Şimdi Ara

esata uzerinde usb 3.0?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yakin bi zamanda hayatimiza giren combo esata portlarindan hemen hemen herkesin haberi vardir. Port esata olmasina ragmen herhangi bir usb de takilabilecek sekilde dizayn edilmis ve usb baglantilar da sorunsuz calisiyor.
    Bu sabah laptopa flashdisk takarken yanlislikla esata girisine takinca benim esata portumun combo(hem usb hem esata) oldugunu farkettim.

Simdi sorum su;
    Esata portunun usb 2.0a gore daha hizli oldugunu biliyoruz. Peki bu hiz yalnizca esata baglandiginda mi gecerli yoksa usb 3.0 cihaz da taksam veri aktarim hizi yuksek mi? Ya da ben bu combo porta usb 3.0 flashdisk takarsam usb2.0 portuna gore daha yuksek bi hiz alir miyim? Alirsam usb 3.0 hizinda mi olur? Olmazsa ne kadar hizli olur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• esata ile usb teknolojileri farklıdır ve baglantı arabirimleride farklıdır üreticiler fazla soket koymamak için usb ile e satayı aynı kılıfa koymuş usb ile esatanın agızlarına bakars farklı oldugunu görürsün usb3 de de 9 tel kullanılıyor geri kalan 5 tel en arkdadadır o yüzden bu porta takarsanız usb2 olarak calışacaktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ali Arslan

esata ile usb teknolojileri farklıdır ve baglantı arabirimleride farklıdır üreticiler fazla soket koymamak için usb ile e satayı aynı kılıfa koymuş usb ile esatanın agızlarına bakars farklı oldugunu görürsün usb3 de de 9 tel kullanılıyor geri kalan 5 tel en arkdadadır o yüzden bu porta takarsanız usb2 olarak calışacaktır

Evet, ben de cevap alana kadar araştırmaya devam ettim. Anladığım kadarıyla usb 2.0 ile 3.0 portun sadece veri aktarımıyla ya da anakarta bağlanış şekliyle değil, aynı zamanda portun şeklinde de farklılık var. Sizin de dediğiniz gibi usb 3.0 portu; 4 tane dilin altında ve 5 tane de geride olmak üzere 9 bağlantı noktasıyla çalışıyor ve 2.0 bağlantı takıldığında yalnızca alttaki 4 bağlantı kullanılıyor.

Benim kullandığım port ise dil üstünde 7 bağlantı noktası, dil altında 4 bağlantı noktası bulunduruyo. Üstteki 7 bağlantı noktası doğrudan esata ve alttaki 4 bağlantı noktası doğrudan usb 2.0 ile ilişkili, Yani ortak bağlantı noktası kullanmıyorlar. Usb 3.0 kullanamayacağıma üzülmekle birlikte biraz araştırınca external disk'ler için esata'nın daha mantıklı bi bağlantı portu olduğunu farkettim.

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

• quote:

Orijinalden alıntı: aulkem

quote:

Orijinalden alıntı: Ali Arslan

esata ile usb teknolojileri farklıdır ve baglantı arabirimleride farklıdır üreticiler fazla soket koymamak için usb ile e satayı aynı kılıfa koymuş usb ile esatanın agızlarına bakars farklı oldugunu görürsün usb3 de de 9 tel kullanılıyor geri kalan 5 tel en arkdadadır o yüzden bu porta takarsanız usb2 olarak calışacaktır

Evet, ben de cevap alana kadar araştırmaya devam ettim. Anladığım kadarıyla usb 2.0 ile 3.0 portun sadece veri aktarımıyla ya da anakarta bağlanış şekliyle değil, aynı zamanda portun şeklinde de farklılık var. Sizin de dediğiniz gibi usb 3.0 portu; 4 tane dilin altında ve 5 tane de geride olmak üzere 9 bağlantı noktasıyla çalışıyor ve 2.0 bağlantı takıldığında yalnızca alttaki 4 bağlantı kullanılıyor.

Benim kullandığım port ise dil üstünde 7 bağlantı noktası, dil altında 4 bağlantı noktası bulunduruyo. Üstteki 7 bağlantı noktası doğrudan esata ve alttaki 4 bağlantı noktası doğrudan usb 2.0 ile ilişkili, Yani ortak bağlantı noktası kullanmıyorlar. Usb 3.0 kullanamayacağıma üzülmekle birlikte biraz araştırınca external disk'ler için esata'nın daha mantıklı bi bağlantı portu olduğunu farkettim.

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

esata portundan pek bir verim alamadık o yüzden sana tafsiyem bulaşma derim esatadan harddisk bağlı iken pc acılmıyor kilitleniyor sinir bozucu bir durum oluyor pc calışırken takarsan sorun yok ben ve arkadaşım şuan usb3 kullanıyoruz veri aktarımıda iyi zaten sata2 ile aynı hızı yakalamış diyebilirim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.