Şimdi Ara

kısa bir oc sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • oc konusu uzun konu bilşiyorum ama kısa bişeyi anlamak istiyorum sadece: ram hızı ve cpu hızı birbirinden bagımsız çalışamaz mı? DRAM ..BY SPD disable yapılınca? bu durumda rami hiç arttırmadan cpuyu hızlandırmak neden sözkonusu değil? yani benim ramim ddr 667, o öyle kalsa ve ben cpuya yüklensem aynı şey değil mi? eğer ramle cpu bagımlı artmak zorunda ise, anakartımda (p5l-mx) cpu yu arttırdıjkça ram hızındaki olanaklar değişiyor, cpuyu 2000den 2600e getirip rami 533e düşürsem olmaz mı? böylece ramin kısıtlamasından kurtulurum.

E4400+asus P5L-MX(son bios)+2x1 kingston 667 hynix+asus 350w

• ram ve cpu kuzey köprüsü üzerinden haberleştiklerinden, kuzey köprüsünün sağladığı teknolojik imkanlar dahilinde, senkronize olarak çalışmak zorundadırlar. yani bağımsız olarak düşünemezsin ikisini.

ama dediğin gibi rami düşük bölenlerde (dediğin gibi 533 mhz mesela) kullanarak ram sınırlamasını aşabilirsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: StrangerXT
    ram ve cpu kuzey köprüsü üzerinden haberleştiklerinden, kuzey köprüsünün sağladığı teknolojik imkanlar dahilinde, senkronize olarak çalışmak zorundadırlar. yani bağımsız olarak düşünemezsin ikisini.
    ama dediğin gibi rami düşük bölenlerde (dediğin gibi 533 mhz mesela) kullanarak ram sınırlamasını aşabilirsin

Yönetici arkada$imizin dedigi tamamiyle dogru
    Kolay gelsin..
  • anladım. bu arada ben de biraz önce yeni işlemcim E4400 ü taktım ve hayatımda ilk kez oc yapmayı denedim. Burada okuduklarımla, önce rami hep düşük tutarak işlemciyi zorladım. benim anakartta cpu frekansı elle giriliyo, 315 e kadar çıktım ve cpu 3150de stabil çalıştı. daha çıkması için voltaja geldim ama biosta sadece auto, 1,2 ve 1,3 seçenekleri vardı, daha çıkamadım. Bu, anakartın sınırladıgını mı gösterir? Sonra cpuyu kendi hızına(2000)e getirip rami zorlayım dedim, 800ün üzerinde windows açılmadı. meory voltajdaki değerleri bilmediğim için autodan 1,9v a getirdim aynı şey oldu ben de default ayarlara döndüm. Şimdi beni sınırlayan ram mi, yoksa anakart mı? Ya da bu bir sınırlama değil mi, ramler 800 civarında çalışırken işlemcim 3150de çalışabiliyo, bu iyi mi? Bunu baska konu altına yazdım ama cevap gelmedi. teşekkürler

E4400 + asus p5l-mx + 2x1 kingston ddr667 hynix + msi 8600gt + 250gb seagate + asus 350w

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donurh -- 21 Ekim 2007; 3:20:09 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.