Şimdi Ara

Hararet Müşiri ile Digital Sıcaklık Ölçme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
3.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir sıcaklık ölçme devresi yapmam gerekiyor. Bunun için araçlarda kullanılan hararet müşiri kullanıcam. Hararet müşirinin sıcaklık değişimine göre direnci değişiyor, ancak bu değişim doğrusal değil. 60 derecede 134 ohm, 90 derecede 51.2 ohm ve 100 derecede 38.5 ohm. Doğrusal olmaması sorun değil bilgisayar ile hangi sıcklıkta ne kadar direnç değeri vereceğini hesapladım. -40 derecede 894 ohm veriyor.

Sorun şu ki, ADC0808 (analog-digital çevirici) ile -40 derece ile +100 derece arasında olan sıcaklıkları ölçmem gerekiyor. -40 derecede 0V, +100 derecede ise +5V olarak voltaj değerini okumam gerekiyor. Direnç teki değişimi voltaj olarak okumak için wheathstone köprüsü düşünüyorum.

Sizce işe yararmı?
    Bi de müşür 894 ohm direç verirken 0V, 38 ohm direnç verirken 5V çıktıyı nasıl alabilirim fikri olan varm? Köprü direnç değerlerini nasıl heaplayabilirim?

• soruyu daha açık yazar mısın o - 5 voltu adc nin girişine mi gireceksin de bunun çıkışı ile işlemciye giresin? ben öyle anladım öyle varsayarak cevap vereyim
    bir opampın pozitif girişine artı beslemeden değişken direncin üzerinden giriş yapıp toprağa da sabit bir direnç ile bağlarsın, negatif girişe de -40 derecede çıkış 0 volt olacak şekilde bir referans voltaj girip opampın geri besleme direnci ile de 100 derecede 5 volt çıkış verecek şekilde ayar yaparsın her sıcaklık değerine karşılık gelen voltaj değerlerini de mikroya ezberlettin mi (lineer artmayacak biliyorsun) tamamdır köprü ile uğraşmana gerek yok bence
  • bir de müşir denilen şey analog bir eleman mı? ben termostat şeklinde kontak elemanı diye biliyorum ya da ben taş devrinden kalmayım
  • 0-5 V u ADC ye girip, çıkışı LPT portundan bilgisayara girecem. Sonra
    MATLAB Simulink ile hesaplanacak sıcaklık değeri.

Opamp ile yapılabiliyorsa güzel, 1 haftadır köprü ile nasıl yapılır diye düşünüyorum. Opamp ları çok iyi bilmediğimden nerede nasıl işime yarar düşünemiyorum. Yardımın için teşekkürler.

Zımbırtının katalogtaki adı müşir, araçlarda kullanılıyor hararet saatine bağlanıyor. Termostat gibi çalışan bir uyarı kontağıda var. Başıma bela oldu zaten başta. Şase yerine o kontak çıkışına bağlamışım toprak hattını bi türlü sonuç alamıyordum. Yaptığımız ölçümlerde işimize yarayacağını gördük. Olmazsa NTC bağlayacam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FIMIN -- 29 Ocak 2010; 15:53:08 >
  • merhabalar;

NTC ya da termocouple tarzı sıcaklık ölçüm sensörlerini hassas olarak kullanmak zordur. devre tasarımının iyi olması gerekir...

ama bunların yerine aynı performansta çalışan komponentler mevcut. örneğin negatif sıcaklıkları ölçmesede LM35 vardı şimdi daha iyileride çıkmıştır. bu tür bir şey de kullanabilirsin... bunlar C derece başına 10mV gibi çıkış verebilen lineer sensörler...
  • Sensör olarak başka sensörler kullanabiliyorsanız denildiği gibi LM35 tarzı lineer çıkış veren bir sensörü, ya da DS18B20 gibi dijital sensörleri düşünebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turgaydemir

merhabalar;

NTC ya da termocouple tarzı sıcaklık ölçüm sensörlerini hassas olarak kullanmak zordur. devre tasarımının iyi olması gerekir...

ama bunların yerine aynı performansta çalışan komponentler mevcut. örneğin negatif sıcaklıkları ölçmesede LM35 vardı şimdi daha iyileride çıkmıştır. bu tür bir şey de kullanabilirsin... bunlar C derece başına 10mV gibi çıkış verebilen lineer sensörler...

Ama LM35 ve benzeri (sht11, sht17) sensörlerini kaynar suyun içine daldıramayız.
  • Kaynar sudan ölçüm yapılacaksa thermocouple ya da PTC - NTC tarzı sıvı içinden ölçüm yapan sıcaklık sensörleri mevcut onlar kullanılabilir. thermocuple ile ölçüm yapabilmek için çok düşük offsetli opamplar kullanılarak bir ölçüm devresi yapılabilir... Ancak K tipi thermocouple ile sıcaklığı ölçebilmek için AD597 kullanılabilir. bu komponent thermocouple üzerindeki mikrovoltluk değişimleri 10mV/C olacak şekilde dönüştürmektedir. 4 yıl önce bununla ilgili izole olarak ölçüm yapan bir ölçme sistemi yapmıştım. malzemeleri bulabilirsen devre şeması verebilirim.

1 Kanal ölçüm için
    1 Adet AD597 Thermocouple Conditioner and Setpoint Controller
    izolasyon devresi içinde:
    2 Adet TLE2021 Opamp
    1 Adet LOC110 Lineer Opto
  • -40 derecede 0V alabilmem için Opampın negatif girişe -0.222 V vermem gerekiyor. Bunun için ikinci bir batarya kullanıp, bu ikinci bataryanın + kutubunu sistemin - kutubu ile birleştirsem negatif voltaj elde edebilir miyim?

Yada başka bir yöntem önerebilecek olan varmı?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.