Şimdi Ara

HP Z600 Ram bellek hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şirketimizde bulunan Hp z600 workstation pcmize ram yükseltmesi yapmak istiyoruz. Sistemimizde şuanda 12 GB ram bulunmakta. Ram özellikleri aşağıdaki gibidir

4 adet 2GB 1Rx8 PC3L-10600E 9-11-D1 Micron ram bellek ECC UDDIM

1 adet Hi Level DDR3 1333 Mhz 4 GB 256M*8 LO-D ram bellek DDIM

Sistemimize 16 GB 2x8 GB ram bellek eklemek istiyorum. Alacağımız ram belleğin bu sisteme göre özelliği nasıl olmalıdır ? Hi level 4 gb ram belleği iptal ettiğimde 2 slotum boş olucak.Bu 2 slota 8 Gb ram bellekleri takmayı düşünüyorum. Yardımcı olabilirmisiniz ?

• micsociet kullanıcısına yanıt
    bu linkte:

HP Z600 Workstation - Product Documentation USA
    System Technical Specifications
    genişletilince Ram takma teknik verileri var da h i i i ç workstation'ım olmadı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1471 -- 31 Mayıs 2015; 3:52:43 >
    Profilinizde değindiğiniz konulardan baktım
    Autocad Inventor aşırı kasma sorunu

Eğer burada geçen workstation ile aynı ise

quote:

Bilgisayarımızın özellikleri

İntel Xeon E5645 2.40 Ghz (24 CPUs) 2.4 Ghz
    14 GB Ram bellek
    Geforce Nvidia 4000 Quadro Ekran Kartı
    Windows 7 Pro 64 Bit işletim sistemi
    performans PC özel soğutma sistemi yüksek atx kasa

(24 CPUs) dan şu anlaşılıyor: ARK intel destek---Intel® Xeon® Processor E5645
    : 6 çekirdek işlemci HyperThreading (her çekirdeği sanal iki çekirdek olarak kullanma) ile 12 çekirdek görünüyor(12 CPUs)
    bu durumda sizin workstationda iki tane İntel Xeon E5645 2.40 Ghz İŞLEMCİSİ VAR (12 * 2 = 24 CPUs)

HP Z600 Ram bellek hakkında .  HP Z600 Ram bellek hakkında

4 adet 2GB 1Rx8 PC3L-10600E 9-11-D1 Micron ram bellek ECC UDDIM
    1 adet Hi Level DDR3 1333 Mhz 4 GB 256M*8 LO-D ram bellek DDIM
    VAR DEDİNİZ.
    BİR İŞLEMCİDE
    3 adet 2GB 1Rx8 PC3L-10600E 9-11-D1 Micron ram bellek ECC UDDIM
    KULLANMAYA DEVAM EDİP, DİĞER İŞLEMCİYE 3 ADET 4GB ECC UDDIM ALABİLİRSİNİZ
    (3 slot triple channel)

YA DA EN FAZLA HEPSİNDEN VAZ GEÇİP (3+3=6 ADET) * 8 GB ECC RDIMM = 48 GB ALABİLİRSİNİZ. (triple channel 3*64 bit =192 bit bant genişliği)

YALNIZ BU ECC(ERROR CORRECTION CAPABLE = HATA DÜZELTME ÖZELLİKLİ SERVER İÇİN DDR3) RAM'LER ÇOK PAHALI

Belirttiğim sayfada
    HP Z600 Workstation - Product Documentation USA
    tüm ramlar ECC UDDIM
    ya da
    tüm ramlar ECC RDIMM olmalıdır diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1471 -- 31 Mayıs 2015; 21:10:15 >

işlemcilerinizin performansıyla ilgili kaba bir karşılaştırma

İntel Xeon E5645 2.40 Ghz(İKİ ADEDİ) 80 W + 80 W = 160 W
    160w/32nm=5 oranında bir gücü var

bir intel lga 2011 Intel Core i7 5930K MASAÜSTÜ
    140w/22nm=6,36 oranında bir gücü var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1471 -- 31 Mayıs 2015; 4:09:27 >
    Şunu merak ediyorum
    OC ile (xmp profil)1600 MHz ama aslında 1333 MHz olan nonECC PC DDR3 ram'lerinden 2 tanesini 8GB * 2 = 16GB denesek çalışır mı?

(tüm ramleri söküp A işlemcisinin A slotlarından birincisine 8 GB ve B işlemcisinin B slotlarından birincisine 8 GB şeklinde) Acaba boyutları aynı mı?

EDIT:
    -----------------
    Wkipedia'da
    http://en.wikipedia.org/wiki/Registered_memory
    linkinde yazdığına göre UDIMM "unbuffered memory or unregistered memory" modülleri normal PC modüllerine benzer üretilirken RDIMM "registered memory" modüllerinde extra buffer(önbellek) çipi de var
    -----------------
    bu durumda
    Bu HP anakartı UDIMM ramlerinden bir slotta maximum 4 GB desteklediğine göre
    yukarıdaki sorumu değiştiriyorum

-----------------
    OC ile (xmp profil)1600 MHz ama aslında 1333 MHz olan nonECC PC DDR3 ram'lerinden 2 tanesini 4 GB * 2 = 8 GB denesek çalışır mı?

(tüm ramleri söküp A işlemcisinin A slotlarından birincisine 4 GB ve B işlemcisinin B slotlarından birincisine 4 GB şeklinde)

EĞER ÇALIŞIRSA SİSTEMİNİZDE 6 SLOT VAR * 4 GB = 24 GB OLUR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1471 -- 31 Mayıs 2015; 21:12:55 >

• Yazdıklarını zaten biliyorum onda sorun yok :) yalniz şöyle bir soru yönelteyim bu takılı ramleri çıkarmadan üzerine RAM ilave etmek istiyorum tek slot bos buradaki 4 luk RAM normal PC rami onu sökerek ilave ettiğim zaman bi uyumluluk sorunu ortaya çıkarsa eğer boşa para vermiş oluncak ve bahsedilen PC işletmenin başınaherhangi bir zarar gelirse beni kesebilirler :) herneyse konuya ddönecek olursak üretici firmanın desteklediği ramlerin modellerini buldum eğer takılı ramler ile uyusursa onları sipariş edeceğim artik asya avrupa nerde olursa getirttirecegiz. İlgin icin tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.