Şimdi Ara

Isletme (MBA) Yuksek Lisans Mulakat Sorulari?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
4
Favori
33.788
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaslar MBA Mulakatina girecegim arastirma yapiyorum. Sizce asagidakiler disinda ne tur sorular cikabilir? Daha once giren var midir?

1) MBA sana ne katacak?
    2) Ne uzerine calismak istiyorsun?
    3) Neden bu okulda yuksek lisans?
    4) Kendini tanit?
    5) Neden MBA?
    6) Neden yuksek lisans?
    7) Kariyer hedefleriniz?

• Yapay Zekanın Yanıtı

İşletme (MBA) Yüksek Lisans Mülakat Soruları

İşletme yüksek lisans programlarına kabul edilmek için, mülakata girmen gerekebilir. Mülakatlarda karşılaşabileceğin sorular şunları içerebilir:

İşletme Yüksek Lisans Mülakat Soruları

• Neden işletme yüksek lisansı yapmak istiyorsun?
    • Uzun vadeli kariyer hedeflerin nelerdir?
    • Bir MBA derecesinin bu hedeflere ulaşmana nasıl yardımcı olacağını düşünüyorsun?
    • Neden bizim işletme yüksek lisans programımızı seçtin?
    • Kendi güçlü ve zayıf yönlerini nasıl değerlendiriyorsun?
    • Takım çalışması ve liderlik deneyimlerin nelerdir?
    • İşletme yüksek lisans programımıza nasıl katkıda bulunabileceğini düşünüyorsun?
    • Sektördeki son trendleri ve iş dünyasındaki mevcut zorlukları nasıl değerlendiriyorsun?

İşletme Yüksek Lisans Bilim Sınavı Soruları

• Finansal yönetimde ve muhasebede temel ilkeler nelerdir?
    • Stratejik yönetim ve pazarlama konularındaki görüşlerin nelerdir?
    • İşletmelerde operasyon yönetiminin önemi nedir?
    • İnsan kaynakları yönetimindeki en son trendleri tartışın.
    • Bilgi teknolojisinin modern işletmeler üzerindeki etkilerini açıklayın.

İşletme Yüksek Lisans Yazılı Sınav Soruları

• Bir şirketin mali tablolarından kârlılığını, likiditesini ve finansal sağlığını nasıl değerlendirirsin?
    • Bir pazarlama stratejisi geliştirme adımlarını özetleyin.
    • Bir üretim sürecinin verimliliğini artırmak için kullanılabilecek yöntemleri tartışın.
    • Çalışan motivasyonunu ve çalışan bağlılığını artırabilecek HR uygulamalarını açıklayın.
    • Bilgi sistemlerinin işletme süreçlerinin iyileştirilmesinde nasıl kullanılabileceğini açıklayın.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • NBA'de olacak olman çok iyi. Umarım draft ederler kardeşim seni.
  • Konu güncel arkadaşlar.
  • Gun itibariyle girdim. Gireceklerin isine yarayabilir. Sorular su sekilde:

1) Bugune kadar ne yaptin? Kendini tanit?

2) Istanbul Universitesini nasil buldun? (Neden bu okulda yuksek lisans?)

3) Neden MBA yapmak istiyorsun?

4)Dersler hakkinda bilgin var mi? Ilgini ceken ders nedir?

ALES: 67
    Dil sinavina girmedim.
    Ortalama: 2,68

Sonucu tekrar yazarim.
  • dil sınavının etkisi ne kadar
  • quote:

Orijinalden alıntı: matthew__

dil sınavının etkisi ne kadar

10% Girmesende olur ama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xbreakx

quote:

Orijinalden alıntı: matthew__

dil sınavının etkisi ne kadar

10% Girmesende olur ama.

sonuçlar ne oldu usta
  • Ing ısletme mı turkce ısletme mı okudun ıstanbul unv nı nye tercıh ettn ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Desene beraberiz bu dönem :) Bende İstanbul üniversitesi inglizce iktisat mezunuyum (2010) Bu yıl ales e ve kpds e girdim. İstanbul üniversitesi İşletme İktisadı enstitüsüne başvurdum, kabul edildim ve cuma günü Finans a kaydımı yaptırdım. Avcılarda aynı binada olacak derslerimiz 24 eylülde başlıyor dersler, bu arada 17-22 eylül arası ders seçimi var unutma ( ders seçimi nokta otomasyondan yapılıyor ).

@Sevtap C,
    MBA konusunda İstanbul Üniversitesi Türkiye'deki en köklü okul. son zamanlarda popularitesi vakıf ve özel üniversiteler yüzünden azalmış olsada hala en iyisi denilebilir çünkü alanında en iyi eğitimciler burada.
  • Ben bu sene sectım Ist unv yı ısletme yı. Ama turkce sectım. Herkes de bıseyler soyluyo turkce sectım dye ondan sordum oyle. Hayırlı olsun sızın de ıns ben de yukseklısansımı yaparm

• quote:

Orijinalden alıntı: Sevtap C.

Ben bu sene sectım Ist unv yı ısletme yı. Ama turkce sectım. Herkes de bıseyler soyluyo turkce sectım dye ondan sordum oyle. Hayırlı olsun sızın de ıns ben de yukseklısansımı yaparm

Eğer ingilizce seçme imkanın olduğu halde türkçe bölümü seçtiysen yazık etmişsin. Çünkü iktisadın ve işletme teorisinin kurucusu batıdır ve tüm temel kaynaklar ingilizcedir. Herşeyi kaynağından öğrenme fırsatını tepmiş olursun.
  • Ing ısletme tutmuyordu ıst unv sınde onun dısında ozel ve sehırdısına falan bakmadım muhtemelen tutardı ama ben ıng okumak ıstemedm. Sayısalım ben bı de ısletmeyı zar zor yazdım cıktı bı de ıng sını hıc ıstemedm. Soyle dusundum hanı ılla ıng gerekyorsa muafıyet sınavına gırmem ya da kurslara gıderım kendmı gelıstrrm dedım. Bu bolum hakknda da cok bılgım yok acıkcası sadece olabılecegı mesleklere bakmıstım kpss ıle. Iktısat ıstyordum ısletme cıktı dye de uzulmstm.

• Bende sayılsal öğrencisiydim hatta düz lisede okudum. İstanbul üniversitesinin iktisadı diğer okullara göre farklıydı çünkü bizim okulda çok yoğun bir matematik, istatistik ve ekonometri dersi veriliyor. Yani sayısal çıkışlı biri için rahat geçiyor. İşletmede de aynı prensip uygulanıyor, endişelenmene gerek yok bence.
  • Iktısat dha sayısal agırlıklı dye gtmek ıstemstm ama ısletme cıktı. Ben sonuc gunune kdr muhendıs olcam dye dusunyordum bı de turkce ısletmeyı konusunda herkes bana terso olunca ıyıce uzuldum ya. 2. Sınava gırısımdı. 3. Kez gırmek ıstemedım bıktm cunku artk.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sevtap C.

Iktısat dha sayısal agırlıklı dye gtmek ıstemstm ama ısletme cıktı. Ben sonuc gunune kdr muhendıs olcam dye dusunyordum bı de turkce ısletmeyı konusunda herkes bana terso olunca ıyıce uzuldum ya. 2. Sınava gırısımdı. 3. Kez gırmek ıstemedım bıktm cunku artk.

İmzanda da yazmışsın beklentiler sadece üzer...
    tüm insanların ağzında şu şehir hurafesi dolaşır: Etrafta çok fazla iktisatçı ve işletmeci var o yüzden mezun olunca iş bulamazsın. Bu öylesine saçma ve cahilce bir bilgi ki söyleyenler düştükleri komik durumun farkında olmuyorlar.İstanbul üniversitesinde işletme okumak ve üzerine yüksek lisans yapmak seni binlerce işletme okuyanın önüne geçirecek. Ben bunun canlı örneğiyim. Ayrıca sorun para ise bu alandan mezun olduktan sonra alacağın maaşın bir sınırı olmayacak tecrübene ve kendini geliştirmene göre kimsenin aklına gelmeyecek maaşlara çalışabilirsin ancak bir mühendisin bunu yapması çok daha zor.Bence doğru yapmışsın için rahat olsun anne ve baban değil başkalarının söylediklerine sadece gül ve geç. Dersler başlayınca yapman gereken tek şey ders çalışmak. Arada bir çalışırsan orta seviyeli bir öğrenci olursun 2 günde bir tekrar yaparsan dereceye girersin. Kendini geliştirmek için araştırma yapar makaleler okursan hocaların gözüne girer dikkat çekersin.

• Ben o konuları astım kendı ıcımde. Baskalarını da takmyrm ısletme dynce dırek 2 yıllık mı dyolar kızıyrm ben hemen. Ist unv ısletme dyorm da. Sorun bu dgl bı arkadas da bnm gbı bu sene ısletme kazandı ama o ıng kazandı ben turkce. Bu konuda baya bı tartstık ıng dha ıyı falan dye. Ben de uzuldum bos terch yapms mı oldm Turkce sectım dye dusunmeye basladım Seneye de grmek ıstemedm. Turkce sectım dye yne kendımı gelıstremez mym ıng secenlerın onune gecemez mym kı ? Dert edılmesı gereken konu mu bu sence ?

• Kendini geliştirmekle ingilizce arasında bir bağ kuramazsın en azından öğreniminin ilk 2 yılı boyunca. Ama ingilizce öğrenirsen işletme bilim dalı konusunda en güncel konulara ilk elden ulaşır okur ve anlarsın. Takılıp kaldığın mevzu tamamen gereksiz çünkü çözümü olmayan birşey değil. Mesela bir arkadaşımdan bahsetmek istiyorum: Kendisi türkçe iktisat okuyordu bir yıl sıkı çalışıp notlarını yüksek tuttu ve ingilizce iktisada geçiş yaptı. Bu kadar basit işte. İşin en güzel yanı 1. yılda bunu yapmak çok kolay çünkü birinci yıl herkes salıyor kendini kimse ders çalışmıyor bir sene kendine dinlenme gezme izni veriyorlar. Herkesin az çalıştığı bir ortamda sen onlardan biraz fazla çalışarak çan sistemi sayesinde notlarını yüksek tutabilirsin.
  • Ben ıng olanına gecmek ıstemyrm ama.
    Turkce okuyarak bırseyler yapmak ıstyrm onların onune gecmek ıstyrm.
    Inat yaptm bıraz da kendıme.

• Bu arada anadolu cıkıslıyım ben ınglzcenın alasını gosterdıler 3. Snftan berı ıng gordum ben. Notlarm da cok ıyı ınglzceden. Kotu dglm ama ben bırseyı ogrenceksem anadılımde ogrenım ıng bılgısayar ya da baska dıl bana + olsun sonradan kursa gıdım kendmı gelıstrmek ıcın dyorum. Isletme de ne kdr oyle oluyo bılmyrm ama ben bunu ıstyrm. Sırf bu mevzu yuzunden seneye bıdaha sınava gırmeyı bıle dusundum ya .s

• Matthew_ : Kazandim.

Sevtap: Turkce idi benim MBA.

Alpay_86 : Kayit yaptirmadim :) Philips Morris'te is buldum Izmir'de. Buraya basvurucam.

Kendi okulumda Tarim Ekonomisi bolumu yuksek lisansini kazanmistim. Sonra Istanbul Uni - MBA kazandim simdi sira Ege Uni.'de hayirlisi...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.