bu iş benim için ölüm kalım meselesi gibi artık.Son olarak en son mesajınızda intelin sitesinden indirilecek birşeyden bahsetmişsiniz.onun tam adresini verir misiniz?
     DQ6 SATA, AHCI?

DQ6 SATA, AHCI?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkacmaz -- 1 Şubat 2007; 10:56:47 >

• Dostum daha 3 gün önce DS4 board ıma kurdum.Kesinlikle F6 kullanmadım.BIOS da ilk olarak AHCI diye tanımlayıp Windows kurmaya kalkarsan diski tanımıyor ve bu ekranda F6 yapıp disketle tanıtman gerekiyor ama buna gerek yok.BIOS da IDE olarak gösterip Windows u kurduktan sonra AHCI mod a al sorunsuzca bu modde çalışıyor .Bu arada Gigabyte ın sata denetleyici Intel den daha sağlıklı çalışıyor .PC yi açtğında device managerden SCSI diye görmen lazım diski.SATA2 jumper için 4lü pin tamamen boş olacak.Yani jumper ı çıkart.Verdiğim bilgiler benim board ve benim disk için birebir uyguladığım bilgilerdir.
  • Hocam senin dediğin gibi yatım; ama olmadı.ACHI ye alınca tam windows açılmadan önce sürükleme çizgileri geçiyor ya orası tam açılacak reset atıyor.Yine açılıyor oraya geliyor gene reset atıyor.Kanımca ben format atmam lazım ve disketten yüklemem lazım.Buraya kadar herşey tamam da disketin içine ne atacam onu bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkacmaz -- 1 Şubat 2007; 13:02:32 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ertugrulh

Dostum daha 3 gün önce DS4 board ıma kurdum.Kesinlikle F6 kullanmadım.BIOS da ilk olarak AHCI diye tanımlayıp Windows kurmaya kalkarsan diski tanımıyor ve bu ekranda F6 yapıp disketle tanıtman gerekiyor ama buna gerek yok.BIOS da IDE olarak gösterip Windows u kurduktan sonra AHCI mod a al sorunsuzca bu modde çalışıyor .Bu arada Gigabyte ın sata denetleyici Intel den daha sağlıklı çalışıyor .PC yi açtğında device managerden SCSI diye görmen lazım diski.SATA2 jumper için 4lü pin tamamen boş olacak.Yani jumper ı çıkart.Verdiğim bilgiler benim board ve benim disk için birebir uyguladığım bilgilerdir.

Hangi ayardan AHCI yı acacaksın yazmamışsın birde konustugumuz ama kart DS4 degil Gigabyte 955X.Dedigin F6 kullanmadan NCQ acmak dogru olabilir zaten bunu tartışmıyoruz ama senin dedigin yeni anakartlar için gecerli mesela benim P5W DH'da,ayrıca DS4 böyle diye butun anakartlar aynı olmaz.

955X'te hem Pata raid hemde Sata raid bulundugundan driverlerini karıştırma sata raid için en fazla 1mb bigi bir buyuklukte olacak...
    Sanırım bu linkten yukleyeceksin ama yinede yukledikten sonra kontrol et.Olmazsa yine yaz...

http://www.gigabyte.com.tr/Support/Motherboard/Driver_DownloadFile.aspx?FileType=Driver&FileID=940

• quote:

Orjinalden alıntı: serhatiskodra

quote:

Dostum daha 3 gün önce DS4 board ıma kurdum.Kesinlikle F6 kullanmadım.BIOS da ilk olarak AHCI diye tanımlayıp Windows kurmaya kalkarsan diski tanımıyor ve bu ekranda F6 yapıp disketle tanıtman gerekiyor ama buna gerek yok.BIOS da IDE olarak gösterip Windows u kurduktan sonra AHCI mod a al sorunsuzca bu modde çalışıyor .Bu arada Gigabyte ın sata denetleyici Intel den daha sağlıklı çalışıyor .PC yi açtğında device managerden SCSI diye görmen lazım diski.SATA2 jumper için 4lü pin tamamen boş olacak.Yani jumper ı çıkart.Verdiğim bilgiler benim board ve benim disk için birebir uyguladığım bilgilerdir.

Hangi ayardan AHCI yı acacaksın yazmamışsın birde konustugumuz ama kart DS4 degil Gigabyte 955X.Dedigin F6 kullanmadan NCQ acmak dogru olabilir zaten bunu tartışmıyoruz ama senin dedigin yeni anakartlar için gecerli mesela benim P5W DH'da,ayrıca DS4 böyle diye butun anakartlar aynı olmaz.

Hocam yukardaki diğer yazdıklarımı okumadan cvp yazdığın belli oluyor.Her board da anlattıklarımın geçerli olmayabileceğini, yazdıklarımın sadece kendi board um da yaptığım deneyimler olduğunu yazmıştım.Ayrıca AHCI modu da BIOS dan açılacağını söylemiştim.Zaten başka nereden açılabilirki :) Bu arada DQ6 bu kadar eski bir board mıydı ya???

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: serhatiskodra

quote:

Hangi ayardan AHCI yı acacaksın yazmamışsın birde konustugumuz kart DS4 degil Gigabyte 955X.Dedigin F6 kullanmadan NCQ acmak dogru olabilir zaten bunu tartışmıyoruz ama senin dedigin yeni anakartlar için gecerli mesela benim P5W DH'da,ayrıca DS4 böyle diye butun anakartlar aynı olmaz.

Hocam yukardaki diğer yazdıklarımı okumadan cvp yazdığın belli oluyor.Her board da anlattıklarımın geçerli olmayabileceğini, yazdıklarımın sadece kendi board um da yaptığım deneyimler olduğunu yazmıştım.Ayrıca AHCI modu da BIOS dan açılacağını söylemiştim.Zaten başka nereden açılabilirki :) Bu arada DQ6 bu kadar eski bir board mıydı ya???

Konuya 955X ten devam ediyoruz ben cümleni eksik yazmışsın dedim.Neyse önemli degil yanış anlaşıldık birbirimizi
    DQ6 nın eski oldugunu kim söyledi

• Hocam verdiğin adresten driver ı indirdim.Şimdi ben formata başlamadan önce diskete sadece bu indirdiğimi mi yükleyecem.Yoksa başka şeylerede gerek var mı disketin içinde.Ona göre formatı atıcamda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkacmaz -- 1 Şubat 2007; 23:15:19 >
  • Driver dogtumuş degilmi kontrol ettin mi ?
    Şimdi adım adım;
    Disketi tak,yeniden başlat,biostan ahcı modunu sec ve boot olarak CD'yi seç ondan sonra yeniden başladıgında mavi ekranda F6 sonra sürücü secmeni isteyecek S tuşuna basın yazdıgında bas ve ich7 sürücüsünü bulup kurulmasını sagla ondan sonrası normal win kurulumu...
  • Doğruluğunu nasıl anlayacam hocam?((Kusura bakma hocam sor sor bi haller oldum.Senide uğraştırdık ama.Öğreniyoz işte.))
  • Estafurallah ne demekyardım için burdayım zaten.
    Kurulumunda bir sorun yasadın mı demek istedim.sorunsuzca diskete acabildiysen sorun yoktur.Reset arabilirsin...
  • Hocam driverı indirdim ama üzerine tıkladığımda benden disket falan istemiyor.Sanırım benden diket istemeli ve diksetin içine birşeyler atmalı değil mi?O zaman bu yanlış proğram mı?
  • Evet sanırım yanlış IDE raid driveri yuklemişsin.
    Sanırım senin sata raid driveri silicon image 3132 yazan dosya 1,1mb buyuklugunde.
    İlk sayfada en altta.
  •  DQ6 SATA, AHCI?

Hocam cd nin içinde bootdrv klasörünün içinde SI3132 yi buldum.Ama iki tane var.Heralde biri base için diğeri raid için.Ben SI3132R yi mi alacam.Bu arada SI3132R 175kb birşey.Bunu yüklemesi sanırım için aynı sayfada RUN diye birşey var.Onuda alayım mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hkacmaz -- 2 Şubat 2007; 15:41:43 >
  • Yahu hiç mi yardım yok???Son sorum vardı.Format atmadan önce ki son sorum.
  • Kusura bakma bu gun işim vardı ilgelenemedim.
    Yok run'a gerek yok direk çift tıkalyıp disket içine kuracaksın,ama senden ricam 2 adet disket hazırlaman birine SI3132 ve SI3132R yazan iki dosyayıda ayrı ayrı disketlere acmanı ve yuklerken ilk olarak SI3132 yazanı takmanı olmazsa R yazanı takarak dogru driveri bulman lazım.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.