Şimdi Ara

LCD TV aldım...Hangi testleri yapmalıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni bi lcd TV aldım. Haftabaşında getirip kurulum yapacaklar. Servis getirip kurduktan sonra, fiziksel olarak kontrol etmekten başka (sağında solunda çizik varmı? teşhir malı mı? vs...) bunun dışında hangi testleri yapmalıyız?

ilk aklıma gelen ölü piksel testi. bunun için farklı 1-2 program buldum. bu programları nasıl kullanacağız? yani tv'ye görüntüyü verip, değişik renkleri (beyaz, siyah, kırmızı vs...)nasıl göreceğiz?

bunun dışında hangi testleri yapabiliriz?

• Değişik renkleri tv'ye yolladıktan sonra iş senin gözlerine kalıyor. Yakından her renkte, dikkatlice tüm ekrana bakar incelersin. Değişik renklerle denemeler yapılmasının maksatı, ölü pixelerinde çeşitleri olması. Kimisi beyaz ışık saçar bu yüzden en güzel siyah ekranda belli olur vs.

Diğer yapılması gereken şey, teşhir ürünü olduğunu sadece çizik var mı diye bakarak anlayamazsın. Servis gelmeden önce tv'nin marka ve modeline göre çalışma süresi nasıl tespit ediliyor öğrenirsen, bu süreye bakıp daha net bir karar verebilirsin.

Üçüncü nokta da, yine senin gözlerine kalıyor. İzlemeyi düşündüğün farklı görüntü kaynakları varsa, servis gitmeden beraber 5-10 dakka izleyip seni memnun edip etmediğini görmende fayda var. Çünkü ölü pixel yoktur, teşhri ürünü değildir ama atıyorum arka ışık sızması problemi vardır vs.

Aklıma gelenler bunlar..

• arka ışık durumunu kont. etmelisin(backlight bleding sanırım böyle yazılıyor)siyah ekranda arka ışıgın cok olmamasına dıkkat et bence,ve dip gürültüsü diye tabir edilen bir arıza var ben bunu yaşadım tv değişime girecek,tv nin sesını ıyıce kıs ve kulagını hoparlore yaklaştır hic bir ses duymaman lazım,gunduz belli olmuyor ama gece kısık sesle ızledıgın zaman rahatsız ediyor..
  • tavsiyeler için teşekkürler arkadaşlar,

backlight bledding nasıl bir problemdir. daha önce hiç görmediğim için nasıl farkına varılır bilmiyorum. nasıl görürüm?
  • karanlık görüntülerde,ekran simsiyah olmaz,florasan ışığı panelin bazı bölgelerinden sızarak parlak ve bulutumsu görüntü oluşturur.
  • Ölü piksel ,Back light ve Servis menüsünden çalışma zamanına bakın bunlar çok önemli.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.