Şimdi Ara

E.Gitara Baslamak Istiyorum: Seçtim Sonunda.. (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
3.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • o konuyu bende düşündüm ilk başta, ama arkadaşların yorumları üzerine konu böyle gelişti..

çoğu kişi iyi 1000 liralık bir gitarın daha rahat olacağını, daha iyi sesler alıcağımı söylediler. öğrenene kadar bu gitar, öğrendikten sonra başka gitar alma gibi bir şansım yok çünkü ikinci ele babam izin vermez ve elimde kalır. Amacım bir an önce öğrenip parçalar çalmaya başlamak çünkü baya bir suedir bekliyorum ve 5 hazirana kadar da bekliycem..

bu konuyu açtığım gün açıp açmamakta çok zor karar verdim. çünkü hala vaktim var ama artık rüyalarıma girmeye başlamıştı..

ve en önemlisi gitarın dış görüntüsü ve işçilik kalitesi benim için çok önemli, bu konularda sanırım biraz takıntılıyım..

siz tabi ki 500 liralık bir gitardan başla derseniz, bence o da mantıklıdır fakat vaktiniz varsa yorumları okuyun lütfen, sonra fikir paylaşımı yapalım yine..

• Distortion'ı Expression pedalla nasıl kontrol etmeyi bekliyorsun tam olarak anlamadım. Prosesörün tam olarak ne olduğunu ve nasıl işlediğini bilmiyorsun anladığım kadarıyla bir araştır. Zaten analog pedalda dahi distortion ya açıktır ya kapalıdır. On&oFF yani... Expression pedal kısmı ile bunu kontrol edemezsin, dünyanın hiçbiyerinde böyle birşey yok.
  • evet bilmiyorum ve bu yuzden sordum.. ama cevabi aldim sagol yinede.. bu arada sormamin sakincasi yoksa wah pedali aciklar misin? arastirdim ama hic bisi anlamadim..
  • evet arkadaslar, yardım edebilecek kimse yok mu?

sınav çıkışı hemen gidip bir Tremonti SE ve RP255 alıcam sanırım.. ama bu digitechlerin dha ucuz modelleri de iş görmez mi? veya az once araştırıken bulduğum line6 pd studio ux-1 usb ses kartı da işimi görmez mi? fiyatı 326lira ve pod farm programı çok kullanışlıymış..

heryere götürebileceğim bir laptop var ve i7 720qm islemciye sahip.. rahatlıkla altından kalkar diye düşünüyorum.. ayrıca Line6 POD Studio GX modeli de var ve sanırım üsttekinden tek farkı mic girişi yok.. fiyatı da 186 lira.. sadece gitar içn kullanacağıma göre bu da yetebilir..

edit: aklımdaki alışveriş listeleri

#1: PRS Mark Tremonti SE + RP255 = 1250
    #2: PRS Mark Tremonti SE + Line6 Pod studio gx =1050
    #3: PRS Paul Allender SE + Line6 Pod Studio GX = 1150

en çok #3 hoşuma gitti diyebilirim, dükkanda karar vericem ama yorumlarınız doğrultusunda büyük ihtimalle 1'i eleyeceğim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quaza -- 21 Mayıs 2010; 13:07:41 >

• Bence işi aceleye getiriyorsun, biraz daha araştır. Tipine bakılarak gitar ve prosesör alınmaz. Videolarını izle, incelemelerini karşılaştırmalarını oku. Bilen biriyle birlikte git eline al dene. Ona çaldır fikirlerini al. O kadar yardımcı olmaya çalıştı şu başlıkta bir sürü kişi, T-Shirt alır gibi -bu moru da güzelmiş- diye gidip alacaksın gitarı.

Paul Allender modelinin videolarının incelemelerini izledim senin yerine. Clean tonları oldukça zayıf geldi. Yüksek gain'de güzel. Zaten cradle of filth'in gitaristinin gitarıymış. Yani her türlü tarza uygun değil bir kere. Sert türlere yönelik bir gitar. Altın rengi metal aksamı "bence" çok çirkin. Tremolo sistemi var fakat bu 1000TL'lik gitarda tremoloyu yapan adam kilitli akort'u düşünememiş. İncelemedi elemanda sık sık akort kaçırdığından şikayetçiydi.

Mark Tremonti Signature gitarı diğerine göre daha mantıklı. Hem fiyatı daha uygun hem de incelemelerden izlediğim kadarıyla tonları daha dolgun geldi bana. Ayrıca her iki manyetik için ayrı volume ve ton potansı var. Bu tonları detaylı olarak ayarlama ve yelpazeyi genişletme fırsatı sunuyor. Les Paul kasasıyla görüntüsü de daha hoş. Ama işte sap işaret noktalarındaki logolar hoş olmamış.

Zaten şahsen ben bir signature bir gitar alıyorsam bu hali hazırda bildiğim sevdiğim bir gitariste ait olmalıdır. Tonlarıyla şekliyle vs. %100 bana hitap etmediği sürece.
    Ki en beğendiğim signature gitar ahanda bu. Zaten bunu da almaya güç yetmez. Param olsa dahi alamama ihtimalim yüksek. %100 el yapımı, sayılı ve özel olarak üretiliyor. Neyse...

Profesyonel ses kartı olayını iyi düşün bak. İlerde ben sana garanti veriyorum, bilgisayardaki sistem kesmemeye başlayacak -eğer işi oyuncak etmez, ciddiye alırsan-; iyi bir amfi alıp kullanmak isteyeceksin. O durumda ses kartın elinde patlayacak. Prosesörü alıp şimdilik sadece ses kartı amaçlı bilgisayara bağlı olarak kullanırsın. Amfi aldığında da bağlar her türlü efektini de prosesör yardımı ile alırsın. Ki bir zaman sonra digital prosesör de kesmez adamı; analog setup düzmeye kalkacaksın.

Bilgisayrda adam gibi ses almak için kendinden amplili şu tarz bir ses sistemin olması lazım. Normal film izlediğin, müzik dinlediğin hoparlörden aldığın ses bir enstruman için çok sahte gelir. Sesin sürekli o hoplarlörlerden çıktığının farkında olursun, tatmin etmez. Odanın içinde bir amfiden çıkan sesin nereden geldiğini anlayamazsın. Odanın hemen heryerine düzgün dağılr. Yok ben bilgisayarla takılcam eminim diyosan sen bilirsin. İyi şanslar o zaman.

Ayrıca herne satın alacaksan bile bu aralar alma. Dolar bir iki haftadır oldukça yüksek. Enstrümanlar dolar bazlı satılır. Müzik marketlerde bile etiketleri dolar üzerinden. Doların 1.50'ye yaklaşmasını bekle, en fazla 2-3 hafta içerisinde tekrar eski değerine yaklaşacaktır, daha kar edersin. 1000TL civarı bir alışveriş yapacağından 70-80TL civarı bir fark yaratacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lord of the Shadows -- 21 Mayıs 2010; 15:47:27 >

• @Lord of the Shadows

bu mesaji iki kere duzenledin sanirim, once gordum, test cozdugum icin cevap yazamadim.. iyi ki de yazmamisim.. tam kesin kizdirdim, beni simarik bir cocuk olarak goruyor derken (ki kabul ediyorum, biraz oyle olabilirim) gercekten ciddiye alip daha detayli incelemissin.. ne kadar tesekkur etsem azdir sana..

zaten ilk duzenlemeden sonra hata yaptigimi anladim, haklisin, incelemeleri izlemeliyim.. su anda bilgisayari acis amacim da buydu zaten.. ve basliyorum incelemeleri izlemeye..

gitar bilen yakin bir tanidigim yok gidip inceleybilecegim.. keske olsa.. bornova taraflarinda oturuyorum ve surekli gidip gelme imkanim yok cankayaya.. gidip elemanlardan calmalarini isteyecegim sanirim..

ses karti-prosesor konusunda da; ses kartinda beni cezbeden olay, cok iyi yazilim desteginin olmasi ve her pc ile cok rahat kullanabilecek olmam, ne de olsa ufak bir sey ama amfi konusunda dediklerinizi duyduktan sonra bu fikrim de curudu..

sizin dediginiz rp255 guzel bir alet, vidosunu izledim, ama biraz pahali oluyor gitar+prosesor olunca, su an aslinda aklimdan hic pcye bulasmadan, butceyi de bir kenara birakarak amfi mi alsam diye geciriyordum ama bu sefer de sanirim efekt problemleri ortaya cikiyor.. bu konuda cok kararsizim..

• Prosesör zaten efekt aletidir temelde. Bu RP255 aynı zamanda ses akrtı olarak da kullanılabiliyor ekstro özellik olarak. İçinde bir çok amfi, efekt pedalı ve kabin için modellemeler bulunmakta. Detaylı olarak burada inceleyebilirsin. Youtube'dan da videolarını aratabilirsin. Bilgisayara bağlayarak da çok temiz ses alıyosun. Zaten bilgisayarda efekt olayı ses kartıyla değil yazılımla alakalı. Gitarı bir kere bağalyıp gürültüsüz temiz ses aldığında gerisi kullandığın yazılıma ve büyük oranda işlemci gücüne kalıyor. Guitar Rig 4 bu alanda en kaliteli efekt programı. Rammstein başta olmak üzere birçok profesyonel müzik grubu bu programdan faydalanıyor. Gitarı çalarken bilgisayara bağlamanın tek avantajı kaliteli kayıtlar alabilmek. Yoksa sadece günlük çalışma, pratik için gitarı bilgisayarda çalmak mantıksız. Öyle olsa zaten piyasadaki amatör gitaristler, bu forumdaki birçok arkadaş ve benim gibi birçok kişi bağlardı gitarını bilgisayarına çalardı. Kaldı ki burası donanım forumu. Neredeyse %90'ımız çok güçlü donanıma sahip bilgisayarlar kullanıyoruz. Ama gitarda işler bununla alakalı değil.

Şu an ben senin yerinde olsam Epiphone Les Paul Studio + Digitech RP 255 alır bir süre bilgisayarda işi kavramaya çalışırım. Zaten bir süre sonra neyin ne olduğunun farkına varacaksın. Artırdığın paranın üzerine biraz daha koyup orta seviye bir amfi alırsın. Amfide çalacağın yerin büyüklüğüne ve kişisel ton zevkine göre değişir. Onun araştırmasını da sonra yaparsın. Amfiyi aldıktan sonra da, kulağın geliştikçe digital efekt prosesörünün sesleri 'digital' gelecek. Onu da satıp parça parça ihtiyacına göre analog setup oluşturursun. 500-600 civarı bir bütceyle oldukça güzel 4-5 pedallı yarı profesyonel bir analog setup kurulur. Tabi bu dediğim çok daha sonra için. Yalnız şu an vurguladığım nokta Epiphone Les Paul Studio... Gerçekten çok kaliteli bir gitar. Alcino gibi Gibson'ın kendi manyetikleri gibi kaliteli bir manyetikle modifiye edilmesi durumunda, Gibson Les Paulla farkını duyarak yalnızca çok tecrübeli profesyoneller anlar, bu kadar söylüyorum sana. Ha, ama Les Paul kasalar ağırdır, sapları Ibanez gibi Fender gibi gitarlara göre biraz daha kalındır, fakat sound olarak bana göre neredeyse hiçbir gitar Les Paul'un yerini tutmaz. 2 volume 2 ton potansıyla her türe göre ayarlanır. Blues'ından tut thrash metalcisine kadar gitarist Les Paul kullanır. Bundan daha geniş ton yelpazesi, farklı sound çeşidi olan gitar varsa buyursun gelsin.

• les paul studio iyi guzel de su manyetiklerin yaninda ucgenimsi bir parca var. o olmasa mukemmel olurdu.www.muzikenstrumanlari.cim da charmeleon diye bir rengi var, keske stoklarda olsa.. bir bak istersen dedigim seye. cikartilabiliyorsa iui olur..
  • O dediğin siyah parçaya pickguard, yani pena korumalığı deniyor. Pena hareketleriyle, penanın ucunun gövdeyi çizmesini önleyen bir parça. Çok uzun süreli kullanımlardan sonra değiştirilebiliyor. Böylece gitarın uzun süre boyunca yeni görünmesini sağlıyor. Pickguardı olmayan uzun süre kullanılmış gitarların tellerinin alt kısmını incelediğinde aşırı ince çizikler grürsün. Pickguard bu amaçla çok faydalı birşey. Zannediyorum, çıkarıp da kullanma imkanı da var. Sonuçta gövdenin yan kısmındaki bir tane vidaya bağlı.
  • oh be.. bu pickguardlar kolay cikiomus ve cikinca problem olmuyormus.. sadece sekil icinmis.. koruma olayi eskidenmis sanirim.. siz simdi PRS Mark Tremonti SE yerine Epiphone Les Paul Studio mu diyorsunuz? bir dewww.muzikenstrumanlari.com da les paul studio ebony modeli diger studiolardan 100 lira daha pahali hepsinin fiyati 655 bununki 748 lira aradaki fark nedir, biliyor musunuz? prosesor olarak da pod 2.0 ile digitech rp255 arasinda kaldim ama digitech daha iyi gibi geliyor cunku pedal olayi bir videoda cok iyiydi.

• Epiphone Les Paul Standard + Line 6 Pocket Pod diyorum sana,2+1 filan varsa Pocket Pod gerçekten güzel.Çıkarabilirsen o kadar para ki çıkmış zaten,dediğimi yap bence.Ama gittiğinde git al eline gitarı klavyesine filan bak,eline belki Ibanezinki gibi klavyeler rahat gelir belki belli olmaz.
  • Burada fiyat çok uygun. Yine de müzik marketlere gidip bir sormakta fayda var. Peşin alımalrda daha önce de dediğim gibi ciddi indirimler yapıyolar. RP255 ile POD 2.0 aşağı yukarı birbirine denk ürünler fakat RP255'in USB portu var POD 2.0'da bildiğim kadarıyla yok. Yani direk USB üzerinden bilgisayara bağlayamazsın. Output çıkışından alıp bilgisayarın ses kartına bağlamak zorunda kalırsın. Bu durumda kalite düşer. Gürültü artar. Bu noktada RP255 çok avantajlı. Ayrıca üzerindeki expression pedalı hem volume hem de Wah pedalı olarak kullanılabiliyor. Hatta Wah fonksiyonları da kaliteli analog cihazların modellemelrinden oluşuyor; Dunlop Cry Baby gibi. Bu prosesörü ben de yakında almayı düşünüyorum. Bu konuda baya detaylı araştırmalar yaptım, bizzat denedim. Gerçekten bu fiyat aralığındaki en iyi prosesör. Zaten bundan bir üst seviyesi Boss GT-8 ve GT-10 gibi modeller. Zaten bu prosesörler çok üst düzey aletler. Onları saymazsak piyasadaki en kalite prosesör. Hatta Rp250 serisi var. Bunların 3-4 sene önceki modeli. Onlar Amerika üretimi, 255'ler Çin. 2. el olarak çok temiz bulabiliyorsan 250 tavsiye ederim. Ben de bulamadım bulsam alacağım bir tane. Aslında çok mataf bir fark yok ama az biraz işçilik ve kullanılan plastiğin aksamın vs. malzeme kalitesi. Yoksa ses açısından teknik açıdan hiçbir eksiği yok bilhassa artıları var 255'in, 250'ye göre.

Ya şu gitara baksana kardeş ya... Varmı böyle asalet, böyle sadelik, karizma, şekil...

E.Gitara Baslamak Istiyorum: Seçtim Sonunda..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lord of the Shadows -- 21 Mayıs 2010; 19:55:32 >

• hocam, su pickguardlar her modelinde oldukca itici geliyorlar bana. ama pickguardsiz halini hayal edince cok guzel tabi..

fiyat olarak da zuhal muzik'in sitesine bakiyorum cunku hem bu iste cok iyi olduklarini duydum, hem izmirde yeri cok kolay, hem de su ana kadar gordugum en uygun fiyat orada seni linklerle basbasa birakayim

http://www.muzikenstrumani.com/index.php?p=show&pid=2480&k_id=0
    http://www.muzikenstrumani.com/index.php?p=show&pid=4787&k_id=110&kn=Elektro+Gitar+Proses%F6r

• Kardeş bak işte RP 255'in detaylı Türkçe incelemsini bile yapmış adamlar. O videoyu izle baya bi kafanda birşeyler şekillenir. Zuhalin fiyatları da uygun. İzmir mağazasındaki çalışanları da iyiler. Yardımcı olmaya çalışırlar. Özellikle genç bir arkadaş var. Ne zaman gitsem baya bir ilgilenmeye çalışıyor. Zuhalle alışveriş yapabilirsin. Gitarı nerden alırsan al, aldığın yere sap, köprü ve entonasyon ayarının yapılmasını istediğnii söyle. Teller hemen hemen tüm fabrika çıkışı gitarlarda biraz yüksek bırakılır. İnce ayar yapılmasını iste olabildiğinde minimum yakınlığa getirt. Yoksa sonradan bu işlemler için de ekstra para ödersin.
  • saol dostum.. valla cok yardimci oldun.. DH olmasa ben hala cort mu ibanez mi diye bakiyor olacaktim iyiki varsiniz..

son olarak, gidince alacaklarimi yaziyim, bir eksik varsa hatirlatirsaniz iyi olur.. sonucta illk tectubem olacak

1 tane Epiphone Les Paul Studio (sap-entonasyon-kopru ayarlari yapilacak)
    1 tane DigiTech RP255

eksik olan bisi var mi? case falan?
  • Prosesörün kutu içeriğinden emin değilim. Adaptörü var mı diye emin ol. Eğer içinden çıkmıyorsa bir tane alman gerekecek. Zaten gitar için bez çantaların en dandiğinden bir tane verirler yanında. Poşet paiyetinde. Farklı kalınlıklarda ve malzemede penalar al. En beğendiğim en rahat geleni seçersin. Bu arada gitar çalma konsunda deneyim seviyen nedir?
  • basta da dedigim gibi 0 yeni ogrenmeye baslicam.. kurs falan da bulmam gerekecek ama onlari gerekirse okuldan arklara sorabilirim.. o konuda problem yok yani. ama bu konuda cok hirs yaptim.. iki sene once bilgisayar sokup monte etmeyi, tum donanim parcalarini falan bi hirsla ogrenmistim.. simdi babamin firmasina pc almaya falan ben gidiyorum.. kendi kullandigim makinayi da ben topladim bu isi de evde cok calisarak halledicem artik
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.