Şimdi Ara

Mobil platform için oyun motoru?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, ben 16 yaşında lise öğrenicisi bir gencim.

Şimdi, bu işe atılmamın sebebi internetteki vaktim boşa geçmesin bir şeyler yapayım ve birazda para kazanırım diye düşünüyorum. Şimdi ben ilk olarak Android için oyun geliştirmek istiyorum. Oyun motoruna bir türlü karar veremedim. LibGDX uygun gelmişti ama Türkçe kaynak yok, İngilizce kaynak da yetersiz ve aynı zamanda çok sıkıcı yani 40-50 dk videolar oluyor... Sağlam bir kaynak bulabilseydim LibGDX ile başlayacaktım fakat ne yazık ki yok... Şimdi bende AndEngine, LibGDX, Construct 2 ve Unity var. AndEngine ve Construct 2 performansı düşük diye bir kaç yerde okudum. Bunlardan vazgeçtim diyebilirim. Fakat yine de bilen abiler, arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdi benim istediğim motorda bulunması gerekenler:

- Öğrenmesi aylar almayacak (malum lise bir yandan)

- Cross-platform olsa iyi olur fakat ilk önce Android sonra gelir elde edersem diğer platformlara gireceğim.

- Performansı yüksek olmalı.

- Yüksek .apk boyutu olmasını da istemiyorum (ki Unity küçük bir oyun için bile 8-9MB çıktı veriyor, Unity'nin sevmediğim tarafı bu)

Bir de, mesela crackli Unity Pro kullansam, sonra uygulamayı markete yüklesem, Unity veya bazı kişilerce bu anlaşılır mı? Pek sanmıyorum ama bir de mahkemeyle falan da uğraşmak istemiyorum.

Sizin öneriniz nedir? Cevaplarınızı bekliyorum. :)

• Biraz daha okusaydın buraya yazmak zorunda kalmazdın
    Unıty oneriyorum pro surumune gerek yok freeylede ıyı seyler yapambilirsin boyut konusunu oyunun yapım asamasında ogrenırsın mesele seslerı ogg formatına donusturup oyuna atıyor kısık fon musuklerı ıcın daha baska yanı boyutu takma cozumlerı var ınternette unıty derslerıde cok zaten onune gelen bi tanıtım vıdeosu cekmıstır ama ayrıntılı olanlarda bak bıraz arastırısan bulursun youtubede var.
    Sonuc :) Free Unıty

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eyvallah kardeşim. Diğer sitelerde de sormuştum Unity'yi önerdiler. Unity ile başlayalım bakalım.
  • 3dye modelleme bilgisi programlama bilgisi olmadan gitersen bocalar durursun hayalden öteye gitmez. Daha basit düşün medya ya da işlem tarafına yönel ilk önce

• 3d yapmayacağım. 2d olacak elbette.
  • LibGDX uygundur box2d fizik motoru ile beraber geliyor. Kaynak dersen zaten türkçe kaynak her konuda az. unitye bulaşma derim, hem paralı hemde düşük performans, Mobil platformda performans şart.
  • Varsa sağlam kaynak, link atarmısınız? veya kitap vs var mıdır?
  • Merhaba, ben kendimi bildim bileli Unity kullanıyorum. Hiç bir sorun felan da çıkmadı. Unity'yi kesinlikle tavsiye ederim. Bu arada, Unity 'nin çok kaynağı var, ücretsiz bir çok kaynak + ücretli kaynaklarda var. İngilizce bilgin varsa Unity 'yi ve Kodlamayı çok kolay sökersin. Google'da arama yaparken İngilizce olarak arama yaparsan çok kaynak çıkar :)
  • Bi türlü karar veremedim aslında libgdx kullanmak istiyorum ama kaynak yok..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.