Şimdi Ara

fikir paylaşımı için..........

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konuyu açmak için en uygun yer burası oldugundan;

Bu sene ÖSS sınavına girecek adaylardan biri de benim. Meslek lisesinde okuyorum eğer ÖSS de başarılı olamazsam (4 yıllık için) bir yıl dershaneye mi gideyim yoksa iki yıllık geçişi mi kullanıp oradan Dikey Geçiş Sınavı'yla mı dört yıllık eğitimi tamamlayayım?

• Eğer dershane ye gidersem kesin diyorsan sen bilirsin( burada püf nokta yinede dershaneye git demiyor olmam )
    Ama eğer bu konuda da emin değilsen ki bu konuyu açtığına göre değilsin iki yıllıkta olsa bir bölümde oku. Fakat bu bölümler en kötü ihtimalle AÖF ten devam edebileceğin bölümler olsun. Bu esnada tekrar sınava gir ebilirsin. Eğer iki yıllık örgün eğitimin bitmesini beklersen AÖF te iken okulu bırakmak zorunda olmadan double master imkanından yararlanıp iki okul birden de okuyabilirsin. Eğer özel sektör diyorsan zaten en iyi avantajın deneyim olacağından ve de maalesef dayı örgün eğitimde öyle çok anlamlı olmayacak.
    Devletse bildiğin gibi sınavsız nufus cüzdanı bile vermeyecek neredeyse. Biz ekmeği bile karneyle almış insanların çocuklarıyız. Sonuçta lisans diploması alırsın ve de eğer iyi çalışırsan hiç bir eksiğin olmaz hatta çalışmana araştırmacılığına bağlı olarak daha iyi bile olabilirsin.
    Seçtiğin yol her ne olursa Allah hayırlı etsin . Başarılar...

• Suan da dershaneye gidiyorum ama hem okul, hem staj hem de dershane üçü bir arada olmuyo, sene kaybı yapıp bi yıl daha dershaneye gitmek en iyisi olur mu acaba?

@_FOCUS_ paylaşımların için teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: emel41

Suan da dershaneye gidiyorum ama hem okul, hem staj hem de dershane üçü bir arada olmuyo, sene kaybı yapıp bi yıl daha dershaneye gitmek en iyisi olur mu acaba?

@_FOCUS_ paylaşımların için teşekkürler

walla arkadasım bnm iki tane arkadasım var dgs ile 4 yıllıga gecen
    biri hacettepe inşaat tan dokuz eylul inşaat muhendisliğine dieri de marmara satıs yonetiminde dokuz eylul işletmeye gecmiş...
    inşaatta olanla aynı sınıftayım adam baya bi zorluk cekmiş iki yıllıgı birincilikle bitirmiş dgs de ilk yuz e girmiş falan...

yani anlayacagın dgs brz zor iş ama bu senin hedeflerinle de alakalı brz...
    dgs de kontenjanlar cok dusuktur bi bolum 5 tane den fazla ogrenci almaz zaten 1 senede.i..

iii dusunup kendi fikirler,ni ve ideallerini tartıp dogru karar vermelisin..
    ama meslek lisesinden cıkıp direkt 4 yıllık bi okulu kazanmanın cok zor oldugu da aşikar...

• quote:

Orjinalden alıntı: emel41

Konuyu açmak için en uygun yer burası oldugundan;

Bu sene ÖSS sınavına girecek adaylardan biri de benim. Meslek lisesinde okuyorum eğer ÖSS de başarılı olamazsam (4 yıllık için) bir yıl dershaneye mi gideyim yoksa iki yıllık geçişi mi kullanıp oradan Dikey Geçiş Sınavı'yla mı dört yıllık eğitimi tamamlayayım?

kesinlikle bi sene daha git dersaneye bende meslek lisesi mezunuydum. ve 2 yıllığa geçtim fakat DGS çok zor normal sınavda daha başarı olcağına eminim.
  • dgs işi çok zor hikaye gibi...2yıllıgı tercih edenlerin %90ının senin gibi iki den 4e geçmek ister..zor bir iş..sen yaparım diyorsan dersaneye git..
  • Benim de sorduğum bazı kişiler bu DKS'nin zor oldugunu söylediler ama bazıları. En iyisi bi kere de bu işin içine girip bitirmek, sene kaybı olsun daha iyi

@ Redhotrider
    @_Wolky_
    @ rccp teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emel41 -- 17 Mayıs 2006; 12:32:16 >
  • yatay geçiş çok zor olur senin için...
  • quote:

Orjinalden alıntı: set

yatay geçiş çok zor olur senin için...

yatay geçiş mi? dikey geçiş diyecektin herhalde
  • ÖSS de başarılı olamazsan direk 2 yıllık okumaya başla bi daha denemeye kalkma her sene zorlaşıyor ve de yaş geçiyor.. 2 yıl sonunda dgs dene o da olmazsa aöf yaparsın..
  • 1 seneni daha verip dershaneye gidipte mesleğinle ilgili 4 yıllık bölüme girmen en iyisi. Bende meslek lisesi mezunuyum. Eğer Otomotiv Öğretmenliğini kazanmış olmasaydım şu anda dershaneye gidiyor olacaktım. 2 yıllık denen ve insanın 2 senesini çalan ve hiçbir getirisi olmayan yerleri çıkar aklından.

Ayrıca 2 senelik bitiripte DGS ile 4 yıllığa devam etmek o kadar kolay değil.

Bunu yapabilmen için 2 sene okul birinciliğine oynaman gerek. Sonra DGS'de nerdeyse hiç hatasız bir sınav çıkarman gerek. Bununla bitmiyor. Eğer ki DGS ile bir 4 yıllık programa yerleştirilirsen ve o üniversitede ilk senende zayıf ders getirirsen bir sonraki seneye okuma şansın olmuyor okulla ilişkini kesiyorlar.

Tamam belki DGS ile geçiş yaptığın zaman mühendislik okuma şansın var. ÖSS ile girersen sadece öğretmenlik okuyabilirsin. Ama DGS içinde baştan 2 sene kaybediyorsun.

Tercih senin.

• Yorumlarınız için teşekkürler

@Orcunsau özellikle sana DKS ile ilgili söylediklerin için teşekkür ederim

ÖSS'ye bir yılım daha feda olsun napalım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sandman

ÖSS de başarılı olamazsan direk 2 yıllık okumaya başla bi daha denemeye kalkma her sene zorlaşıyor ve de yaş geçiyor.. 2 yıl sonunda dgs dene o da olmazsa aöf yaparsın..

öss gitgide zorlaşıyor sınav iki kademeli oldu felan..bunlar boş işler..bu bir sıralama sınawıdır..kolay herkese kolay zor herkese zor..ne yani ortaokul sorularından össde sorulması daha mı iyi yada çarpım tablosunu sorsalar tıp mı kazanacak millet..

sınav zorlaşıyor seneye tübitak soruları hazırlıyor gibi safsataları çıkarın kafanızdan..istediginiz güzel bölümü okuyun yada hiç okumayın..yıllarınız boşa gitmesin..
  • @rccp
    Arkadaşım bi geçen senenin sınav müfredatına bak bi de bu senenin sınav müfredatına bak.. Bu eğitim sisteminde seneye neyin ne olacağı belli değil.. Bunu ben değil bütün eğitimciler söylüyor.. Şimdi sana en yakın dershaneye git ordaki eğitimcilerdende bunu duyucaksın.. O yüzden en verimli yaşlarda gençleri kandırmamalıyız..
  • Şimdi Emel arkadaşımız meslek lisesinde okudğu için yeni sistemde sadece birinci bölümleri yapması yeterli 4 senelik bir fakülteye girebilmesi için. Onun için fazla bir zorluğu yok. Yani 180dk bir sınavda 120 sorudan sorumlu diğerlerini yapsa bile hiçbirşey değişmeyecek. Onun için gidipte kazanamasan bile 2 seneliğe git demek yanlış olur. Ayrıca DGS denesin diyorsun Sandman arkadaşım. DGS öss'den çok mu kolay.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Orcunsau
    DGS öss'den çok mu kolay.

En basitinden daha az insanla yarışıyosunuz..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.