Şimdi Ara

Metal ve Rockculara bir soru??? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
2.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: -strider-

quote:

Orjinalden alıntı: Baha_RIP

quote:

Orjinalden alıntı: pandacuum

quote:

Bana gitaristin,davulcunun,yada başka enstruman çalan bi kişinin hangi seviyeye ulaşmak istediğini söyleyebilecek biri var mı?
    Daha sonra bilenlere 2. bir sorum olucak?

çalan elemana göre değişir bu.ben hiçbişey çalmıyorum ama mesela gitarı karı götürmek için çalanlar da var.onların ulaşmak istediği seviye ztn belli.
    gerçekten çalmak isteyenler için bi seviye yoktur.sürekli kendini geliştirir.
    bateristse daha hızlı olmaya çalışır fln.niye sordunki?en üst seviye fln yoktur yani.hep daha iyisi vardır

bence de çalanj elemana göre değişir...
    mesela benim arkadaşım bateri çalıyor ve bateriyi hem zevk için hemde birilerine yatişmek için çalıyo...
    ben de gitar çalmaya çalışıyom ama ben sadece zevk, bir uğraş olsun diye çalıyom...
    yani "keşke James Heitfeld gibi çalabilsem" demiyom...
    sadece zaman geçirmek için çalıyom...
    bu arada "bomert" arkadaşımıza tamamen katılıyorum...
    insan hiç bir zaman doymaz...
    her zaman daha fazlasını ister

Jazz sevıyesıne ulasmak ıcın calısır.cunku bu işin duvarı o ondan sonrası yok!!
    Jazz da kendini ilerletmeye calısır ama omur kısa gelıyo

ömür biter jazz bitmez

• quote:

Orjinalden alıntı: CanTuran

Lars urlich günde 6 saate yakın çalışıyomuş. Var gerisini sen düşün

az...Büyük bateristler genelde en az 8 saat çalışıyorlar.Formu koruma olayı bateride daha zor haliyle...Hareketleri kavrama yanında kaslarda önemli...

Son noktaya kadar çalışır hepsi..Yarıda kesmişse çalışmayı ya sıkılmıştır ya da onun seviyesi kız kaldırmak için vardır...Zaten onlara seviyesiz diyoruz...
  • quote:

o zaman 2.soru;
    neden metalciler yada rockcular madem bu muzıklerı ovuyolar bı sızın gıbı degılız muzıkten anlarız dıyolar!
    demek jazz hiç dınlememısler dınleselerdi rock ve metali bize ovmezlerdi sanırım???
    haksızmıyım acaba arkadaşlar???cunku rock ve metal cok basıt bı muzık turu jazz ın yanında!!!

Hayatımda duyduğum en saçma cümlelerden biri...Kaldıki genel olarak bateri ve bass lar üzerine kurulu bir türün bütün müzik aletlerini kullanan bi türden daha komplex olduğunu iddaa etmen saçmalıktır...Metal müzik her türlü müzik aletini kullanabilir fakat jazz doğası gereği bu iki enstrüman üzerine yoğunlaşır...

Başka bir şeyde lütfen metal ve rock kavramlarını birlikte kullanma...Aralarında oldukça fark var..Kaldıki eğer rock ı metal in yavaş hali gibi düşünüyorsan zaten bırakalım bu konuyu...Farklı türlerdir farklı şeylerle ilgilenirler farklı bi işlenişi ve teması vardır ikisininde...

Hepsi bir yana senin bir müzik türünü başka bir türün yanında "basit" olarak değerlendirmen için her iki türüde hakkı ile bilmen lazım ki hiç ama hiç sanmıyorum senin metal müzik hakkında yeterli seviyede bilgin olduğunu..

Ha jazz seversin orası ayrı fakat onu bu şekilde başka bi türe karşı değerlendirmen saçma hatta komik bir durum bu yüzdende sadece gülüyorum...

• quote:

o zaman 2.soru;
    neden metalciler yada rockcular madem bu muzıklerı ovuyolar bı sızın gıbı degılız muzıkten anlarız dıyolar!
    demek jazz hiç dınlememısler dınleselerdi rock ve metali bize ovmezlerdi sanırım???
    haksızmıyım acaba arkadaşlar???cunku rock ve metal cok basıt bı muzık turu jazz ın yanında!!!

arkadaşım hiç bi metal ya da rock dinleyicisinin jazz,klasik müzik,türk sanat müziği vs... gibi müzik türlerine eleştiri yaptığını gördünmü?ben yapmam.çünkü hepsinde bi kalite ve en azından emek vardır.ama pop,rap vs.. gibi hiç bi özelliği ve enstrumanı olmayan,emek harcanmamış türleri eleştiririm. ayrıca rock-metalin jazz yanında basit bi müzik türü olduğu sonucunu nerden çıkardın hiç anlamadım?sen jazz dedi diye öyle mi olacak?bu türe bağlı değil yapana bağlıdır.çok zor ve basit müzik yapan rock-metal grupları olduğu gibi jazzda da aynısıdır olay.ayriyetten zor olanı çalmak her zaman daha iyidir gibi bi mantık da yanlış.bazı black metal grupları çalması imkansız gibi görünen ama melodik olmayan birbirini tekrar eden riffler kullanıyo ama daha basit ve kulağa hoş gelenleri tercih ederim

• quote:

Orjinalden alıntı: Doruk HOŞVER

quote:

Orjinalden alıntı: Gerko

James için dediklerin doğru olabilir ama Kirk dünyanın en gitaristinin öğrencisiydi ve şimdi de kendisi bence dünyada ilk 3'de . ŞArkı sonlarındaki soloları tek kelimeyle mükemmel

quote:

Orjinalden alıntı: dakid

neden herkes james yada kirk diyor anlamadım bunları elli kere cebinden çıkaracak adamlar var mesele enstrüman ve virtiözlük olunca...
    bende bi gitarist olarak bunun sınırı olmadığı kanısındayım insanın gözü hep daha yukarda oluyor ve kusursuz çalmaya çalışıyorsun ama yeteneğin buna bir yere kadar izin veriyor. her gün 8 saat egzersiz yapan herkes piyano virtüözü olamıyor mesela...

Senin o dünyanın en iyi gitaristi dediğin adam (Joe Satriani) Kirk için en kötü öğrencimdir der ve kime sorarsan sor (Metalden anlayan kişiler olsun) Kirk'ün iyi gitaristlerden bahsedilen muhabbet bir ortamında adı bile geçmez. John Petrucci, Steve Vai, Malmsteen gibi isimler varken gidip Kirk'ten bahsediyosunuz. Hele James diyenlere anlam veremiyorum adam Riff atıyo sadece. "Kirk kadar iyi olamayacağım" der her zaman ve Kirk'ün de aslında ne olduğunu yukarıda yazdım.

Gelelim bateri olayına. Lars Ulrich'e. Şöyle bi aratın bateri ile ilgili Topic'leri. En son açılan en iyi baterist Topic'inde Lars için yazılanları okuyun. Ben söylemiyorum çünkü bateriden anlamam. Lars hakkında hüküm vermek bana düşmez.

Bu arada arkadaşın biri hep bi seviye belirleyip o noktaya ulaştığını ve sonra başka bir seviye belirlediğini, bu şekilde başarılı olduğunu yazmış. Şu anda dinlediğim zamanın en iyi gitaristlerinden Petrucci de bu seviyeye aynen bu şekilde gelmiştir. Yani bu şekilde çalışmak çok güzel.

1- James hettfield için sadece riff atıyor demişsin kendisi dünyanın EN İYİ riff atan gitaristidir denebilir kolayca...Bunu Mustaine dahi onaylamıştır..
    2- Kirk satriani nin en kötü öğrencisidir oke...Petrucci kirk ten iyi çalar oke...Fakat merak ettiğim sen Kirk gibi bi gitaristi eleştirebilcek seviyedemisin..Yani o noktaya geldin durum o mu yani??
    3- Kirk Hammett i Steve vai ve Malmsteen ile kıyaslamışsın..Yaşayan en büyük 5 gitardan 2 siyle???
    4- Petrucci yi övmüşsün fakat o da ilk 5 e zor girer...
    5- Lars Ulrich i bir baterist olarak düşünürsen evet yaşayan en büyük metal grupları arasında pekte iyi bi yerde değil...Bir müzisyen olarak düşünürsen hiç biri eline su dökemez git istediğin metal sitesinde Lars ın "Müzikal" yeteneğini araştır..Ardından bana gitar riff lerinin yeri, riff in kendisi, solo nun yeri ve kendisi ile oynayıp hemen hemen tüm şarkılardaki bass ları yazan başka bi baterist göster...

• Jazz'ı metlle kıyaslamakla zaten büyük bi hata yapmış arkadaşımız.

Jazz bir doğaçlama ürünüdür. O an aklına gelen melodiyi çalar jazz müzisyenleri. belirli notaları yoktur. hepsi birbirinin ritmine ayak uydurarak ahenk oluştururlar. Yani Jazz müzik türleri içinde Canlı olarak tabir edebileceğimiz bir türdür.

Metal(ve diğer müzik türleri) ise önceden tasarlanır yazılır çizilir. Sonra hayata geçirirlir.
  • arkadaslar cok ozur dilerim hiç bir sey yazmayacaktım ama burada gecenin bu vaktinde kafayı yiyecegim...Kim kimden iyi kim daha kotu anlayamadım ben kim ilk bese giriyor ilk besi kim belirliyor onuda hiç anlamadım. Jacques lucifer yada jimmi smith dinleyen warsaki aranızda ( ikiside jazz da onculerdendir) nasil iki enstruman ile calınır diyebiliyorsunuz yada dinleyenler buna nasil izin verebiliyor onu anlayamadım neyse onu gectim..Herkes idollerini bir biri ile karsılastırıyor benim ki seninkini dover seviyesinde bir munakasa geciyor aranızda onada hayret ettim bahsettiginiz isimlerinde hepsi kendi dallarında onderlerdir kucuk yasta yetenekleri ile (vede farklılıkları ile) yasıtları araından sivrilmiş insanlar.. (metallica grubu mensuplarını ayrı tutuyorum (ama arada sırada cok guzel melodiler cıkardıklarını inkar etmeden) ayrı tutuyorum cunku diger ismi gecen insanlar gibi farklılık yaratmıs degiller (teorik olarak) Bu arada john petruccinin farklılıgı genelde jazz muzikte kullanılan dorian vede mixolodian tarzı gamları rock teknikleri ile calmasıdr bana kalırsa degişikligi budur dikkat ederseniz (tabiki enstrumantal parclarını dinlediyseniz) (liquid tension experiment)..yingwie ise daha tutucu bir tarz olan baroque muzigi yinekendi teknigi vede yorumu ile calar..onuda dinlemesi cok keyiflidir ikisininde digerinden ustun olma konusunda bir telası oldugunu zannetmiyorum .lutfen bu kim adha iyi kim ilk beste mevzularına kafanızı takmadan kendinize en yakın buldugunuz insanın izinden mumkun oldugu kadar kopyası olmamaya calişarak ilerleyin benim size tavsiyem budur. Tartısmayı bolduysem ozur dilerim kolay gelsin...

• bi gitarist sanırım bi jimi hendrix seviyesinde çalmak bi davulcuda ringo star seviyesinde çalmak isteyebilir. tabii ister de çalabilir mi o tartışılır...tabii bu isimler değişebilir benim aklıma gelen iki virtüöz bunlar
  • bi gitarist için bence hedef hendrix gibi olmaktır
  • yaw arkadaslar ne uzatiyosun gitarda da davulda da bir numara benim beni ornek alin
  • Bence bir gitarist Erkan Oğur'uörnek almalıdır................. Ya da Stu Hamm
  • Kirk iyi bir gitaristtir . Kimse çamur atmasın

Ayrıca Lars'dan daha iyi dediğininiz adamlarda [ Mike vs. ] müzik kulağı , ritim yok . Sadece hızlılar o kadar
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cernunnos

quote:

o zaman 2.soru;

Hayatımda duyduğum en saçma cümlelerden biri...Kaldıki genel olarak bateri ve bass lar üzerine kurulu bir türün bütün müzik aletlerini kullanan bi türden daha komplex olduğunu iddaa etmen saçmalıktır...Metal müzik her türlü müzik aletini kullanabilir fakat jazz doğası gereği bu iki enstrüman üzerine yoğunlaşır...

Başka bir şeyde lütfen metal ve rock kavramlarını birlikte kullanma...Aralarında oldukça fark var..Kaldıki eğer rock ı metal in yavaş hali gibi düşünüyorsan zaten bırakalım bu konuyu...Farklı türlerdir farklı şeylerle ilgilenirler farklı bi işlenişi ve teması vardır ikisininde...

Hepsi bir yana senin bir müzik türünü başka bir türün yanında "basit" olarak değerlendirmen için her iki türüde hakkı ile bilmen lazım ki hiç ama hiç sanmıyorum senin metal müzik hakkında yeterli seviyede bilgin olduğunu..

Ha jazz seversin orası ayrı fakat onu bu şekilde başka bi türe karşı değerlendirmen saçma hatta komik bir durum bu yüzdende sadece gülüyorum...

1.Arkadaşım sen öncelıkle on yargılarını yıkacaksın!!!
    2.Bana metal ve rock arasındakı kavram farklılıklarını anlatmaya kalkma cunku once senın bana bunları yazmadan once benım hakkımda bıraz bılgın olması lazımsene solemeye gerek yok bende bayadır davul calıyorum..
    3.Sen hala metal ve rockı yada nu metali yada başka bir muzık tarzını jazz la kıyaslıyosan bu forumdan kendınıla
    4.Jazz cılar jazzcı olmadan once o yollardan gecmıslerdır.anasının karnından jazzcı olarak dogmamıstır!!!

5.benım sordugum soru madem bu kadar muzıkten anlıyosunuz.gitarın davulun oldugu muzıkte kendınızı buluyosunuz eger hiç dınlememıs olsanız bıle jazzı tavsıye ederım eger gercekten duydugunuzda muzık kalıtesını fark edebılıyosanız!!!bi davulcu olarak Dawe Weckl ı tavsiye ederım kulagınızın pasını sılmek ıcın

Ben burda sadece daha kalite için bıseyler solemek ıstedım ama sız polemık yaptınız!Kımseyı kotulemedım cunku herkezın yaptıgı seye saygım var.cunku bılırım kı metal yada rock muzık yapmak dınlemek ve benım gıbı yorum yapmak kadar kolay degıldır..
    Herkeze saygılar...

• quote:

quote:

quote:

o zaman 2.soru;

2.Bana metal ve rock arasındakı kavram farklılıklarını anlatmaya kalkma cunku once senın bana bunları yazmadan once benım hakkımda bıraz bılgın olması lazımsene solemeye gerek yok bende bayadır davul calıyorum..
    3.Sen hala metal ve rockı yada nu metali yada başka bir muzık tarzını jazz la kıyaslıyosan bu forumdan kendınıla
    4.Jazz cılar jazzcı olmadan once o yollardan gecmıslerdır.anasının karnından jazzcı olarak dogmamıstır!!!

5.benım sordugum soru madem bu kadar muzıkten anlıyosunuz.gitarın davulun oldugu muzıkte kendınızı buluyosunuz eger hiç dınlememıs olsanız bıle jazzı tavsıye ederım eger gercekten duydugunuzda muzık kalıtesını fark edebılıyosanız!!!bi davulcu olarak Dawe Weckl ı tavsiye ederım kulagınızın pasını sılmek ıcın

Ben burda sadece daha kalite için bıseyler solemek ıstedım ama sız polemık yaptınız!Kımseyı kotulemedım cunku herkezın yaptıgı seye saygım var.cunku bılırım kı metal yada rock muzık yapmak dınlemek ve benım gıbı yorum yapmak kadar kolay degıldır..
    Herkeze saygılar...

1- Önyargılarla alakalı bişey demedim..Ön yargılı değilim kaldı ki jazz da dinlerim.
    2- Metal ve rock kavramları arasındaki farkı anlatırım çünkü metal ve rock ı bir bütün olarak jazz la kıyaslıyorsun bu da ikisini bir düşündüğün izlenimini uyandırır bende..Yanlış anladıysan senin sorunun.
    3- Jazz bir müzik türüdür istediğim türle kıyaslarım sana ne??
    4- Jazz cıların hangi yoldan geçtiğinden bahsetmedim..Jazz cılardan bile bahsetmedim.. Jazz türünden genel olarak bahsettim..Genel olarak o 2 müzik aleti üzerine kuruludur dedim..Tabii özgür bi forum burası istediğin gibi anlarsın...
    5- Kendimizi gitarın davulun olduğu müzikte buluyoruz diye bi cümle kurmadım ben..Ya da benzeri bi cümle...Ya da en ufak şekilde onu kasteden bi cümle...Tür olarak, söz olarak, müziğin ruhu olarak metal dinliyorum merak ettiysen ama..

• quote:

Orjinalden alıntı: Doruk HOŞVER

cbaykam olaya noktayı koymuş ama ben yine cevap vermeden geçemeyeceğim.

@Cernunnos: Evet gitaristler hakkında yorum yapabilecek kadar elektro bilgim var. Kirk'ün sololarının da atılamıycak kadar zor olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Benim Kirk'ü Malmsteen ve Vai ile karşılaştırmam en üst seviye gitaristlerden bahsedilen bir Topic'de Kirk'ün adının bolca geçmesine tepkiseldi. Kirk o isimlerin yanına tabiki yanaşamaz.

Ben Petrucci'ye ilk 5'e girer falan da demedim. Joe Satriani Petrucci'ye övgüler yağdırır ve Petrucci Satriani ile yanyana çalma şerefine nail olmuş bir isimdir. Neticede Kirk'ten daha iyi olduğu kesin.

Ben Lars'ın müzikal yeteneğinden bahsetmiyorum bana göre Lars iyi bir baterist değildir. Konserlere baksırla çıkmak gibi artistliklerle insanların diline düşmüştür ki Metallica da benzer reklamlarla, belgeselleriyle, özenti tiplerin göklere çıkarmasıyla çok bilinir Türkiye'de.

Petrucci nin kirk ten iyi olduğu zaten son derece belli bir şey o konuda bişey demiyorum...
    O üst seviye gitaristler başlığını hiç gezmedim o konuda haklısın tabii...
    Kirk ün sololarının atılamayacak olması ya da daha doğrusu bir solonun atılamayacak kadar zor olması o soloyu güzel yapmaz.Bunu da unutmamak lazım...Bi yerde duygusal yoğunluğuda olmalı solonun...
    Lars ın dünya çapındaki metal gruplarının bateristleri arasında iyi bir "baterist" olarak gözükmediğini zaten belirttim...Benim bahsettiğim şey insanların bazen onu sadece "bateri çalan" biri olarak görmesine karşı bir tepkiydi...

• quote:

Orjinalden alıntı: Sp@sTik ShoW

Ayrıca Lars'dan daha iyi dediğininiz adamlarda [ Mike vs. ] müzik kulağı , ritim yok . Sadece hızlılar o kadar

zuahuahauhauhaauha birader gece gece altıma sıçtım gülmekten harbi..

pohauhauahuaha mike portnoy'da kuLak ritm yokmuş zuahuahauhauahauhauhaua adam sallama çalıyor dimi??.. bende bu kadar karışık ritmi nasıl yazabiliyor diyordum! o atakları bi 4lüğe nasıl sığdırıyor nasıl geçişler yapıyor diye düşünüyordum! zuhauahuahauhauahuhauhau demekki sadece hızlı diye..pohuaha
  • quote:

Orjinalden alıntı: MemoSoZ

quote:

Orjinalden alıntı: Sp@sTik ShoW

zuahuahauhauhaauha birader gece gece altıma sıçtım gülmekten harbi..

pohauhauahuaha mike portnoy'da kuLak ritm yokmuş zuahuahauhauahauhauhaua adam sallama çalıyor dimi??.. bende bu kadar karışık ritmi nasıl yazabiliyor diyordum! o atakları bi 4lüğe nasıl sığdırıyor nasıl geçişler yapıyor diye düşünüyordum! zuhauahuahauhauahuhauhau demekki sadece hızlı diye..pohuaha

Portnoy iyidir yaa...Hatta en iyidir bile denebilir belki...Mike Portnoyyyyy oyyy oy oy oy....Aman aman...

• quote:

quote:

quote:

quote:

o zaman 2.soru;

Herkeze saygılar...

1- Önyargılarla alakalı bişey demedim..Ön yargılı değilim kaldı ki jazz da dinlerim.
    2- Metal ve rock kavramları arasındaki farkı anlatırım çünkü metal ve rock ı bir bütün olarak jazz la kıyaslıyorsun bu da ikisini bir düşündüğün izlenimini uyandırır bende..Yanlış anladıysan senin sorunun.
    3- Jazz bir müzik türüdür istediğim türle kıyaslarım sana ne??
    4- Jazz cıların hangi yoldan geçtiğinden bahsetmedim..Jazz cılardan bile bahsetmedim.. Jazz türünden genel olarak bahsettim..Genel olarak o 2 müzik aleti üzerine kuruludur dedim..Tabii özgür bi forum burası istediğin gibi anlarsın...
    5- Kendimizi gitarın davulun olduğu müzikte buluyoruz diye bi cümle kurmadım ben..Ya da benzeri bi cümle...Ya da en ufak şekilde onu kasteden bi cümle...Tür olarak, söz olarak, müziğin ruhu olarak metal dinliyorum merak ettiysen ama..

ordaki herşeyi senın ıcın yazmadım zaten arkadasım.burası ozgur bı forum oldugu ıcın sen nasıl anlamak ıstedıysen ole anlamıssın

• quote:

o zaman 2.soru;

basit müzik raptir...1-2 gün çalışmayla söylenir bir iki alet dışında bişey kullanılmaz we o aletleri kullanmak da özel bi yetenek gerektirmez bunu şurdan anlıyoruz ipini koparan rapçi olabiliyor...bugün başlayacam desem rap söylerim sesle alakası yok bunun antrenmanla alakası war ama sen bugün başlasan black metal söyleyemezsin ömrün yetmez koçum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: nerazzuri

quote:

o zaman 2.soru;

basit müzik raptir...1-2 gün çalışmayla söylenir bir iki alet dışında bişey kullanılmaz we o aletleri kullanmak da özel bi yetenek gerektirmez bunu şurdan anlıyoruz ipini koparan rapçi olabiliyor...bugün başlayacam desem rap söylerim sesle alakası yok bunun antrenmanla alakası war ama sen bugün başlasan black metal söyleyemezsin ömrün yetmez koçum...
    mimet olaya noktayı kondurmuş

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.