Şimdi Ara

G3258 - Corsair h80i sıcaklık problemi ve Corsair Link

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, g3258 işlemcim ve corsair h80i soğutucum var. Overclock yaptım ancak sıcaklıklar istediğim gibi gelmedi. asus z97-k anakartla g3258 i 1.4 v ile 4.5ghz te stabil kullanıyorum, oyunlarda ya da prime95 te hiç bir sıkıntı yok. Ancak tam yükte işlemci sıcaklığı 75 leri görüyor. Boşta 30-40 arası, üstelik sesini göze alıp h80i nin fanlarına yüklenmem bile 75 ten 1 derece aşağıya indirmiyor. İnternette incelemelerde hava soğutmalı ve h61 chipsetli sistemlerle aynı hızları deneyenlerin %100 yükte sıcaklıkları 50-60 arası seyrediyor, tamam her işlemci aynı değildir de bu kadar da fark olur mu?

Birde corsair link programında işlemci sıcaklığı kısmı doğru sıcaklığı gösteriyorken birden kırmızı yanıp sönüp sıfırlanıyor ve sürekli bunu tekrarlıyor, programı kaldırdım appdata dan sildim tekrar kurdum problem aynı. pompanın üstündeki usb kablosunu çıkarıp farklı porta taktım yine aynı.

Kendimden şüphelendim enson akşam, söküp tekrar monte edeceğim işlemciyle h80i. Ancak işlemci ya da soğutucu tam oturmasa sistem bu kadar stabil çalışır mı?

• Arkadaşlar h80i yi bugun tekrar monte ettim hatta arka taraftaki tablada bir miktar boşluk var gibiydi, oralara plastik conta koydum taş gibi oldu. Ancak bu seferde anakartın üzerindeki kapasitörlere değiyor gibi h80i pompası, milim var arada onu fark ettim. Neyse sonuc olarak corsair link düzelmedi yine yanıp sönüyor. Yükteki sıcaklıklarda bariz bir düşüş yaşamadım belki 5 derece, yine prime95 ile test ederken 70 civarı değişiyor. Overclock seviyesini biraz arttırdım 4.7 ghz'e çıkarttım 1.4 voltta yükte sıcaklık 75-80 arasına çıktı.. Daha 4.8 ghz falanda deneyeceğim adım adım.

Ancak corsair h80i sıvı soğutma olduğu halde özellikle 4.5ghz de sıcaklıklar fazla gibi geldi bana.Birde voltajı 1.3 düşürüp 4.5ghz deneyeceğim bakalım nasıl olacak sıcaklıklar?
  • corsair yazısı kırmızı mı yanıp sönüyor yoksa programda kini mi diyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ccandan

corsair yazısı kırmızı mı yanıp sönüyor yoksa programda kini mi diyorsunuz ?

Pompanın üstündeki corsair yazısı değil, corsair link programındaki cpu tempeture kısmı kırmızı yanıp sönüyor aynı zamanda da bir normal sıcaklığı gösteriyor birde sıfır gösteriyor peşpeşe sürekli...
  • emrahbozkurt67 E kullanıcısına yanıt
    O zaman sorun yok pampa da corsair link programı karışık biraz bende de h100i var bir kere ayarladım zar zor öyle gidiyor ama arada sırada dediğniz gibi yazılar görüyorum 0 yanıp sönüyor . Açıkcası ben çok kullanışlı bulmadım sadece işlemci ısınınca renk değiştirmesi güzel bende sadece onu ayarlamıştım .
  • emrahbozkurt67 E kullanıcısına yanıt
    Arkadasim corsair link programinin bi eski surumunu yukle duzelir son surumunde problem var
  • Overlord7134 kullanıcısına yanıt
    hangi sürümü problemsiz. sürümü yazarsan sevinirim. aramamış olurum ve çok makbule geçer.

bir de şu var ( oyun açıkken sıcaklık değerleri )
    asus suite 2 programında işlemci 55 C sıcaklık
    corsair linkte ise işlemci 35-36 C sıcaklık

hangisi doğru bunların yaw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocaefe88 -- 13 Mayıs 2016; 4:38:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocaefe88

hangi sürümü problemsiz. sürümü yazarsan sevinirim. aramamış olurum ve çok makbule geçer.

bir de şu var ( oyun açıkken sıcaklık değerleri )
    asus suite 2 programında işlemci 55 C sıcaklık
    corsair linkte ise işlemci 35-36 C sıcaklık

hangisi doğru bunların yaw

Yenu surum cikmis bende onu kullaniyorum sorunduz son surum guncelleyin yine link programi asus suite programindan farkli olcer ise anakart isi sensorlerinde ariza var demektir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Overlord7134 kullanıcısına yanıt
    dediğin gibiyse eğer, o zaman asus anakart bu sıcaklık değerlerini cpudan ölmüyor yani.
    oyundayken sıcaklıkları
    çünkü corsair linkte temp 1 : 55 C
    corsair linkte işlemci: 35 C
    asus suite ise işlemci: 55 C
    böyle görünüyor niyeyse?

edit: HW monitör ile de baktım sıcaklıklara.
    garip bir şekilde anakart kısmında CPU var ve orda 55 C sıcaklık, hemen altında mainboard kısmı en fazla 45 C olmuş.
    fx8320 göstergesinde ise corsair linkteki gibi gösteriyor. genellikle oyundayken 30-35 C arası geziyor. boştayken 22-25 C arası.

anlamadığım kısım ise anakart üzerinde CPU göstergesi nedir? neyin sıcaklığı?

bir de elimi kasanın içine soktum, ekran kartı kasanın içini çok fena ısıtıyor. ona bir çözüm bulmam gerektiğini anladım burdan.
    bir tane fanın performansından şüpheliyim, 4 pin fan takacam yerine.

galiba psu yetersiz geliyor. özellikle overclock yapınca sapıtıyor. default modda kullanıyorum şimdilik. işlemci gayet iyi soğuyor anladığım kadarıyla. ama anakart üzerinde ısınma problemi var. sıcak havayı atmak için hava akışını tekrar elden geçircem.
    ancak şuanlık overclock işi yeni psu alana kadar uzakta gibi görünüyor. inşallah tek sorun psudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocaefe88 -- 15 Mayıs 2016; 9:43:02 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.