Şimdi Ara

Laptop Anakartı Çizildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Belli bir süre kullanmadığım laptopa SSD takarak tekrar hayat vermek istedim. İç temizliği yapmak için açtığımda oldukça tozlu görünüyordu ve nemden dolayı tozlar bileşenlere yapışmıştı. Özellikle anakartın alt kısmı çok kötüydü bu nedenle ilk kez komple sökmeye çalıştım. Tamamen sökmek biraz zahmetliydi. 2010 üretimi klasik bir laptop. Malzeme kalitesi çok iyi fakat sanki sökülmemesi için montajlanmış. Alt metal kısımla anakarta punto atılmış. Nasıl yaparım ederim derken anakartın kenar kısmından tıraşlayarak puntoyu boşa çıkarmaya çalıştım. Yorgunluğun da getirdiği dalgınlıkla falçatayla kartı çizdim. Nasıl böyle bir hata yaptım inanamıyorum moralim çok bozuldu. Haliyle laptop açılmıyor bip sesi var başka bir şey yok.

Resimde görüldüğü gibi iki veri yolu kesildi. Bunu kurtarabilir miyiz? Böyle bir durumun çözümü varsa tamirciler nasıl bir fiyat talep eder? Ucuza yapacaklarını düşünmüyorum.
    Tam en ihtiyacım olduğu dönemde büyük hevesle aldığım SSD ile yeni bir laptop almış gibi mutlu hissederken böyle bir olay yaşadım. Kendi imkanlarımla lehim yaparak becerebilir miyim acaba?
    Laptop Anakartı ÇizildiLaptop Anakartı ÇizildiLaptop Anakartı Çizildi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 08arnavut08 -- 20 Aralık 2019; 20:34:31 >

• Benzer sorun masaüstü anakartımda var, çözüm varsa bende hayata geçireyim, takipteyim..
  • Geçmiş olsun. Eliniz lehim işlerine yatkınsa kopan veri hatları üzerindeki yeşil tabakayı dikkatli ve yavaşça falçata kesiğinin her iki tarafından 3 er mm kazıyın (bakır tabaka görünene kadar) sonra kopan hatları az miktarda lehimle birleştirin. Dikkat edin iki paralel hat birbirine kaynamasın.

Eliniz yatkın değilse herhangi bir elektronikçi de bu işi yapabilir.
  • Hocam yollar çok ince olduğu için bence hiç bulaşmayın. Götürün bir tamirciye ufak bir meblağ karşılığında halleder.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.