Şimdi Ara

Gaziantep Alanya arası en uygun güzergah hangisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
1
Favori
29.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Temmuzda Allah izin verirse Alanya'ya tatile gidicem. Kendi arabamla (ford fusion 1.6 dizel 2009 model) gitmeyi düşünüyorum. Bilenler bilir Silifke-Gazipaşa arası yaklaşık 150 kmlik bir yol var. sürekli tırmanış, tek şerit, dar, virajlı çok sıkıntılı bir yol. O yoldan bir kaç kez gittim ama hiçbirinde ben kullanmıyordum. Ne yalan söyleyim tırsıyorum. Bir alternatif yol daha varmış. Silifke'den sonra Mut Ermenek Sarıveliler Alanya yolu. Hemen hemen aynı uzunlukta sanırım. Bu yol hakkında bilgisi olan var mı? diğer yola göre nasıl?

• İlk bahsettiğin yol,ikinci bahsettiğin yolun alternatifi Alternatif dediğin yolun özellikle Sarıveliler-Alanya arasında hayatının macerasını yaşarsın; toprak yol sağı dibini göremediğin uçurum, solu dağ ,stabilize yol in cin top oynar yolda ki namı KUŞYUVASI dır.Tam macera yani Alanya ya doğudan ulaşımla alakalı birçok konu var.Forumda biraz arat bulursun zaten.
  • Mut ile Ermenek arası da virajlı bir yol ama Silifke-Gazipaşa arası gibi değil,gerçi Ermenek ile Taşkent arasındaki yolun da ondan pek bir farkı yok ama siz bilirsiniz.

Ben Adana'dan giderken Ereğli-Karaman-Alanya güzergâhını kullanıyorum.Sizin bahsettiğiniz güzergâhtan 35-40km fazla ama Ereğli'den Karaman'a kadar yol dümdüz.

Tercih size kalmış.Şimdiden hayırlı yolculuklar,iyi tatiller dilerim.
  • Sanırım en kısa yol bildiğin yoldur mantığı ile; silifke-gazipaşa arası yolu deniycem. şoförlük deneyimim yeterli ama o yolu çocukken gittim hep. babam kullanırdı arabayı ve beni çok korkuturdu o yol, araba tutması bi yandan, uçurum bi yandan. çocukluktan kalan bir korku benim ki . belki de çok büyütüyorum gözümde.
  • Aynı konu burada da var:

http://forum.donanimhaber.com/m_30386328/mpage_1/key_//tm.htm

Konudaki mesajlarım da aşağıda. Ben bu yıl da Adana-Ereğli-Konya-Seydişehir-Akseki-Manavgat güzergahını kullanacağım. Hanım kazandı yine.

Dostlar, sahil yolu tamam ama o kadar da kötü değil yani, söylemesi ayıp ama hem yaş hem tecrübe itibariyle sahil yolunu defalarca "yedim" ve o yolun, virajların, Anamur Radarın ve ezilmekten son anda kurtulan sayısız tavşanın uzmanı oldum.

Konya yolu evet, biraz daha uzun, ama biraz daha sıkıcı, uyku getiriyor, Konya'ya kadar gerçekten dümdüz, hele Pozantı sonrası da yapıldığı ve açıldığı söylendi, henüz görmedim, ama öyleyse yol 1 saat daha kısalmış demektir.

Bence yine de 1 defa sahil yolundan git, şoförlüğünü taçlandır, bu heyecanı ve bu konuda konuşanlara katılabilme imkanını kendine tanı derim ben...

1. Yola gece çık, virajlara gündüz girme yani.
    2. Yanına mutlaka 1 kişi al, sağ arkada otursun.
    3. Termosta sıcak kahve hazırla, ekmek arası kaşar peynirli dilim yapm bir sürü.
    4. Yanına nanenli sakız, ıslak mendil, 0,5 litre şişede bol su al.
    5. Birkaç adet CD doldur, ihtiyacın olacak virajlarda.
    6. Şansın varsa DOLUNAY'da çık, çok yardımcı olur.
    7. Virajlar başladığında (dağlar) sis farlarını yak.
    8. Sis farlarını Anamur Radar, ilçe giriş ve çıkışlarda ve düzlüklerde kapat.
    9. Gaziantep'te TEM'e gir, Mersin'de Çeşmeli'de TEM'den çık.
    0. Fazla su içme, Anamurda ihtiyaç molası var (Petrol Ofisinde).

Bu şekilde yolu çok çabuk alabilirsin. Virajları içeriden (!) al, viraja viteste gir, çıkarken vites küçült, hızlanırken vites büyüt. Her virajda selektör yapmaya çalış, camını 2-3 cm aç, arka sisleri de yakarsan dikiz aynasından arabanın kaldırdığı tozu ve viraj uyarı levhalarını [>>>>] ve [<<<<] görebilirsin. Ayrıca sakın ağır, yağlı yemekler yeme, gazlı içecekler tüketme, alkol zaten alma, Kıbrıs Rum Radyosundan Sirtaki dinleyebilirsin, ara sıra görebileceğin su pınarlarında dur ve yüzünü yıka, motoru sakın kapatma (tek kontak), deponu Mersin'de doldur!

İstiyorsan da ve haftasonuna denk gelmek kaydıyla sana eşlik edebilirim ama çok önceden haber vermen gerekir.

Ayrıca

- Sırt havlunu almayı unutma.
    - Molalarda yüzünü soğuk suyla gözlerin açıkken yıka.
    - Dağlarda muhteşem bal satarlar, muhteşem bal, al!
    - Yola çıkmadan önce lastiklerin basıncımı kontrol et.
    - Ehliyet, ruhsat yakın ve kolay bir yerde olsun.
    - Jandarma ve trafik polisi durdurabilir, sakin ol.
    - Virajlarda kamyonları virajın en keskin noktasında geç.
    - Araç otomatikse virajlarda "S" modunda git.
    - Yazın terlik veya sandaletle yola çık.

Zor olan bu yolculuğun keyifli yanlarını da görmeye bak.

Evet, bir nokta var ki sanki "uçuyorsunuz" gibi geliyor, çok yüksekte ve Akdeniz ayağının altında.... Tek kelimeyle muhteşem. Konya yolu elbette daha rahat. Sahil yolunu önermemim tek sebebi değişik bir tecrübe yaşamaya yönelik. Virajlar yolun bir parçası, ama manzara eşsiz.

Bir ara, sanırım 2004'te, yine bu yoldan giderken, benim hızlı ve seri virajlardan gittiğimi gören KKTC plâkâlı bir Toyota Corolla peşimden takıldı, iletişim tamamen sinyal (ben) ve selektör (o) ile kendiliğinden gelişti, ralli gibi bir yolculuk oldu (bende o zaman 2003 SEAT Toledo 1.6 16V vardı), daha sonra Toyota'nın da arkasına 5-6 araç daha takıldı, ben yolu açıyordum, onlar da arkamdan takip ediyordu, Gazipaşa'ya kadar böyle devam ettik. Sonra benzincide durup ben kahve içtim (termosta sıcak kahvesiz ASLA uzun yola çıkmam), onlar da geldi, tanışma oldu, ilginç bir konvoydu, bir daha da böyle bir şeyle karşılaşmadım.

Güzel şeyler birdenbire gelişebiliyor, plansız ve proğramsız. Dönüşte de yeni alınmış geçici plakalı bir aracı takip ederek geldim, virajlarda ben önden gidiyordum, düz yolda da onlar. Akşam olunca virajlar başlıyor zaten, sis farları yakmadan da olmaz. Sadece belirttiğim rotada ön ve arka, tüm sisleri yakarım, ışıksız gitmek orada görünmemek, kazaya davetiye çıkarmak demek. Hiçkimse de başkasının sisleri neden yaktığını sormaz ve söndürmesi için de selektörle sinyal vermez. Adana-Antalya sahil yolunu bilenler, 2000'den fazla virajın her birinin nasıl alınması gerektiğini ve hangi prosedürlerin geçerli olduğunu gayet.net hatırlarlar ve eminim ki de teyit ederler.

• Ertesi gün sakin dinlenmiş geçirmek istiyorsan Pozantı-Konya-Eregli yolundan git Sahilyolu adamı oldukça yoruyor. Özellikle gece yolculuk yapıyorsan sis farlarını ve uzunlarını yakmış bir tiple viraj dönüşlerinde karşılaşabilip geçiçi körlükler yaşıyabiliyorsun..
  • Sonymap diye bir harita proğramı var. ona göre yazıyorum;
    1. tercih:G.antep-osmaniye-adana-mersin ve sahil yolunu kullanırsan 629 km ve bol virajlı.
    2. tercih:G.antep-osmaniye-adana-tarsus doğu-ereğli-konya-manavgat-alanya ile 822 km oluyor.

aradaki yaklaşık 200 km seni yanıltmasın hemen hemen aynı yakıtı harcarsın. Çünkü virajlı yolda önüne ağır bir vasıta çıkarsa (ki illa çıkar) km.lerce 1.,2. vites gidersin.

Ömürde 1 kezde olsa 1. yol görülmeye değer ama sonra mantıklı olan 2. güzergahtır.
    saygılar
  • Verdiğiniz tavsiyeler için hepinize çok teşekkür ederim. Taner Göde resimler için teşekkürler. Eşimle google earthden yolu inceledik. Konya üzerinden gitmeye karar verdi(k)
  • 31 Temmuz 2009 Cuma akşamı da biz yola çıkıyoruz.

İmzamdaki aracımla gidiyoruz Manavgat-Sorgun-Titreyengöl mevkiine. Adana'dan sonra yeni açılan yoldan gideceğim. 10 litre ekstra yakmayı göze aldım, biraz basmak istiyorum, tatil köyüne gece saat 03:00'te giriş yapıp 03:30'da uykuya dalmak ve Cumartesi sabahki açık büde enfes nefis muhteşem mükellef kahvaltıya yetişmek istiyorum. Cheddar peynirli, mantarlı, her iki yüzü de pişmiş omlet, Türk çayı, çadarlı ekmek...

Allah'ım Allah'ım... Çok şükür tatili kendi ülkemizde yapabiliyoruz. Düşünsenize, sırf tatil için paşaport, vise ve uçakla ülkeler arası seyahat yapmak zorunda kalıyormuşuz (Almanlar gibi).

Hemen yanımızda daha önce adı SEVEN SEAS olan ve öldürülen Kumarhaneler Kralı ÖMER LÜTFÜ TOPAL'a ait olan, içinde MONORAIL TREN DE BULUNAN (!!!) "MAGIC LIFE" olacak, yarısı kesik (arkası var, önü yok) 1959 model FORD FAIRLANE de sanırım hâlâ orada duracak.

• Bence de en iyisi şu anda Konya üzeri gitmek. Hele de Gaziantep-Alanya bayağı uzak. Zaten Silifke-Gazipaşa arası tahmin ediyorum 200km üzeri olması gerek. Yaklaşık 4 yıldır o yolu kullanmıyorum. Çok yorucu oluyor çünkü. Hız sınırlarına uyarak bile yaklaşık 8-9 saatte gidilebilir diye tahmin ediyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Taner Göde

31 Temmuz 2009 Cuma akşamı da biz yola çıkıyoruz.

İmzamdaki aracımla gidiyoruz Manavgat-Sorgun-Titreyengöl mevkiine. Adana'dan sonra yeni açılan yoldan gideceğim. 10 litre ekstra yakmayı göze aldım, biraz basmak istiyorum, tatil köyüne gece saat 03:00'te giriş yapıp 03:30'da uykuya dalmak ve Cumartesi sabahki açık büde enfes nefis muhteşem mükellef kahvaltıya yetişmek istiyorum. Cheddar peynirli, mantarlı, her iki yüzü de pişmiş omlet, Türk çayı, çadarlı ekmek...

Allah'ım Allah'ım... Çok şükür tatili kendi ülkemizde yapabiliyoruz. Düşünsenize, sırf tatil için paşaport, vise ve uçakla ülkeler arası seyahat yapmak zorunda kalıyormuşuz (Almanlar gibi).

Hemen yanımızda daha önce adı SEVEN SEAS olan ve öldürülen Kumarhaneler Kralı ÖMER LÜTFÜ TOPAL'a ait olan, içinde MONORAIL TREN DE BULUNAN (!!!) "MAGIC LIFE" olacak, yarısı kesik (arkası var, önü yok) 1959 model FORD FAIRLANE de sanırım hâlâ orada duracak.

saray regency

• Sahil yolundan başka nereden gidersen git.
    Şoförlüğünü taçlandırmayı da yalnız seyahatlerine bırak!!!
    Konya iyi (belki de tek) bir alternatif.
    Git git bitmez o yol. 30-40 km süratle yol biter mi arkadaş.
    Kimi zaman tek şeride düşer, işlek değildir, dön dön bitmez, biraz düzlük mü mümkün değil, senin değil belki ama yolcuların başı dönebilir, mideleri bulanabilir, motor, hararet vs.
    Ben tövbe ettim. tövbe mi bozmaya da niyetim yok!
  • Sabah 8-9 gibi çıkmıştım yola gaziantepten. Önce Mersin oradan sahil yolu ile ver elini Antalya, Mersin civarında, cennet cehennem, kız kalesi vs.. gezilebilecek yerlerin bir kaç saat gezdim sanırım. Sonra sahilden gideyim dedim ki pişman oldum. Ondan önce 14 yıl önce gitmiştim o yoldan. bindiğim otobüsün virajları dönmek için bazen geri manevra yaptığını hatırlıyorum. canım aradan 10 sene geçmiş herhalde düzeltmişlerdir diyip verdim kendimi sahil yoluna... Yol on dört sene önceki gibiydi (son gidişim 2004 yılıydı. Yol Ralli parkurları gibiydi. Hava kararırken Antalya'ya vardım.
    Aman kardaş sahilden uzak dur.
  • Çok ilginç, en sevdiğim yol sahil yoludur. Hele birden karanlığın ortasından çıkan bir PETROL OFİSİ dinlenme tesisi var, yağlı sıkmayı 2 TL'ye veriyor

Bazı yerlerde yol yapıldı. Bazı yerlerde de aynı şekilde virajlı. Toplam zaten 200 km tutuyor virajlar. Anamur öncesi ve sonrası. Gazipaşa öncesi de bitiyor. Mersin-Alanya yolunun kralı AKDENİZ otobüsleri ve şoförleridir. Gerçekten de otobüsün arkası virajdan çıkmadan otobüsün önü başka viraja giriyor. Dolunayda gitmeyi tercih ederim hep, bazı yerlerde denize 1 metre uzak kalıyorsun, bazı yerlerde de 1000 metre yukarı çıkıyorsun, uçak yolculuğu gibi, özellikle çam ağaçlarının arasında yola fırlayan tilki, tavşan ve kokarcalar, çırçır böceklerinin sesleri, 3 kilo 10 TL ve 4 kilo 10 TL MUZ satanlar, hakiki çam ballarını kavanozların içinde yan yana dizenler.

Sahil yolu yorucu, sahil yolu zor ama sahil yolu kötü değil.

Sahil yolundan her zaman severek ve keyfini alarak geçtim. Hiç sorun yaşamadım, arkamda seyreden araca da, önümde giden araca da, karşı şeritten gelen araca da sorun yaşatmadım. Bu yolda giden otobüs ve kamyon şoförleri de anlayışlı, herkes birbirini "idare ediyor"... Özellikle Gazipaşa'daki LÜKS ADANA otobüsleri 01 plakayı görünce biraz daha mutlu olup korna çalıyor. Her zaman sahil yolunda gitmeye hazırım ve asla da korkmam o yoldan. Şoförlük her yoldan güvenle seyahat etmeyi bilmesini gerektirir bence. Bu yol da zor yollardan birisidir. Korkmamak lazım. Neticede genişliği standart 6 metre (2 x 3) ve ortalama araçlarımız 1,80 metredir, otobüsler 2,50-2,80 metre. Ayrıca kasten direksiyonu tam sağ veya sol kırmadığınız süreece de hooop uçurum aşağı gitmiyorsunuz.

Başka bir yolda nasıl gidiyorsanız bunda da öyle gidiyorsunuz ve şimdiye kadar Mersin-Alanya yolunda hiç kaza olduğunu duydunuz mu?

Evet, ben geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Konya üzeriden gideceğim, ailemin rahatlığı için. Keyifli sürüşler herkese.

Taner Göde

• @Taner Göde
    profilinizden anladığım kadarıyla hemşehriyiz. allah kısmet ederse 22 sinde side tarafına yolculuk yapacağız. 2007 senesinde alanya ya sahil yolundan ilk kez yolculuk yapmıştık. gerçekten yol epey yorucu. bu sene konya üzeri gidelim diyoruz. o yolu da ilk kez kullanacağız. güzergah ulukışla-ereğli-karapınar-konya-seydişehir-akseki-manavgat şeklinde mi? tavsiyelerinizi bekliyorum. şimdiden teşekürler.
  • Sevgili ALPAK, mesajınızı biraz geç gördüm. Belirttiğiniz güzergah doğrudur. VW PASSAT forumuma eklediğim mesajı aşağıda veriyorum.

Sevgili arkadaşlarım.

Yarın akşam Passat'ımla yıllık tatile çıkıyorum. Deposu boğazına kadar 95 oktan benzinle doldurulmuştur. Tekrar bir dış yıkama yapılacak, lastiklerin havası kontrol edilecek. Yağ ve su zaten tamam. TEK KONTAK 600 km gidiyorum. Ama bu defa geçen seneden farklı, yanıma DVD de alacağım, çocuklar uyuduğunda da navigasyonu açıp kaç metre yükselip rakım bilgilerini ve topografik özellikleri keşfedeceğim.

Geçen yıl 100 km/h ile gitmiştim, bu yıl 120 km/h ile gitmeyi düşünüyorum ama sadece TEM'de. Devlet yolunda tabi ki 100 km/h hem keseye hem köseye faydalı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.