Şimdi Ara

Güzel bi mantık sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
761
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hoca geçenlerde sordu bize çok hoşuma gitti ve paylaşmak istedim.

Şimdi bi yönetici bi kapıcıya bi sepet yumurta veriyor ve bunu 8katlı ve her katta 8 dairesi(toplam 64 daire ediyor bodrum falan yok) bulunan binada bi daireye götürmesini istiyor.Yönetici kapıcını sorularına sadece evet yada hayır diye cevap verebilir kapıcı en az kaç soruda daireyi bulabilir?

• Cevabı var mı hocam merak ettim aklıma bişeyde gelmedi varsa pm'den alabilirmiyim cevabı ?
  • Yumurtaya x diyicem. evet e hayir h olsun. 1.xin sahibi ilk 4 kattami? e derse ilk 4 katta h derse son 4 kattadir.Surekli e dedigini kabul edelim 2. x in sahibi bu 4 katin ilk 2 katindami(degilse diger 2 kattadir.) e 3. x in sahibi bu 2kattan ilk kattami e 4. Oturdugu numara cift sayimi e 5. Bu kalan ard. cift sayilardan xin oturdugu ilk 2 siradami e 6. Bu sayilardan buyuk olanimi e derse oraya h derse diger tarafa gideriz.Her soruyu ayni mantikla dusunun. Ve ben 1.kati sectigim icin sayisal olarak cevap 2 numaradir. 6 soruyla kesin cozum
  • Katlari ikiye boler, ilk 4 de veya son 4 de seklinde sorar:

Ilk 4 mu ? Evet veya Hayir.
    Son 4 mu ? Evet veya Hayir.

Ilk 4 diyelim Onuda iki parcaya bolecek seklinde diye uzatir, uzatir bulunur sanirim.

Edit: En az oldugu aklimdan cikmis, ornegin 3 numarami der ve onada evet derse, 1 soruda bulabilme ihtimali var :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1F20SL -- 21 Kasım 2010; 22:42:01 >
  • pentax sonuncuda sayi sorup cevabi alman mantiksiz o iste isin icine olasilik girer. O zamanda benim en basta 5 diyip tutturmamla senin o kadar islem yapip sallaman arasinda pek bir fark kalmaz. Bu soru es olumlu örnek uzay sorusudur. olma olasiligiyla olmama olasiligi esittir. toplam eleman sayimiz 2'dir(evet veya hayir).2üzerix=64 x=6
  • Olabilir dostum, bi an Turk akliyla dusununce oyle geldi aklima
  • 1
  • 2 üssü 6 dan 6 kez . İlkokul sorusu mu bu ?
  • Evt 8 :-)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.