Şimdi Ara

Lm 338T ile 5a Ayarlı Güç Kaynağı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
5.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • hayır şimdi ben bu lambayı 20watt değilde 10watt la çalıştırmak istiyorum yani 0.8 amper çeksin . Dc motorda da aynısını yaptım 10ohm direnç olmasına rağmen normalde 13-12 / 0.1 A 10OHM maks 0.1a çekmesi lazım ama motoru zorladığımda 1 amperi görüyor direnç ısınıyor.
  • Kusura bakma nette sürekli bulunamıyorum, biraz geç oluyor cevaplar.

Thepope sanırım watt problemi var, ısınıyorsa direncin wattı düşüktür. Aslında bu devre akımı sınırlamak için tasarlanmamış, seri direnç ile bunu yapmak o kadar da stabil bir yöntem değildir. Biraz daha uğraşayım kesin sonuçlar için.

Kullandığım devre bu, LM350 yerine LM338 var.

Lm 338T ile 5a Ayarlı Güç Kaynağı

Saygılar...

• cyborg1981 kullanıcısına yanıt
    ne kusuru o kadar ilgilendiniz teşekkür ederim.

Bende aynı devreyi yapıcam zaten sadece girişte bir doğrultma devresi var birde çıkışta 2 kondansatör var.
  • Ben de girişe 6A köprü diyot ve 4700uF ile doğrultmaç yaptım. 35W trafo ile 5,5A aldım.

50W civarı 24V tarafo çok iyi olurdu. 35W da gerekli amperi sağlıyor ama yine de 50W daha iyi olurdu.

Şu an ses sistemimi 12V / 2,6A aküyle besliyorum boşalsın diye; çünkü şarja bağlıyacağım. : ) Akü devreden kaç amper çekiyor ona bakacağım.
    35watt trafo 5.5 amperi vermesi için yaklaşık 7voltta olması gerekmiyor mu ? Bende 6a köprü koymayı düşünüyorum ısınıyor mu ?

Bir de şöyle bir voltmetre var bunu devreye eklemeyi düşünüyorum beslemesinide nasıl olsa 7812 var ordan yaparım.

urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/voltmetre-avometre-motorsiklet-aku-olcer-0-100v-115726039

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrtYlmzz -- 3 Haziran 2014; 15:30:31 >
  • Trafo esnek bir yapıya sahiptir. Çıkışı yanlışlıkla kısa devre olmuş bir trafoyu halen kullanmaktayım. Bu demek değil ki; çıkışları kısa devre olan trafo bozulmaz, bozulur ama onun da bir sınırı var. 5,5A çekmekle trafoyu biraz daha zorlamış oluruz. kontrol altında tutmak iyi olur.

18-19V / 3-6A adaptörler verebildikleri amperden daha fazla amper çektiğimde kendini kapattığını gördüm. Kapatmayıp kendini öldüren adaptörler de vardır elbet.

Bu arada kablolar da önemlidir. sıcaklığına uygulama sırasında bakmak lazım.

6TL diyor, almaya gönlünüz varsa alıp deneyabilirsiniz, muhtemelen çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 3 Haziran 2014; 16:32:06 >
    Şuan şemayı çizdim bu potansiyometrenin 2 bacağını birleşik mi yapmalıyım yok sadede 1-3 bacağını mı kullanayım devre şemasında orta bacak boşta görünüyor.
  • 1 ve 3'ü kullanırsanız ayar yapmaz, orta ucu şaseye bağlamanız gerekir. 1 ve 3 kendi arasında yer değiştirebilir. O zaman azalıp çoğalma yönü değişir.
    Tamam saolun birde bu Ares'te 6a diyotun bacakları 100th 100th yoldan 5 amper akım geçebilir mi ? benim yolları en az kaç ile çizmem gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrtYlmzz -- 3 Haziran 2014; 16:45:04 >
  • Benim devredeki yollar 60th gibiydi galiba, sorun olmadı. O zaman sizinki hayli hayli yeter. Yol kalınlıkları hakkında pek bilgim yok. Olabildiğince kalın yapıyorum.

Çıkmam gerekiyor, iyi günler.
    İyi günler teşekkürler.
  • ben yaptım bu devreyi büyük kılıflı olanı alırsanız ısınma biraz daha az oluyor ama sürekli akım çekecekseniz soğutucu + fan kullanın çok ısınıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Muhibbi- M kullanıcısına yanıt
    Fan kullanıcam zaten. Lm338k dan haberim var fakat Lm338T 3 lira Lm338K 15 lira.
  • Herkese selamlar;

Şarj devresi 338 ile yapıldığı için arkadaşın konusuna yazayım dedim.

6V/4A ve 12V/7A iki tane akü var. Bunları şarj etmek için devreye bağlıyorum ama hiç akım çekmiyorlar, sıcaklaşan hiçbir şey de yok. Aküler çok eski ama 6V olan o kadar eski değil.

12V akü 1,5V, 6V akü ise 3V gösteriyor.

Akım çekmiyor olması akü içerisinde açık devre olduğunu mu gösterir? O zaman nasıl oluyor da voltaj görünüyor?

Saygılar...
    aküler ölmüş sanırım.
  • Ölmüş olması olasılığını düşünüyordum da belki az da olsa zorlar diye düşümnüştüm. Hiç akım çekmemesi biraz acayip geldi.

Teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.