Şimdi Ara

Led Driver Devresi Yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ekte resimde gördüğünüz üzere ledleri sabit akımda sürmek için basit bir devre kullandım. Ledin bir tanesi emiterden sonra çünkü pcb üzerine o şekilde uyuyor. Devrede 8 adet seri led kullandığımda sorun olmuyor, yani r2 direncine gerek kalmıyor ve transistör ısınmıyor. Fakat bana yeterli olan 6 led. Lakin 6 led kullandığımda 70 ohm veya 7 led kullandığımda 33 ohm civarı direnci eklemem şart yoksa transistör aşırı ısınıyor. Beslemem 24VDC sabit gerilim kaynağı. Anlamadığım transistör (bc817) 500mA 40V luk bir npn transistör. Fakat 6 led olduğunda bu ısı neden böyle artıyor. Ledlerin her biri ortalama 3V (at 100mA). Kararlılık için base geri beslemeli yaptım. Base ve toprak arasındaki gerilim 9V civarında gösteriyor. 7 led ve 33 ohm direnç ile 6V civarında. Transistörün datasında VBE max 5V denmiş. Bu sıkıntı yaratır mı? Ve bu ısınma sorununun sebebi fazla gerilimin transistör üzerinde harcanmasından mı kaynaklanmaktadır? 6 led ve 70 ohm direnç ile yapınca bu sefer transistör normal ısıda iken direnç aşırı ısınma göstermekte nede olsa 9V ve 90mA yarım wattın üzerinde bir değere tekabül etmekte. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxmetalizm -- 2 Haziran 2014; 22:24:09 >

• Fakat bu durumda akım çok düşmekte. Akımı yükseltmek için R2 yi çok düşürmem hatta kaldırmam gerekebilir. Bu durumda transistör ısınacak. Buna bir çözümün var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxmetalizm -- 2 Haziran 2014; 22:24:31 >
  • Öncelikle ilgin için teşekkür ederim.
    Fiyatı itibari ile kullamam gereken transistör bu. Zaten dediğim gibi max 500mA lık bir devre elemanı. Tam olarak yapmak istediğim 24V sabit gerilim altında 6 adet seri led ten 90-100mA akıtmak.
  • İnternette darlington bağlantılı bir devre buldum. Fakat Devreyi 95mA için tasarladığımızda formulasyona göre 190ohm 1.5W gibi bir değer çıkıyor. Devreyi alu pcb üzerinde smd olarak yapacağım ve böyle yüksek wattlı direnç kullanamam. Bu devrede R direnci iptal edilip akım sadece 2k2 direnci ile ayarlanıp sürülemez mi? (Devre 24V olacaktır.)

Sabit gerilim ve sabit akımlı led devresi

R direncinin değeri led akımının 0,5 ile bölünmesiyle bulunuyor.
    R (Ω) = I (mA)/0.5
    R direncinin güç değeri ise;
    P (W) = I2 (A) x R (Ω)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxmetalizm -- 2 Haziran 2014; 22:28:34 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.