Şimdi Ara

meb kitabı ile ösym

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
3
Favori
6.980
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar malum çoğu konudan formüller falan kaldırıldı.ösym ile meb kitabı paraleldir heralde,kitap dışındakilerini sormazlar demi? Şapa oturmayalım sonra

• Hocam örnek veriyorum, ders kitabında adı geçen bileşiğin a, b, c özelliklerine yer verilir d özelliği atlanır; LYS 'de d özelliği çıkar, a, b ve c özellikleri sorulmaz. Sonuç olarak ders kitabında olmayan, müfredatta olan bir durum söz konusu olur mu, evet olur.
    Müfredatta demiş, anilinin yapısı, özellikleri, kullanım alanlarına değinilir. Ders kitabında şiddetli toksik etkisinden bahsedilmiş; deri boyamacılığı, fotoğrafçılık, matbaacılıkta kullanıldığı söylenmiş. Anilin ek olarak parfüm üretiminde de kullanılıyor, ama ders kitabında bu özelliği yok. Müfredatta var mı? Var. LYS 'de yukarıdaki bileşikle ilgili der; Anilin olarak bilinir, parfüm yapımında kullanılır, katran eldesinde kullanılır der. Hangileri doğrudur diye sorar. Ders kitabından çalışan öğrenci için cevap yalnız 1 olması lazım, çünkü ders kitabında olmayan bir şeyi soramazlar. Ama cevap 1 ve 2 olur. Nerede kitapta geçmeyen BİR ŞEY YOK ifadesinin doğruluğu?

Dediğin gibi müfredat ders kitabına yansır, ama ders kitabında müfredatın hepsini kapsayan bilginin olduğu garantisi yok ki. En başlangıçta bilmem kaç tane yayın ders kitabı örneği gönderiyor, içlerinden en uygun olanı resmi ders kitabı olarak seçiliyor. Hazırlayan sonuç olarak dışarıdan bir yayınevi.
    Ders kitabında olmayan bilgi sorulamaz, her öğretmen bunu biliyor zatene katılmıyorum. Öğretmenlere bahsettiğim müfredat gönderilir, önerilen ders saatleri orada yazar, hangi konuların anlatılacağı, anlatılmayacağı orada yazar. Öğretmen ona göre dersini anlatır.

Yani sonuç olarak, ders kitabında yazmayan bir bilgi LYS 'de karşınıza gelirse şaşırmayın, müfredat ayrı, ders kitabı ayrıdır.
    30/30 hedefi olmayan için ders kitabı yeterlidir ama 30/30 hedefi olanların müfredat ile ders kitabının farklılıklarına bakmasında yarar var.
    MEB zaten sıkıntılı kurum, adamlar halkalı bileşiklerde cis-trans izomerisine yer verilmez diyor müfredatta. Gidip kazanım kavrama testlerinde halkalı bileşiklerdeki cis-trans izomerisini soruyor. MEB 'de durum buyken, ÖSYM' nin sağı soluna hiç belli olmaz hocam
  • Aynen ben de merak ediyom

Meb kitabını çalışsak

Yeterli olur mu?

Meb dışında bilgi sormazlar demi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aynen yav bende merak ediyorum... Edebiyat icin falan meb yeterli mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siz işinizi sağlama alın son saniyede neler oluyor ülkede

• meb kitabından farklı bir şey soramazlar. müfredatı onlar belirliyor zaten. ve tüm liselere yayıyorlar. tüm liselerde aynı müfredat görüldü kafasıyla sorular hazırlanıyor.
  • Sizin bakmanız gereken ders kitabında neler var neler yoktan ziyade, müfredatta neler var neler yok. Müfredat ile ders kitaplarında anlatılanlar birebir aynı şey değil. Yani demek istediğim meb kitaplarında olmayan bilgiyi soramazlar diye bir şey yok. Dokümanlardan aratıp bulun bizim müfredatı. Merak ettiğiniz konuları irdeleyin, hangi bölümleri dahil; hangi bölümleri dahil değil diye.

meb kitabı ile ösym

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• sakultasaian kullanıcısına yanıt
    mufredat zaten ders kitabina yansir hocam. her seyin belli bir duzeni var. yasal olarak mufredat ders kitabidir. ders kitabinda olmayan bir sey sorulamaz. her ogretmen bunu biliyor zaten. sadece sorular zorlasir kolaylasir. yoksa kitapta gecmeyen bir sey yok.

• Hocam örnek veriyorum, ders kitabında adı geçen bileşiğin a, b, c özelliklerine yer verilir d özelliği atlanır; LYS 'de d özelliği çıkar, a, b ve c özellikleri sorulmaz. Sonuç olarak ders kitabında olmayan, müfredatta olan bir durum söz konusu olur mu, evet olur.
    Müfredatta demiş, anilinin yapısı, özellikleri, kullanım alanlarına değinilir. Ders kitabında şiddetli toksik etkisinden bahsedilmiş; deri boyamacılığı, fotoğrafçılık, matbaacılıkta kullanıldığı söylenmiş. Anilin ek olarak parfüm üretiminde de kullanılıyor, ama ders kitabında bu özelliği yok. Müfredatta var mı? Var. LYS 'de yukarıdaki bileşikle ilgili der; Anilin olarak bilinir, parfüm yapımında kullanılır, katran eldesinde kullanılır der. Hangileri doğrudur diye sorar. Ders kitabından çalışan öğrenci için cevap yalnız 1 olması lazım, çünkü ders kitabında olmayan bir şeyi soramazlar. Ama cevap 1 ve 2 olur. Nerede kitapta geçmeyen BİR ŞEY YOK ifadesinin doğruluğu?

Dediğin gibi müfredat ders kitabına yansır, ama ders kitabında müfredatın hepsini kapsayan bilginin olduğu garantisi yok ki. En başlangıçta bilmem kaç tane yayın ders kitabı örneği gönderiyor, içlerinden en uygun olanı resmi ders kitabı olarak seçiliyor. Hazırlayan sonuç olarak dışarıdan bir yayınevi.
    Ders kitabında olmayan bilgi sorulamaz, her öğretmen bunu biliyor zatene katılmıyorum. Öğretmenlere bahsettiğim müfredat gönderilir, önerilen ders saatleri orada yazar, hangi konuların anlatılacağı, anlatılmayacağı orada yazar. Öğretmen ona göre dersini anlatır.

Yani sonuç olarak, ders kitabında yazmayan bir bilgi LYS 'de karşınıza gelirse şaşırmayın, müfredat ayrı, ders kitabı ayrıdır.
    30/30 hedefi olmayan için ders kitabı yeterlidir ama 30/30 hedefi olanların müfredat ile ders kitabının farklılıklarına bakmasında yarar var.
    MEB zaten sıkıntılı kurum, adamlar halkalı bileşiklerde cis-trans izomerisine yer verilmez diyor müfredatta. Gidip kazanım kavrama testlerinde halkalı bileşiklerdeki cis-trans izomerisini soruyor. MEB 'de durum buyken, ÖSYM' nin sağı soluna hiç belli olmaz hocam

• sakultasaian kullanıcısına yanıt
    hocam bu anlattığınızın şuana kadar yaşanmış örneği var mı? varsa yollar mısınız. yani meb kitabında olmayıp çıkmış bir soru. varsa da büyük ihtimal fizik kimya biyolojide olur. matematik geometriden olacağını sanmam.
  • Söylediğinize katılıyorum, matematik ve geometride olacağını sanmıyorum aynı şekilde fizikte de rastlanılmaz ama kimyada ve özellikle biyolojide ihtimal dahilinde. O da en fazla 1 soruda sorulabilir; çok çalışanla çalışanı ayırt etmek için.

Hiç detaylı araştırmadım hocam, yaşanmış örneği büyük ihtimalle de yoktur, bilemiyorum. Benim anlatmak istediğim nokta zaten ders kitabında olmayan bilgi sorulamaz ifadesinin yanlışlığı. Sorabilirler, sordukları zamanda biz müfredatta bu şekilde belirttik. Müfredat dışı değildir bu soru diyerekte işin içinden çıkarlar.
    Şuan zaten organik kimya müfredatı adlandırma, kullanım alanı üzerine gözüküyor. LYS 'de nasıl olacak merak konusu. 2-3 soruda bileşikle ilgili 5 madde verip kaç tanesi doğrudur tipi soru soru sorulursa, net ortalamaları taban yapar

• quote:

Orijinalden alıntı: sakultasaian

Söylediğinize katılıyorum, matematik ve geometride olacağını sanmıyorum aynı şekilde fizikte de rastlanılmaz ama kimyada ve özellikle biyolojide ihtimal dahilinde. O da en fazla 1 soruda sorulabilir; çok çalışanla çalışanı ayırt etmek için.

Hiç detaylı araştırmadım hocam, yaşanmış örneği büyük ihtimalle de yoktur, bilemiyorum. Benim anlatmak istediğim nokta zaten ders kitabında olmayan bilgi sorulamaz ifadesinin yanlışlığı. Sorabilirler, sordukları zamanda biz müfredatta bu şekilde belirttik. Müfredat dışı değildir bu soru diyerekte işin içinden çıkarlar.
    Şuan zaten organik kimya müfredatı adlandırma, kullanım alanı üzerine gözüküyor. LYS 'de nasıl olacak merak konusu. 2-3 soruda bileşikle ilgili 5 madde verip kaç tanesi doğrudur tipi soru soru sorulursa, net ortalamaları taban yapar

valla hocam bu sene muamma gelecek sene bence mega muamma :D her şey birbirine girdi bence mebde artık ne yapsak diye karar veremiyor :D evrim konusu o kadar müfredat dahilindeydi adamlar bir anda çıkarma kararı aldı :D her sene farklı bir şey deniyorlar bir düzenli sistem bulamadık :D o yüzden bu söylediklerinize de inanırım. tabi böyle bir şeyin mantık olarak olmaması gerekiyor ama meb işte bu beklersin :D

• quote:

Orijinalden alıntı: sakultasaian

Sizin bakmanız gereken ders kitabında neler var neler yoktan ziyade, müfredatta neler var neler yok. Müfredat ile ders kitaplarında anlatılanlar birebir aynı şey değil. Yani demek istediğim meb kitaplarında olmayan bilgiyi soramazlar diye bir şey yok. Dokümanlardan aratıp bulun bizim müfredatı. Merak ettiğiniz konuları irdeleyin, hangi bölümleri dahil; hangi bölümleri dahil değil diye.

meb kitabı ile ösym

mantıklı AMA netten arattığımda en günceli 2013 buldum sanırım müfredat 13 yılından itibaren değişmişti

• Gençler bu organik bileşiklerin kullanım alanları çıkıyor mu?Ben onlara hiç çalışmadım o sorularada genelde cevap anahtarından baktım.Gerekirse son hafta gözden geçiririm diye düşünüyorum?Sizce?
  • hmmm

https://eksisozluk.com/entry/68762037

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E1825AD4A -- 12 Haziran 2017; 1:53:32 >
  • üzdü
  • :D

• Güvenmemek lazımmış

• quote:

Orijinalden alıntı: alimmm78

Aynen ben de merak ediyom

Meb kitabını çalışsak

Yeterli olur mu?

Meb dışında bilgi sormazlar demi

Olur da gerekli gereksiz bilgileri ayırt edemezsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JampolPapa

hmmm

https://eksisozluk.com/entry/68762037

Yukarı

Entry silinmiş ama söyleyelim; eski müfredat bu sitedeydi:https://ttkb.meb.gov.tr/
    2013 yılında değişmişti en son.

Şimdi buraya (http://mufredat.meb.gov.tr/Programlar.aspx) alınmış ama 2018-2019'dan itibaren uygulanacak deniliyor, yani 2013 müfredatında ne varsa, bu yıl herkes sorumlu o konulardan (o pdf'leri nereden bulursunuz bilemiyorum)

İşin ilginç tarafı ise şu anki meb kitaplarıyla yeni kabul edilen müfredatın da uyuşmaması. Kitapların başında 5 yıllığına kabul edilmiştir yazıyor.
    Kısaca klasik Türkiye halleri. Önemli, önemsiz her şeyi çalışmak zorundasınız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.