Şimdi Ara

msi kt4v ve amd xp2500+ uyumsuzluğu??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Msi'in kt400 chipli kt4v anakartı ve amd xp2500+ işlemcim var. Daha önceden xp1700+ kullanıyordum fakat bir kaç hafta önce 2500+ aldım işlemciyi başka kartlarda test ettim sorun yok hepsi 2500+ görüyor fakat benim kart 2500+ görmüyor. İşlemciyi ilk takıp açtığımda 1900+ gördü sonra fsb'yi otomatik olarak 100 yaptığını gördüm onu 166 yaptım sorunsuz 2500+ olarak çalışmaya başladı fakat bir iki gün sonra film izlerken pat diye makina kapandı ve yeniden açınca açıldı fakat ekran kartı bios ekranı bile görünmedi. 10-15dakika sonra yeniden açtım açıldı sorunsuz fakat gene fsb default olarak 100'e inmiş ve anakart gene 1900+ olarak okuyor. Sonra gene 166 yaptım hiç açılmadı sırayla ine ine 156ya indim 2500+ gördü ama windows boot ekranında resttart etti ve gene açılmadı. Bir süre sonra 150ye kadar indim şu anda 150de çalışıyor ve 1900+ görüyor. Msi sitesinden son bios updateini yaptım ama değişen bişey yok. En son aklıma gelen bir kaç şey var onları sizlere danışmak istiyorum.
    1- Acaba voltajdamı sorun çıkıyor zira voltaj ayarı auto gözüküyor ve 2500+'ın orjinal voltaj ayarını bilmediğim için dokunmadım
    2- fsb'yi 166 yapınca diğer pci, agp veya ram bileşenleride etkilenirmi yani ben fsb166 yapınca belki ramlar yada ekran kartı falan o hıza çıkamıyordur diye düşünüyorum.
    3- Ankartın frequency ayarları altında bulunan cpu clock rate v.s. gibi ayarlarda auto olarak duruyor orda bir oynama yapmak gereklimi.

amacım overclock yapmak değil sadece 2500+ 'ı gerçek hızında çalıştımak....

• bu arada ramler 266mhz 256mb kingston
  • bende de aynı işlemci ve anakart var ama böyle bir sorunum yok.

işlmeciyi ilk taktığımda bende de fsb 100 olarak açılmıştı ancak sorunsuz bi şekilde 166 ya çıkardım , yalnız hiç overclock yapamıyorum neredeyse en fazla 175 e çıkıyor fsb :((

bu arada ramlerim 333 mhz hızında , o yüzden olabilirmi bilemiyorum,

ayrıca sıcaklığı da bi kontrol et istersen

Dostum gayet kötü bir anakarta sahibiz üzülerek söylüyorum
  • 333 mhz ram takıp denemeni öneririm zira seçtiğin fsb hızı ram ini aşıyor eğer yeni ram alırsan 400 mhz al bu sayede 2500+ yı 3200+ olarak bile çalıştırabilrsin
  • Ya kardeş bendede aynı anakrt var ve benim işlemci AMD 2100XP (0.17 mikron )Bende ilk aldığımda saçma saçma kilitlenmekler felan oldu sonra biraz ince ayar yaptım sana tavsiyem hiçbir voltajı defult verme çünkü anakart kafasına göre voltaj artıtıp azaltıyor ve buda kilitlenmelere sebep oluyor hele bide dandik bi psu varsa .Ayrıca arkadaşın dediği gibi sıcaklığı iyi takip et.Bana göre her parçan normal.Ha unutmadan biostan spread spectrumuda aç bide ole dene.Valla bu anakart başa bela ya sırf bu kartın yüzünden MSI ı bıraktımmm....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Solu -- 1 Kasım 2004, 12:43:27 >
  • bende ilk başta anakartı değiştirmeyi düşündüm ama ben karttan fazlasıyla memnunum stabilitesi benim için gayet iyi overclock meraklısı olmadığım için memnunum. Peki bu işlemcinin çalışması gereken voltaj nedir bide voltajı manuel ayarlayalım öyle deneyelim
  • olay lord arkadaşımızın dediği gibi ramlerin xp 2500+ e uygun olmamasından kaynaklanıyo.en az 333 lük ram almalısın,ama piyasada ya azlar yada ddrr400 lerle aynı fiyata satılıyolar.400 lük alıp sorunlarından kurtulabilirsin.

barton 2500+ benim bildiğim 1.65v da default olarak çalışıyo.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lord

333 mhz ram takıp denemeni öneririm zira seçtiğin fsb hızı ram ini aşıyor eğer yeni ram alırsan 400 mhz al bu sayede 2500+ yı 3200+ olarak bile çalıştırabilrsin

Bir kere o anakartla en hızlı rami de alsa 400 FSB yapamaz; dolayısyla 2500+ olan işlemciyi 3200+ olarak çalıştıramaz. Çünkü o anakartın max. çıkacağı FSB 185x2 oluyor. Ben de kullandım. Ne yaparsan yap bunu geçemezsin. Zaten 333 FSB bir anakart.

Asıl soruna döncek olursak; eğer ankartın KT4V yani MS-6712 ise son biosunu indir ve yükle.
    http://www.msi.com.tw/program/support/download/dld/spt_dld_detail.php?UID=362&kind=1

Bu arada yeni bios yüklemek senin temel sorununu çözmeyecektir. Ben daha sağlıklı kullanırsın diye yükle diyorum. Eğer kitapçığı okumuş olsaydın, CPU 333 FSB çalışırken DDR Ramin 266 FSB'de çalışmayacağını tespit edebilirdin. Yani böyle bir uyumsuzluk var maalesef anakartında. CPU 333 FSB'de iken DDR 266 FSB çalıştıramıyor bu anakartta. Dolayısıyla ramini 333 ya da 400 Mhz bir ramle değiştirmen yararına olucaktır. 400 Mhz alıp 333 Mhz'de çalıştırmanı tavsiye ederim. Fazla bir fiyat farkı yok aralarında. Bu arada fazla overclock ile uğraşmana gerek yok o anakart ile. Zaten fazla bir getiri sağlamayacaktır. Büyük ihtimalle max. 175x2 FSB'de çalıştırırsın; bu da fazla bir önem arz etmez. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• yeni biosu yükledim zaten bende başta ramlarde bir soru olabileceğini düşünmüştüm ama tam emin değildim bide öyle deneyelim cevaplar için sağolun.
  • Dediğim gibi sorun senin raminde değil; sorun anakartta. Mesela bendeki anakartta 266 Mhz DDR de çalışabiliyor 2600+ işlemci ile. Anakartı da değiştirebilirsin ama rami değiştirmek daha iyi olur şimdilik.
  • selam
    bende de aynı ikili var..kt400+2500..ilk başta 1.1 hızda çalışıyordum ve 100 u 166 yapmam gerektiği sonradan öğrendim..bunun haricinde diğer tüm ayarlar aldığım gibi duruyor..bunun gibi bana darboğaz olan ve değiştirmemi tavsiye edebileceğiz başka ayar/ayarlar varmı ..teşekkürler
  • Maalesef bu kart böyle fazla bir OC kapasitesi yok. 333 Mhz FSB defaultta kullanacaksınız artık. Ben aldığımda 3. gün değiştirmiştim. 333 MhzFSB'de çalıştırmak için en az 333 Mhz'lik DDR gerekir. Zira anakart 333 FSB'de 266 Mhz DDR rami desteklemiyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.