Şimdi Ara

HQ SERİSİMİ ? U SERİSİMİ ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
5.851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar laptop almada karar veremedim sizce hangi seri daha iyi performans sergiler

• tam aradığım konu , beklemedeyim
  • aynen benimde tam aradığım konu olmuş. Ben biraz araştırdım test sonuçlarına falan baktım. U serisini enerji tasarrufu edebilmek için özellikle ultrabooklarda kullanılmak üzere çıkarmışlar. Enerjiden tasarrfu etmek içinde hq serisinden çok az bir performans düşüklüğü var. Kullanan arkadaşlara sordum günlük ve oyun kullanımlarında sorun çıkartmadığını söylediler. Takılma falan olmuyormuş. Render meselelerinde nasıldır, bilmiyorum. Ama piyasada neredeyse çoğu laptoplara U serisi koymuşlar
  • yetkililer bi baksa Hocam :)
  • bende araştırdım.

HQ performans bakımından daha iyimiş.

U serisi az enerji harcadığından ısınma problemi yokmuş.

Kalite bakımından HQ>U>M serisi olarak gidiyormuş.
  • Bu seçim kullanım amacına göre değişir ki zaten yüksek seviye oyun oynarım dersen yüksek seviye ekran kartı gerekir U serisi işlemciler bu tür ekran kartıyla kullanılmaz U serisi az enerji ve az ısınma sağlar.Hq ise yüksek performans yüksek ısınmadır.
  • Render, modelleme, sanal makine gibi işlerle fazla uğraşmıyorsanız u serisi işlemciler işinizi görür.
  • Yetkili arkadaşlara çOk teşekkür ediyorum 2500 Civarında Hq seri Laptop almamız mümkün mü
  • Performans istiyorsan tabikide HQ.
  • Maleesef imkansız gibi baya bi indirim gelmesi lazım.
  • Gündelik işlerde kullanmak için U serisi idealdir, büyük boyutlu render işlemleri, birden fazla veya yüksek donanım kullandıracak sanal makine vs. işlemler için HQ serisi daha iyi bir seçim olacaktır.
  • Şuanki $ kurundan dolayı 3000-3200TL altında HQ işlemcili laptop almak pek mümkün değil. Eğer günümüz oyunlarını oynamak istiyosanız, mühendislik programları gibi yüksek performans isteyen programları saatlerce kasmadan çalıştırmak istiyosanız HQ serisi daha iyidir U serisine göre. U serisi arkadaşların bahsettiği gibi daha çok günlük işler içindir he bu demek değilki hiç bir oyunu oynayamam oynarsınız tabiki ama LOW QUALTY'de ve kasarak oynarsınız. 2-3 saat oynadıktan sonra kasmalar artar, laptop fazla ısınır vs. sıkıntı çekersiniz yani. Önerebileceğim en düşük bütçeli işlemciler HQ 7300, HQ 6700 ve yanında ekran kartı olarak nvidia GTX 950,960.. 1050,1060... yukarısı. Bazen internetteki laptop satan siteler KDV indirimi vs. gibi günlük indirimlere giriyor takip ederseniz 4000TL laptopları 3200-3300TLye alabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrekaya17

Şuanki $ kurundan dolayı 3000-3200TL altında HQ işlemcili laptop almak pek mümkün değil. Eğer günümüz oyunlarını oynamak istiyosanız, mühendislik programları gibi yüksek performans isteyen programları saatlerce kasmadan çalıştırmak istiyosanız HQ serisi daha iyidir U serisine göre. U serisi arkadaşların bahsettiği gibi daha çok günlük işler içindir he bu demek değilki hiç bir oyunu oynayamam oynarsınız tabiki ama LOW QUALTY'de ve kasarak oynarsınız. 2-3 saat oynadıktan sonra kasmalar artar, laptop fazla ısınır vs. sıkıntı çekersiniz yani. Önerebileceğim en düşük bütçeli işlemciler HQ 7300, HQ 6700 ve yanında ekran kartı olarak nvidia GTX 950,960.. 1050,1060... yukarısı. Bazen internetteki laptop satan siteler KDV indirimi vs. gibi günlük indirimlere giriyor takip ederseniz 4000TL laptopları 3200-3300TLye alabilirsiniz.

hocam peki gt940mx serisi 6300 hq olan bir pc nasıldır .CX62 6QD-234XTR Mesela bu msi model bi laptop

• Merhabalar ,

Bende yeni laptop alıcağımdan deli gibi araştırma yaptım.

Bütçene bağlı olarak ve en az 5 yıl kullanmak istiyorsan i5 7300HQ ,GTX1050 iki parça olması en önemli nokta.

940M vs 1050 Arasındaki Fark
    gpu.userbenchmark.com
    UserBenchmark: Nvidia GTX 1050 vs 940M
    http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-940M-vs-Nvidia-GTX-1050/m28796vs3650

960M vs 1050 Arasındaki Fark
    gpu.userbenchmark.com
    UserBenchmark: Nvidia GTX 1050 vs 940M
    http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-940M-vs-Nvidia-GTX-1050/m28796vs3650

bir diğer öğrendiğim bilgi ekran kartlarını yanındaki "M" simgesi Mobil için üretilen ekran kartı anlamına gelmekteymiş.Bunun için alabiliyorsanı "960" yada "950" tarzı ekran kartları olsun.

İşlemci olarak i7-7700HQ ile i5-7300HQ arasında farkedilmicek bir fark var.ikisinde çekirdek farkı varmış galiba.
    cpu.userbenchmark.com
    UserBenchmark: Intel Core i5-7300HQ vs i7-7700HQ
    http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700HQ-vs-Intel-Core-i5-7300HQ/m211019vsm223877

yani mümkünse i5 7300hq ve 1050 ve üstü parçalar olsun .

• quote:

Orijinalden alıntı: Z.Jackly

Merhabalar ,

Bende yeni laptop alıcağımdan deli gibi araştırma yaptım.

Bütçene bağlı olarak ve en az 5 yıl kullanmak istiyorsan i5 7300HQ ,GTX1050 iki parça olması en önemli nokta.

940M vs 1050 Arasındaki Farkhttp://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-940M-vs-Nvidia-GTX-1050/m28796vs3650

960M vs 1050 Arasındaki Farkhttp://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-940M-vs-Nvidia-GTX-1050/m28796vs3650

bir diğer öğrendiğim bilgi ekran kartlarını yanındaki "M" simgesi Mobil için üretilen ekran kartı anlamına gelmekteymiş.Bunun için alabiliyorsanı "960" yada "950" tarzı ekran kartları olsun.

İşlemci olarak i7-7700HQ ile i5-7300HQ arasında farkedilmicek bir fark var.ikisinde çekirdek farkı varmış galiba.http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700HQ-vs-Intel-Core-i5-7300HQ/m211019vsm223877

yani mümkünse i5 7300hq ve 1050 ve üstü parçalar olsun .

Her şey doğru ama, 950 ve 960 ekran kartlarının masaüstü serisi notebook serisinden farklı (Yani gtx 950 ve 960 "M" olmadan bulması imkansız çünkü yok ), GTX pascal mimarisiyle bu "M" olayı kalktı. Önceden mobil serisi ekran kartlarının özellikleri masaüstüne göre kırpılırken, şimdi kırpılmadan direk geliyor. Gene de çok az olmak şartıyla masaüstü ekran kartları (pascal serisinde de) daha performanslı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BJK -- 28 Nisan 2017; 11:35:17 >

• 2. el hp laptoplar mq lu. Hq gibi ve değiştirilebiliyor. Lehmli değil.

bu laptop un hangi ilandaki temiz bilemem ama uygun ve güzel bir alet. Hq ile mq aynı hatta mq daha lükse giriyor ki sonradan en üst aletlerde bulunmaya başladı.

• Foruma girememisim kusura bakma gec yanıt için. Hocam dediğim gibi eğer yüksek performans uygulamaları/oyunları icin GTX 950 ve üzeri daha uygundur. Senin bahsettiğin laptop 2.500TL fiyatlı belkide MSI'ın en düsük performanslı laptopu ben tavsiye etmem yüksek performans icin seni çok fazla götürmez yani..

Bu yüzden indirimleri kovalayıp 3000TL bütçe olusturup oyle baska bir laptop almanı tavsiye ederim.
  • HQ SERİSİMİ ? U SERİSİMİ ?

HQ SERİSİMİ ? U SERİSİMİ ?

U-HQ ve MQ İŞLEMCİLERİN ANLAMLARI

Nesil göstergesi: 5900MQ (5. Nesil) , 5200U (5. Nesil) gibi Intel’in her bir işlemci modeli için mimariye göre ayrıştırılmasını sağlayan bir ürün kodudur.

U İŞLEMCİLER Ultra Low Power.

Yani ultra düşük enerji tüketir. Düşük enerji ile çalıştığı için frekans değerleri düşüktür. i3, i5, i7 farketmez hepsi “2” gerçek çekirdeklidir.

MQ İŞLEMCİLER Medium quality.

Orta kalite düzeyinde eski nesil işlemcilerdir.

HQ İŞLEMCİLER High quality.

İşlemci içerisinde kullanılan transistörlerin ısınmaya karşı daha dayanıklı olduğunu gösteriyor. Daha performanslıdır.Grafik ve video tasarım vb yapanlar vede oyun kullanıcıları içindir. Diğer işlemcileden daha kalitelidir.

Genellikle alt ve orta seviye dizüstüler de bulunan U serisi işlemciler sandığımızın aksine iki çekirdeklidir. i3, i5, i7 farketmez.HQ serilerin tümü ise 4 çekirdektir.
    U serisi işlemciler 2 gerçek çekirdekten oluşur ve düşük frekansta çalışır. Aslında bu ciddi bir performans kaybıdır .Olumlu olarak ise düşük enerji tüketir.
    HQ serisi ise 4 gerçek çekirdekten oluşur ve daha yüksek frekans değerlerine ulaşabilir. Eğer dizüstü bilgisayarlardan daha iyi bir performans isteyen birisi iseniz ve bütçeniz müsait ise işlemci tercihinizi HQ işlemci serisinden yana kullanmalısınız. Çünkü hem daha iyi bir frekans gücü hem de 4 gerçek çekirdeğe sahip olması sebebiyle U işlemci serisinden kat ve kat daha iyi bir performans sağlar.

Uzun süreli kullanım bilgisayarı düşünüyorsanız
    i7 İŞLEMCİLİ HQ SERİLERİNDEN BİRİNİ TERCİH ETMELİSİNİZ .
    ..!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zarinca -- 1 Mayıs 2017; 15:38:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrhmseker

Yetkili arkadaşlara çOk teşekkür ediyorum 2500 Civarında Hq seri Laptop almamız mümkün mü

Şu var hocam, o konudaki en f/p bilgisayar. Teknopat incelemesi falan da vardı bakabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Affection and Hatred -- 1 Mayıs 2017; 16:2:57 >

• Affection and Hatred kullanıcısına yanıt
    www.hepsiburada.com
    MSI CX62 6QD-234XTR Intel Core i5 6300HQ 8GB 1TB GT940MX Fiyatı
    http://www.hepsiburada.com/msi-cx62-6qd-234xtr-intel-core-i5-6300hq-2-3ghz-8gb-1tb-15-6-tasinabilir-bilgisayar-pm-bd602163
    hocam bu cihazı aldım . süper tavsiye ederim :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.