Şimdi Ara

INTEL pazar hakimiyetinin sabepleri (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: yampir
    quote:

iktisatta bir kural vardır, firmanın yaptığı reklamın parasını da aslında tüketici öder.

Çok güzel bir söz, INTEL reklam manyağı

İşletme bilimi de derki, reklam harcaması da sıradan bir maliyettir, tıpkı hammadde, yarı mamul, işçilik gibi;
    bence burada yadırganacak birşey yok.

O zaman herhangi bir şirket müdürünün gece eğlenceye giderken aracının yaktığı benzini şirket ödüyorsa,
    bu durumda "adamın eğlence parasını ödüyoruz" mu diyeceğiz.

Neyse, konu dağılmasın; öyle denk gelince görüş belirteyim istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 4 Ocak 2007; 13:47:39 >

• quote:

Orjinalden alıntı: SkiNNy

Yurdum insanı hala bilgisayarın özelliklerini " Pentium kaç ? " diye sormaya devam ettiği sürece bu böyle gidecek..

SÜPERSİN
  • yaw ben ilk pc mi 1999 da almıştım.işlemcisini iblmiyordum.o vakitler cahildik. şimdi yenilemeyi 2004 de yaptım. intel p4 3.0 ghz işlemci var.o zamanlarda pek çakmıyordum. ilgilenmeye 2005 civarı başladım. çoğu yerde amd yi övüyorlar.daha amd kullanamadım. intel işlemcilerin overclock a daha yatkın oldugu bi gerçek.amd iyi o/c olan işlemci yapana kadar almayı da düşünmüyorum. yukarıdaki arkadaş çok önemli bi noktaya değindi. pc den anlamayanların çoğu pentium kaç diye soruyor. ben eskiden amd yi işlemcinin bi modeli sanıyordum. amd işlemcinin daha iyi oldugu kanısındayım ama oc işi bozuyor.

bu arada intelin ısınma sorunu var diyenin anlını karışlarım. p4 3.0ghz işlemcimi cpu fanı tozdan durmuş şekilde 3-4 hafta kullandım. en sonunda pc yaklaış 30 saat açık olunca kapandı.sonr durumu çaktım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samsa* -- 15 Haziran 2008; 9:51:18 >
  • Tekel

Microsoft & İNTEL =Tekel

Para herşey
  • Banada saçma geliyor ama amd oyunları daha hız çalıştırıyor ofis uygulamalrını yavas diyolar bu gerçektmi ban sacma geliyor
    testlerler kartşılaştırma yapılamazmı
  • quote:

Orjinalden alıntı: SkiNNy

Yurdum insanı hala bilgisayarın özelliklerini " Pentium kaç ? " diye sormaya devam ettiği sürece bu böyle gidecek..

Teknolojiyi Yakip Etmiyorlar.
  • baya bi alevli sürüyor tartışma ben de katıliim bari öncelikle şu anda intelin ezici üstünlüğü bir gerçek. ben core2duo dururken amd işlemci tavsiye etmem kimseye. ama bazı arkadaşlar geçmişdede hep intelin önde olduğunu daha iyi olduğunu savunmuşlar o biraz garip geldi bana. 64 bit olayına laf atılmış eğer intel pazarı domine ediyor olmasaydı şimdiye kadar çok daha yaygın olarak 64 bit destekli uygulama görüyor olurduk ki buda aynı uygulama ve aynı işlemcide yaklaşık olarak %20 performans artışı sağlardı. başka bir konuya değinirsek pentium işlemciyle vista kullananınız war mı?? denedinizmi vede ne kadar başarım elde ettiniz. ben amd 3500 kullandım vistayla 8 ay. oyunlarda %5-10 performans kaybına karşılık xp den daha yüksek masaüstü başarımı elde ettim. şu andaki ekran kartları için pentium 4 ler bant genişliği bakımından amd 64 lerden ne kadar geride. yani sonuç olarak amd64 ler çok daha ileriye dönük işlemcilermiş. pentium 4 ler tmm belki thermal monitör sayesinde fazsız çalışırken kapanmıyorlardı ama o normal performansına göre aşırı miktarda düşüş oluyordu. ayrıca çok daha fazla ısınıyorlardı.overclock konusuna gelirsek amd overclock a çok daha yatkındı o dönemde ve oc başarımı inteli katlardı.
    sonra amdx2 - pentiumd dönemine gelelim. pentiumd nin amd x2 den iyi olduğunun iddaa eden biri bilgisayar konusunda hiçbirşey anlamadan ahkam kesiyor demektir. pentiumd intel için yüzkarasıdır. x2 lere karşı hiçbir avantajı yoktu. yakınına bile yaklaşamıyordu. çok ısınıyordu. yani hiçbir konuda rekabet edemiyordu hatta rekabetin çok uzağında kalıyordu. ama ne oldu intel buna rağmet piyasayı domine ediyordu.
    core mimarisi geldi x2 lere göre hem aynı saat hızlarnda üstündü hem oc potansiyeli olarak üstün. çok daha verimli bir mimari.
    İşin ilginç kısmı bu dönemlerin hepsinde intel satışı amd satışını katladı. burdaki bazı arkadaşlar intel her zmn üstündü tarzı gayet yanlış vede bilgisizliklerini dışa vuran bir görüşü savunuyorlar. yapmayın. şu dönemde amd daha iyi demek ne kadar yanlışsa o dönem için intel daha iiydi demek o denli yanlıştır.
    intelin satış stratejisine gelirsek intelin parası war daha eski ve büyük firma ve amd nin kendisi için tehlike yaratmaması için zaman zaman belden aşşağı vurarak hep amd yi belli bir seviye altına tutmayı başardı. her firma kendisini düşünür. tabi şöyle bir durum war pepsi gibi coca-cola nin formülünü çalıp getiren coca-cola çalışanlarını ihbar ederek dürüst rekabeti tercih eden firmalar da war. intelin öyle olmaması tepesindeki insanların kişiliklerinden(kişiliksizlik de denebilir) ve para hırslarından kaynaklanmakta ve bu konuda yapıcak birşey yok.

• quote:

Orjinalden alıntı: lahmACUN3263

şimdi bi çoğunuz diyorki yok 64 bit. yok çift çekirdek intel niye yapmadı amd yaptı....
    emin olun o teknolojiler: piyasaya çıkamadan daha çook önceleri hazırlanmıştı...
    fakat işin ucundaki amaç para kazanmak...

bir düşün: sen bir araba yaptın hızı 200km bunu sattın 2sene...
    sonra yeni bir araba buldun 300km yapıyor...
    ama elinde haala 200km lik arba var ve bunu 1 sene daha satacak müşteri var... ben niye 300lüğü piyasaya çıkarayım? amaç para kazanmak değilmi?
    200ü sonuna kadar tüketrim, satabildiğim kadar satarım sonra 300ü çıkarırım... bu ticarat tir.. bizim düz mantık işlemez burda biraz çetrefilli dşünmek gerekli...

şimdi intel/amd ye bakalım...
    çift çekirdeği ilk amd çıkardı.. ilk amd mi buldu sanıyorsunuz???
    amd bulduğu anda soktu piyasaya(yada rafında intelden az bekletti).. intelin kafası rahattı: niye? çünkü reklami iyiyidi. beyni yıkanmış fanatik kullanıcıları ve kendine bağladığı şirketleri vardı...
    gerktiği doğru zamanda soktu piyasaya... aynı şey 64 bit içinde geçerli...

şimdi siz sanıyomusunuz ki piyasada gördüğünüz teknoloji ulaştığımız son yer??
    kesinlikle hayır!!! son teknoloji intelin amd nin, via nın, rafında! piyasaya çıkacağı günü bekliyor...

neden nasanın teknolojisi çok yüksek??? intelden daha iyi bir mühendislik kadrosu ve imkanlara sahip olduğu içinmi??
    hayır!! para kazanmak gibi bir derdi olmadığı için.. bulduğu teknolojiyi direk kendi kullanımına sunduğu için...
    yani bööle işte

ha bide hkonu fazla uzamasın gene kavgaya yol alıyor.. kendimize hakim olalım...

Bu arkadaşa katılıyorum hala piyasadakilerin son nokta olduğuna inanan saflar var.Bizi hiç düşünmüyorlar bile SG kalitesine bile daha ulaşamadık 10 yıldır SG grafik gelicek gelicek gelicek nerde peki.gelemedi bi türlü neden amaç daha uzun yıllar nasıl yolarız derdi yüzlerce ekran kartı çöplüklerin dibinde x1900xt ler 2900xtler 7900gt 8800gts ler hepsi çöplük oldular verdikler dx10 desteği yalandı hiç bir fark yaratamadan çöpe gittiler nedir bu çılgınlık anlıyamıyorum.Dx10 hala bir yalan vaad ettikleri grafikler nerede 1.5 sene geçti aradan hala dişe dokunur bişey yok kızıyorum çünki eskiden vaadler geçte olsa yerine getirilirdi ama bide şimdinin piyasasına bakıyorum o kadar hızlı gelişiyor ama ?? sonuç elde edilen verim ne, hiç.

• yıllardır giriş seviyesinin bildiği tek işlemci üreticisi inteldir. adamlara amd deyince biraz şaşırıyorlar. çünkü hayatlarında ilk defa duyuyorlar. hemde amd en üstün olmasına rağmen hep intel çok sattı. günümüzde intelin de öne geçmesiyle artık amd hiç satmamaya başladı (gerçektende öyle hiç satmıyor sadece türkiyeden ayda 40-50 kişi)

siz amd olsanız düşünün halinizi.... nerdeyse pc kullanıcılarının yarısı sizi bilmiyor. bütün hazır sistemciler intel topluyor.

sokakta adam karşında pentium kaç diye soruyor. yada e kaç? yada q kaç?

bir yerde okumuştum. intel IBM gibi birçok büyük firmayı etkisi altına almış.

benim tek intel işlemcim celeron 300 mhz oldu. haa birde p3 600 mhz vardı. amd ile tanıştıktan sonra çok şey değişti. en azından intel gibi bir firmanın işlemcisini kullanmıyorum kaç yıldır

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.