Şimdi Ara

İNŞAAT YAZMAYIN (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
3.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Şu saaatten sonra inşaat yazanın aklında zoru vardır.Ülke krizde şantiyeler durmuş tek çivi bile çakılamıyor.

Çelik,beton ve yapı malzemeleri son 1 yılda neredeyse ikiye katlamış.Krizde giden ilk sektör inşaattır.Şuanda öyle oluyor çoğu şantiye durmuş vaziyette.

Senede 12 bin mezun veriyor siz mezun olana kadar +48 bin mühendis daha gelecek.Yapmayın etmeyin yazmayın boşa.İlla mühendis olacaksınız diye bir kaide yok başka bölümlere yönelin.En azından başka mühendisliklere.

Not:İnşaat mühendisiyim.
  • RavenoLL R kullanıcısına yanıt
    işte ben bunu anlatmaya çalışıyorum ama konunun altına gelen yorumlara bak
  • Gravaze kullanıcısına yanıt
    Evet haklısınız inşaatta ithal girdisi düşüktür ama emlak piyasasını zora sokan olay maaliyetin yükselmesi değildir ki! Mesela son 3 senede yaşanan %400'lük devalüasyona karşılık maaliyetler takribi %50 arttı ki buda standart 4+1 rezidans dairesinde 50bin tl gibi bir rakam yapıyor. Sanayi üretimine kıyasla %50 artış günümüzde düşük kalıyor, bu kabul.

Gayrimenkul piyasasını zora sokan şey insanların ceplerindeki paranın azalmasıdır. Bugün kaç insan şakkadanak bir eve 500-750bin sayabiliyor? Kaç insan krediye girebiliyor? Biraz tümevarımsal yaklaşalım: bir para krizi yaşanırsa vatandaşın para olmaz, haliyle ev alamaz. Önce vatandaşın para kazanması gerekiyor ki inşaat dönsün. Talep düşerse sektör krize girer, sebebi inşaatın sıcak parayla dönmesidir, müteahhitler şuan deli gibi cash arıyorlar. Bu yüzden mevcut iktidar sürekli piyasaya nakit pompalama ve faiz düşürme derdinde. Ha şu da var, eğer eski hükümetler şuan ülkenin başında olsaydı çok daha kötü bir senaryoyu yaşıyor olurduk. AKP ve rte şuan hayatlarının kumarını oynuyorlar, kısa vadede taktikleri doğru ama uzun vadede etkisi nasıl olacak muamma. Nitekim sürdürülebilir ekonomiyi katma değerli üretim destekler. Yoksa ülkede haybeye devirdaim krizler yaşanır.

Son olarak şunuda söyleyip bitireyim. Para bolluğunda coşacak sektörlerin başında inşaat gelir, aynı şekilde olası bir krizde de aynı payda nasibini alır. Bunun sebebi insanoğlunun doğasında var. İmkan oldukça insanlar standartlarını yükseltmek, daha iyi bir yerde yaşamak isterler, yenilik isterler. Bunun için çalışırlar. Buda inşaat sektörünü ölümsüz kılar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dentrassi

Evet haklısınız inşaatta ithal girdisi düşüktür ama emlak piyasasını zora sokan olay maaliyetin yükselmesi değildir ki! Mesela son 3 senede yaşanan %400'lük devalüasyona karşılık maaliyetler takribi %50 arttı ki buda standart 4+1 rezidans dairesinde 50bin tl gibi bir rakam yapıyor. Sanayi üretimine kıyasla %50 artış günümüzde düşük kalıyor, bu kabul.

Gayrimenkul piyasasını zora sokan şey insanların ceplerindeki paranın azalmasıdır. Bugün kaç insan şakkadanak bir eve 500-750bin sayabiliyor? Kaç insan krediye girebiliyor? Biraz tümevarımsal yaklaşalım: bir para krizi yaşanırsa vatandaşın para olmaz, haliyle ev alamaz. Önce vatandaşın para kazanması gerekiyor ki inşaat dönsün. Talep düşerse sektör krize girer, sebebi inşaatın sıcak parayla dönmesidir, müteahhitler şuan deli gibi cash arıyorlar. Bu yüzden mevcut iktidar sürekli piyasaya nakit pompalama ve faiz düşürme derdinde. Ha şu da var, eğer eski hükümetler şuan ülkenin başında olsaydı çok daha kötü bir senaryoyu yaşıyor olurduk. AKP ve rte şuan hayatlarının kumarını oynuyorlar, kısa vadede taktikleri doğru ama uzun vadede etkisi nasıl olacak muamma. Nitekim sürdürülebilir ekonomiyi katma değerli üretim destekler. Yoksa ülkede haybeye devirdaim krizler yaşanır.

Son olarak şunuda söyleyip bitireyim. Para bolluğunda coşacak sektörlerin başında inşaat gelir, aynı şekilde olası bir krizde de aynı payda nasibini alır. Bunun sebebi insanoğlunun doğasında var. İmkan oldukça insanlar standartlarını yükseltmek, daha iyi bir yerde yaşamak isterler, yenilik isterler. Bunun için çalışırlar. Buda inşaat sektörünü ölümsüz kılar.
    Bu sektörün doğasını, çalışma ve icraat alanlarını sadece oturulacak konut, özelinde de lüks rezidans olarak algılıyorsunuz anlayamıyorum.

Konuttan başlayalım. Maslow piramidine göre İnsanın en temel ihtiyaçları fiziksel ihtiyaçlardır ve barınma bunlardan birisidir. Türkiye gibi nüfus artış hızı yüksek, şehir merkezlerinin nüfüs artışı daha yüksek olan, köyden kente ve kentten kente göçün hala sürdüğü bir ülkede barınma faaliyetlerini sadece sektörün %1'i bile olmayan rezidans özeline çekmek gerçekten çok garip. Nüfüs artıyor, genç nüfüs çok fazla, metropolitan bölgelerde sürekli ve ardı arkası kesilmeyecek bir konut talebi var. Bu sadece İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler için değil tüm şehir ve ilçe merkezlerindeki konutlar için böyle. Bilmemne Tower, bilmemne rezidans değer kaybedecek, değeri 750 bin lira olup da saçma sapan ilçelerdeki bu 750 bin'lik 1+0 daireler elbet değer kaybedecek zira bu daireleri alan zaten bu sene 750'ye alayım saneye 900 olur satarım diye alıyordu, barınma ihtiyacı için değil. Lakin aynı muhitte bulunan 2+1 eve bu rezidanslardan kayacak talep artacağı için onlar aksine değer kazanacak ve küçük müteahhit kazanmaya devam edecek.

Bir diğeri de konuda bahsedilen İnşaat Mühendisliği ve bu sektörde çalışan yetişmiş elemanların çalıştığı yerler ve işler hakkında konuşalım. İnşaat size dışarıdan sadece veya çok büyük oranda konut gibi gözükse de bu sektör yetişmiş elemanı esasında sanayi yapıları ve tesislerinde, ulaştırma projelerinde ve ticaret merkezlerinin inşaasında kullanıyor. O yüzden kimse sadece konut sektöründeki daralmayı sektördeki yetişmiş eleman istihdamına bağlamasın.

Bir diğer gördüğüm yanlış da, bu sektöre hınç duyuluyor. Sanki bahsettiğiniz sıcak para mefhumu sadece Tr içindeki rezidanslara harcanmış gibi bir duruma evrilmiş, ki bu son derece talihsiz bir söylem. Bu sektör bu ülkedeki hiçbir sektörün yakınından bile geçemeyeceği kadar girdi sağladı bu ülkeye. Afrikasından Ortadoğusuna Rusyasından Ortaasya'ya kadar her yerde Türk firmalarının yaptığı projelerle döviz yağdı bu ülkeye. Zaten döviz sepeti grafiğine baktığınızda Arap Baharı sonrasında yükselişin başladığını göreceksiniz. Suriye, Tunus, Mısır, Libya pazarı bitmeye yaklaşmıştı en son da Rusya pazarı daraldı şimdi durum daha iyi zira Afrika'ya açıldı sektör.

Dünyanın en büyük cirolu inşaat şirketleri çok sevilen, üretim şampiyonu denilen Avrupa'dan çıkıp hala ülkelerini kalkındırmaya devam ediyorlar. Aklıma ilk gelen Vinci Construction örneğin, Fransız şirketidir ve 40.5 milyar euro gelir kaydetmiş 2017 yılında, yine bir Fransız şirketi olan ve milyonlarca otomobil satan Fenault 58 milyar euro, yine bir Fransız şirketi ve alanının öncüsü olan Boeing 95 milyar euro gelir kaydetmiş. Bu sektörü nasıl şimdi sadece mahallede rezidans yapan çapsız müteahhitlere indirgeyebiliyorsunuz enteresan. Bu şirketlerin hepsi ülkelerine para sokup kalkınmayı artırmış yıllar boyu Avrupa'da. En büyük inşaat şirketlerinin birçoğu Avrupa kökenlidir. Ve Türkiye'de de bu alanda yetişmiş imnsan ihtiyacı daha ve hala çok yüksek. Herkesin elinde mühendis mimar diploması var diye mühendis, mimar olmuyor kimse ksuura bakmasın. İyi okullarda okuyacak insanların bu alanı seçmemesi için hiçbir sebep yok.

Emin olun ben bu sektörü savunmak için yazmıyorum, yadeyse eleştireceğim de çok şeyi var. Çalışma saatlerinden şartlarına, çalışılan saate göre kazancın az olduğuna vs birçok şeye sövebilirim hatta şu anda yurt dışına çıkıp birikim yapıp kendi işimi farklı sektörde kurmak da istiyorum ancak şu anda süregelen durumun yegane sebebi buymuş gibi gösterilmesine üzülüyorum, resmen inşaat sektörü üzerinden hınç alıyor olmuş millet.

• sanırım tüm ünilerdeki inşaat mühendisliği puanlarında büyük bi gerileme var odtü 21k lara gelmiş diyolar
  • 2-2.5 yeni giren için normal ve önünüze çıkan her fırsatı iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışırsaniz bu maaş ilerleyen yıllarda aklınızın almayacağı sayilara ulaşabilir ama böyle yazdığıma da bakılmasın konu hakkinsa bilgili olan ben değilim bilgili olanlardan duyduklarım böyle lakin bu bahsettiğim konuma gelecek muhendis sayıları da az olacaktir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İNŞAAT BİTTİ GİDİN GIDA YAZILIM ENDÜSTRİ OKUYUN AWK GARANTİ İŞ İNŞAAT OKUMAK ZATEN İNSANI DELİRTİR BIDE İŞSİZ YADA 2000TL YE İŞE BAŞLICAKSIN ÇILDIRIYORUM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BttomleS -- 1 Eylül 2018; 23:46:42 >
  • nonameaccount N kullanıcısına yanıt
    Önermiyorum; çalışma şartları kötü, sosyal haklar kötü, maaşlar kötü, iş bulmak çok zor. Daha birçok detay veririm ama hiç kafa bulandırmaya gerek yok, yazmayın. Oluması ayrı derttir çalışması ayrı dert.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.